| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 20
Na začetekNa prejšnjo stran12Na naslednjo stranNa konec
1.
Sestava treninga in prehranskega načrta za ektomorfni tip postave : diplomsko delo
Adriana Janžič, 2024, diplomsko delo

Opis: Že od malih nog imam ob sebi osebo ektomorfne postave, katera je bila vedno prepričana v to, da ima takšno konstitucijo telesa, ki je ni mogoče spremeniti, ne glede na to kako zelo se trudi. Menim, da je takšnih oseb veliko, zato sem v diplomskem delu želela prikazati, da je vse, kar si zadaš, možno doseči z nekaj znanja o prehrani in treningih ter z veliko strpnosti, doslednosti in upoštevanju predpisanih navodil. Ektomorfni tip telesa je znan po podolgovati suhi postavi vključno s hitrim metabolizmom, zaradi katerega je eden zapletenih primerov pri pridobivanju mišične mase. V začetku diplomskega dela sem tako predstavila gibalne sposobnosti, nato sem se pomaknila na mišice ter mišični sistem. V nadaljevanju sem predstavila metode za pridobivanje mišične mase in podrobneje opisala hipertrofijo. Podrobneje sem opisala somatotipe, ki jih poznamo ter se v nadaljevanju osredotočila na ektomorfni tip telesa. Predstavila sem prehrano ter prehranjevalne navade, ki se mi zdijo zelo pomemben del diplomskega dela. V preizkusu, ki sem ga sestavila, sta sodelovali dve osebi stari 23 in 25 let. Prikazala sem raznolike primere jedilnikov, ki sem jih sestavila za sodelujoča v preizkusu. S pridobljenim znanjem skozi vsa leta študija, prakse ter iskanjem literature sem sestavila treninge, katere sta preizkušanca izvajala štiri tedne ter z njimi dosegla ponazorjene rezultate v diplomskem delu. Preizkušanca sta ob tem pridobila na telesni teži, za čas preizkusa velik delež puste mišične mase ter izboljšala prehranjevalne navade in sam odnos do hrane. Skozi trenažni proces sta oba izboljšala fizično pripravljenost ter pridobila na moči.
Ključne besede: hipertrofija, somatotipi, moč, gibalna sposobnost, mišice
Objavljeno v DKUM: 17.06.2024; Ogledov: 130; Prenosov: 14
.pdf Celotno besedilo (5,71 MB)

2.
Osemtedenski plan za razvoj moči stabilizatorjev trupa in spodnjih okončin s pomočjo lastne teže ter manjših rekvizitov : diplomsko delo
Deja Adamič, 2024, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je predstavljeno, zakaj je vadba v današnjem svetu tako pomembna in kakšne so prednosti vadbe z lastno težo. Diplomsko delo se dotakne predstavitve vaj za stabilizatorje trupa in spodnje okončine, poskuša poiskati težjo oz. lažjo različico vaje ter dodati manjše rekvizite. Diplomsko delo je napisano na podlagi pridobljene literature in izkušenj, pridobljenih med šolanjem in prakso. Namen diplomskega dela je bil bolje raziskati področje osebnega trenerstva, ki temelji na vajah z lastnim telesom in manjšimi pripomočki, ter predstavitev rezultatov osemtedenskega programa širši javnosti. V raziskavo je bilo vključenih osem oseb, ki se delijo na rekreativce in začetnike. Za ugotavljanje rezultatov so bili uporabljeni štirje različni testi – plank, statični počepi, dvig trupa/min in število ponovitev spuščanja naprej iz klečečega položaja. Rezultati so pokazali, da so udeleženci večji napredek dosegli v drugem delu načrta, razen skupina rekreativcev, ki je povprečno bolj napredovala v prvih štirih tednih pri statičnem počepu. Ugotovljeno je bilo, da je večji napredek pri statičnih vajah, dosegla skupina začetnikov, medtem ko je pri dinamičnih vajah, večji napredek dosegla skupina rekreativcev. Diplomsko delo služi kot primer strokovno oblikovane vadbe na področju razvoja moči spodnjih okončin in stabilizatorjev trupa.
Ključne besede: moč, stabilizatorji trupa, spodnje okončine, lastna teža, manjši rekviziti
Objavljeno v DKUM: 17.06.2024; Ogledov: 116; Prenosov: 5
.pdf Celotno besedilo (2,29 MB)

3.
8-tedenski program za preoblikovanja telesa : diplomsko delo
Nino Rat, 2024, diplomsko delo

Opis: Vadbeni protokol je natančno določen načrt, ki se uporablja pri vadbi ali rehabilitaciji. Ta protokol običajno vsebuje natančna navodila o tem, katere vaje izvajati, kako dolgo trajajo, koliko ponovitev ali serij naj se izvede, kako pogosto naj se izvaja vadba in kakšna naj bo intenzivnost. Vadbeni protokoli so oblikovani tako, da dosežejo specifične cilje, kot so izboljšanje moči, vzdržljivosti, gibljivosti ali rehabilitacija po poškodbi. Pomembno je, da se vadbeni protokoli prilagodijo posameznikovim potrebam, sposobnostim in ciljem ter da jih izvajamo pod strokovnim nadzorom, še posebej v primerih rehabilitacije ali zahtevnejših vadbenih programov. V sklopu diplomske naloge sem naredil študijo primera, kar pomeni, da sem za izvedbo vadbenega programa kot tudi meritve uporabil samo enega moškega kandidata. Glede na zastavljene cilje so končne meritve bile uspešne, saj sem uspešno dosegel vse cilje, ki sem si jih zadal pred pripravo 8 – tedenskega programa za preoblikovanje telesa.
Ključne besede: preoblikovanje telesa, hipertrofija, zdrava prehrana
Objavljeno v DKUM: 12.06.2024; Ogledov: 84; Prenosov: 8
.pdf Celotno besedilo (7,76 MB)

4.
Sodobni vidiki funkcionalne vadbe v naravi skozi prizmo 12-tedenskega vadbenega programa : diplomsko delo
Amel Pašić, 2022, diplomsko delo

Opis: Zdravstvene koristi vadbe v naravnem okolju močno presegajo koristnost vadbe v zaprtih prostorih. Vadba je v fizičnem in psihičnem smislu vsesplošno koristna že v zaprtem prostoru. Toda, ko pa vadbo izvajamo na odprtem oziroma v naravi, njene koristi še potenciramo zaradi blagodejnih vplivov sončne svetlobe, svežega zraka ipd. Glavni namen diplomske naloge je bil dokazati, da moj 12-tedenski program funkcionalne vadbe izboljša nekatere pomanjkljivosti v fizični pripravljenosti začetnikov in rekreativnih športnikov. Menim, da funkcionalno vadbo izvaja premalo ljudi. Pogosto jih odvrne prevelika kompleksnost vaj. Dva od mojih ciljev v diplomski nalogi sta bila predstaviti poenostavljen program funkcionalne vadbe in približati to obliko vadbe širši množici. V diplomski nalogi, ki jo sestavljata teoretični in empirični del, sem predstavil različne pripomočke, ki jih sodobni športniki uporabljajo med vadbo na prostem. Opisal sem tudi metode za povečevanje moči, vzdržljivosti v moči, gibljivosti in maksimalne aerobne kapacitete. V empiričnem delu sem predstavil, kako so 12-tedenski program vadbe v naravi izvajali štirje udeleženci. S štirimi različnimi sklopi meritev sem ugotovil, kako so bili fizično pripravljeni na začetku, kakšen je bil njihov vmesni napredek in kakšen dosežek so dosegli na koncu vadbenega programa. Rezultate sem primerjal s komparativno metodo, s pomočjo katere sem lahko zastavljene hipoteze potrdil ali zavrnil.
Ključne besede: funkcionalna vadba, gibanje in narava, vadbeni program, meritve
Objavljeno v DKUM: 10.03.2023; Ogledov: 629; Prenosov: 76
.pdf Celotno besedilo (7,98 MB)

5.
Vpliv treniranja do koncentrične odpovedi na razvoj repetitivne moči v potisku s prsmi : diplomsko delo
Luka Kotnik, 2023, diplomsko delo

Opis: Namen diplomskega dela je bil ugotoviti, kako treniranje do koncentrične odpovedi vpliva na razvoj repetitivne moči v potisku s prsmi. V raziskavi je sodelovalo deset posameznikov, starih 18–25 let. Repetitivna moč je bila merjena dvakrat, in sicer pred raziskavo in po njej. Na prvem treningu je bil izmerjen maksimum osmih ponovitev v obeh skupinah, da smo določili izhodiščno moč vsakega posameznika. V vseh sledečih trenažnih enotah smo spremljali napredek eksperimentalne skupine, ki je trenirala do odpovedi. Kontrolno skupino pa smo omejili na tri ponovitve 8-ponovitvenega maksimuma, izmerjenega na prvem treningu, in jim to fiksirali. Na zadnjem treningu smo spet izmerili maksimum osmih ponovitev obeh skupin in primerjali rezultate. Repetitivna moč je bila merjena s pomočjo vaje potiska s prsmi. Raziskava je potekala trideset dni, posamezna trenažna enota pa je potekala na pet dni. Ugotovljeno je bilo, da so posamezniki, ki so trenirali do odpovedi, imeli boljše adaptacije v razvoju repetitivne moči, kljub temu pa so posamezniki, ki niso trenirali do odpovedi, razvili tudi izboljšave v repetitivni moči. Obe skupini sta poročali o primerljivem občutku splošne izčrpanosti po treningu, eksperimentalna skupina pa je poročala tudi o večjem občutku utrujenosti takoj po maksimalni seriji.
Ključne besede: hipertrofija, koncentrična odpoved, repetitivna moč, potisk s prsmi
Objavljeno v DKUM: 24.02.2023; Ogledov: 563; Prenosov: 49
.pdf Celotno besedilo (1,32 MB)

6.
Vpliv hipertrofije na eksplozivno moč nog : diplomsko delo
Tim Levstik, 2021, diplomsko delo

Opis: Namen diplomskega dela je bil ugotoviti, kako hipertrofija vpliva na eksplozivno moč nog. V raziskavi so sodelovali štirje trenirani posamezniki, stari 23 let. Eksplozivna moč nog je bila merjena dvakrat, in sicer prvič en teden pred začetkom raziskave in drugič en teden po koncu raziskave, merjena je bila s pomočjo sonožnega skoka v daljino z mesta. Raziskava je potekala štiri tedne, treningi so potekali trikrat tedensko. Sodelujoči so v raziskavi izvajali počep, ekstenzijo kolena, izpadni korak in mrtvi dvig. Ugotovljeno je bilo, da hipertrofija ni imela negativnega vpliva na eksplozivno moč nog.
Ključne besede: hipertrofija, eksplozivna moč, fitnes
Objavljeno v DKUM: 13.12.2021; Ogledov: 854; Prenosov: 233
.pdf Celotno besedilo (2,04 MB)

7.
Načrtovanje in izvajanje kondicijskega načrta treninga za pripravo na tekmovanje v kickboxingu : diplomsko delo
Žiga Pečnik, 2021, diplomsko delo

Opis: Kondicijska priprava športnika je ključnega pomena pri pripravi na tekmovanje, tudi pri kickboxingu. Prvotni namen diplomske naloge je bil ustvariti učinkovit trimesečni program vadbe, ki bi športnika kondicijsko optimalno pripravil na tekmovanje, pri tem nam je beleženje vadbenih enot in njegovih rezultatov omogočilo podroben vpogled v stanje pripravljenosti. Glavne smernice za našo uspešnost pa so bila testiranja, ki jih je športnik opravil trikrat. Prva testiranja je športnik opravil pred pričetkom priprav, druga sredi programa vadbe in zadnja po izvedenem programu vadbe. Testiranja so vsebovala test za eksplozivnost (skok v daljino), maksimalno moč (1RM pri osnovnih vajah) in vzdržljivost (Cooperjev test). Pridobljene rezultate smo obdelali s programom Excel. Rezultati so pokazali športnikov napredek pri testiranju maksimalne moči in vzdržljivosti pri primerjavi rezultatov drugega in zadnjega testiranja glede na rezultate prvega, niso pa pokazali napredka pri testiranju eksplozivne moči.
Ključne besede: šport, program vadbe, kondicijska vadba, kickboxing
Objavljeno v DKUM: 24.11.2021; Ogledov: 849; Prenosov: 60
.pdf Celotno besedilo (3,58 MB)

8.
Primerjava mišične moči in aerobno - anaerobne vzdržljivosti dijakov in dijakinj iz gorenjske regije leta 1991 in 2018
Svetlana Stjepanović, 2020, diplomsko delo

Opis: Namen raziskave diplomskega dela je bil ugotoviti primerjavo sekularnih trendov mišične moči in aerobno-anaerobne vzdržljivosti dijakov in dijakinj generacij 1991 in 2018 iz gorenjske regije. Podatke smo pridobili na fakulteti za šport in jih uredili s specializiranim programom za statistične analize – SPSS programom. Z raziskavo želimo predstaviti razlike v gibalnih sposobnostih med dijaki in dijakinjami, saj menimo, da bodo tako športni trenerji kot tudi športni pedagogi presenečeni nad rezultati, in upamo, da jim bomo z našo raziskavo pomagali pri njihovem delu. Prav tako pa upamo, da bo naše diplomsko delo prišlo v roke staršev, ki bi jim radi odprli oči in razširili znanje o pomenu športne aktivnosti in neaktivnosti. S športom se ukvarjamo že od malih nog, zato smo z veseljem raziskovali, kako so se določene stvari pri dijakih in dijakinjah skozi različne parametre športnovzgojnega kartona spremenile v dokaj dolgem časovnem obdobju.
Ključne besede: šport, športnovzgojni karton, gibalne sposobnosti.
Objavljeno v DKUM: 21.01.2021; Ogledov: 959; Prenosov: 63
.pdf Celotno besedilo (2,25 MB)

9.
Program vadbe za ektomorfne tipe
Haris Crnolić, 2020, diplomsko delo

Opis: Namen diplomske naloge je ustvariti program vadbe, s katerim želimo doseči cilj povečanje mišične mase pri ektomorfnih tipih ljudi. Ker sem ektomorf tudi sam, sem želel v diplomski nalogi predstaviti posebnosti, s katerimi se ektomorfi srečujemo v procesu pridobivanja mišične mase, in poskusil ustvariti trenažni postopek, ki bi olajšal ta proces. V uvodu smo se osredotočili na pomembne dejavnike, ki vplivajo na trenažni postopek. Opisali smo delovanje mišic ter pojem moči in to povezali s procesom mišične hipertrofije. Zajeli smo tudi prehrano in vse skupaj navezali na značilnosti ektomorfnih ljudi. Na koncu smo prikazali program vadbe, ki temelji na podlagi opisanih načel in komponent trenažnega postopka. Vadbeni program je sestavljen iz dveh makrociklov in traja 8 tednov. Program sta izvajala posameznika stara 17 in 18 let, ki se po konstituciji uvrščata med ektomorfne tipe ljudi. Končna analiza programa je pokazala, da sta s programom uspešno dosegla cilj povečanja mišične mase; poleg povečanja obsegov telesnih segmentov sta pridobila tudi na moči.
Ključne besede: pridobivanje mišične mase, program vadbe, hipertrofija, ektomorf, prehrana
Objavljeno v DKUM: 27.07.2020; Ogledov: 1371; Prenosov: 209
.pdf Celotno besedilo (3,20 MB)

10.
Primerjava anaerobne kapacitete BMX in cestnih kolesarjev na Wingate testu
Žan Godina, 2020, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu bomo predstavili BMX in cestno kolesarstvo, ter njihove anaerobne značilnosti in primerjave. V nadaljevanju diplomskega dela bomo predstavili in podrobno opisali test imenovan »Wingate«, kjer smo testirali 20 kandidatov in sicer 10 BMX kolesarjev in 10 cestnih kolesarjev. Izide obeh kolesarskih panog smo med seboj primerjali s programov SPSS, kjer smo primerjali moč, hitrost in vzdržljivost posameznika. Izide obeh kolesarskih panog bomo med seboj primerjali. Znotraj posamezne kolesarske panoge nas je zanimala tudi starost tekmovalcev, njihova teža in višina posameznika .
Ključne besede: BMX kolo, cestno kolo, hitrost, moč, vzdržljivost, Wingate test
Objavljeno v DKUM: 09.03.2020; Ogledov: 1284; Prenosov: 172
.pdf Celotno besedilo (1,43 MB)

Iskanje izvedeno v 1.73 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici