| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 158
First pagePrevious page12345678910Next pageLast page
1.
Seznanjenost zdravstvenih delavcev z bakterijami iz rodu Bacillus kot probiotiki in patogeni
Nastja Lorber, 2025, undergraduate thesis

Abstract: Uvod: Nekatere bakterije iz rodu Bacillus imajo dokazane izredno koristne probiotične lastnosti za ljudi in za živali, prav tako se lahko uporabljajo tudi kot podpora pri zdravljenju različnih bolezenskih stanj. Vendar so bolj poznani kot patogeni, saj lahko nekateri sevi bakterij iz rodu Bacillus povzročajo tudi zastrupitve s hrano in bolezni. Naš namen je bil raziskati seznanjenost bakterij iz rodu Bacillus v vlogi probiotikov in patogenov pri zdravstvenih delavcih. Metode: Uporabili smo kvantitativno metodologijo. Izvedli smo pregled tuje in domače literature na temo bakterij iz rodu Bacillus in bakterij iz rodu Bacillus v vlogi probiotika oziroma patogena. Raziskavo smo izvedli s pomočjo anketnega vprašalnika. V njej je sodelovalo 50 zaposlenih zdravstvenih delavcev na primarni ravni zdravstvenega varstva. Pri analizi podatkov smo izvedli opisno statistiko. Rezultate smo predstavili v obliki grafov. Rezultati: Ugotovili smo, da je večina anketirancev že slišala za bakterije iz rodu Bacillus, vendar jih bolje poznajo kot patogene. Anketiranci so seznanjeni s pojmom probiotiki in nekaterimi njihovimi pozitivnimi vplivi na zdravje. Prav tako poznajo pomen besede patogen in poznajo nekaj patogenih vrst bakterij iz rodu Bacillus. Razprava in sklep: Kljub temu da zdravstveni delavci ves čas izvajamo promocijo zdravja, včasih pozabljamo, da moramo začeti pri sebi. Ker anketiranci poznajo bakterije iz rodu Bacillus v večini le kot patogen, bi morda bilo dobro organizirati krajšo delavnico/seminar, kjer bi osvežili znanje zdravstvenih delavcev o probiotikih in jih spomnili, da imajo določene bakterije lahko tudi pozitiven učinek na zdravje.
Keywords: mikroorganizmi, zaposleni v zdravstvu, Bacillus subtilis, Bacillus cereus, Bacillus anthracis
Published in DKUM: 25.03.2025; Views: 0; Downloads: 21
.pdf Full text (837,98 KB)

2.
Prometna varnost otrok na prehodih za pešce
Nastja Janžič, 2025, undergraduate thesis

Abstract: Prometna varnost otrok na prehodih za pešce je pereča tema, saj so otroci kot tudi ostali pešci pogosto ranljivi člen v prometu. Otroci se na prehodih za pešce srečujejo s številnimi tveganji, saj niso dovolj osveščeni oziroma obveščeni o pravilih in nevarnostih v prometu. Diplomsko delo obravnava vedenje in predvsem varnost osnovnošolskih otrok. Osredotočili smo se na osnovnošolske otroke, ki prečkajo nesemaforiziran prehod za pešce. Najprej smo se spoznali s pravilniki in zakoni o tem, kakšni so kriteriji za načrtovanje prehoda za pešce, kako so urejene in opremljene površine okoli šol, kakšna bi naj bila razsvetljava na prehodih za pešce, veliko pozornost pa smo namenili psihičnemu razvoju otroka med 6. in 14. letom. Obravnavani so bili prehodi za pešce v Mestni občini Maribor, ki so nameščeni v okolici osnovnih šol. S pomočjo videoposnetkov smo lažje opazovali dejansko stanje na cestah in prehodih ter analizirali otroke kot pešce ter voznike. Na koncu smo rezultate med seboj primerjali in jih analizirali. Z analizo smo ugotovili, kaj bi bilo potrebno v določenih primerih dodati ali spremeniti in mogoče s tem stanje tudi izboljšati.
Keywords: promet, otroci, prehod za pešce, varnost v prometu
Published in DKUM: 20.02.2025; Views: 0; Downloads: 20
.pdf Full text (4,01 MB)

3.
Pomen duhovne in psihosocialne podpore pacientom s kronično obstruktivno pljučno boleznijo in njihovim družinam
Nastja Mihajlović, 2024, master's thesis

Abstract: Uvod: Kronična obstruktivna pljučna bolezen je kompleksna bolezen in za paciente ter njihove družine povzroča poleg fizičnih simptomov tudi čustveno in psihološko breme. Zaradi tega je duhovna in psihološka podpora izjemno pomembna. Pregled literature je bil izveden z namenom ugotavljanja, kakšno podporo si želijo ljudje s kronično obstruktivno pljučno boleznijo in njihove družine. Metode: Za pregled znanstvene literature v angleškem jeziku smo uporabili podatkovne baze Medline, PubMed, SAGE in Science Direct. PRISMA diagram smo uporabili za prikaz pregleda in izbire člankov. Kakovost člankov smo ocenili z orodji Joanna Briggs Institute in The Mixed Methods Appraisal Tool. Podatke smo predstavili opisno, povzemajoč skupne značilnosti literature, za sintezo rezultatov pa smo uporabili narativni opis. Rezultati: Oblikovali smo glavno kategorijo: celostna podpora pacientom s KOPB in njihovim družinam, s podkategorijo sekundarnega nivoja: psihosocialna in duhovna podpora, ki vključuje tri podkategorije primarnega nivoja: čustveno in psihološko podporo, duhovno podporo ter socialno podporo. Razprava in sklep: Za izboljšanje kakovosti življenja je ključnega pomena celostna podpora, vključno s psihosocialno in duhovno podporo. Pomembna je tudi zgodnja integracija paliativne oskrbe. Zgodnja uporaba na osebo osredotočene paliativne oskrbe pozitivno vpliva na kakovost življenja, simptome in pacientove poglede na oskrbo.
Keywords: duhovna podpora, psihosocialna podpora, kronična obstruktivna pljučna bolezen, družina
Published in DKUM: 21.01.2025; Views: 0; Downloads: 106
.pdf Full text (1,68 MB)

4.
Kvaliteta življenja otrok z redkimi boleznimi ledvic in njihovo zdravljenje : raziskovalna naloga
Nina Trstenjak, Nastja Zupanc, 2024, final research report

Abstract: Redke ledvične bolezni so raznolika skupina bolezenskih stanj, za katere je značilen kroničen, napredujoč in večkrat tudi degenerativen potek. Zahtevajo posebno zdravstveno obravnavo z dolgotrajnimi diagnostičnimi postopki in neredko doživljenjsko zdravljenje. Pomemben aspekt pri obravnavi teh bolnikov predstavlja tudi kvaliteta njihovega življenja, na kar vplivajo zgodnje diagnosticiranje, multidisciplinaren pristop k obravnavi, optimalno zdravljenje in spremljanje. V raziskavi smo želeli ugotoviti, kakšna je kakovost življenja otrok z redkimi ledvičnimi boleznimi in kako njihovo bolezensko stanje vpliva na njihov vsakdanjik. Dodatno smo želeli pridobiti podatke o njihovem zdravljenju in spremljanju. Rezultati raziskave bodo služili nadaljnjim ukrepom čim bolj optimalnega zdravljenja in izboljšanja parametrov kvalitete življenja ter s tem njihovi čimbolj optimalni obravnavi.
Keywords: redke bolezni ledvic, PedsQL, kvaliteta življenja, funkcioniranje, otroci
Published in DKUM: 20.01.2025; Views: 0; Downloads: 14
.pdf Full text (1,06 MB)

5.
Dual mode of action of acetylcholine on cytosolic calcium oscillations in pancreatic beta and acinar cells in situ
Nastja Sluga, Sandra Postić, Srdjan Sarikas, Ya-Chi Huang, Andraž Stožer, Marjan Rupnik, 2021, original scientific article

Abstract: Cholinergic innervation in the pancreas controls both the release of digestive enzymes to support the intestinal digestion and absorption, as well as insulin release to promote nutrient use in the cells of the body. The effects of muscarinic receptor stimulation are described in detail for endocrine beta cells and exocrine acinar cells separately. Here we describe morphological and functional criteria to separate these two cell types in situ in tissue slices and simultaneously measure their response to ACh stimulation on cytosolic Ca2+ oscillations [Ca2+]c in stimulatory glucose conditions. Our results show that both cell types respond to glucose directly in the concentration range compatible with the glucose transporters they express. The physiological ACh concentration increases the frequency of glucose stimulated [Ca2+]c oscillations in both cell types and synchronizes [Ca2+]c oscillations in acinar cells. The supraphysiological ACh concentration further increases the oscillation frequency on the level of individual beta cells, inhibits the synchronization between these cells, and abolishes oscillatory activity in acinar cells. We discuss possible mechanisms leading to the observed phenomena.
Keywords: pancreas tissue slices, acetylcholine, beta cell, acinar cell, Ca2+ oscillations
Published in DKUM: 14.10.2024; Views: 0; Downloads: 17
.pdf Full text (2,41 MB)
This document has many files! More...

6.
Priprava organogelov z ekstrakti kurkume z optimalnim profilom sproščanja
Nastja Šiler, 2024, master's thesis

Abstract: Namen magistrskega dela je izolacija in določitev biološko aktivnih komponent (kurkuminoidov) v ekstraktih kurkume, formulacija ekstrahiranih učinkovin s ciljem čim večje vsebnosti kurkumina in preverjanje protimikrobnega potenciala dobljenih ekstraktov in formulacij. Izvedli smo dve različni ekstrakcijski metodi. Pri ultrazvočni ekstrakciji smo kot topilo uporabili etanol, medtem ko smo superkritično ekstrakcijo izvedli s superkritičnim ogljikovim dioksidom. Nastalim ekstraktom smo določili antioksidativno aktivnost z metodo DPPH· ter vsebnosti totalnih fenolov, proantocianidinov, karotenoidov in vitamina C. Ekstrakte smo nato formulirali v organogele in enkapsulate. Vsebnost kurkumina smo določili v ekstraktih in organogelih, njegovo topnost v superkritičnem ogljikovem dioksidu pa smo preverili z uporabo visokotlačne celice pri različnih tlakih. Na koncu je sledila še analiza protimikrobnega potenciala, s katero smo pripravljenim ekstraktom in formulacijam določili minimalno inhibitorno koncentracijo. Iz rezultatov je razvidno, da je najvišji ekstrakcijski izkoristek pri ultrazvočni ekstrakciji (5,77 %). Prav tako smo temu ekstraktu, v primerjavi s superkritičnim, spektrofotometrično določili višji % inhibicije (41,93 %) in višje vsebnosti totalnih fenolov (2,06 mg GA/g materiala), proantocianidinov (0,6 mg PAC/g materiala) ter vitamina C (0,20 mg vitamina C/g materiala). Tudi vsebnosti kurkumina so višje v ultrazvočnem ekstraktu. Ultrazvočni ekstrakt in njegove formulacije imajo nižjo minimalno inhibitorno koncentracijo kot superkritični ekstrakt in njegove formulacije. Najnižnjo minimalno inhibitorno koncentracijo (0,47 mg/mL) smo določili ultrazvočenmu ekstraktu pri uporabi bakterije Staphylococcus aureus in glive Candida albicans. S tem smo dodatno potrdili višje vsebnosti kurkumina v ultrazvočnem ekstraktu in tudi to, da kurkumin deluje protimikrobno.
Keywords: kurkuma, kurkumin, ekstrakcija, organogeli, enkapsulacija, antimikrobni potencial
Published in DKUM: 10.09.2024; Views: 44; Downloads: 56
.pdf Full text (3,29 MB)

7.
Priprava fluoro-poliHIPE materialov iz multifunkcionalnih akrilatov
Nastja Slavič, 2024, master's thesis

Abstract: Uspeh razvoja polimerov in veliko povpraševanje po polimernih izdelkih s strani hitro rastočega svetovnega prebivalstva se odraža v naraščajoči proizvodnji polimerov. Precejšni del proizvodnje predstavljajo porozni polimeri. Le-ti se zaradi svoje visoke specifične površine, nizke gostote, pretočnosti in zmožnosti kontroliranja morfologije uporabljajo v različnih aplikacijah, kot so odstranjevanje onesnaževalcev iz okolja, adsorpcija plinov, kataliza, tkivno inženirstvo, kromatografija, separacijske membrane, matrike za nadzorovano sproščanje zdravilnih učinkovin in pametni materiali. V okviru magistrske naloge smo sintetizirali fluoro-poliHIPE materiale z različnimi stopnjami zamreženja (10 %, 20 % in 40 %) in jih primerjali z njihovimi nefluoriranimi analogi. Porozne polimere smo pripravili s polimerizacijo emulzij z visokim deležem notranje faze (HIPE). Kot monomer smo uporabili 2,2,2-trifluoroetil metakrilat oziroma etil metakrilat (TFEMA oz. EMA), ki smo ga zamrežili z uporabo različnih zamreževal (trimetilolpropan triakrilata (TMPTA), etilenglikol dimetakrilata (EGDMA), dipentaeritritol heksaakrilata (DPEHA) in pentaeritritol tetraakrilata (PETA)). Za uspešnost sinteze poliHIPE vzorcev je bila najpomembnejša stabilizacija emulzije. To smo uspešno dosegli z ustrezno izbiro vrste in koncentracije surfaktanta (Hypermer B246) in raztopine soli (1,78 % raztopina CaCl2 ∙ 6H2O), ki je predstavljala vodno fazo. Kot topilo smo izbrali toluen, za iniciacijo proste radikalske polimerizacije pa smo uporabili termični iniciator α,α'-azoisobutironitril (AIBN). Polimere smo očistili s kontinuiranim spiranjem v Soxhletovem aparatu z izopropanolom in jih okarakterizirali z različnimi metodami. S Fourierovo transformacijsko infrardečo spektroskopijo (FTIR) smo preučili kemijsko sestavo sintetiziranih polimerov. Morfologijo pripravljenih poliHIPE materialov smo preučili z vrstičnim elektronskim mikroskopom (SEM), specifično površino polimerov pa smo določili z uporabo Brunauer-Emmett-Tellerjeve (BET) metode. Navsezadnje smo s termogravimetrično analizo (TGA) preverili termično stabilnost pripravljenih poroznih polimerov.
Keywords: HIP emulzije, poliHIPE, porozni polimeri, polimerizacija, fluoropolimeri
Published in DKUM: 21.08.2024; Views: 77; Downloads: 44
.pdf Full text (4,94 MB)

8.
Povezanost telesnih razsežnosti, telesne sestave in gibalnih sposobnosti otrok : diplomsko delo
Nastja Črnčič, 2024, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu z naslovom »Povezanost telesnih razsežnosti, telesne sestave in gibalnih sposobnosti otrok« smo analizirali povezave med telesnimi razsežnostmi, sestavo telesa in gibalnimi sposobnostmi otrok. V teoretičnem delu smo predstavili gibalni razvoj otrok, telesno sestava otrok, merjenje telesnih razsežnosti, telesne sestave in gibalnih sposobnosti otrok ter zapisali nekaj dosedanjih raziskav, ki so povezane z naslovom diplomskega dela. V empiričnem delu smo predstavili raziskavo, v kateri je sodelovalo 28 otrok (predšolske skupine in 1. razreda). Uporabili smo kavzalno-neeksperimentalno metodo raziskovanja, podatke pa smo zbrali s pomočjo kvantitativne tehnike. Pridobljene podatke smo obdelali v program SPSS. Ugotovili smo, da med razmerjem obseg pasu/telesna višina in gibalno učinkovitostjo obstajata statistično značilna povezava (p<0,05) ter negativna srednja/zmerna povezanost. Za povezanost med deležem maščobne mase in gibalno učinkovitostjo otrok smo ugotovili, da obstajata statistično značilna povezava (p<0,05) ter negativna srednje/zmerna povezanost. Za povezanost telesne višine in koordinacije otrok, ki so sodelovali v raziskavi, pa smo ugotovili, da statistično značilna povezava ne obstaja (p>0,05), za to velja pozitivna nizka/šibka povezanost.
Keywords: Razmerje obseg pasu/telesna višina (WHtR), gibalna učinkovitost otrok, maščobna masa otrok, koordinacija otrok, telesna višina otrok.
Published in DKUM: 01.08.2024; Views: 106; Downloads: 70
.pdf Full text (1,50 MB)

9.
Digitalizacija v storitveni in trgovinski dejavnosti
Nastja Vozlič, 2024, master's thesis

Abstract: Magistrska naloga se osredotoča na digitalno transformacijo v storitvenem in predvsem v trgovinskem sektorju. Digitalizacija je ključni proces, ki omogoča organizacijam v teh sektorjih, da sledijo hitrim spremembam in zahtevam trga, kar povečuje njihovo konkurenčnost, učinkovitost in inovativnost. Storitvena dejavnost je sektor gospodarstva, ki ponuja različne storitve, kot so svetovanje, popravila, izobraževanje in oskrba. Trgovinska dejavnost pa je dejavnost nakupa in prodaje blaga ali storitev, ki vključuje različne procese, kot so obdelava, predelava ali dodelava. V nalogi smo raziskali, kako digitalne tehnologije spreminjajo načine delovanja, poslovanja in interakcije s strankami ter kako se organizacije prilagajajo tem spremembam. Osredotočili smo se na konkretne izzive, ki jih prinaša digitalna transformacija, kot so prilagajanje poslovnih modelov, obvladovanje čakalnih vrst in izboljšanje zadovoljstva strank. V raziskavi smo dobili vpogled na vpliv digitalne transformacije na delovanje organizacij v storitvenem sektorju, s poudarkom na trgovinski dejavnosti ter boljše razumeli, kako se organizacije lahko prilagodijo in izkoristijo te spremembe za izboljšanje delovanja in zadovoljevanje potrošniških potreb. Digitalizacija je ključna za ohranjanje konkurenčnosti trgovinskih podjetij, saj izboljšuje učinkovitost internih procesov, prilagodljivost tržnim trendom, in uporabniško izkušnjo strank, čeprav zahteva stalno prilagajanje tehnologijam in usposabljanje zaposlenih. Kljub izzivom, kot so varnostna vprašanja in potreba po nenehnih inovacijah, so koristi digitalizacije, kot sta zmanjšanje čakalnih vrst in širši geografski doseg, bistvene za dolgoročni uspeh podjetij v hitro spreminjajočem se poslovnem okolju.
Keywords: Digitalizacija, storitvena dejavnost, trgovinska dejavnost, digitalna transformacija.
Published in DKUM: 16.07.2024; Views: 175; Downloads: 106
.pdf Full text (1,25 MB)

10.
Physiological levels of adrenaline fail to stop pancreatic beta cell activity at unphysiologically high glucose levels
Nastja Sluga, Lidija Križančić Bombek, Jasmina Kerčmar, Srdjan Sarikas, Sandra Postić, Johannes Pfabe, Maša Skelin, Dean Korošak, Andraž Stožer, Marjan Rupnik, 2022, original scientific article

Abstract: Adrenaline inhibits insulin secretion from pancreatic beta cells to allow an organism to cover immediate energy needs by unlocking internal nutrient reserves. The stimulation of α2-adrenergic receptors on the plasma membrane of beta cells reduces their excitability and insulin secretion mostly through diminished cAMP production and downstream desensitization of late step(s) of exocytotic machinery to cytosolic Ca2+ concentration ([Ca2+]c). In most studies unphysiologically high adrenaline concentrations have been used to evaluate the role of adrenergic stimulation in pancreatic endocrine cells. Here we report the effect of physiological adrenaline levels on [Ca2+]c dynamics in beta cell collectives in mice pancreatic tissue slice preparation. We used confocal microscopy with a high spatial and temporal resolution to evaluate glucose-stimulated [Ca2+]c events and their sensitivity to adrenaline. We investigated glucose concentrations from 8-20 mM to assess the concentration of adrenaline that completely abolishes [Ca2+]c events. We show that 8 mM glucose stimulation of beta cell collectives is readily inhibited by the concentration of adrenaline available under physiological conditions, and that sequent stimulation with 12 mM glucose or forskolin in high nM range overrides this inhibition. Accordingly, 12 mM glucose stimulation required at least an order of magnitude higher adrenaline concentration above the physiological level to inhibit the activity. To conclude, higher glucose concentrations stimulate beta cell activity in a non-linear manner and beyond levels that could be inhibited with physiologically available plasma adrenaline concentration.
Keywords: adrenaline, islets, beta cells, cAMP, concentration dependency, [Ca2+]c oscillations, forskolin
Published in DKUM: 04.07.2024; Views: 155; Downloads: 14
.pdf Full text (6,21 MB)
This document has many files! More...

Search done in 0.23 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica