| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 13
First pagePrevious page12Next pageLast page
1.
UČENJE S PRENOSOM ZNANJA Z UPORABO REKURENTNIH NEVRONSKIH MREŽ ZA NAMEN NAPOVEDOVANJA CEN ŽIVIL
Jana Janković, 2024, master's thesis

Abstract: Živila so osnovne dobrine z velikim vplivom na gospodarsko in družbeno stabilnost, zato je natančno napovedovanje njihovih cen ključno. Modeli globokega učenja lahko prepoznajo kompleksne vzorce v časovnih vrstah, kot so zgodovinske cene živil. V tej raziskavi smo eksperimentalno primerjali konvencionalni pristop učenja in učenje s prenosom znanja v rekurentnih nevronskih mrežah za napovedovanje cen. Po iskanju optimalnih hiperparametrov smo modele naučili nad podatki, uporabili prenos znanja in ovrednotili oba pristopa. Na podlagi pridobljenih rezultatov smo ugotovili, da učenje s prenosom znanja bistveno pospeši proces učenja, vendar na račun slabše napovedne uspešnosti. Kljub temu pa rezultati magistrskega dela prispevajo k razumevanju, kdaj, zakaj in v kakšnih primerih je uporaba učenja s prenosom znanja smiselna izbira.
Keywords: napovedovanje cen živil, učenje s prenosom znanja, RNN, analiza časovnih vrst.
Published in DKUM: 15.01.2025; Views: 0; Downloads: 5
.pdf Full text (4,19 MB)

2.
Samodejno strojno učenje znotraj relacijske podatkovne baze PostgreSQL
Aljaž Šek, 2024, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu smo predstavili in raziskovali uporabnost integracije samodejnega strojnega učenja znotraj relacijske podatkovne baze PostgresSQL. Osredotočili smo se na primerjavo dveh odprtokodnih orodij, ki to integracijo omogočata, in sicer MindsDB in PostgresML, kateri smo primerjali na praktičnem primeru prodaje vozil. Prikazali smo celoten postopek namestitve, povezovanje s podatkovno bazo in uporabo obeh orodij za gradnjo modela strojnega učenja. Raziskali smo glavne razlike med obema orodjema in na koncu predstavili prednosti in slabosti ter ugotovitve primerjave.
Keywords: strojno učenje, samodejno strojno učenje, strojno učenje znotraj relacijskih podatkovnih baz, MindsDB, PostgresML
Published in DKUM: 23.12.2024; Views: 0; Downloads: 17
.pdf Full text (2,22 MB)

3.
Razvoj napovednih modelov z uporabo strojnega učenja za zmanjšanje izmeta v proizvodnji podjetja Talum, d.d.
Alen Gojkošek, 2024, master's thesis

Abstract: Magistrsko delo se osredotoča na razvoj napovednih modelov za napovedovanje izmeta aluminijastih izdelkov v proizvodnji podjetja Talum. Raziskava vključuje analizo proizvodnega procesa, obdelavo podatkov in uporabo različnih tehnik strojnega učenja. Z uporabo metod, kot so eksplorativna analiza podatkov, inženiring značilk in k-kratno prečno preverjanje, so bili razviti in ovrednoteni modeli za napovedovanje izmeta. Rezultati kažejo na izboljšano razumevanje dejavnikov, ki vplivajo na izmet, in ponujajo priložnosti za optimizacijo proizvodnega procesa. Delo zaključujejo priporočila za implementacijo modelov in nadaljnje raziskave na tem področju.
Keywords: strojno učenje, aluminijasti ulitki, napovedovanje izmeta, optimizacija proizvodnje, analiza podatkov
Published in DKUM: 22.10.2024; Views: 0; Downloads: 17
.pdf Full text (2,61 MB)

4.
Napovedovanje športnih rezultatov v nogometu s pomočjo strojnega učenja : diplomsko delo
Jakob Simičak, 2024, undergraduate thesis

Abstract: V zaključnem delu smo se osredotočili na statistiko pričakovanih zadetkov v nogometu. S programom Figma smo ustvarili izgled programa, ki smo ga poimenovali Footstat. Program Footstat uporablja podatke podjetja Statsbomb, ki je med vodilnimi podjetji v zbiranju in obdelovanju nogometnih podatkov. Z uporabo njihovega API-ja smo lahko dostopali do podatkov preko Python knjižnice. Omejili smo se na brezplačne podatke, ki jih je podjetje namenilo za raziskovalne in študijske namene. Nato smo ustvarili metriko s pomočjo logistične regresije, ki smo jo implementirali s pomočjo knjižnice za obdelavo podatkov v Pythonu Scikit-learn. Končni rezultat je postal program Footstat, ki je s pomočjo metrike izračunal pričakovane zadetke za izbrane tekme glede na omejene podatke podjetja Statsbomb . Izračunane pričakovane zadetke smo na koncu primerjali z dejanskimi zadetki na tekmah in analizirali morebitna odstopanja.
Keywords: pričakovani zadetki, nogomet, logistična regresija, Statsbomb, Footstat
Published in DKUM: 08.10.2024; Views: 0; Downloads: 29
.pdf Full text (3,58 MB)

5.
Določanje uspešnosti počepa s pomočjo strojnega vida
Nejc Graj, 2024, undergraduate thesis

Abstract: V tem diplomskem delu bomo predstavili področje strojnega učenja, bolj specifično področje globokega učenja. V teoretičnem delu bomo prikazali, kako se je strojno učenje do sedaj že uporabljalo v športu, kako strojno in globoko učenje delujeta ter kako poteka proces učenja konvolucijskih nevronskih mrež. V praktičnem delu bomo ustvarili svojo učno množico in nato z algoritmom, ki je zasnovan na konvolucijskih nevronskih mrežah, ustvarili model, ki je zmožen določati uspešnost počepa po pravilih zveze za Powerlifting.
Keywords: strojni vid, globoko učenje, konvolucijske nevronske mreže, powerlifting
Published in DKUM: 19.09.2024; Views: 0; Downloads: 12
.pdf Full text (3,43 MB)

6.
Sistemska administracija v Linuxu
Iztok Fister, Iztok Fister, 2023

Abstract: Pričujoča knjiga je namenjena tako začetnikom, ki želijo pridobiti osnovno znanje in veščine, potrebne za upravljanje operacijskega sistema Linux, kakor tudi izkušenim sistemskim administratorjem, ki želi osvežiti svoje znanje. Knjiga je razdeljena na tematsko organizirana poglavja, ki se začnejo z uvodom v sistem Linux in se postopoma poglobijo v njegove osnovne komponente. Bralci se bodo naučili pisanja skript Bash, izkoriščanja moči skripnih programov sed in awk, učinkovitega upravljanja uporabnikov, optimizacije diskov in datotečnih sistemov ter konfiguriranja omrežnih virov. V knjigi so številni primeri iz resničnega sveta, ki zagotavljajo praktična spoznanja in utrjujejo obravnavane koncepte. Ne glede na to, ali gre za začetnika ali izkušenega administratorja, ta knjiga ponuja jasno in pragmatično znanje za obvladovanje upravljanja sistema Linux.
Keywords: operacijski sistem Linux, sistemska administracija, skriptno programiranje, sed, awk
Published in DKUM: 02.11.2023; Views: 898; Downloads: 93
.pdf Full text (4,01 MB)
This document has many files! More...

7.
Ogrodje za samodejno načrtovanje športnih aktivnosti : magistrsko delo
Luka Koprivc, 2023, master's thesis

Abstract: V dobi obilice podatkov se pred nami razprostira bogat nabor informacij in naprednih metod zajemanja. Med temi izstopajo zabeleženi podatki o športnih aktivnostih, ki odpirajo vrata analizi in vizualizaciji, vendar še vedno ohranjajo omejitve pri manipulaciji. V okviru te magistrske naloge je predstavljeno inovativno ogrodje, ki izrabi obstoječe aktivnosti in s pomočjo usmerjenih grafov inteligentno predlaga potek nove športne dejavnosti. V začetku se temeljito posvetimo izzivom področja ter preučimo relevantne raziskave. Sledi podrobna razlaga algoritmov, ki omogočajo učinkovito obvladovanje kompleksnosti problema, hkrati pa predstavimo tudi algoritme za obdelavo samoizmerjenih aktivnosti. Zaključimo s praktično uporabo razvitega ogrodja ter podamo refleksijo o njegovi učinkovitosti in koristnosti.
Keywords: obdelava podatkov, podatkovna znanost, python, športne aktivnosti
Published in DKUM: 12.10.2023; Views: 461; Downloads: 35
.pdf Full text (4,30 MB)

8.
Prepoznava invazivnih polžev z uporabo globokega učenja : diplomsko delo
Kristjan Herodež, 2023, undergraduate thesis

Abstract: Zaključno delo se osredotoča na podvejo umetne inteligence, ki se imenuje strojno učenje. V zaključnem delu predstavljamo uporabo in implementacijo strojnega učenja na različnih področjih. Znotraj zaključnega dela se podrobneje osredotočamo na pametno kmetijstvo, katerega osrednja tematika v tej nalogi je odkrivanje škodljivcev, ki so v našem primeru polži Arion rufus. Kot rešitev problema je predstavljeno globoko učenje oz. uporaba konvolucijskih nevronskih mrež. V ta namen omenimo tudi različne pristope za učenje modelov računalniškega vida. Rešitev smo našli v pristopu YOLO (You only look once) v katerem smo izdelali naš model vida in ga primerjali s podobno študijo.
Keywords: Arion rufus, Globoko učenje, Pametno kmetijstvo, Umetna inteligenca
Published in DKUM: 05.10.2023; Views: 329; Downloads: 50
.pdf Full text (3,43 MB)

9.
Celovita primerjava operacijskih sistemov iz družine BSD : diplomsko delo
Andrej Gerl Vicman, 2022, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu smo primerjali, analizirali in predstavili razlike med tremi najvidnejšimi predstavniki operacijskih sistemov iz družine BSD, in sicer NetBSD, OpenBSD in FreeBSD. Najprej smo predstavili vsakega izmed njih, razlike, zgodovino, zasnovo jedra ter področje varnosti. S pomočjo primerjalne študije smo predstavili njihove lastnosti, značilnosti, zmogljivosti in razlike med njimi. Vse tri smo s pomočjo zmogljivostnih testov preizkusili in primerjali rezultate. Ugotovili smo, kateri operacijski sistem ponuja največjo zbirko paketov, kateri je najbolj varen in kateri je najbolj uporaben za povprečnega uporabnika.
Keywords: BSD, operacijski sistem, primerjava
Published in DKUM: 25.10.2022; Views: 496; Downloads: 48
.pdf Full text (887,67 KB)

10.
Metoda prilagodljivega uglaševanja slojev konvolucijskih nevronskih mrež pri strojnem učenju s prenosom znanja : doktorska disertacija
Grega Vrbančič, 2021, doctoral dissertation

Abstract: V doktorski disertaciji predstavimo problematiko izbire uglaševanih slojev konvolucijskih nevronskih mrež pri strojnem učenju s prenosom znanja. Z izvedeno analizo vpliva izbire uglaševanih slojev konvolucijske nevronske mreže na uspešnost učenja potrdimo domnevo, da je primerna izbira uglaševanih slojev s ciljem doseganja visoke klasifikacijske uspešnosti odvisna od izbrane arhitekture konvolucijske nevronske mreže ter ciljnega problema oz. izbrane podatkovne zbirke. Z namenom naslovitve problema izbire uglaševanih slojev razvijemo in predlagamo prilagodljivo metodo DEFT, ki temelji na algoritmu diferencialne evolucije in deluje popolnoma samodejno, ne glede na uporabljeno arhitekturo konvolucijske nevronske mreže ali ciljni problem. Zaradi velike časovne kompleksnosti predlagane metode v nadaljevanju razvijemo in predlagamo na funkciji izgube temelječo metriko LDM, ki v zgodnji fazi učenja uspešno zaznava manj primerne izbire uglaševanih slojev, kar nam omogoča, da za zaznane manj primerne izbire uglaševanih slojev predčasno zaključimo učenje in na tak način zmanjšamo časovno zahtevnost predlagane metode. Uspešnost predlagane metode ovrednotimo z uporabo treh različnih arhitektur globokih konvolucijskih mrež nad tremi raznolikimi slikovnimi podatkovnimi zbirkami. Klasifikacijsko uspešnost predlagane metode z in brez uporabe metrike LDM smo primerjali s klasičnimi pristopi učenja globokih konvolucijskih nevronskih mrež. Primerjavo izvedemo z uporabo najpogostejših klasifikacijskih metrik, časom, potrebnim za učenje, ter porabljenim številom epoh. Rezultate smo preverili z uporabo klasičnih metod statistične analize kot tudi z naprednim pristopom Bayesove analize. Izsledki slednje so potrdili tezo, da je mogoče z uporabo metode prilagodljivega uglaševanja slojev konvolucijske nevronske mreže uspešno nasloviti problem izbire slojev ter da lahko z uporabo metrike LDM za zaznavo manj primernih izbir uglaševanih slojev učinkovito zmanjšamo število epoh, potrebnih za učenje, ob doseganju primerljivih rezultatov.
Keywords: strojno učenje, globoko učenje, učenje s prenosom znanja, klasifikacija, uglaševanje, optimizacija
Published in DKUM: 19.10.2021; Views: 1381; Downloads: 297
.pdf Full text (5,35 MB)

Search done in 0.24 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica