| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 2 / 2
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Poznavanje uporabe nanotehnologije v živilski industriji in migraciji nanodelcev iz embalaže v živila, med študenti Univerze v Mariboru
Martina Viltužnik, 2020, magistrsko delo

Opis: Sprejemanje uporabe nanotehnologije v živilski tehnologiji in pripravljenost nakupa živil, ki vsebujejo nanosestavine, sta odvisna predvsem od posameznih stopenj ozaveščenosti. Znano je, da ljudje pred nepoznanim razvijemo strah in se temu poskušamo izogniti. Pomembno je, da se ljudi čim bolj ozavešča o nanotehnologiji, o njenih pozitivnih in tudi negativnih vplivih. Namen magistrske naloge je bil raziskati stališče študentov do uporabe nanotehnologije v živilskem sektorju in ugotoviti, kako so seznanjeni z njo. Leta 2019 smo izvedli raziskavo na temo poznavanja nanotehnologije in migracij nanodelcev iz embalaže v živila med študenti Univerze v Mariboru. Za potrebe raziskave je bil izdelan vprašalnik, ki vsebuje 10 vprašanj. V raziskovalni vzorec je bilo vključenih 300 študentov iz šestih fakultet Univerze v Mariboru. Ugotovljeno je bilo, da imajo študentje do nanotehnologije kritično mnenje. Zanjo so že slišali in menijo, da jo poznajo, vendar se je v raziskavi izkazalo, da je poznavanje le-te med študenti slabo. Do podobnih ugotovitev smo prišli tudi pri poznavanju migracij nanodelcev iz embalaže v živila. Študentje se zavedajo, da migracije obstajajo, slabo pa so seznanjeni z mehanizmi, ki jih lahko povzročijo. Izkazalo se je, da če bi imeli kot potrošniki možnost izbire, bi izbrali embalažo, ki ne vsebuje oziroma ni izdelana s pomočjo nanotehnologije. Vprašani menijo, da lahko zaupajo virom, ki so povezani z razširjanjem informacij o nanotehnologiji, vendar ne vsem.
Ključne besede: nanotehnologija, živila, ozaveščenost, študenti
Objavljeno v DKUM: 04.01.2021; Ogledov: 1094; Prenosov: 93
.pdf Celotno besedilo (2,44 MB)

2.
MERJENJE NIVOJA GLADINE TEKOČINE Z INFRARDEČIMI IN ULTRAZVOČNIMI SENZORJI
Martina Viltužnik, 2015, diplomsko delo/naloga

Opis: V sklopu diplomskega dela je bilo s pomočjo poizkusa ugotovljeno kako se obneseta infrardeči (Sharp 0A02YK) in ultrazvočni (Maxbotics LV-WR1) senzor pri merjenju nivoja tekočin. Za izvedbo poizkusa sta bili uporabljeni dve tekočini; olje in voda. Senzorja s katerima je bil izmerjen nivo tekočine sta bila napajana z enosmerno napetostjo 5 V in sta glede na oddaljenost med senzorjem in gladino ustrezno uravnala analogno izhodno napetost. Meritve višine gladine so bile izvedene diskretno v razmiku 10 cm. Rezultati meritev so v delu predstavljeni grafično, kjer je dobro razvidno ali je senzor primeren za merjenje ali ne. Na podlagi dobljenih rezultatov je bilo ugotovljeno, da infrardeči senzor ni primeren za merjenje nivoja gladine olja. Oba senzorja tako ultrazvočni kot infrardeči pa sta primerna za merjenje nivoja vode.
Ključne besede: Meritev razdalje, meritev gladine, ultrazvočni senzorji, infrardeči senzorji
Objavljeno v DKUM: 30.01.2015; Ogledov: 1972; Prenosov: 250
.pdf Celotno besedilo (4,35 MB)

Iskanje izvedeno v 7.55 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici