| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 22
Na začetekNa prejšnjo stran123Na naslednjo stranNa konec
1.
HIBRIDNA NAPRAVA CNC
Filip Černe, 2014, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je predstavljen proces izdelave prototipa CNC hibridne naprave in opis njenega delovanja. Naprava ima več funkcij, z njo lahko opravljamo 3D tiskanje, rezkanje in lasersko graviranje, za razliko od večine naprav na trgu, ki ponujajo zgolj eno od teh funkcij. Izdelava je potekala z mislijo na čim večjo zanesljivost naprave, lahko uporabo, cenovno ugodnost in kasnejše trženje. Potrebno je bilo izdelati številna tiskana vezja, vključno z glavnim krmiljem in grafičnim vmesnikom. Prav tako je bila izdelana mehanska konstrukcija naprave in napisan program v Arduino okolju za grafični uporabniški vmesnik. Po izdelavi so bile testirane razne funkcije naprave ter varnost električnih vezij.
Ključne besede: 3D tiskalnik, CNC rezkanje, multifunkcijska naprava, hitro načrtovanje, Arduino
Objavljeno v DKUM: 06.11.2015; Ogledov: 1987; Prenosov: 163
.pdf Celotno besedilo (9,30 MB)

2.
NAČRTOVANJE IN IZDELAVA NAPRAVE ZA MEŠANJE KOKTAJLOV
Mitja Rožmarin, 2014, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je predstavljeno načrtovanje, konstruiranje in izdelava naprave za mešanje koktajlov. Opisana je konstrukcija naprave, njeno delovanje in sestavni deli, med katere je vključen tudi pogon. Naprava je načrtovana z uporabo nestandardnih strojnih elementov, ti pa s pomočjo programskega paketa CATIA. Sledi predstavitev izdelave konstruiranih elementov s pomočjo CNC naprav. Na kratko je opisano sestavljanje standardnih modularnih aluminijastih profilov, iz katerih je sestavljeno ohišje naprave. Predstavljeni so senzorji, ki se uporabljajo za določevanje položajev. Na kratko je predstavljena tudi elektronika in vodenje naprave, ki je bila sicer načrtovana in realizirana zunaj okvira tega dela. Izdelan mehanski del naprave je bil integriran z elektronskim delom. Sledilo je testiranje končne naprave.
Ključne besede: mehatronski sistemi, konstruiranje, pogon
Objavljeno v DKUM: 06.11.2015; Ogledov: 1418; Prenosov: 155
.pdf Celotno besedilo (4,48 MB)

3.
Naprava za optično kontrolo izdelkov v podjetju Tesnila GK D.O.O.
Alojzij Pisar, 2015, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi je predstavljena izdelava naprave za optično kontrolo izdelkov v podjetju Tesnila GK d.o.o.. Pred avtomatizacijo se je kontrola izdelkov v celoti izvajala ročno, zato se na začetku osredotočam na analizo stanja kontrole, s čimer bo ugotovljena najprimernejši način avtomatizacije. V nadaljevanju diplomske naloge je prikazano konstruiranje oz. načrtovanje stroja, ter izbira periferije (senzorji, aktuatorji,... ). Stroj je sestavljen iz: vibracijskega zalogovnika (za zalaganje izdelkov), tekočega traku (transport izdelkov) in kamer (za optično kontrolo). Za krmiljenje slednjih se uporablja industrijski krmilnik, ki ga je bilo potrebno ustrezno sprogramirati. S pomočjo ustreznih kamer za optično kontrolo se določa ustreznost izdelkov oz. njihova neustreznost. Na koncu naloge je prikazana analiza posodobitve optične kontrole, s katero prihajamo do ugotovitve za koliko je avtomatizacija izboljšala proces. Cilji diplomske naloge so bili doseženi, saj je optična kontrola izdelkov zanesljiva in se izvaja popolnoma brez posega delavcev.
Ključne besede: optična kontrola, avtomatizacija, vibracijski zalogovnik, transportni trak, pnevmatsko prijemalo, industrijski krmilnik, senzor, elektropnevmatski ventil, aktuator
Objavljeno v DKUM: 27.10.2015; Ogledov: 1975; Prenosov: 102
.pdf Celotno besedilo (4,18 MB)

4.
Programska oprema in zasnova elektronike za števec vrtljajev in obratovalnih ur na cepilniku drv
Matej Pinter, 2015, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo zajema zasnovo elektronike in izdelavo programske opreme za števec vrtljajev in obratovalnih ur na cepilniku drv. V delu so opisane elektronske komponente, razlogi za izbiro le teh in njihovo povezovanje v sistem. Predstavljena je tudi izdelava programske opreme in njeno delovanje. Delo te diplomske naloge je integrirano s strojno opremo, ki je nastala v sklopu diplomske naloge z naslovom: Strojna oprema in izdelava načrtov za števec vrtljajev in obratovalnih ur na cepilniku drv. Programska oprema, elektronika in strojna oprema skupaj predstavljajo delujoč prototipni izdelek, ki je pripravljen na serijsko proizvodnjo.
Ključne besede: števec vrtljajev, obratovalne ure, programska oprema, elektronika, cepilnik drv
Objavljeno v DKUM: 27.10.2015; Ogledov: 1705; Prenosov: 132
.pdf Celotno besedilo (2,27 MB)

5.
Strojna oprema in izdelava načrtov za števec vrtljajev in obratovalnih ur na cepilniku drv
Jan Weichardt, 2015, diplomsko delo

Opis: Cilj diplomskega dela je bil izdelati avtonomno napravo brez napajanja, ki bo merila temperaturo olja, štela obrate na kardanski osi ter prikazovala skupne, uporabniške in trenutne obratovalne ure cepilnika. Števec naj bi služil uporabniku za lažje delo s cepilnikom, določanje servisnega cikla in čas obratovanja cepilnika. V diplomskem delu sem razvijal strojno opremo števca za merjenje obratov in delovnih ur. Izbrati sem moral primerne komponente števca, razviti namensko izdelano ohišje, vezje ter pripraviti načrte za serijsko proizvodnjo. Rezultat diplomskega dela je razvit števec, ki je pripravljen za serijsko proizvodnjo v dveh različicah. Prva premore merjenje obratov in treh delovnih časov, druga ima dodatno opcijo merjenja temperature olja v rezervoarju. Programski del števca je bil izdelan v sklopu drugega diplomskega dela.
Ključne besede: mehatronika, meritve, reed-senzor, števec vrtljajev, števec delovnih ur, baterijska naprava, varčevanje baterije, mikrokrmilnik, tiskano vezje, načrtovanje tiskanih vezij, izdelava hitrih prototipov, razvoj ohišja, razvoj, serijska proizvodnja,
Objavljeno v DKUM: 27.10.2015; Ogledov: 1647; Prenosov: 157
.pdf Celotno besedilo (5,76 MB)

6.
Implementation, effectiveness and experience with remote laboratory in engineering education
Andreja Rojko, Matjaž Debevc, Darko Hercog, 2009, izvirni znanstveni članek

Opis: Modern educational methods bring many new challenges from the pedagogical, as well as from the technical aspect. One of the more significant is the integration of information and communication technology into the educational process. These is particularly noticeable in the engineering education where the requests of the industry for a faster and more efficient acquisition of knowledge and practical skills lead to a constant search for new solutions in the learning process which would attract and motivate students, as well as be user friendly. This is especially difficult to be reached with the practical education which is usually composed of laboratory exercises that are bound to a specific time and place. One of the possible solutions are the remote laboratories which offer the possibility of the implementation of real remote laboratory experiments in the educational institutionsć laboratories and, therefore, enhance the studentsć knowledge and capability for dealing with some technical problems without the need for their physical presence in the laboratory. In the article, the example of a successful implementation of the remote laboratory in the field of engineering, developed and operating in the Moodle environment, is presented. The laboratory does not only represent the framework for the experiment implementation, but it also offers courses with complete documentation, therefore courses can be performed on distance. As an example, the case of the most widely used course from remote laboratory is presented, i.e., the ĆControl of nonlinear mechanismĆ course. Special attention is given to the description of the booking process for remote experiments, the execution of remote experiments and the applied user interface. The evaluation of the interface usability from the point of view of end users was performed via the acknowledged SUMI method. Additionally, another questionnaire was prepared in order to investigate the studentsć opinion about working in the remote laboratory. The results have shown that the presented remote laboratory is user friendly and accepted by both teachers and students as a suitable and interesting supplement to the conventional laboratory exercises.
Ključne besede: remote laboratory, mechatronics, distance learning, usability evaluation
Objavljeno v DKUM: 10.07.2015; Ogledov: 1922; Prenosov: 417
.pdf Celotno besedilo (967,83 KB)
Gradivo ima več datotek! Več...

7.
PROGRAMSKA OPREMA IN VODENJE NAPRAVE ZA MEŠANJE KOKTAJLOV
Niko Leben, 2014, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo zajema načrtovanje delovanja naprave s krmilnim vezjem in zaslonom na dotik, kot uporabniškim vmesnikom. V diplomsko delo so vključeni izbira in vgradnja komponent, povezovanje celotnega sistema v sklop ter programiranje krmilnega vezja ArduinoDue. Opisane so posamezne komponente, razlogi za izbori teh komponent ter postopek vgradnje in njihovo povezovanje. Kot glavne teme tega dela so predstavljene elektronske komponente, krmilnik in programska oprema naprave.
Ključne besede: mehatronska naprava, programska oprema, naprava za mešanje koktajlov, integracija mehatronskih komponent
Objavljeno v DKUM: 30.10.2014; Ogledov: 1635; Prenosov: 139
.pdf Celotno besedilo (3,89 MB)

8.
Merilnik upogibne trdnosti brusnih etalonov
Tadej Steničnik, 2014, diplomsko delo

Opis: Cilj podjetja Swaty Comet so kakovostni izdelki iz bakelita in keramike. Pogoj za to so kakovostne surovine, zato je tema diplomskega dela načrtovanje merilne naprave za merjenje mehanskih lastnosti brusnih etalonov. Delo vsebuje izbiro ustreznega mehanskega testa, pregled obstoječih naprav na tržišču, konstruiranje merilne naprave, načrtovanje krmilja, izvedbo pogona, opis merjenja sile, izbira komunikacije med opremo ter programsko rešitev krmiljenja. Izbira vseh sestavnih elementov in krmilne opreme je podprta s strokovno utemeljitvijo. Po upoštevanju vseh zahtev so doseženi skoraj vsi zadani cilji, razen izvedbe. Glede na to, da je izdelana vsa tehniška dokumentacija, bo naprava v prihodnosti zagotovo izdelana.
Ključne besede: merjenje, upogibna trdnost, brus
Objavljeno v DKUM: 20.10.2014; Ogledov: 1472; Prenosov: 146
.pdf Celotno besedilo (1,09 MB)

9.
Robotska proizvodna celica za označevanje izdelkov s signiranjem
Jaka Močivnik, 2014, diplomsko delo

Opis: Cilj diplomskega dela je avtomatizacija signiranja industrijskih nožev v podjetju MFA Robotika d.o.o. To delo je prej potekalo ročno in je bilo dolgotrajno ter zamudno. Najprej je bilo potrebno zagnati SCARA robotski sistem znamke SONY, model SRX-611(L6015), kasneje pa še izdelati in tudi vpeljati na robotsko linijo prijemalo za izdelke, ki so se signirali znotraj varnostne kletke. Glavni izziv je bil zagon robotskega sistema, saj ob nakupu ni bil priložen noben povezovalni kabel, niti ni bilo priložene programske opreme, kot tudi ne dokumentacije robotskega sistema ali programske opreme. Od proizvajalca se je programsko okolje z licenco kupilo, medtem ko povezovalnih kablov proizvajalec nima več in jih je bilo potrebno v lastni režiji izdelati. Po zagonu je bilo potrebno robotsko roko namestiti na mizo ter izdelati pnevmatsko orodje, s katerim se izdelki prijemajo ter signirajo na mizi. Zastavljeni cilj je bil dosežen, saj signiranje poteka avtomatsko in človeška roka ni več potrebna pri tej fazi obdelave.
Ključne besede: mehatronika, robotski sistem, SCARA, avtomatizacija, robotsko prijemalo, signiranje izdelkov
Objavljeno v DKUM: 15.10.2014; Ogledov: 1670; Prenosov: 218
.pdf Celotno besedilo (2,12 MB)

10.
Inteligentne regulacijske tehnike v mehatroniki
Riko Šafarič, Andreja Rojko, 2005, drugo učno gradivo

Ključne besede: nevronske mreže, mehka logika, evolucijski algoritmi, mehatronika, robotika
Objavljeno v DKUM: 01.06.2012; Ogledov: 2376; Prenosov: 156
URL Povezava na celotno besedilo

Iskanje izvedeno v 0.2 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici