| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 37
First pagePrevious page1234Next pageLast page
1.
Acoustic Gender and Age Classification as an Aid to Human–Computer Interaction in a Smart Home Environment
Damjan Vlaj, Andrej Žgank, 2023, original scientific article

Abstract: The advanced smart home environment presents an important trend for the future of human wellbeing. One of the prerequisites for applying its rich functionality is the ability to differentiate between various user categories, such as gender, age, speakers, etc. We propose a model for an efficient acoustic gender and age classification system for human–computer interaction in a smart home. The objective was to improve acoustic classification without using high-complexity feature extraction. This was realized with pitch as an additional feature, combined with additional acoustic modeling approaches. In the first step, the classification is based on Gaussian mixture models. In thesecond step, two new procedures are introduced for gender and age classification. The first is based on the count of the frames with the speaker’s pitch values, and the second is based on the sum of the frames with pitch values belonging to a certain speaker. Since both procedures are based on pitch values, we have proposed a new, effective algorithm for pitch value calculation. In order to improve gender and age classification, we also incorporated speech segmentation with the proposed voice activity detection algorithm. We also propose a procedure that enables the quick adaptation of the classification algorithm to frequent smart home users. The proposed classification model with pitch values has improved the results in comparison with the baseline system.
Keywords: acoustic classification, acoustic signal processing, Gaussian mixture model, pitch analysis, smart home
Published in DKUM: 11.12.2023; Views: 471; Downloads: 22
.pdf Full text (2,07 MB)
This document has many files! More...

2.
Razvoj in implementacija sistema nagrajevanja za opravljeno delo v intralogističnem sistemu : magistrsko delo
Matija Hojsak, 2023, master's thesis

Abstract: Magistrska naloga obravnava razvoj in implementacijo sistema nagrajevanja v logističnem okolju. Najprej predstavimo teoretično ozadje razpoznavanja govora in osnovne komponente sistema za razpoznavanje govora. Sledi pregled najnovejših trendov v intralogistiki s poudarkom na digitalizaciji. Opisana je integracija razpoznavalnika govora v intralogistične procese. V drugem delu magistrske naloge predstavimo uporabljene tehnologije, ki so osnova za implementacijo sistema nagrajevanja, ki ga v nadaljevanju tudi podrobno opišemo. Rešitev je prilagojena željam strank in se osredotoča na preglednost, prilagodljivost ter pripravljenost za prihodnje razširitve.
Keywords: razpoznavanje govora, intralogistika, nagrajevanje, Java, Lydia
Published in DKUM: 23.11.2023; Views: 386; Downloads: 0

3.
Razvoj sistema za avtomatsko sledenje dinamičnih območij interesa in določanje usmerjenosti pogleda : magistrsko delo
Emin Pamuk, 2023, master's thesis

Abstract: Namen magistrske naloge je bil razviti sistem, ki analizira podatke pridobljene s pomočjo sledilnika pogleda in definira dinamično področje zanimanja na video posnetku. Področje zanimanja predstavlja oseba, ki se ji določijo referenčne točke na ključni delih telesa. V ta namen smo uporabili dve metodi za zaznavanje področja zanimanja in določanje ključnih točk, ki temeljita na nevronskih mrežah. Za implementacijo smo uporabili funkcije iz knjižnice OpenCV, sistem pa je bil razvit v programskem jeziku Python. Razviti sistem se je izkazal kot učinkovit za prepoznavanje področij interesa in je omogočil visoko ujemanje s kvalitativnim kodiranjem eksperta.
Keywords: semantična segmentacija, nevronske mreže, sledenje pogleda
Published in DKUM: 13.04.2023; Views: 631; Downloads: 93
.pdf Full text (4,63 MB)

4.
Vpliv zasičenosti frekvenčnega spektra na delovanje brezžičnih naprav : magistrsko delo
Kristjan Kostrevc, 2022, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu smo obravnavali problem vpliva zasičenosti frekvenčnega spektra na delovanje brezžičnih naprav, ki smo ga ugotavljali s sprotnim opazovanjem frekvenčnega spektra in meritvami prenosnih hitrosti med mobilno napravo in strežnikom, ki je bil žično povezan z usmerjevalnikom. Osredotočili smo se na frekvenčni področji, na katerih najbolj pogosto deluje tehnologija Wi-Fi. Merili smo prenosne hitrosti na različnih frekvenčnih kanalih, opazovali vpliv prekrivanja frekvenčnih kanalov, ocenili vpliv drugih brezžičnih tehnologij in ugotavljali vpliv mikrovalove pečice na samo prenosno hitrost. Pri meritvah prenosnih hitrosti je bila pomembna tudi postavitev usmerjevalnikov, saj na delovanje vplivajo tudi fizične ovire na poti signala. Večino tez, postavljenih na podlagi teorije, smo lahko potrdili. Kljub prizadevanju za karseda kontrolirano merilno okolje pa je prihajalo do nekaterih motenj v frekvenčnem spektru, zato je bila razlaga vplivov na meritve mestoma otežena.
Keywords: frekvenčni spekter, prekrivanje frekvenčnih pasov, Wi-Fi, frekvenčni pasovi naprav IoT
Published in DKUM: 13.03.2023; Views: 633; Downloads: 57
.pdf Full text (13,43 MB)

5.
Mobilno paketno jedro in uvedba ozkopasovnega omrežja interneta stvari : magistrsko delo
Borislav Lazić, 2020, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu se bomo osredotočili na zgradbo mobilnega jedra in delovanje mobilnega prenosa podatkov v mobilnem jedru. Opisali bomo arhitekturo in funkcionalnost paketnega prehoda, na katerem deluje mobilno paketno jedro. Po standardu 3GPP bomo opisali konfiguracijo na strežnem podpornem vozlišču splošnega paketa radijske storitve za ozkopasovno omrežje interneta stvari in opravljali meritev v več etažah objekta ter v krajih s slabšim pokrivanjem signala. Nato bomo primerjali izmerjen signal za podaljšano pokritost in LTE na frekvenci 800 MHz s pomočjo modulov Quectel BC66, SIM7020e in SIM7100e. Namen naloge bo preučiti uvedbo ozkopasovnega omrežja interneta stvari v mobilnem podatkovnem jedru in preveriti delovanje v praksi.
Keywords: mobilno podatkovno jedro, paketni prehod, ozkopasovno omrežje interneta stvari
Published in DKUM: 03.07.2020; Views: 874; Downloads: 68
.pdf Full text (5,76 MB)

6.
Satelitski navigacijski sistemi ob uvedbi omrežij 5G : magistrsko delo
Dario Molnar, 2019, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu so predstavljeni različni načini določanja položaja mobilnih naprav v celičnih omrežjih, določanje položaja z globalnimi navigacijskimi sistemi in hibridni načini določanja položaja. Raziskali smo tudi različne metode določanja položaja v naslednji, peti generaciji mobilnih celičnih omrežij (5G). V nadaljevanju smo s pomočjo mobilnih aplikacij primerjali delovanje in natančnost določanja položaja različnih metod. Testiranja smo opravljali na gosto naseljenem območju v mestu in na redko naseljenem območju na podeželju. Iz rezultatov meritev smo ugotovili, da je natančnost določanja položaja z globalnimi navigacijskimi sistemi veliko boljša kot določanje položaja v celičnih omrežjih ter da je natančnost globalnih navigacijskih sistemov na podeželju boljša kot v mestu.
Keywords: omrežje 5G, določanje lokacije, GNSS, navigacijski sistemi, pozicioniranje
Published in DKUM: 08.11.2019; Views: 1585; Downloads: 67
.pdf Full text (8,74 MB)

7.
Distribucija signala v brezžičnem komunikacijskem omrežju v šumnem okolju
Andraž Šilak, 2018, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu smo izvedli distribucijo signala v šumnem okolju. V delu je predstavljen teoretičen del moduliranja signala, tehnike sodostopa in standardi za prenos brezžičnega signala. Najprej so predstavljene analogne modulacijske tehnike, ki jim sledijo še digitalne tehnike, ki so za to delo tudi pomembnejše. Pregledali smo tudi teoretično podlago tehnik sodostopa in tehnik razširjenega spektra. Za zaključek teoretičnega dela smo se lotili še standardov za prenos signala. V nadaljevanju so skozi teste predstavljeni vplivi različnih konfiguracij za doseganje prenosnih hitrosti med točkami in za končnega uporabnika. Na koncu so vsi testi obrazloženi in med seboj primerjani.
Keywords: MikroTik, distribucija signala, Nv2, TDMA, komunikacijsko omrežje
Published in DKUM: 20.03.2018; Views: 2013; Downloads: 132
.pdf Full text (2,94 MB)

8.
Zaznavanje napak v podnapisih v transportnem toku digitalne televizije
Timi Lah, 2017, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu bomo predstavili tehnologije digitalne televizije preko različnih medijev (prizemna televizija, satelitska televizija, IPTV ...). Razčlenili bomo transportni tok digitalne televizije in podali različne formate podnapisov, ki se danes uporabljajo v praksi. V nadaljevanju se bomo poglobili v delovanje optične prepoznave znakov na nivoju knjižnice Tesseract OCR in spoznali različne postopke identifikacije jezika besedila. V sklepnem delu magistrske naloge bomo sestavili programsko opremo, ki bo iz toka digitalne televizije izločila vse sledi podnapisov in prepoznala jezik posamezne sledi.
Keywords: digitalna televizija, IPTV, optična prepoznava znakov, podnapisi, identifikacija jezika
Published in DKUM: 06.03.2018; Views: 1454; Downloads: 139
.pdf Full text (8,17 MB)

9.
Pregled in integracija oblačnih storitev v mobilne aplikacije
David Vučković, 2017, diploma project paper

Abstract: V projektni nalogi je predstavljen pregled modernih oblačnih storitev, ki ponujajo shranjevanje podatkov, in sicer z vidika razvijalca mobilnih aplikacij. Zaradi poplave teh storitev, predvsem s konvergenco informacijsko-komunikacijskih tehnologij in enostavnosti vstopa na trg, je smiselno, da je fokus le na treh prevladujočih ponudnikih na tem področju. Izpostavljene so prednosti in slabosti vsakega izmed treh ponudnikov. Kot osnova za primerjanje je bila za potrebe projektnega dela ustvarjena mobilna aplikacija Diabetix, ki deluje v okolju Android.
Keywords: oblačne storitve, mobilne aplikacije, Android
Published in DKUM: 26.01.2018; Views: 2146; Downloads: 90
.pdf Full text (882,61 KB)

10.
Primerjava mostičenega in usmerjalnega brezžičnega podatkovnega omrežja z uporabo mikrotikove infrastrukture
Primož Jančar, 2017, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu sta predstavljena modela ISO/OSI in TCP/IP. Opisane so razlike med razdelilnikom, stikalom in usmerjevalnikom. Opisana je tudi namestitev in postavitev testnega brezžičnega podatkovnega omrežja. Za analizo podatkov in za lažje preučevanje so bili konfigurirani tudi zaledni sistemi, s pomočjo katerih je bilo ugotovljeno, kdaj brezžično omrežje v mostičeni konfiguraciji pri zagotavljanju ustreznih hitrosti, odzivnosti in varnosti prenosa podatkov ter enostavnosti nadzora samega omrežja, odpove, in ga je potrebno migrirati v usmerjalno brezžično omrežje. Uporabljena je bila oprema proizvajalca Mikrotik. Meritve so bile narejene na živem omrežju s priključenimi uporabniki. Predstavitev in analiza zajetih podatkov pa je bila izvedena s pomočjo MRTG analizatorja prenosa podatkov, ki je eden prosto dostopnih Netflow analizatorjev.
Keywords: brezžično omrežje, stikalo, usmerjevalnik, Mikrotik
Published in DKUM: 27.10.2017; Views: 1322; Downloads: 205
.pdf Full text (4,49 MB)

Search done in 0.18 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica