1. Recepcija slovstvenega dela Leopolda Volkmerja : pomen za vzhodnoštajersko književnostBlanka Bošnjak, 2014, samostojni znanstveni sestavek ali poglavje v monografski publikaciji Opis: Članek prinaša recepcijski vidik stanja raziskav Volkmerjeve vloge v slovenski (zlasti vzhodnoštajerski) književnosti in predstavlja širši pogled na življenje ter slovstveno delo obravnavanega avtorja, kar mu danes daje pomembnejše mesto na zemljevidu takratne dobe, ki je bila na prehodu iz 18. v 19. stoletje izpostavljenega dela slovenskega etničnega ozemlja zaznamovana z mnogimi omejevalnimi okoliščinami. Ključne besede: vzhodnoštajerska književnost, recepcija, pesništvo, pridigarstvo, Volkmer, Leopold, 1741-1816 Objavljeno v DKUM: 05.10.2023; Ogledov: 410; Prenosov: 5 Povezava na celotno besedilo |
2. Slovenski izseljenski duhovnik Leopold Mihelič (1906-2001)David Kramberger, 2019, magistrsko delo Opis: Magistrsko delo obravnava življenje Leopolda Miheliča, slovenskega duhovnika, profesorja verouka in izseljenca v Združenih državah Amerike, med njegovim rojstvom leta 1906 in njegovo smrtjo 2001. Mihelič je bil rojen 3. oktobra 1906 v Grajeni pri Ptuju. Šolal se je na ljudski šoli v Sv. Juriju v Slovenskih goricah ter kasneje na klasični gimnaziji v Mariboru. Med letoma 1928 in 1933 je študiral na bogoslovnem učilišču v Mariboru, kjer je bil 10. julija 1932 tudi posvečen v duhovnika. Do začetka druge svetovne vojne v Jugoslaviji je služboval kot kaplan, honorarni kurat in katehet v Slovenski Bistrici. Leta 1941 je bil interniran v zbirnih taboriščih v Melju in Rajhenburgu, nato pa preko Hrvaške odšel v Srbijo, kjer je poučeval verouk na več šolah v Beogradu in nudil pomoč v Srbiji živečim slovenskim izgnancem. Septembra 1945 se je vrnil v Slovensko Bistrico, vendar je moral ob koncu maja 1946 domovino še drugič zapustiti, saj je bil opozorjen, da naj bi bil uvrščen na seznam za likvidacijo. Pot ga je vodila v Avstrijo, kjer je nekaj mesecev bival v begunskih taboriščih Fürnitz in Kellerberg, nato odšel v Francijo, kjer je v kraju Hyeres, na južni francoski obali, deloval kot hišni duhovnik pri tam živečih slovenskih sestrah frančiškankah. Junija 1950 je migriral v Združene države in do leta 1955 deloval v nemški župniji Nativity of the Blessed Virgin Mary v Marathonu (Wisconsin), nato pa prevzel službo kaplana v slovenski župniji Holy Rosary (Sv. rožnega venca) v Denverju (Kolorado), kjer je leta 1969 bil imenovan za župnika in to funkcijo opravljal do upokojitve leta 1977. Leta 1968 je pol leta deloval tudi na župniji St. Lawrence (Sv. Lovrenca) v Clevelandu (Ohio). Vseskozi se je močno zavzemal za ohranjanje slovenske kulture in jezika v slovenskih skupnostih in v ta namen organiziral tečaje slovenščine in delavnice o Sloveniji. Po upokojitvi je vsakoletno obiskoval sorodnike v Mariboru in pogosto potoval po Evropi in svetu, bil pa je še naprej aktiven v lokalni župnijski skupnosti v Denverju. Leta 1989 ga je zadela možganska kap, zaradi katere je bil do smrti paralizirani po desni strani telesa. Leta 1992 se je preselil v Maribor k svoji nečakinji, kjer je živel do svoje smrti. Umrl je 25. maja 2001. Ključne besede: Leopold Mihelič, duhovnik, izseljenec, Denver, ZDA Objavljeno v DKUM: 22.10.2019; Ogledov: 1023; Prenosov: 146 Celotno besedilo (21,68 MB) |
3. Leopold Volkmer. Prvi posvetni pesnik na slovenskem Štajerskem. Ur. Marko Jesenšek. Maribor: Mednarodna založba Oddelka za slovanske jezike in književnosti, Filozofska fakulteta, 2015. (Mednarodna knjižna zbirka Zora, 106). 225 str.Natalija Ulčnik, 2015, recenzija, prikaz knjige, kritika Ključne besede: ocene in poročila, Leopold Volkmer, slovenski pesniki, slovenska književnost, poezija, literarne študije Objavljeno v DKUM: 16.02.2018; Ogledov: 1474; Prenosov: 304 Celotno besedilo (952,17 KB) Gradivo ima več datotek! Več... |
4. ANALIZA SLIKANIC LEOPOLDA SUHODOLČANAMaša Denša, 2016, diplomsko delo Opis: Diplomska naloga vsebuje analize vseh slikanic Leopolda Suhodolčana. Zbrala sem jih s pomočjo knjižničarke Hedvike Gorenšek, ki je zaposlena na OŠ Franja Goloba Prevalje, kjer sem si ogledala tudi spominski kotiček Leopolda Suhodolčana. Slikanice sem kasneje analizirala na podlagi knjige Poetika slikanice avtoric Dragice Haramije in Janje Batič.
Kot rdečo nit dogajanja sem želela predstaviti svet Leopolda Suhodolčana v Vrtcu Krojaček Hlaček Prevalje. Še posebej pester je mesec september, ko potekajo Krojačkovi dnevi, zato sem praktičen del svoje diplomske naloge opravila prav v omenjenem vrtcu, ki je ime dobil po Suhodolčanovem pravljičnem liku. Analizirane slikanice sem brala v oddelku otrok, starih pet let, si zapisala njihove odzive in razmišljanja. Po prebrani slikanici Krojaček Hlaček sem izvedla tudi matematično dejavnost.
Kot posebnost sem v svoji diplomski nalogi predstavila tudi bralno značko Petra nosa, revijo Hlaček, listino o poimenovanju vrtca, spominski kotiček na OŠ in odprtje kipa Krojačku Hlačku.
Pri pisanju sem si pomagala z deskriptivno metodo in metodo analize. Deskriptivno metodo sem uporabila pri praktičnem delu svoje diplomske naloge, in sicer pri branju slikanic v vrtcu, medtem ko sem metodo analize uporabila pri analiziranju slikanic. Ključne besede: Leopold Suhodolčan, slikanica, analiza slikanic, Krojaček Hlaček. Objavljeno v DKUM: 25.08.2016; Ogledov: 2777; Prenosov: 534 Celotno besedilo (977,56 KB) |
5. MURKOVO SLOVAROPISNO DELOMartina Toplak, 2014, diplomsko delo Opis: V diplomskem delu z naslovom Murkovo slovaropisno delo je analizirani Slovensko-nemški in Nemško-slovenski slovar Antona Murka.
V uvodu je obravnavano življenje slovničarja in leksikografa Antona Murka (1809–1871), ki je za slovenski jezik zelo pomemben. Deloval je v času, ko se je v slovenskem prostoru oblikovalo več pokrajinskih različic, med njimi vzhodnoštajerski. Bil je eden redkih, ki se je zavedal, da je na majhnem slovenskem prostoru potreben enoten knjižni jezik. Sledi obravnava njegovih jezikoslovnih del (slovnica, kronike ter Fabule ino pesmi Leopolda Volkmera), ki so izredno pomembna za razvoj slovenskega jezika in naroda.
V jedru diplomskega dela je analizirani Slovensko-nemški in Nemško-slovenski slovar (zgradba slovarja, slovnične oznake, geselski članek, posebnosti slovarja). Ker je Murkov slovar gradil na osnovi besednih družin in s tem širil slovensko besedje, sem izpisala ter analizirala besede iz iste besedne družine (besede, ki jih druži isti koren), iz obeh delov slovarja. Vključen je tudi izvor besedja ter kritika slovarja. Sledi primerjava Murkovega s Pleteršnikovim slovarjem.
Diplomsko delo je zaključeno z ugotovitvami, ki so bile pomembne za nastanek slovarja. Ključne besede: Anton Murko, slovnica, kronika, Leopold Volkmer, vzhodnoštajerski jezik, analiza slovarja, kritika, izvor besedja, Pleteršnik Objavljeno v DKUM: 28.01.2014; Ogledov: 1900; Prenosov: 202 Celotno besedilo (1,46 MB) |
6. KROJAČEK HLAČEK IN KROJAČKOVI DNEVI NA PREVALJAHSaša Petrovič, 2012, diplomsko delo Opis: Leopold Suhodolčan je kot urednik, kulturnik, učitelj, ravnatelj prevaljske šole in soustanovitelj bralne značke veliko prispeval k razvoju bralne kulture med mladimi, še posebej pa so k temu pripomogla njegova književna dela.
Spomin nanj in njegove zasluge skrbno ohranjajo na Osnovni šoli Franja Goloba na Prevaljah, kjer med drugim vsako šolsko leto priredijo Krojačkov dan, ki ne služi le spoznavanju nekdanjega ravnatelja, ampak tudi krepitvi pozitivnega odnosa do knjige. Na ta dan se vsi učenci matične šole in njenih podružnic namesto pouka udeležijo raznovrstnih delavnic in se urijo v različnih spretnostih, ki se navezujejo na krojačka Hlačka in ostale Suhodolčanove literarne like.
Namen diplomskega dela je bil analizirati vse tri slikanice o krojačku Hlačku, spoznati in opisati dogajanje na preteklih Krojačkovih dnevih in s svojo prisotnostjo dokumentirati dogajanje na zadnjem projektu (jeseni 2011), saj so postali že tradicionalni in jih bodo na prevaljski osnovni šoli prirejali tudi v bodoče. Ključne besede: Leopold Suhodolčan, slikanice, Krojaček Hlaček, Osnovna šola Fanja Goloba Prevalje, Krojačkov dan, delavnice, pozitiven odnos do knjige Objavljeno v DKUM: 03.07.2012; Ogledov: 2680; Prenosov: 1349 Celotno besedilo (3,51 MB) |
7. PRENOVA PROCESA KUPČEVEGA NAROČILA V PODJETJU LEOPOLD METHANS S.P.Mojca Methans, 2009, diplomsko delo Opis: Za uspešno podjetje je potrebna vsakodnevna pozornost dogajanju v zunanjem okolju podjetja ter prilagajanje notranjega okolja zunanjim vplivom. Konkurenčni pritisk in boj za obstanek sili podjetja v temeljit premislek in analizo obstoječega poslovanja ter iskanja načinov, kako izboljšati poslovne rezultate podjetja. Spremembe so del našega vsakdana in pomembno je, da jih sprejmemo kot izziv in ne kot grožnjo, saj je prav obvladovanje in soočanje s spremembami eden izmed ključnih pogojev za uspešnost podjetja.
V diplomski nalogi bo predstavljeno majhno podjetje Methans Leopold s.p., ki se ukvarja s predelavo, prodajo in montažo naravnega kamna.
V prvem delu bodo predstavljene teoretične osnove prenove poslovnega procesa kupčevih naročil. Temu bo sledil opis obstoječega stanja, predstavljeni bodo problemi, s katerimi se podjetje sooča v procesu kupčevih naročil. Probleme bomo analizirali z ozirom na teoretične osnove procesa in jih skušali odstraniti.
Prišli bomo do spoznanja, da je ustrezna rešitev v nabavi ustreznega računalniškega programa. Slednji nam pomaga skrajšati proces realizacije kupčevega naročila, obenem pa omogoča hitrejši priklic potrebnih podatkov. Ključne besede: • Prenova poslovnega procesa
• Realizacija kupčevega naročila
• Podjetje Methans Leopold s.p.
• Naravni kamen
• Program Fakturiranje Objavljeno v DKUM: 22.01.2010; Ogledov: 2061; Prenosov: 150 Celotno besedilo (1,56 MB) |