| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 202
First pagePrevious page12345678910Next pageLast page
1.
Mobilna aplikacija za evidentiranje računov in garancij
Oskar Žnidaršič, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Cilj diplomske naloge je bila izdelava mobilne aplikacije, ki omogoča shranjevanje računov in garancij na napravi ter nas hkrati opozarja, preden nam garancija poteče. Za izdelavo aplikacije smo uporabili orodje MIT App Inventor, ki je programski jezik za blokovno programiranje. Pri tem smo si pomagali tudi z razširitvami, ki so jih razvili uporabniki skupnosti MIT App Inventor, saj osnovno orodje ne omogoča izdelave nekaterih funkcij, ki smo jih potrebovali. Aplikacijo smo uspešno izdelali, ob delu pa dobro spoznali orodje in menimo, da lahko aplikacijo nadgradimo v svojem prostem času. Primera funkcij, za katera smo menili, da bi ju bilo vredno razviti v prihodnosti, sta koledar, ki prikazuje garancije, in možnost spremembe jezika, ki ga uporablja aplikacija.
Keywords: MIT App Inventor, mobilna aplikacija, račun, garancija, Android
Published in DKUM: 11.09.2024; Views: 55; Downloads: 14
.pdf Full text (2,88 MB)

2.
Primerjava izbora članov projektnega tima po metodologijah belbina in chatgpt
Marijana Koceva, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Namen tega diplomskega dela je izvesti primerjalno analizo med uporabo Belbinove programske rešitve in klepetalnim robotom ChatGPT pri sestavi projektih timov. Raziskava preučuje prednosti in slabosti obeh pristopov in njun način uporabe. Z raziskavo smo pridobili vpogled v to, kako se ta dva pristopa razlikujeta v procesu sestavljanja timov in kako lahko prispevata k učinkoviti sestavi timov v sodobnem poslovnem okolju. Skozi analizo njunih prednosti in slabosti smo identificirali optimalne strategije za sestavo projektnih timov, kar bo pripomoglo uporabnikom pri odločanju o uporabi obeh pristopov.
Keywords: umetna inteligenca, sestava timov, Belbinov model, ChatGPT, primerjava
Published in DKUM: 27.08.2024; Views: 55; Downloads: 10
.pdf Full text (2,16 MB)

3.
Razvoj spletne strani za odvetniško pisarno
Tomaž Voršič, 2024, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu je predstavljen proces izdelave spletne strani za Odvetniško pisarno Voršič. Namen vzpostavitve spletne strani je predstavitev odvetniške pisarne in lažje pridobivanje informacij za stranke, saj do zdaj odvetniška pisarna ni imela spletne strani. Spletna stran strankam omogoča pridobitev kontaktnih informacij, lokacijo odvetniške pisarne in osnovne informacije glede poslovanja. Na spletni strani bo strankam omogočen tudi dostop do kalkulatorja odvetniških stroškov, kjer bodo stranke prek kalkulatorja pridobile okvirne stroške pravnih postopkov. V začetnih delih diplomskega dela so predstavljeni internet, nastanek interneta, svetovni splet, spletna stran in optimizacija spletne strani. V nadaljevanju so predstavljeni poklic odvetnika, njegova znanja in spretnosti, področja dela, interesi odvetnikov ter možen nadaljnji razvoj spletne strani z umetno inteligenco.
Keywords: Internet, Svetovni splet, Spletna stran, Spletni sistemi za urejanje vsebin, Wordpress, Odvetništvo
Published in DKUM: 27.08.2024; Views: 60; Downloads: 9
.pdf Full text (2,46 MB)

4.
Spletna aplikacija za usklajen nadzor varoje
Dino Mrvalj, 2022, master's thesis

Abstract: V čebelarstvu med težavami izstopa varoza, ki jo povzroča parazitska pršica Varroa destructor. Veliko pozornosti se namenja tretiranju proti varoji, sorazmerno malo pa preprečevanju reinvaziji varoje v čebelje družine. Možnost reinvazije želimo zmanjšati z usklajenim nadzorom varoje. V ta namen smo razvili spletno aplikacijo, ki čebelarjem olajša usklajevanje datumov tretiranja proti varoji. Omogoča tudi zbiranje podatkov, ki so pomembni za nadzor varoje. Možno uporabo podatkov smo prikazali z modelom, ki določi reinvazijski potencial čebelnjaka. S prikazom razvoja in demonstracijo končnega izdelka smo prikazali uporabo spletne aplikacije za usklajen nadzor varoj. Pri razvoju smo se posvetili predvsem fazi analize, kjer smo določili funkcionalne zahteve za razvoj aplikacije. Manj pozornosti je namenjeno tehnološkemu vidiku razvoja. Demonstracija izdelka je narejena s prikazom spletnih strani, na katerih so opisane nekatere funkcionalnosti in rešitve za uporabniku prijazno aplikacijo. V diskusiji smo omenili nekatere probleme, na katere smo naleteli med razvojem.
Keywords: čebelarstvo, varoja, reinvazija, nadzor, spletna aplikacija
Published in DKUM: 13.06.2024; Views: 153; Downloads: 15
.pdf Full text (4,93 MB)

5.
Izdelava in optimizacija spletne strani za gradbeno podjetje
Stefan Krajinović, 2024, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu sta predstavljeni izdelava in optimizacija spletne strani za gradbeno podjetje z namenom povečanja prepoznavnosti in poslovanja po spletu. V delu je podrobno opisan postopek izdelave spletne strani, ki vključuje načrtovanje, oblikovanje in izvedbo. Poudarek je na funkcionalnosti in odzivnosti strani, ki omogoča ogled iz različnih naprav. Za izdelavo spletne strani je bil uporabljen WordPress, program, ki je bil nameščen na že prej zakupljen strežnik in domeno s pomočjo ponudnika storitev Neoserv.si. V delu je prikazan tudi postopek optimizacije, ki ima pomemben vpliv na boljšo uvrstitev spletne strani v iskalnikih. S pomočjo analize so bili identificirani problemi in izzivi, ki so bili uspešno rešeni.
Keywords: spletna stran, CMS-sistemi, WordPress, vtičniki, optimizacija
Published in DKUM: 04.04.2024; Views: 245; Downloads: 43
.pdf Full text (2,16 MB)

6.
Upravljanje pametnega doma z aplikacijo openhab
Matej Kotnik, 2023, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu sta predstavljeni nastavitev in uporaba aplikacije OpenHAB. Aplikacija omogoča lokalni nadzor in avtomatizacijo naprav v pametnem domu, kar je predstavljeno na konkretnih primerih. Delo obsega namestitev aplikacije OpenHAB na Linux OS, razvoj lastnih naprav za pametni dom, povezovanje naprav, avtomatizacijo in izdelavo uporabniškega vmesnika. Namen je tako informativni za nove uporabnike kot poučni za razvijalce začetnike. Uporabljeni sta izkustvena in raziskovalna metoda. Vsebina je zasnovana na lastnem znanju o napravah in programiranju iz izkušenj v jeziku C++ in Javi. Napredni tehnični ukazi so podprti z literaturo. Rezultat dela je delujoča aplikacija OpenHAB, ki jo uporabljajo vsi domači. Med raziskovanjem smo ugotovili, da so potrebne izboljšave pri obdelavi prejetih podatkov od naprav v aplikaciji OpenHAB ter avtomatizacija dodajanja naprav, saj je delo z nastavitvami veliko naprav precej zamudno.
Keywords: avtomatizacija, strežnik, OpenHAB, mikrokrmilnik, Arduino
Published in DKUM: 16.01.2024; Views: 351; Downloads: 24
.pdf Full text (3,12 MB)

7.
Nadzor kakovosti in izdelava avtomatskega testiranja v podjetju nevron
Aljaž Zupan, 2023, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo obravnava izdelavo avtomatskih testov in nadzor kakovosti programske rešitve v podjetju, ki se ukvarja z zagotavljanjem vsebin za turiste, prebivalce stanovanjskih kompleksov in križarke. Cilji diplomskega dela je izboljšati kakovost programske rešitve za testerje in poenostaviti njihovo delo. Predstavljeno je razvojno okolje, ki ga sestavljajo različni moduli: spletna stran, zaledje, aplikacija za televizijo, mobilna aplikacija in vmesnik za e-pošto. Za izdelavo avtomatskih testov je bilo uporabljeno orodje Selenium. Predlagane spremembe postopkov nadzora kakovosti so: uvedba cevovoda CI/CD, statična analiza kode, vzajemno programiranje in programiranje v parih, uporaba neodvisne stranke za preverjanje in zunanje izvajanje testiranja mobilne aplikacije, izboljšanje organizacijske kulture, izboljšanje kakovosti dokumentacije in dodelitev več virov za dokumentacijo.
Keywords: avtomatsko testiranje, kakovost, sistem, delovni tok, programiranje
Published in DKUM: 11.12.2023; Views: 480; Downloads: 24
.pdf Full text (1,55 MB)

8.
Analiza varnosti sistema authq
Maša Završnik, 2023, master's thesis

Abstract: V magistrski nalogi smo se poglobili v analizo varnosti sistema AuthQ, ki je vstopil na trg kot odgovor na naraščajočo potrebo po rešitvah na področju digitalne varnosti. V današnjem hitro napredujočem digitalnem okolju, ko tehnološki mejniki padajo skoraj vsak dan, se postavlja nujno vprašanje, kako zagotoviti, da novi inovativni produkti, kot je AuthQ, ne samo izpolnjujejo, ampak presegajo najvišje standarde varnosti in zaupanja. Spletne grožnje nenehno nastajajo, zato je nujno, da se vsi vidiki sistema temeljito preverijo in ovrednotijo, še preden se produkt ponudi v uporabo. Naša prva naloga je bila prepoznati ključne standarde, ki jih AuthQ mora doseči, da bi se lahko učinkovito certificiral in svojim uporabnikom zagotovil visoko stopnjo zaupanja. Hkrati smo analizirali raznovrstne pristope za testiranje varnosti sistema, saj le testiranje omogoča odkritje morebitnih ranljivosti in njihovo pravočasno odpravo. Takšen pristop zagotavlja, da AuthQ ni le obetaven na papirju, ampak ima trdno podlago za svoj razvoj. Nadaljnja faza je obsegala varnostno analizo sistema, ki je zajemala prepoznavanje morebitnih groženj, oceno tveganja in analizo po metodologiji DREAD. To nam je omogočilo jasen vpogled v morebitne šibke točke sistema in kritična področja, ki zahtevajo posebno pozornost. Celosten pristop k analizi varnosti nam omogoča, da zaznamo morebitne težave in se ustrezno pripravimo na njihovo reševanje. S končnimi sklepi in podprto s SWOT-analizo smo se lotili vprašanja prihodnjega razvoja AuthQ. Ugotovili smo, da je ta produkt perspektiven in vreden nadaljnjega razvoja v okolju, kjer je varnost ključna. Obenem smo se zavedali, da se pojavljajo izzivi, ki zahtevajo preudarnost in strategijo. Prilagajanje zakonodaji, sodelovanje s strokovnjaki za testiranje in vzdrževanje certifikacij so ključni elementi, ki bodo omogočili AuthQ, da ostane odgovor na zahtevne izzive digitalne dobe tudi v prihodnosti.
Keywords: standardi kakovosti, eIDAS, varnost na spletu, SSL-certifikati
Published in DKUM: 01.12.2023; Views: 398; Downloads: 18
.pdf Full text (1,97 MB)

9.
Spletni portal za tekmovanje videoposnetkov uporabnikov
Tomo Barle, 2023, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu želimo predstaviti potek, razvoj in aktualno stanje spletnega portala, ki bo omogočal uporabnikom medsebojno tekmovanje videoposnetkov v najrazličnejših aktivnostih. Cilj je bil ustvariti konkurenčen spletni portal, ki bo zadovoljil potrebe uporabnikov. Za razvoj smo uporabili številne programske jezike in knjižnice, vključno z JavaScriptom, Reactom, Node.js in drugimi. Za varno, odzivno in zanesljivo shrambo videoposnetkov in ostalih vsebin smo se zanesli na tehnologije in orodja kot so PostgreSQL, Prisma, Express.js, Github in podobno. Za obdelavo izvorne kode, uporabniških videoposnetkov in oblikovanje spletnega portala smo uporabili programsko opremo Visual Studio Code, Vegas Pro, Adobe Photoshop in Figma. S pomočjo SWOT analize smo ocenili, da rešitev v celoti izpolnjuje zastavljene cilje, ki pa jih je mogoče še nadgraditi v prihodnosti.
Keywords: spletni portal, videoposnetek, tekmovanje, razvoj, orodja.
Published in DKUM: 08.11.2023; Views: 479; Downloads: 26
.pdf Full text (4,04 MB)

10.
Razvoj avtomatskih sistemov za naročanje v restavracijah
Andraž Ješe, 2023, undergraduate thesis

Abstract: Cilj diplomskega dela je bil izdelati mobilno in spletno rešitev za gostinske obrate, ki bi strankam omogočala samostojno naročanje. Rešitvi imata podobno strukturo in omogočata naročanje hrane in pijače, klicanje natakarja ter pošiljanje zahtevka za plačilo. Rešitvi sta bili izdelani na način prototipnega razvoja. Za razvoj mobilne rešitve smo uporabili okolje Android Studio, kjer smo uporabljali programski jezik Java. Za razvoj spletne rešitve smo uporabili Wordpress, kjer smo uporabljali HTML, CSS in JavaScript. Pri obeh sistemih smo strežnik simulirali s pomočjo orodja XAMPP, ki nam je omogočil tudi uporabo baze podatkov. Po testiranju rešitev smo izvedli SWOT analizo ter na njeni osnovi sistema primerjali ter poiskali možne izboljšave za prihodnji razvoj.
Keywords: avtomatski sistem, naročanje, razvoj sistemov, restavracije, QR-koda
Published in DKUM: 17.10.2023; Views: 357; Downloads: 34
.pdf Full text (3,39 MB)

Search done in 20.95 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica