| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 161
First pagePrevious page12345678910Next pageLast page
1.
Vpliv glasbene terapije na duševno zdravje odraslega bolnika z rakom
Viktorija Gril, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Bolniki z rakom pogosto trpijo zaradi tesnobe in depresije. Za lajšanje le-teh se lahko kot nefarmakološka metoda uporablja glasbena terapija. Uporaba glasbe pri zdravljenju raka se lahko izvaja kot del storitev zdravstvene oskrbe. Namen zaključnega dela je na podlagi pregleda literature raziskati učinkovitost vpliva glasbene terapije na duševno zdravje odraslega bolnika z rakom. V zaključnem delu smo uporabili opisno metodo dela. Zaključno delo temelji na pregledu znanstvene literature; za iskanje le-te smo uporabili tuje podatkovne baze: PubMed, CINAHL, Cochrane Library, ScienceDirect Potek iskanja literature smo predstavili s PRISMA diagramom, z analizo in s sintezo zbranih podatkov pa v evalvacijski in sintezni tabeli. V končno analizo smo vključili osem člankov. Ugotovili smo, da lahko izvajanje glasbene terapije pozitivno vpliva na duševno zdravje onkološkega bolnika. Poročano je bilo, da vpliva na zmanjšanje občutka anksioznosti, stresa, žalosti. Bolniki so se počutili bolj zadovoljni, veseli. Pri nekaterih bolnikih pa ni prišlo do izboljšanja stanja. Glasbena terapija lahko pozitivno vpliva na duševno zdravje bolnikov z rakom, je enostavna in varna metoda za zmanjšanje anksioznosti in depresije. Uporaba glasbe na podlagi dokazov je usmerjena v doseganje fizičnih, čustvenih, kognitivnih in socialnih potreb bolnikov z rakom.  
Keywords: glasbena terapija, rak, mentalno zdravje, onkološki bolnik
Published in DKUM: 23.10.2024; Views: 0; Downloads: 3
.pdf Full text (1,35 MB)

2.
Kakovost življenja odraslih oseb po zdravljenju debelosti s farmakološkimi pristopi
Lucija Helbl, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Uvod: Debelost je po svetu postala zelo velik javnozdravstveni problem. Kadar nefarmakološki ukrepi pri izgubi telesne teže ne pomagajo, so pacientom na voljo druge metode zdravljenja, in sicer bariatična operacija ter farmakološki pristopi zdravljenja. Namen zaključnega dela je na podlagi pregleda literature ugotoviti, kakšna je kakovost življenja odraslih pacientov po zdravljenju debelosti s farmakološkimi ukrepi. Metode: Pri pisanju zaključnega dela smo uporabili deskriptivno metodo dela. Pregledali smo znanstveno literaturo o izbrani temi, ki smo jo iskali v podatkovnih bazah CINAHL, PubMed, Cochrane Library in ScienceDirect ter to prikazali s PRISMA diagramom. Izvedli smo vsebinsko analizo člankov, jim določili nivo na podlagi hierarhije dokazov in jih predstavili v obliki evalvacijske tabele. Rezultati: V končno analizo smo vključili osem člankov in na podlagi rezultatov ugotovili, da uporaba farmakoloških ukrepov pozitivno vpliva na kakovost življenja odraslih pacientov, saj se zmanjša telesna teža, indeks telesne mase, izboljšata se njihovo telesno in psihično zdravje. Razprava in zaključek: Farmakološki pristopi zdravljenja prekomerne telesne teže in debelosti so se izkazali za učinkovite in bodo imeli velik doprinos v klinični praksi. Tematiko bi bilo dobro še bolj podrobno raziskati, predvsem na področju neželenih učinkov omenjenih zdravil.
Keywords: debelost, farmakološko zdravljenje, izguba telesne teže, kakovost življenja
Published in DKUM: 23.10.2024; Views: 0; Downloads: 7
.pdf Full text (1,43 MB)

3.
Kakovost življenja bolnika z rakom ščitnice po terapiji z radioaktivnim jodom
Lea Vodušek, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Uvod: Rak ščitnice je najpogostejša maligna bolezen endokrinega sistema. Pri večini bolnikov z rakom ščitnice se opravi tiroidektomija ali odstranitev ščitnice, po kateri bolniki največkrat še prejemajo radioaktivni jod. Namen zaključnega dela je raziskati, s kakšnimi težavami se srečujejo bolniki po terapiji z radioaktivnim jodom in kakšna je njihova kakovost življenja. Metode: Izvedli smo pregled znanstvene literature na temo kakovost življenja bolnika z rakom ščitnice po terapiji z radioaktivnim jodom, z upoštevanjem določenih vključitvenih in izključitvenih kriterijev. Uporabili smo deskriptivno metodo dela. Analizo zbranih raziskav smo predstavili v obliki evalvacijske tabele ter sintezo zbranih podatkov izvedli s pomočjo vsebinske analize. Rezultati: V končno analizo smo vključili pet raziskav. Najpogostejše težave in omejitve pri bolnikih z rakom ščitnice, ki so bili zdravljeni z radioaktivnim jodom, so bile depresija, diareja, kserostomija, disfagija, težave z dihanjem, bolečine in utrujenost. Ugotovili smo, da alopecija predstavlja najmanjšo težavo pri bolnikih, ki so prejeli terapijo z radioaktivnim jodom. Razprava in zaključek: Po obsevanju bolnika z določenimi odmerki radioaktivnega joda je pomembno, da v domačem okolju bolnik upošteva navodila samoizolacije. Zdravljenje z radioaktivnim jodom izboljša preživetje bolnikov in omogoča dolgoletno preživetje ter kljub neželenim učinkom med in po zdravljenju dolgoročno pozitivno vpliva na kakovost življenja bolnikov.
Keywords: rak ščitnice, kakovost življenja, radioaktivni jod
Published in DKUM: 04.07.2024; Views: 116; Downloads: 36
.pdf Full text (870,06 KB)

4.
Komplementarne metode lajšanja simptomov v obdobju menopavze
Gaia Konec, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Uvod: Menopavza pomeni konec reproduktivnega obdobja, ki se običajno pojavi pri ženskah, starih 45—55 let. Težave v menopavzi so kritičen vidik življenja žensk in lahko resno vplivajo na njihovo kakovost življenja. Namen zaključnega dela je raziskati učinkovitost različnih komplementarnih metod za lajšanje simptomov v obdobju menopavze. Metode: V zaključnem delu smo uporabili opisno metodo dela. Zaključno delo temelji na pregledu znanstvene literature; za iskanje le-te smo uporabili tuje podatkovne baze: PubMed, CINAHL Ultimate in Web of Science. Potek iskanja literature smo predstavili s PRISMA diagramom, analizo in sintezo zbranih podatkov pa v evalvacijski in sintezni tabeli. Rezultati: V končno analizo smo vključili 12 člankov. Ugotovili smo, da so komplementarne metode razširjen in učinkovit način lajšanja simptomov menopavze. Na splošne simptome menopavze najbolje vplivata telovadba in meditacija, na težave s spancem prehranska dopolnila ter joga, na zmanjšanje pojavnosti vročinskih oblivov je imela največji vpliv hipnoza. Razprava in zaključek: Vse več žensk uporablja komplementarne metode za lajšanje simptomov menopavze, vendar se pojavlja problematika o ozaveščenosti glede varnosti uporabe le-teh. Komplementarne metode so lahko učinkovit način naravnega lajšanja simptomov, ki se pojavijo v obdobju menopavze, vendar bo potrebnih še več raziskav o varnosti uporabe posameznih komplementarnih metod za lajšanje specifičnih simptomov menopavze. 
Keywords: menopavza, lajšanje simptomov, komplementarne metode
Published in DKUM: 21.06.2024; Views: 204; Downloads: 78
.pdf Full text (1,58 MB)

5.
Vpliv uporabe kontinuiranih merilcev za merjenje krvnega sladkorja na kakovost življenja odraslega pacienta s sladkorno boleznijo
Karolina Rojko, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Uvod: Sladkorna bolezen je vse pogostejša presnovna motnja. Zlati standard obvladovanja sladkorne bolezni je prilagojen življenjski slog in samokontrola krvnega sladkorja, najpogosteje s standardnimi merilniki, ki zahtevajo vsakokratno zbadanje prsta, alternativo temu pa predstavljajo merilci za kontinuirano merjenje glukoze. Namen zaključnega dela je raziskati vpliv merilcev za kontinuirano merjenje glukoze v krvi na kakovost življenja odraslih pacientov s sladkorno boleznijo. Metode: Izvedli smo pregled znanstvene literature, katero smo iskali v podatkovnih bazah CINAHL, PubMed, ScienceDirect in Cochrane Library. Sledili so pregled, ocena moči dokazov s pomočjo hierarhije dokazov, analiza in sinteza izbrane literature, ki je temeljila na podlagi vsebinske analize. Rezultati: V raziskavo smo vključili 19 raziskav, ki glede na hierarhijo dokazov spadajo v nivo 1 (2 raziskavi), nivo 2 (5 raziskav), nivo 4 (1 raziskava) in nivo 5 (11 raziskav). Ugotovili smo, da imajo merilci za kontinuirano merjenje glukoze pozitivni vpliv na kakovost življenja pacienta s sladkorno boleznijo. Razprava in zaključek: Merilci za kontinuirano merjenje glukoze izboljšajo kakovost življenja, vendar je potrebna ustrezna edukacija pacientov o uporabi. Merilci omogočajo deljenje podatkov o vrednosti glukoze pacientovim bližnjim, kar pripomore k izboljšanju medosebnih odnosov znotraj družine in med prijatelji. Zmanjšata se strah pred hipoglikemijo ter pogostost in intenzivnost nočnih epizod hipoglikemije.
Keywords: sladkorna bolezen, kontinuirano merjenje glukoze, kakovost življenja
Published in DKUM: 30.05.2024; Views: 218; Downloads: 69
.pdf Full text (1,03 MB)

6.
Kakovost življenja nosečnic s sladkorno boleznijo tipa 1 ali tipa 2
Nika Bombek, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Uvod: Mednarodna zveza za sladkorno bolezen poroča, da ima vsaka šesta nosečnica sladkorno bolezen, od tega jih ima kar 13,6 % sladkorno bolezen že pred nosečnostjo. Namen zaključnega dela je raziskati, kakšna je kakovost življenja nosečnic s sladkorno boleznijo tipa 1 ali tipa 2. Metode: Uporabili smo opisno metodo dela in metodo pregleda literature. Glede na zastavljeno raziskovalno vprašanje smo literaturo iskali v mednarodnih bazah podatkov PubMed, CINAHL, SAGE in Web of Science, z upoštevanjem določenih vključitvenih in izključitvenih meril ter limitov iskanja. Potek in prikaz iskanja znanstvene literature smo naredili po smernicah PRISMA. Izvedli smo narativno sintezo vsebine. Rezultati: V končno analizo smo vključili pet znanstvenih člankov. Ugotovljeno je bilo, da na kakovost življenja nosečnic s sladkorno boleznijo tipa 1 ali 2 pomembno vplivajo podpora in empatija zdravstvenega tima, socialna podpora, družinska anamneza, sociodemografske značilnosti, znanje in sprejemanje bolezni. Razprava in zaključek: Podpora socialnega okolja in zdravstvenega tima sta ključnega pomena za izboljšanje kakovosti življenja nosečnic s sladkorno boleznijo tipa 1 ali 2. Zdrav življenjski slog pomembno prispeva k boljši kakovosti življenja nosečnic s sladkorno boleznijo tipa 1 ali 2, saj imajo nosečnice, zdravljene z insulinom, dokazano slabšo kakovost življenja.
Keywords: Nosečnost, diabetes mellitus, kakovost življenja
Published in DKUM: 22.02.2024; Views: 394; Downloads: 95
.pdf Full text (721,89 KB)

7.
Na osebo usmerjeni pristop pri zagotavljanju varnosti zdravil pri polifarmaciji med starejšimi osebami
Melani Reihss, 2023, undergraduate thesis

Abstract: Uvod: Zaradi vse večjega staranja prebivalstva se povečuje obolevnost za več kroničnimi boleznimi, posledično tako pride do jemanja več zdravil hkrati, kar vodi do polifarmacije pri starejših osebah. Polifarmacija pa lahko pri starejših osebah povzroči neželene učinke, stranske učinke, negativne interakcije, zastrupitve z zdravili, pogostejše hospitalizacije, invalidnost in smrtnost. Namen zaključnega dela je na podlagi pregleda literature ugotoviti, kako na osebo usmerjeni pristop zagotovi varno uporabo zdravil pri polifarmaciji med starejšimi osebami. Metode: Pregledali smo znanstveno literaturo, ki se nanaša na temo na osebo usmerjenega pristopa pri zagotavljanju varnosti zdravil pri polifarmaciji med starejšimi osebami, v angleškem jeziku ter raziskave stare do 10 let. Članke smo iskali v podatkovnih bazah Medline, ScienceDirect, Web of Science in PubMed. Rezultati: V analizo zaključnega dela je bilo vključenih šest virov. Ugotovili smo, da na osebo usmerjeni pristop zagotovi varno uporabo zdravil pri multimorbidnih bolnikih s polifarmacijo. Z vključitvijo kliničnega farmacevta v obravnavo bolnikov ter pregledom zdravil lahko zmanjšamo neželene učinke, interakcije med zdravili, vse pogostejše hospitalizacije in nepravilno jemanje zdravil. Razprava in zaključek: Na osebo usmerjen pristop bi zmanjšal negativne vplive polifarmacije. Z vključitvijo zdravnika, medicinske sestre, bolnika in kliničnega farmacevta v obravnavo bolnikov bi lahko zmanjšali število tablet in neželene učinke zdravil.
Keywords: Polifarmacija, multimorbidnost, starejša oseba, zdravila, varnost
Published in DKUM: 14.12.2023; Views: 483; Downloads: 57
.pdf Full text (1,25 MB)

8.
Vpliv joge na psihofizično počutje nosečnice
Azra Delić, 2023, undergraduate thesis

Abstract: Uvod: Nosečnost prinaša veliko novih sprememb, ki velikokrat pustijo psihične in fizične posledice. Joga je metoda obvladovanja psihofizičnega vpliva nosečnosti na nosečnico. Namen zaključnega dela je ugotoviti, na kakšen način joga vpliva na nosečnico. Metode: Izvedli smo narativni pregled znanstvene literature, ki smo jo iskali v podatkovnih bazah CINAHL, Cochrane Library, PubMed in ScienceDirect po vnaprej določenih vključitvenih in izključitvenih kriterijih. Rezultati: Po pregledu literature smo v analizo vključili šest člankov. Ugotovili smo, da izvajanje prenatalne joge v nosečnosti preprečuje oziroma zmanjšuje strah, stres, anksioznost in depresijo, izboljša čustveno ravnovesje in spanec, poveča zavedanje o spremembah v telesu in razumevanje le teh, vpliva na večjo povezanost z nerojenim otrokom ter psihično pripravljenost na porod. Prav tako vpliva na zmanjšanje bolečin, izboljša gibljivost in fizično zmogljivost ter posledično pozitivno vpliva na poporodno življenje nosečnice. Pri skupinski vajah joge se poveča socialni kontakt z drugimi nosečnicami in nudi možnost izmenjave izkušenj. Razprava in zaključek: Izvajanje prenatalne joge v nosečnosti spodbuja izboljšanje psihofizičnega stanja nosečnice ter delno ublaži tipičen upad slabšanja mentalnega zdravja pri nosečnicah. Vendar je iz nekaterih raziskav razvidno, da ima joga le kratkoročne učinke na simptome depresije, zato bi bilo treba izvesti več raziskav za ugotovitev dolgoročnih učinkov joge na nosečnico.
Keywords: nosečnost, prenatalna joga, vpliv, mentalno zdravje
Published in DKUM: 14.12.2023; Views: 501; Downloads: 73
.pdf Full text (794,87 KB)

9.
Metode zmanjšanja prekomerne telesne teže po porodu
Tadeja Kovačič, 2023, undergraduate thesis

Abstract: Uvod: Večina žensk se po porodu še nekaj mesecev ali celo let ne vrne na telesno težo, ki so jo imele pred nosečnostjo, s čimer pa so podvržene kasnejši prekomerni telesni teži ali debelosti. Namen zaključnega dela je ugotoviti, katere so najučinkovitejše metode pri zmanjšanju telesne teže pri ženskah po porodu. Metode: Uporabljena je bila deskriptivna metoda dela. Sistematično smo pregledali znanstveno literaturo na temo metode zmanjšanja telesne teže po porodu, ki smo jo iskali v podatkovnih bazah PubMed, CINAHL in Web of Science. Pri interpretaciji rezultatov smo uporabili vsebinsko analizo izbranih raziskav. Rezultati: Od skupno 407 identificiranih zadetkov smo v analizo vključili sedem raziskav. Ugotovili smo, da so pri izgubi telesne teže najučinkovitejše intervencije, ki se osredotočajo predvsem na spremembo prehrane. Dojenje in telesna aktivnost kot samostojni metodi zanemarljivo pripomoreta k izgubi telesne teže. Razprava in zaključek: Najučinkovitejše metode zmanjševanja telesne mase po porodu so različne diete oziroma različni režimi prehranjevanja, predvsem prehrana z nizkim glikemičnim indeksom ter prehrana z visoko vsebnostjo beljakovin. Pomembna je tudi podpora partnerja in zdravstvenih delavcev.
Keywords: poporodno obdobje, hujšanje, telesna teža
Published in DKUM: 06.12.2023; Views: 431; Downloads: 53
.pdf Full text (745,19 KB)

10.
Vpliv prehranskih dejavnikov na srčno-žilna obolenja pri starejših odraslih
Tjaša Erjavec, 2023, undergraduate thesis

Abstract: S podaljšanjem življenjske dobe se je povečala tudi pojavnost kroničnih nenalezljivih bolezni, med katerimi izstopajo predvsem srčno-žilne bolezni. Številne zdravstvene težave, ki pestijo starejšo populacijo kot posledice srčno-žilnih bolezni, bi bilo možno z zdravim načinom življenja in zdravo uravnoteženo prehrano preprečiti ali vsaj omiliti. Namen zaključnega dela je raziskati vpliv prehrane na srčno-žilna obolenja pri starejši populaciji.
Keywords: srčno-žilne bolezni, dejavniki tveganja, vpliv prehrane, prehranski vzorci
Published in DKUM: 27.10.2023; Views: 492; Downloads: 82
.pdf Full text (890,34 KB)

Search done in 0.2 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica