1. Pristopi k zgodnjemu odkrivanju kliničnega poslabšanja pri otrocihMonika Krivec, 2024, master's thesis Abstract: Uvod: Pristop k zgodnjemu odkrivanju kliničnega poslabšanja pri otrocih se uporablja na mednarodni ravni. Temelji na opozorilnih znakih otroka, ki vsebujejo redno ocenjevanje in vnos vitalnih parametrov. V primeru poslabšanja otroka, ki se ugotovi na podlagi zgodnjega odkrivanja kliničnega poslabšanja pri otroku, je potrebna takojšna premestitev v enoto intenzivne nege in terapije.
Metode: Pridobljene podatke smo sistematično preučili in jih analizirali. Iskali smo jih v mednarodnih bazah: PubMed, MEDLINE (EBSCOhost Web), CINAHL (Ultimate) in Science Direct (Elsevier). Z Boolovimi operaterji smo poiskali niz ključnih besed. Vse zadetke smo pregledali in jih predstavili s pomočjo PRISMA-diagrama. Za kritično oceno člankov smo uporabili orodje Joanna Briggs Institute (JBI).
Rezultati: Uporabili smo 16 člankov, ki so ustrezali naši temi. Prvi velik pomen ima obvladovanje medicinskih sester pri poznavanju orodij zgodnjega odkrivanja kliničnega poslabšanja pri otrocih. Drugi velik pomen pa se daje odkrivanju in sami uporabi orodij za zgodnje odkrivanje kritično bolnega otroka, tako na oddelkih kot tudi v urgentnih ambulantah.
Razprava in zaključek: Področje orodij za zgodnje odkrivanje kritično bolnega otroka je na področju zdravstva zelo pomembno. Potrebnega bi bilo še veliko dela, da bi poenotili sama orodja za preprečitev smrti otrok po celem svetu. Pomembno bi bilo uvesti tudi orodja za zgodnje odkrivanje kritično bolnega otroka v Sloveniji, saj je tukaj ta tema še premalo razvita. Keywords: pediatrija, zgodnje odkrivanje, klinično poslabšanje, orodja, pristopi Published in DKUM: 03.09.2024; Views: 28; Downloads: 10 Full text (1,05 MB) |
2. Vpliv migrene pri otrocih na vsakdanje aktivnostiTjaša Bračko, 2024, undergraduate thesis Abstract: Uvod: Migrena pri otrocih je vse pogostejša. Je skupek zapletenih nevroloških stanj. Namen zaključnega dela je raziskati vpliv migrene pri otrocih na vsakdanje aktivnosti.
Metode: Uporabili smo opisno oz. deskriptivno metodo dela. Literaturo smo iskali v tujih podatkovnih bazah: PubMed, Science Direct, Cochrane Library in Cumulative Index to Nursing and Allied Healt Literature (CINAHL) ter dodatno v Google Učenjaku. V vseh podatkovnih bazah smo uporabili iskalni niz. Raziskave smo razvrstili glede na hierarhijo dokazov.
Rezultati: V končno analizo smo vključili 8 člankov. Ugotovili smo, da ima migrena pri otrocih velik vpliv na vsakdanje aktivnosti, predvsem na šolske dejavnosti in šolski uspeh.
Razprava in zaključek: Menimo, da bi lahko bila v Sloveniji migrena bolj raziskana. Ljudi bi morali bolj poučiti o migreni pri otrocih in o tem, kako to vpliva na njihove vsakdanje aktivnosti. V tujih raziskavah je v večini migrena raziskana v sklopu težav v šoli, premalo pa je študij o vplivu na vsakdanje aktivnosti v obšolskih dejavnostih in domačem okolju. Keywords: migrena, otroci, vsakdanje aktivnosti Published in DKUM: 03.09.2024; Views: 22; Downloads: 1 Full text (1,08 MB) |
3. Vloga medicinske sestre pri preprečevanju in obravnavi anafilaksije pri otrocihAdis Saramati, 2024, undergraduate thesis Abstract: Uvod: Anafilaksija predstavlja hudo alergijsko reakcijo, ki lahko ob izpostavljenosti alergenom ogrozi otrokovo življenje. Pri obravnavi otroka z anafilaksijo ima pomembno vlogo medicinska sestra. Namen zaključnega dela je ugotoviti vlogo medicinske sestre pri preprečevanju in obravnavi anafilaksije pri otrocih.
Metode: Izveden je bil pregled znanstvene literature. Uporabljene so bile deskriptivna metoda dela, metoda analize in sinteze. Iskanje literature je potekalo v mednarodnih bazah podatkov PubMed, CINAHL, Cochrane Library in Web of Science. Potek iskanja literature je prikazan v diagramu poteka iskanja literature. Moč dokazov je bila določena s pomočjo hierarhije dokazov.
Rezultati: Vključenih je bilo devet člankov. Vloga medicinske sestre pri obravnavi otroka z anafilaksijo se kaže predvsem v izvajanju hitre in natančne ocene stanja otroka ter spremljanju vitalnih znakov. Medicinska sestra mora tudi zagotoviti takojšnje izvajanje primernega zdravljenja, vključno z aplikacijo adrenalinskega avtoinjektorja, urediti položaj, nuditi psihološko podporo otroku in njegovi družini ter sodelovati z ostalimi člani zdravstvenega tima pri nadaljnji obravnavi otroka.
Razprava in sklep: Za izboljšanje zdravstvenega varstva otrok z anafilaksijo je potrebna večja ozaveščenost in izobraževanje za zdravstvene delavce, skrbnike in starše, otroke in mladostnike ter vzgojitelje in učitelje. Medicinske sestre morajo imeti ustrezno usposabljanje za učinkovito obvladovanje anafilaksije, saj sta zgodnja diagnoza in ustrezno zdravljenje ključna za zmanjšanje tveganja za anafilaktično reakcijo pri otrocih. Keywords: zaposleni v zdravstveni negi, otroci, vzroki, ukrepi, anafilaksija Published in DKUM: 04.07.2024; Views: 175; Downloads: 37 Full text (1,63 MB) |
4. Glasbena terapija pri otrocih z motnjo avtističnega spektraDrita Islamaj, 2024, undergraduate thesis Abstract: Motnja avtističnega spektra je izraz, ki se uporablja za opis skupine zgodnjih primanjkljajev v socialni komunikaciji in ponavljajočega se senzorično-motoričnega vedenja. Glasbena terapija uporablja glasbene izkušnje in odnose, da bi omogočila lažjo komunikacijo in izražanje ter poskuša odpraviti temeljne težave oseb z avtističnimi motnjami. Namen zaključnega dela je na podlagi pregleda literature raziskati, kako glasbena terapija vpliva na otroke z motnjo avtističnega spektra.
V zaključnem delu smo uporabili deskriptivno metodo dela. Pri iskanju literature smo uporabili naslednje tuje podatkovne baze: PubMed, Cumulative Index to Nursing and Allied Health Literature (CINAHL), Cochrane Library, ScienceDirect in dodatno Google Učenjak. S pomočjo PRISMA diagrama smo predstavili potek iskanja literature. Vse članke smo prikazali s pomočjo evalvacijske tabele ter naredili sintezo vseh vključenih raziskav.
V končno analizo smo vključili 8 raziskav, na podlagi katerih smo ugotovili, da ima glasbena terapija učinek na socialno-čustveno vzajemnost ter verbalne in neverbalne komunikacijske spretnosti pri otrocih z motnjami avtističnega spektra. Od vseh vključenih raziskav štiri raziskave spadajo v prvi nivo moči dokazov, ena raziskava v drugi nivo, ena spada v peti nivo, v šesti nivo moči dokazov pa spada en članek.
Glasbena terapija je opredeljena kot klinična in z dokazi podprta uporaba glasbenih intervencij za doseganje individualiziranih ciljev. Glasbene intervencije pozitivno vplivajo na socialne veščine, vključno s povečanjem sodelovanja, z izboljšanjem socialne povezanosti in s povečanjem čustvene vključenosti. Kljub pozitivnemu učinku glasbene terapije je potrebnih več raziskav o dolgoročnih učinkih. Keywords: motnje avtističnega spektra, avtizem, glasbena terapija, otroci Published in DKUM: 04.07.2024; Views: 108; Downloads: 34 Full text (691,22 KB) |
5. Preprečevanje in obvladovanje mišično-skeletnih težav in bolečin pri medicinskih sestrah s pomočjo ergonomskih pristopovUrška Broz, 2024, master's thesis Abstract: Uvod: Mišično-skeletne težave in bolečine predstavljajo prevladujočo vrsto težav, s katerimi se srečujejo medicinske sestre zaradi zahtevnih delovnih pogojev in visokih fizičnih obremenitev pri rokovanju s pacienti. Namen magistrskega dela je preučiti vpliv ergonomskih pristopov na preprečevanje in obvladovanje mišično-skeletnih težav in bolečin pri medicinskih sestrah.
Metode: Izvedli smo sistematični pregled znanstvene literature. Vključili smo relevantne raziskave, ki so preučevale uporabo ergonomskih pristopov pri preprečevanju in obvladovanju mišično-skeletnih težav ter bolečin pri medicinskih sestrah. Pri sistematičnem pregledu smo sledili smernicam PRISMA. Za oceno kakovosti raziskav smo uporabili JBI orodje in hierarhijo dokazov.
Rezultati: V analizo smo vključili 9 raziskav. Rezultati pregleda literature so pokazali, da uporaba kombinacije ergonomskih pristopov prispeva k zmanjšanju mišično-skeletnih težav in bolečin pri medicinskih sestrah. Intervencije, kot so prilagajanje delovnih postaj, uporaba ergonomskih pripomočkov, izobraževanje o pravilnih telesnih položajih in tehnikah dvigovanja ter preprečevanje ponavljajočih se gibov so se izkazale kot učinkovite pri zmanjševanju obremenitev in izboljšanju delovnih pogojev. Poleg tega smo identificirali tudi nekatere ovire pri izvajanju ergonomskih pristopov.
Razprava in zaključek: Na podlagi ugotovitev je priporočeno, da se v zdravstvenih ustanovah izvajajo celoviti programi ergonomskega usposabljanja, prilagoditve delovnih okolij ter promocija ozaveščenosti o pomenu ergonomije pri preprečevanju mišično-skeletnih težav in bolečin pri medicinskih sestrah. Keywords: ergonomija, intervencije, fizične obremenitve, zdravstvo, lajšanje bolečin Published in DKUM: 04.07.2024; Views: 117; Downloads: 13 Full text (1,78 MB) |
6. Vpliv možganske krvavitve pri nedonošenčkih na kognitivni razvoj v poznejših starostnih obdobjihNina Malek, 2024, undergraduate thesis Abstract: Prezgodnji porod je najpomembnejša determinanta neželenih izidov v smislu preživetja, kakovosti življenja, psihosocialnega in čustvenega vpliva na družino. Nedonošenčki so novorojenčki, rojeni pred 37. tednom gestacijske starosti. Namen zaključnega dela je na podlagi pregleda literature raziskati, kako možganska krvavitev pri nedonošenčkih vpliva na kognitivni razvoj.V zaključnem delu smo uporabili deskriptivno ali opisno metodo dela. Znanstveno literaturo smo iskali v naslednjih tujih podatkovnih bazah: PubMed, Cumulative Index to Nursing and Allied Health Literature (CINAHL), Cochrane Library in Science Direct. Dodatno smo uporabili še bazo Google Učenjak. Vse članke, ki so ustrezali našim omejitvam, smo prikazali s pomočjo evalvacijske tabele.V končno analizo smo vključili 9 raziskav. Ugotovili smo, da imajo otroci, ki so ob rojstvu utrpeli intrakranialne krvavitve, težave v razvoju, ki so vidne v času razvoja. Vse izmed vključenih raziskav so pokazale, da ima možganska krvavitev nedonošenčka negativen vpliv na kognitivni razvoj. Le-ta je odvisen od velikosti in stopnje krvavitve.Na podlagi pregleda literature lahko trdimo, da je področje sicer raziskano, vendar manjkajo raziskave, ki bi posebej opredeljevale različne kognitivne težave, nastale kot posledica možganske krvavitve. Keywords: prezgodnji porod, nedonošenčki, možganska krvavitev, kognitivni razvoj Published in DKUM: 30.05.2024; Views: 191; Downloads: 35 Full text (1,74 MB) |
7. Pomen komunikacije med medicinsko sestro in pacientom pred operativnim posegomLana Gorenc, 2024, undergraduate thesis Abstract: Uvod: Komunikacija med medicinsko sestro in pacientom je ključ do dobrega in kakovostnega dela, boljšega počutja in hitrejšega okrevanja pacientov. Operativni poseg pacientu predstavlja stres, strah in bolečino. Namen zaključnega dela je raziskati pomen komunikacije med medicinsko sestro in pacientom pred operativnim posegom.
Metode: Pri izdelavi zaključnega dela smo sistematično pregledali, analizirali in sintetizirali znanstveno literaturo na temo pomena komunikacije med medicinsko sestro in pacientom pred operativnim posegom. Literaturo smo iskali v mednarodno priznanih podatkovnih bazah PubMed, CINAHL in ScienceDirect.
Rezultati: Od pridobljenih 544 raziskav smo glede na primernost v analizo vključili deset člankov. Rezultate smo sintetizirali s pomočjo vsebinske analize, izbrali tri podkategorije in iz njih oblikovali proste kode.
Razprava in sklep: Predoperativna komunikacija se je izkazala za zelo pomembno, saj se med medicinsko sestro in pacientom vzpostavi zaupljiv odnos, ki pomaga pacientu k boljšemu psihičnemu počutju in razumevanju procesa, kar posledično vodi do boljše pripravljenosti pacienta na operativni poseg, njegovega hitrejšega okrevanja in medsebojnega sodelovanja. Keywords: komunikacija, medicinska sestra, pacient, operativni poseg Published in DKUM: 22.04.2024; Views: 313; Downloads: 67 Full text (654,30 KB) |
8. Analiza vpliva fizikalne ergonomije na intervencijo v službi nujne medicinske pomočiLuka Uršič, 2023, master's thesis Abstract: Reševalci pri svojem delu lahko utrpijo mišično-skeletne poškodbe, ko dvigujejo in prenašajo paciente med opravljanjem nujne medicinske pomoči (NMP). Tehnične spremembe, kot je zasnova novih naprav za ravnanje s pacienti NMP, ponujajo potencialno intervencijsko priložnost za boj proti tej težavi. Namen raziskave je bil opredeliti optimalno ergonomsko oblikovanost delovnega mesta zaposlenega v NMP in opredeliti fizikalne dejavnike ergonomske ergonomije, ki vplivajo na izvedbo intervencije ter zdravje zaposlenih v NMP. Ergonomski dejavniki tveganja, kot so prevelik fizični napor, nerodni delovni položaji ali ponavljajoči se gibi, so glavni vzroki za poškodbe med delavci NMP, od katerih je največ poškodb zaradi dvigovanja, prenašanja pacienta in/ali opreme. Čeprav bistvenih nalog ravnanja s pacienti, prevoza in oskrbe ni mogoče odpraviti, je zasnovo reševalnih vozil in pripadajoče opreme mogoče spreminjati. Naši cilji so bili ugotoviti obseg upoštevanja človeških dejavnikov in ergonomije obstoječih standardih/predpisih za načrtovanje reševalnih vozil. Naše ugotovitve so pokazale, da obstoječi standardi/predpisi omejeno upoštevajo ergonomsko načrtovanje delovnega mesta. Posledično se načela ergonomije še naprej upoštevajo kontinuirano z naknadno vgradnjo in ne proaktivno pri oblikovanju delovnega mesta. Priporočamo, da se zahteve ergonomskega oblikovanja delovnega mesta, ki temeljijo na učinkovitosti, vključijo neposredno v standarde načrtovanja dela v reševalnih vozilih. Keywords: reševalci, ergonomija, delovno okolje, ozaveščenost, izboljšave Published in DKUM: 20.12.2023; Views: 526; Downloads: 29 Full text (2,45 MB) |
9. Priprava nosečnic na dojenjeKaja Jecl, 2023, undergraduate thesis Abstract: Uvod: Dojenje je najbolj naraven in kakovosten način hranjenja dojenčka. Je najbolj preprost način, s katerim otroku zagotovimo vsa hranila, ki jih potrebuje za rast in razvoj. Izredno pomembna je priprava nosečnic na dojenje za uspešnost le-tega po porodu. Namen zaključnega dela je na podlagi pregleda literature raziskati, kako z izobraževalnimi intervencijami vplivamo na pripravo nosečnic na dojenje.
Metode: V zaključnem delu smo uporabili deskriptivno ali opisno metodo dela. Za iskanje znanstvene literature smo uporabili naslednje tuje podatkovne baze: PubMed, Cumulative Index to Nursing and Allied Health Literature (CINAHL), Cochrane Library in ScienceDirect. S pomočjo PRISMA diagrama smo predstavili potek iskanja literature. Vključili smo vse članke, ki ustrezajo našim omejitvam. Prikazali smo jih s pomočjo evalvacijske tabele ter naredili sintezo vseh vključenih raziskav.
Rezultati: V končno analizo smo vključili 9 raziskav, s katerimi smo ugotovili, da s pomočjo izobraževalnih intervencij v času nosečnosti vplivamo na uspešno dojenje in trajanje le-tega. Od tega smo v končno analizo vključili 3 raziskave, ki so vključevale pregled literature ter 6 posameznih raziskav. Vse izmed vključenih raziskav so pokazale pozitiven učinek priprave nosečnic na začetek in trajanje dojenja.
Razprava in zaključek: Izobraževalne intervencije v kombinaciji s predporodno in poporodno podporo nosečnici pomagajo pri začetku dojenja ter pozitivno vplivajo na trajanje izključnega dojenja. V času nosečnosti imajo pomembno vlogo prav zdravstveni delavci v programih šole za starše. Keywords: dojenje, nosečnice, izobraževalne intervencije Published in DKUM: 08.12.2023; Views: 620; Downloads: 135 Full text (1,13 MB) |
10. Intervencije zdravstvene nege ob zastupitvi z ogljikovim monoksidomEva Slodnjak, 2023, undergraduate thesis Abstract: Uvod: Ogljikov monoksid je eden izmed najnevarnejših plinov. Namen zaključnega dela je bil raziskati nevarnost ogljikovega monoksida in intervencije zdravstvene nege, ki jih medicinske sestre izvajajo ob zastrupitvi z ogljikovim monoksidom.
Metode: Izvedli smo pregled literature. Iskanje je potekalo v tujih podatkovnih bazah: CINAHL (EBSCO), ScienceDirect, PubMed, Cochrane Library in dodatno v iskalniku Google Učenjak. Potek pregleda smo predstavili s pomočjo PRISMA diagramom, moč dokazov presojali s pomočjo hierarhije dokazov. Uporabili smo deskriptivni pristop in vsebinsko analizo.
Rezultati: Skupno smo identificirali 48 rezultatov, 7 raziskav smo vključili v končno analizo. Oblikovali smo glavno kategorijo intervencije zdravstvene nege ob zastrupitvi z ogljikovim monoksidom, ki vključuje podkategorije zastrupitev z ogljikovim monoksidom, intervencije zdravstvene nege v kliničnem okolju in na terenu ter oblike terapij ob zastrupitvi z ogljikovim monoksidom.
Razprava in zaključek: Rezultati raziskave so dokazali pomembnost intervencij zdravstvene nege tako na terenu kot v kliničnem okolju. Ob zastrupitvi je na terenu pomembna odzivnost in varnost. Izvedemo ABCDE pristop, izvajamo TPO, če je to potrebno, in apliciramo 100 % kisik takoj, ko je to mogoče. V kliničnem okolju so v ospredju obravnave terapije zdravljenja, kot sta npr. HBOT in aplikacija kisika po visoko-tlačni nosni kanili. Keywords: ogljikov monoksid, zastrupitev, intervencije zdravstvene nege, medicinska sestra Published in DKUM: 13.10.2023; Views: 535; Downloads: 154 Full text (1,47 MB) |