| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 18
First pagePrevious page12Next pageLast page
1.
Poznavanje lymske borelioze med študenti
Martina Karba, 2021, undergraduate thesis

Abstract: Lymska borelioza je nalezljiva bolezen, ki lahko pusti resne posledice na zdravju, če se ne zdravi pravočasno. Ker se število primerov v Sloveniji vsako leto povečuje, smo se odločili, da v raziskavi raziščemo, kako dobro so študenti zdravstvene nege in študenti ekonomsko-poslovne fakultete ozaveščeni o bolezni ter ali obstaja razlika v znanju med njimi. Uporabili smo deskriptivno in kvantitativno metodologijo raziskovanja. Kot raziskovalno orodje smo uporabili anketni vprašalnik. Študijski vzorec je zajemal 90 študentov zdravstvene nege in 90 študentov ekonomsko-poslovne fakultete. Pridobljene rezultate smo statistično obdelali in jih podrobneje predstavili. V zaključnem delu smo ugotovili, da je znanje študentov zdravstvene nege in študentov ekonomsko-poslovne fakultete omejeno. Opazili smo razliko med njimi, predvsem pri poznavanju bolezni in kako se bolezen pravilno zdravi. Negativen kazalec je, da večina študentov ekonomsko-poslovne fakultete še ni slišala za lymsko boreliozo. Prav tako jih je polovica mnenja, da imamo v Sloveniji cepivo proti lymski boreliozi in da je pravilna odstranitev klopa z oljem in krožnimi gibi. S temi odgovori se strinjajo tudi nekateri študenti zdravstvene nege, kar za našo stroko predstavlja težavo. Veliko več znanja imajo študenti obeh fakultet o zaščiti in poznavanju simptomov bolezni. Razlike v znanju študentov so se pojavile na različnih področjih. Glede na dejstvo, da je bil en del anketiranih študentov zdravstvene nege, ki bodo v prihodnje postali usposobljeni zdravstveni delavci, je njihovo znanje na nekaterih področjih pomanjkljivo tako kot znanje študentov ekonomsko-poslovne fakultete.
Keywords: lymska borelioza, študenti, ozaveščenost, zdravstvena vzgoja
Published in DKUM: 13.10.2021; Views: 896; Downloads: 113
.pdf Full text (1,14 MB)

2.
Ozaveščenost študentov zdravstvene nege o norovirozah
Rebeka Lorenčič, 2021, undergraduate thesis

Abstract: Uvod: V zaključnem delu smo opisali norovirozo, kakšna je njena klinična slika, diagnostika ter zdravljenje. Prav tako smo predstavili ukrepe za preprečevanje norovirusnih okužb ter opisali kakšna je vloga medicinske sestre pri obvladovanju te bolezni. Metode: Raziskava je temeljila na kvantitativni metodologiji. V empiričnem delu smo uporabili anketni vprašalnik, s pomočjo katerega smo pridobili podatke o ozaveščenosti študentov zdravstvene nege o norovirozah. Rezultati: Raziskava je pokazala, da so študentje zdravstvene nege zadovoljivo ozaveščeni o načinih prenosa virusa, klinični sliki, diagnostiki ter dovzetnosti bolezni. Kar 98,6 % študentov prepozna ustrezne načine za obvladovanje in preprečevanje norovirusne okužbe. Slabše so le ozaveščeni glede obstoja cepiva, namreč 21,1 % jih še vedno meni, da v Sloveniji cepivo obstaja. Razprava in sklep: Medicinske sestre ter ostalo zdravstveno osebje mora biti dobro ozaveščeno in usposobljeno o pravilnih ukrepih preprečevanja te bolezni, saj se izbruhi lahko pojavijo kljub upoštevanju protokolov. Dobro usklajen in multidisciplinaren odziv bo zmanjšal posledice izbruha.  
Keywords: mladostniki, nalezljiva bolezen, medicinska sestra, ozaveščenost
Published in DKUM: 30.08.2021; Views: 1165; Downloads: 53
.pdf Full text (645,01 KB)

3.
Analiza precepljenosti zdravstvenih delavcev proti gripi v Sloveniji med leti 2009 in 2019
Martin Bosilj, 2020, master's thesis

Abstract: Teoretična izhodišča: Precepljenost zdravstvenih delavcev proti gripi pripomore k zmanjšanju obolevnosti. Poleg tega dajejo zdravstveni delavci s tem, ko se cepijo, zgled pacientom, tistim, ki dvomijo, pa lahko vzbudijo zaupanje, da je cepljenje varno, in jih s tem spodbudijo k temu dejanju. Raziskovalne metode: Uporabili smo kvantitativno metodologijo raziskovanja. S pomočjo deskriptivne metode smo opisali teoretični del problema. Podatke smo analizirali s pomočjo programskega jezika R ter jih nato predstavili v obliki grafov. Deleži cepljenih, podani v odstotkih, so približni, saj so podatki o vseh zaposlenih v zdravstvu zgolj okvirni. Rezultati: Z raziskavo smo odkrili, da je precepljenost med zdravstvenimi delavci proti gripi v Sloveniji nizka. Med letoma 2009 in 2019 je bila povprečna precepljenost ~12,9 %, z najvišjo stopnjo v sezoni 2009/10 (~21 %) in najnižjo v sezoni 2015/16 (~7 %). Opazili smo, da je cepljenje v Sloveniji začelo upadati po pandemiji virusa gripe H1N1 leta 2009, izboljšanje pa je sledilo šele po letu 2016. Nasploh je med evropskimi državami zaznati nizko stopnjo precepljenosti proti gripi med zdravstvenimi delavci. Slovenijo uvrščamo v spodnjo polovico evropske lestvice. Diskusija in zaključek: Kljub pomanjkljivostim, kot sta potreba po vsakoletnem cepljenju in nezagotovljena stoodstotna zaščita, cepljenje še vedno ostaja najboljša možnost za zaščito pred boleznijo, ki predstavlja nevarnost predvsem za ogrožene skupine.
Keywords: virus influenca, zdravstveni delavci, analiza precepljenosti
Published in DKUM: 24.07.2020; Views: 1875; Downloads: 248
.pdf Full text (1,45 MB)

4.
RAZŠIRJENOST IN PREPREČEVANJE OKUŽBE S HIV V SLOVENIJI
Edina Buzadžić Hedl, 2016, undergraduate thesis

Abstract: V diplomski nalogi je opisano širjenje okužbe s HIV ter načini preprečevanja v Sloveniji. Namen diplomskega dela je bilo ugotoviti razširjenost okužbe s HIV od prve pojave pa vse do danes ter kako se v Republiki Sloveniji preprečuje nadaljnje širjenje. Pri pisanju diplomskega dela smo uporabili deskriptivno metodo dela. V strukturni obliki smo s pomočjo literature prikazali najnovejša spoznanja. Predstavili smo virus humane imunske pomanjkljivosti, načine širjenja ter razmnoževanja virusa, simptome, diagnosticiranje, testiranje ter zdravljenje okužbe s HIV. Predvsem smo se osredotočili na načine preprečevanja same okužbe s HIV v Sloveniji. Opisali smo postopke in načine preprečevanja okužbe preko spolnega stika, krvi in krvnih izdelkov ter iz matere na otroka. Spoznali smo, da okužba z virusom HIV še zmeraj predstavlja javnozdravstveno težavo, tako po svetu kot v Sloveniji. Čeprav je število okuženih s HIV v Sloveniji v primerjavi z drugimi državami relativno majhno, število okuženi še naprej raste. Tako kot po svetu predstavljajo tudi v Sloveniji moški, ki imajo spolne odnose z moškimi glavno rizično skupino. Leta 2009 je Republika Slovenija sprejela Strategijo preprečevanja in obvladovanja okužbe s HIV/AIDS 2010-2015, v kateri so opisani postopki ter priporočila o tem, kako preprečiti okužbe s HIV. Pomembno vlogo pri izvajanju teh postopkov in priporočil imajo pri nas vladne in nevladne organizacije.
Keywords: HIV, AIDS, Slovenija, preprečevanje, razširjenost, virus, spolno prenosljive okužbe, virus humane imunske pomanjkljivosti
Published in DKUM: 23.05.2016; Views: 2645; Downloads: 367
.pdf Full text (1,26 MB)

5.
ZDRAVSTVENA NEGA PACIENTA Z DUŠEVNO MANJRAZVITOSTJO IN Z OKUŽBO ESBL
Irena Pivec Bračko, 2015, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu so predstavljene bolnišnične okužbe, ki se pojavljajo v povezavi z zdravstvom, vse pogosteje pa tudi v izvenbolnišničnem okolju. Predstavljeni so povzročitelji bolnišničnih okužb, zdravstvena nega duševno manjrazvitega pacienta z bolnišnično okužbo, načini prenosa, preventiva in preprečevanje prenosa okužbe, zaščitna sredstva pri preprečevanju prenosa okužb, izolacija okuženega pacienta z duševno manjrazvitostjo ter vloga medicinske sestre pri preprečevanju prenosa bolnišničnih okužb. V empiričnem delu so predstavljeni rezultati raziskave, ki je bila izvedena s pomočjo anketnega vprašalnika, v enem izmed socialnovarstvenih zavodov Slovenije, v januarju 2015 med zdravstvenimi delavci, ki prihajajo v stik z okuženimi pacienti. Namen raziskave je bil ugotoviti, kako zaposleni v zdravstveni negi upoštevajo navodila in izvajajo ukrepe za preprečevanje širjenja bolnišničnih okužb, kakšni so občutki zaposlenih, ki prihajajo v stik s pacienti okuženimi z večkratno odpornimi bakterijami ter kakšna je vloga medicinske sestre ob preprečevanju širjenja koloniziranosti z ESBL (extended spectrum beta lactamases). Rezultati raziskave so pokazali, da zdravstveni delavci v Zavodu dobro poznajo navodila in ukrepe za preprečevanje prenosa okužb in pri svojem delu ravnajo v skladu z njimi. Prav tako so dobro seznanjeni z načini prenosa okužb in jih zaradi tega ni strah lastne okužbe. Pri svojem delu prihajajo v stik s pacienti z duševno manjrazvitostjo in menijo, da je zdravstvena nega teh pacientov zahtevnejša.
Keywords: bolnišnične okužbe, zdravstvena nega, zdravstveno-vzgojno delo, duševna manjrazvitost, preprečevanje širjenja okužb, izolacija, medicinska sestra
Published in DKUM: 04.06.2015; Views: 1665; Downloads: 215
.pdf Full text (1,13 MB)

6.
SEZNANJENOST STARŠEV S POVZROČITELJI BOLEZNI, KI JIH USPEŠNO OBVLADUJEMO Z CEPLJENJEM OTROKA
Marija Horvat, 2014, master's thesis

Abstract: Cepljenje je medicinski postopek s katerim aktiviramo imunski odgovor osebe z vnosom oslabljenih mikroorganizmov ali posameznih mikrobnih molekul z namenom ustvarjanja odpornosti. Je najuspešnejši ukrep za obvladovanje nekaterih nalezljivih bolezni. Po cepljenju se vzpostavi individualna zaščita pred boleznijo, proti kateri smo cepili otroka. Zaradi nepravočasnega cepljenja obstaja nevarnost za ponoven pojav in širjenja nalezljivih bolezni. Nekateri starši odklanjajo cepitev svojega otroka zaradi slabe informiranosti o cepljenju in cepivu, življenjskega sloga ter prehranjevanja. Starše je treba informirati, seznaniti o potrebnosti cepljenja zaradi možne nevarnosti razširitve nalezljivih bolezni. Metodologija raziskovanja: Pri magistrskem delu smo uporabili deskriptivno metodo in analitičen pristop. Pri teoretičnem delu smo uporabili kvalitativno metodo dela in s pomočjo tuje in domače literature opisali dejstva in ugotovitve o cepljenju in seznanjenosti staršev o povzročiteljih bolezni. V raziskovalnem delu smo podatke zbrali s pomočjo anonimnega anketnega vprašalnika. Ugotovitve na podlagi teoretičnega in empiričnega spoznanja smo predstavili v programu Microsoft Word 2013 in Microsoft Excel 2013. Rezultate smo prikazali v grafični in opisni obliki. Rezultati: Večina staršev se strinja z obveznim cepljenjem otroka in tudi večina staršev bi vseeno cepila svojega otroka četudi cepljenje ne bi bilo obvezno. Največ informacij so starši pridobili s strani zdravnikov in preko interneta. Ugotovili smo, da so, starši z visoko izobrazbo bolj poznali povzročitelje nalezljivih bolezni proti katerim cepimo otroka, kot starši, ki nimajo končane visoke izobrazbe. Sklep: Za otroka je cepljenje varen in učinkovit način preprečevanja nalezljivih bolezni, ki bi lahko imele negativne posledice za otroka. Zaupanje staršev v varnost in učinkovitost cepiv, je eden ključnih dejavnikov imunizacije. Zdravniki in zdravstveni delavci, moramo skrbeti za informiranje staršev o cepljenju in zavedanju o možni nevarnosti ponovne razširitve nalezljivih bolezni, če bi ukinili cepljenje.
Keywords: otrok, starši, cepivo, cepljenje, nalezljive bolezni.
Published in DKUM: 02.02.2015; Views: 2568; Downloads: 333
.pdf Full text (1,49 MB)

7.
Spremljanje virusa gripe po svetu v zadnjih petih letih preko različnih baz podatkov
Marko Plečko, 2014, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu smo obravnavali temo z naslovom spremljanje virusa influence ali gripe po svetu v zadnjih petih letih preko različnih baz podatkov. Predstavili smo viruse influence in raziskali preko različnih baz podatkov pojavljanje virusov influence tipa A v naključno izbranih severnih, tropskih in južnih državah sveta, skozi celo leto v zadnjih petih letih. Namen diplomskega dela je tudi raziskati, kdaj in kje je tip virusov influence A v določenem letnem času bolj v porastu. Naš cilj je opisati viruse influence. Podatke smo zbirali preko različnih baz podatkov Svetovne zdravstvene organizacije (SZO), Evropskega centra za preprečevanje in kontrolo bolezni in nacionalni inštitut za javno zdravje za podatke o republiki Sloveniji. Za severne države sveta smo naključno izbrali Kanado, Francijo in Japonsko, iz tropskega predela sveta smo izbrali Kolumbijo, Kenijo in Tajsko, iz južnega pa Avstralijo, Čile in Južno Afriko. Ugotovili smo, da se virusi influence A najpogosteje pojavljajo v severnem delu sveta, pojavnost virusov pa je povezana tudi z izbruhi pandemij in epidemij gripe. Večina zabeleženih okužb je bila v zimskih mesecih. Menimo, da bi okužbe lahko precej zmanjšali z ukrepi kot so kašljanje in kihanje v robček, umivanje rok, ter čim večjo precepljenostjo proti virusom influence. Potrebna bi bila tudi stalna izobraževanja zdravstvenih delavcev, da vedo kako ravnati v primeru večjega izbruha oziroma pandemije gripe.
Keywords: influenca, virusi influence, pandemija
Published in DKUM: 10.12.2014; Views: 2271; Downloads: 253
.pdf Full text (1,12 MB)

8.
SPREMLJANJE GIBANJA VIRUSA HIV V SLOVENIJI IN SVETU V OBDOBJU MED LETOMA 2000 IN 2012
Jelena Šarić, 2014, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu je predstavljena bolezen HIV/AIDS. Namen magistrskega dela je bil analizirati novejše statistične podatke v obdobju med letoma 2000 in 2012 o spremljanju gibanja virusa HIV/AIDS v Sloveniji in po svetu.
Keywords: virus HIV, AIDS, prevalenca, vloga medicinske sestre, okužba
Published in DKUM: 01.12.2014; Views: 1976; Downloads: 216
.pdf Full text (1,06 MB)

9.
Pomen preprečevanja bakterijskih okužb prebavil
Karmen Šekoranja, 2012, undergraduate thesis

Abstract: V teoretičnem delu diplomskega dela z naslovom Pomen preprečevanja bakterijskih okužb prebavil smo predstavili dejavnike tveganja za okužbo z glavnimi bakterijskimi povzročitelji, z živili, vodo ter možnosti njihovega preprečevanja in nadzora. Predstavljena je tudi vloga medicinske sestre pri preprečevanju bakterijskih okužb prebavil. Medicinska sestra lahko s svojo izobrazbo in delovanjem osvešča posameznika in širšo družbeno skupnost o nevarnostih okužbe in prepoznavnosti le- teh. V empiričnem delu smo v obliki grafikonov predstavili rezultate raziskave, s katero smo želeli ugotoviti seznanjenost posameznikov o bakterijskih okužbah, simptomih in preventivnimi ukrepi. Metodologija raziskovanja. Uporabili smo deskriptivno metodo dela, za pridobitev želenih podatkov pa smo uporabili anonimen anketni vprašalnik. Sodelovalo je 100 naključno izbranih pacientov v Zgornjesavinjskem zdravstvenem domu. Anketiranje je bilo izvedeno v mesecih maj, junij in julij 2011. Rezultati raziskave. Rezultati raziskave so pokazali, so se pacienti v 83 % že srečali s težavami, ki so bile posledica okužbe prebavil z bakterijo, 69 % anketiranih pozna vsaj enega od povzročiteljev okužb. V večini so seznanjeni s preventivnimi ukrepi, med katere sodijo predvsem higiena rok in rokovanje z živili. Informacije pa so si pridobili v 73 % preko medijev. Sklep. Bakterijske okužbe prebavil so pogosta obolenja, ki prizadenejo osebe vseh starosti. Nevarnejša so pri otrocih, starostnikih, pri osebah z oslabelim imunskim sistemom. Pomembna je seznanjenost posameznikov in širše skupnosti o dejavnikih tveganja za okužbo in preprečevalnimi ukrepi, ki so poglavitni za ohranjanje in krepitev zdravja.
Keywords: Bakterije, okužba, zastrupitev s hrano, pitna voda, medicinska sestra.
Published in DKUM: 07.06.2012; Views: 2691; Downloads: 374
.pdf Full text (421,63 KB)

10.
PREHRANA NOGOMETAŠA V PRIPRAVLJALNEM OBDOBJU
Marko Mladenović, 2011, undergraduate thesis

Abstract: Prehrana je v sodobnem svetu čedalje pomembnejši del posameznikove skrbi za zdravje. Zaradi hitro spreminjajočih se pogojev za življenje in izrednega napredka znanosti se tudi način prehranjevanja sodobnega človeka zelo hitro spreminja. Temelj zdravega načina življenja in hkrati preprečevanja bolezni, ki se ga moramo dovolj jasno zavedati, je prav zdrava prehrana. Športna prehrana je termin, ki se normalno uporablja za tiste vidike znanosti o prehrani, ki so povezani s prehrano in telesno aktivnostjo. Športna prehrana je torej del celotnega načina življenja in je predvsem hrana, ki s svojo sestavo čim bolj učinkovito podpre organizem med procesom treniranja ter ga hkrati čim manj obremeni. V tem pomenu je športna prehrana seveda tudi zdrava prehrana. Pomen ogljikovih hidratov za boljšo telesno sposobnost in kondicijo v primerjavi z beljakovinami in maščobami je že dolgo znan. Ogljikohidratni tip prehrane, ki je združen s ciljnimi treningi, poveča rezerve glikogena v mišicah in jetrih in tudi zviša izkoristek ogljikovih hidratov. Naporna vadba in močno potenje pri nogometaših lahko povzroči večje izgube tekočine, kar posledično vodi v poslabšanje sposobnosti pri vadbi in na tekmah. Telo med naporom potrebuje več vode zaradi izgube tekočine s potenjem in pospešenim dihanjem.
Keywords: : Skrb za zdravje, zdrava prehrana, športna prehrana, telesna aktivnost, pomen zdrave prehrane za športnika.
Published in DKUM: 21.07.2011; Views: 7343; Downloads: 618
.pdf Full text (788,85 KB)

Search done in 0.21 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica