| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 74
First pagePrevious page12345678Next pageLast page
1.
Razvoj avtomata za hitro hlajenje pijač
Dorian Petrič, 2023, master's thesis

Abstract: V magistrski nalogi smo raziskali področje hitrega hlajenja pijač na podlagi peltierjevega pojava. Časi hlajenja pri uporabi konvencionalnih načinov hlajenja pijač so dolgi in večinoma ne omogočajo nastavljanja točne željene temperature pijače. Peltierjevi elementi po drugi strani omogočajo hitro ohlajanje in možnost natančne regulacije. Izdelali smo prototip naprave za hlajenje pijač, ga testirali in izračunali njegov izkoristek. Opravili smo raziskavo trga že obstoječih naprav za hitro hlajenje pijač. Naredili smo stroškovno analizo izdelave prototipa in proizvodnje naprave za hitro hlajenje pijač. Raziskavo hlajenje pijač na podlagi peltierjevega pojava smo opravili s pomočjo svetovnega spleta in splošno dostopne literature. Prototip smo naredili s pomočjo splošnega orodja in CNC rezkalnika. Napravo smo testirali v energetskem laboratoriju Fakultete za strojništvo Univerze v Mariboru. Raziskavo trga smo opravili z iskanjem in primerjavo drugih naprav za hitro hlajenje pijač na svetovnem spletu. Ekonomsko analizo izdelave in prodaje naprave smo naredili na podlagi lastnih izkušenj in podatkov na spletu. Ugotovili smo, da s peltierjevimi elementi sicer lahko dosegamo nizke čase hlajenja, vendar za ceno velike količine električne moči. V primeru zvišanja izkoristka naprave, bi bila le ta tržno zelo zanimiva.
Keywords: Hitro hlajenje pijač, peltierjev element, funkcijska zasnova, prototip, ekonomska analiza
Published in DKUM: 03.03.2023; Views: 95; Downloads: 19
.pdf Full text (3,56 MB)

2.
3.
4.
Validacija rdt orodij za obremenitev vetra na osamljeni stavbi
Aljaž Hajdinjak, 2022, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu sem predstavil validacijo numeričnih orodij na primeru gradbene aerodinamike in sicer na obremenitvi vetra na osamljeni stavbi. Primerjal sem sem programe za računalniško dinamiko tekočin: SimScale, Ansys in Solidworks. Dobljene rezultate sem primerjal z eksperimentalnimi podatki »Architectural Institute of Japan«, ki zajemajo hitrosti v posamezni merilnih točkah. Najboljše ujemanje hitrosti sem dobil z Ansys. Izračunane koeficiente upora sem primerjal tudi s koeficienti iz literature.
Keywords: RDT, validacija, gradbena aerodinamika
Published in DKUM: 04.10.2022; Views: 151; Downloads: 24
.pdf Full text (2,96 MB)

5.
Numerično modeliranje lebdečega sloja z uporabo dvofaznega modela na osnovi kinetične teorije granularnega toka
Matija Založnik, 2022, master's thesis

Abstract: Lebdeči sloj je fizikalni pojav, ki se uporablja v številnih pomembnih industrijskih panogah. Je pojav, pri katerem delci zaradi toka tekočine preko njihove površine preidejo iz stacionarnega v lebdeče stanje. V magistrski nalogi smo se osredotočili na analizo fizikalnega pojava lebdečega sloja, ki smo ga obravnavali s pomočjo eksperimentalne meritve tlačnega padca v laboratorijski napravi za lebdeči sloj. Sam proces je bil nato prenesen v virtualno okolje, kjer smo s pomočjo numerične simulacije ovrednotili tlačne padce v virtualnem sistemu. Dobljene rezultate smo primerjali z rezultati eksperimenta. Validacija numeričnega modela je bila uspešna in zabeležili smo dobro ujemanje med numeričnimi in eksperimentalnimi rezultati. V nadaljevanju se je numerični model uporabil še za analizo vpliva distribucijske plošče na razne parametre. Ugotovili smo, da tudi sama oblika distribucijske plošče močno vpliva na porazdelitve toka zraka po preseku distribucijske plošče, kar nato posledično vpliva tudi na fluidizacijo delcev v lebdečem sloju.
Keywords: lebdeči sloj, numerično modeliranje, eksperiment, tlačni padec.
Published in DKUM: 07.09.2022; Views: 226; Downloads: 62
.pdf Full text (5,36 MB)

6.
Validacija RDT orodij za hlajenje baterij
Timotej Cebek, 2022, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu sem predstavil validacijo numeričnih orodij za računalniško dinamiko tekočin na primeru hlajenja baterij. Za primerjavo sem uporabil tri programe: SimScale, Ansys in Solidworks. Najprej sem kratko predstavil teoretično ozadje RDT programov in problematiko hlajenja baterij. Nato sem za vse programe opisal geometrijo, robne pogoje, mrežo in nastavitve simulacij ter priložil ustrezne komentarje. Z grafi sem nato prikazal konvergenco ostankov in ustalitev temperatur. Dobljene rezultate sem primerjal z eksperimentalnimi iz članka »Analysis of Cooling Effectiveness and Temperature Uniformity in a Battery Pack for Cylindrical Batteries«. Glavni parameter, ki sem ga spremljal, je temperatura na izbranih točkah v modelu in je tudi merilo za natančnost simulacije. Pri analizi rezultatov je poudarek na vplivu gostote računskih mrež na natančnost simulacije, predstavil in primerjal pa sem tudi izbrane prereze hitrosti in temperatur v modelu. Na koncu sledi še komentar o natančnosti in ustreznosti uporabljenih programov.
Keywords: Validacija, računalniška dinamika tekočin, hlajenje baterij, temperatura
Published in DKUM: 25.04.2022; Views: 482; Downloads: 87
.pdf Full text (2,21 MB)

7.
Možnosti uporabe visokotemperaturne toplotne črpalke za izrabo odpadne toplote : magistrsko delo
Daniel Filjar, 2021, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu smo želeli pokazati, ali obstaja možnost uporabe visoko–temperaturne toplotne črpalke z namenom izrabe odpadne toplote v postrojenju Leka, d. d., Proizvodnja Lendava. Najpomembnejša parametra, potrebna za to raziskavo, sta vstopna in izstopna temperatura iz visoko–temperaturne toplotne črpalke in delovna snov. V tem primeru je vstopna temperatura visoko–temperaturne toplotne črpalke 60 °C, izstopna temperatura pa 120 °C. Te temperature tudi predstavljajo temperature izhlapevanja in kondenzacije, kar je pomembno za izbiro delovne snovi. Na podlagi preračuna je prikazana analiza faktorja ogrevanja in ekonomske upravičenosti za različne delovne snovi. Najprimernejša se je izkazala delovna snov R1234ze(Z) z faktorom ogrevanja 4,06 in povračilno dobo 55 let.
Keywords: visoko-temperaturna toplotna črpalka, odpadna toplota, delovna snov, industrijsko postrojenje, faktor ogrevanja
Published in DKUM: 08.11.2021; Views: 416; Downloads: 47
.pdf Full text (3,72 MB)

8.
Metoda priprave in parametrizacije 1d cruise m modela z eksperimentalnimi podatki : magistrsko delo
Blaž Kalšek, 2021, master's thesis

Abstract: V magistrski nalogi je opisan pristop priprave in parametrizacije Cruise M model z eksperimentalnimi podatki. Gre za 1,5-litrski bencinski model motorja z notranjim zgorevanjem. Narejena je primerjava dveh zgorevalnih modelov. Rezultati, analiza rezultatov kot tudi celoten model so bili narejeni v programski opremi Cruise M. Simulacija je bila narejena tako za polne kot za delne obremenitve. Meritve, ki so bile pridobljene od podjetja AVL-AST, so mi služile kot referenca za kalibracijo simulacijskega modela.
Keywords: motorji z notranjim zgorevanjem, kalibracija 1-D modela, simulacija
Published in DKUM: 04.10.2021; Views: 444; Downloads: 33
.pdf Full text (3,40 MB)

9.
Preračun toplotnih izgub enostanovanjske hiše in opis ogrevalnega ter prezračevalnega sistema : diplomsko delo
Daša Napast, 2021, undergraduate thesis

Abstract: V diplomski nalogi je predstavljen preračun toplotnih izgub hiše z uporabo standarda SIST EN 12831 in s programskim orodjem Integra CAD Suite za enostanovanjsko hišo energetskega razreda A2. Izdelani so izračuni toplotnih prehodnosti posameznih gradbenih elementov; predstavljeni so tudi ogrevalni in prezračevalni sistem hiše ter energetska izkaznica objekta. Iz toplotnih izgub smo izračunali letno porabo energije za ogrevanje obeh metod in rezultate primerjali z dejansko letno porabo ter s porabo iz energetske izkaznice. Transmisijske toplotne izgube se ujemajo odlično; na 1 %, medtem ko se prezračevalne izgube ujemajo na 16 %. Odstopanja se pojavijo predvsem zaradi razlike v metodologiji izračunavanja.
Keywords: prenos toplote, toplotne izgube, ogrevanje, prezračevanje
Published in DKUM: 24.09.2021; Views: 494; Downloads: 85
.pdf Full text (1,28 MB)

10.
Validacija numeričnih orodij za aerodinamiko poenostavljenega avtomobila : diplomsko delo
Žan Ogorevc, 2021, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu sem predstavil validacijo numeričnih orodij na primeru aerodinamike poenostavljenega vozila. Primerjal sem tri programe za računalniško dinamiko tekočin: Ansys CFX, Simscale in DualSPHysics. Na začetku na kratko predstavim osnovno problematiko aerodinamike vozil in zapišem nekaj osnovnih principov o numeričnih metodah. Nato opišem geometrijo, robne pogoje in nastavitve simulacij v vseh treh programih. Rezultate sem primerjal z eksperimentalnimi rezultati iz članka »Some Salient Features of the Time - Averaged Ground Vehicle Wake«. Analiziral sem natančnost rezultatov v odvisnosti od gostote računskih mrež. Glavni parameter po katerih sem ovrednotil rezultate je bil koeficient upora, poleg tega sem opazoval še hitrostna in tlačna polja.
Keywords: Validacija, računalniška dinamika tekočin, aerodinamika, Ahmed body, koeficient upora
Published in DKUM: 24.09.2021; Views: 415; Downloads: 46
.pdf Full text (2,67 MB)

Search done in 0.21 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica