| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 223
First pagePrevious page12345678910Next pageLast page
1.
Načrtovanje in izdelava učne stene za praktično učenje električnih vezav : magistrsko delo
Anže Boh, 2025, master's thesis

Abstract: Vsebine s področja elektrotehnike so sestavni del učnih načrtov v različnih razredih programa osnovne šole v Sloveniji. Na razredni stopnji se učenci srečajo z osnovnimi pojmi, povezanimi z elektriko. Pri tehniki in tehnologiji ter izbirnih predmetih, povezanih s tehniko, pa so učenci že deležni bolj poglobljenih vsebin z omenjenega področja. Fakulteta za naravoslovje in matematiko Univerze v Mariboru izvaja programe, v okviru katerih se izobražujejo bodoči učitelji, ki bodo izpolnjevali formalne pogoje za poučevanje tehnike in tehnologije ter z njo povezanih izbirnih predmetov v slovenskih osnovnih šolah. Glede na veljavne učne načrte morajo omenjeni bodoči učitelji dobro poznati vsebine s področja elektrotehnike, da bodo lahko kakovostno in varno izvajali pouk. V okviru tega dela smo načrtovali in postavili učno steno, ki omogoča učenje različnih načinov električnih vezav. V prvem delu smo v veljavnih učnih načrtih za osnovno šolo poiskali tiste učne cilje, ki so povezani s področjem elektrotehnike, opisali pogoje za poučevanje, tehnike in tehnologije v osnovni šoli ter programe na Fakulteti za naravoslovje in matematiko Univerze v Mariboru, v okviru katerih se bodoči učitelji tehnike in tehnologije izobražujejo. V drugem delu smo opisali proces načrtovanja in postavitve učne stene ter pripravili primer možnih vaj za študente.
Keywords: elektrotehnika, električne vezave, učna stena, tehnika in tehnologija
Published in DKUM: 26.02.2025; Views: 0; Downloads: 24
.pdf Full text (4,50 MB)

2.
Uporaba optimizacijskih algoritmov za samodejno nastavitev PID parametrov v PLK : magistrsko delo
Aljaž Grm, 2024, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu je opisanih nekaj optimizacijskih algoritmov, namenjenih iskanju optimalnih PID-parametrov glede na zahteve odprtozančnega odziva sistema 2. reda. Podrobneje je opisan optimizacijski algoritem diferencialne evolucije, ki je bil s pomočjo orodij Matlab preveden v obliko, primerno za izvedbo v PLK (SCL-funkcija). Zaradi matematične omejenosti je bilo treba v TIA-portalu ustvariti več lastnih funkcijskih blokov in funkcij, kot na primer generator naključnih števil, meritve stopničnega odziva itd. Delovanje funkcijskega bloka diferencialne evolucije smo testirali najprej v simulatorju, nato še na realnem procesu regulacije pretoka zraka.
Keywords: regulacija, PID, optimizacijski algoritmi, diferencialna evolucija, PLK
Published in DKUM: 15.01.2025; Views: 0; Downloads: 29
.pdf Full text (3,70 MB)

3.
Merjenje in analiza vibracij na ventilatorjih sušilnih tunelov za namen prediktivnega vzdrževanja
Mirhad Gulam, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Cilj zaključnega dela je bil ustvariti sistem za analizo in merjenje vibracij za namen prediktivnega vzdrževanja. Opisuje razloge za nastanek ideje, projektno opremo ter razvoj programa v okolju TIA Portal. Izvršena je analiza vrednosti parametrov z uporabniškim vmesnikom, ustvarjenim v programskem okolju LabVIEW. Na osnovi dobljenih rezultatov so bile implementirane mejne vrednosti v programu. Kreiran sistem predstavlja pilotni projekt, ki ga je mogoče v prihodnosti uporabiti na drugih strojih znotraj podjetja.
Keywords: krmilnik, analiza, vibracije, merjenje
Published in DKUM: 23.12.2024; Views: 0; Downloads: 38
.pdf Full text (3,85 MB)

4.
Izvedba metode glavnih komponent v PLK za odkrivanje in izolacijo napak v procesni industriji
Dejan Gaberšek, 2024, master's thesis

Abstract: Magistrsko delo obravnava izvedbo metode glavnih komponent (PCA) v programirljivih logičnih krmilnikih (PLK) za zaznavo in izolacijo napak v procesni industriji. Napake v industrijskih procesih lahko povzročijo velike ekonomske izgube in pogosto ostanejo prikrite z vidika klasičnega nadzora. Razvita metoda, ki je zasnovana na osnovnih matematičnih operacijah, je bila implementirana na Siemens PLK in preizkušena na laboratorijskem modelu treh medsebojno povezanih posod. Dodatno smo izdelali HMI zaslon za vizualizacijo rezultatov, kar omogoča učinkovito spremljanje napak v realnem času in njihovo izolacijo.
Keywords: avtomatizacija, odkrivanje in izolacija napak, analiza glavnih komponent, PLK, TIA portal, hidravlični model
Published in DKUM: 22.10.2024; Views: 0; Downloads: 42
.pdf Full text (3,54 MB)

5.
Nadgradnja didaktičnega modula za regulacijo temperature z vetrovnikom
Andraž Kolar, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Projekt, ki sem si ga izbral za diplomsko nalogo, je združitev dveh področij, in sicer avtomatizacije ter regulacijske tehnike. Nadgradil sem didaktični modul, namenjen regulaciji temperature. Obstoječemu modulu sem dodal ventilator in komoro (cev) in s tem spremenil pretok zraka in sam temperaturni proces. Avtomatizacija temperaturnega procesa temelji na programirljivem logičnem krmilniku (PLK) Siemens S7-1214, poleg krmilnika pa sem uporabil še Siemens HMI Touch Panel, namenjen operaterju, kjer so prikazani gumbi, indikacije in grafi, ključni za razumevanje in upravljanje regulacije. Programsko kodo sem napisal v programskem okolju TIA Portal (Totally Integrated Automation Portal), kjer lahko za regulacijo uporabimo programski blok z napisano kodo za PID regulator, ki ima poleg ročnega vpisa parametrov regulatorja tudi možnost avtomatskega določanja optimalnih parametrov s pomočjo funkcije »fine tunning«. Programsko kodo sem izdelal z lestvično logiko (LAD).
Keywords: TIA Portal, Siemens, PLK, PID regulator, didaktični modul
Published in DKUM: 22.10.2024; Views: 0; Downloads: 35
.pdf Full text (2,81 MB)

6.
Izmenjava in obdelava procesnih spremenljivk iz krmilnika Omron v oblačnem orodju MS Power Automate
Vid Triplat, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo se nanaša na izmenjavo spremenljivk med krmilnikom OMRON in oblačno storitvijo MS Power Automate, njihovo obdelavo in prikaz na oblačni storitvi MS Power BI. V diplomskem delu je predstavljen proces zajemanja porabe električne energije stavbe in program za shranjevanje izhodnih spremenljivk na SD kartico krmilnika OMRON. Prav tako je predstavljeno delovanje posameznih oblačnih storitev ter povezave med njimi in krmilnikom OMRON.
Keywords: krmilnik OMRON, MS Power Automate, MS Power BI, Sysmac studio
Published in DKUM: 22.10.2024; Views: 0; Downloads: 7
.pdf Full text (1,88 MB)

7.
Regulacija polnilne moči električnih polnilnic v zaprtem distribucijskem omrežju : diplomsko delo
Luka Gačnik, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Današnja družba stremi k zeleni prihodnosti, katerega velik del so vozila na e-pogon. Ker vsaka sprememba prinaša tako dobre kot slabe lastnosti, bo naš cilj analizirati dogajanje in odpraviti probleme, kateri bodo nastali tekom napredka. Omrežje kot distribucija električne energije je izredno komplicirana sekvenca dejanj, katere omogočajo normalno delovanje. Ob drastičnem povečevanju izgradenj električnih polnilnic moramo v omrežje implementirati pametne rešitve, ki povezujejo uporabnike s pametno polnilno infrastrukturo. Naloga dokazuje, da lahko s pametnimi rešitvami, kot so samozadostna gospodinjstva in pametna regulacija moči, omogočimo normalno delovanje omrežja, kljub povečanju elektrifikacije
Keywords: e-mobilnost, elektrifikacija, polnilna postaja
Published in DKUM: 08.10.2024; Views: 0; Downloads: 33
.pdf Full text (2,69 MB)

8.
9.
Razvoj električne sheme in programske rešitve za avtomatizacijo tunela za dezinfekcijo z UVC-svetlobo : diplomsko delo
Denis Syla, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo opisuje postopek načrtovanja avtomatiziranega tunela za dezinfekcijo z UVC svetlobo, ki se lahko uporablja na področju industrijskih pakiranj v različnih panogah. Ta način dezinfekcije spada med modernejše in zaradi okoljskih prednosti postaja vedno bolj popularen. Načrtovanje avtomatizacije stroja je sestavljeno iz treh delov: načrtovanje električne sheme v programu SEE Electrical, programske rešitve v lestvični logiki za Siemensov krmilnik in oblikovanje vmesnika človek-stroj. Skrbno načrtovanje teh prinese varno in zanesljivo delovanje in upravljanje novoizdelanega stroja, kar mora biti osnovna ideja načrtovanja vsakega avtomatiziranega stroja.
Keywords: dezinfekcija z UVC svetlobo, električna shema, program za avtomatizacijo, vmesnik človek-stroj
Published in DKUM: 26.04.2024; Views: 374; Downloads: 31
.pdf Full text (3,58 MB)
This document has many files! More...

10.
Sekvenčno programiranje z lestvično logiko v TIA portalu s krmilnikom Siemens S7-1200 in grafičnim panelom KTP700 : diplomsko delo
Niko Hržica, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Diplomska naloga predstavlja inovativen pristop k programiranju avtomatiziranih sistemov, osredotočen na možnosti sekvenčnega programiranja z lestvično logiko v okolju TIA Portal. Uporabljata se krmilnik Siemens S7-1200 in grafični panel KTP700. Naloga raziskuje pretvorbo iz SCF (graph) v LAD programski jezik, poudarjajoč učinkovito upravljanje kompleksnih funkcij. Cilj je doseči prihranek finančnih sredstev ob ohranjanju funkcionalnosti grafične tehnologije. Sistematično predstavlja postopek prenosa grafičnega programa z združljivostjo s krmilnikom Siemens S7-1200 in podrobno implementacijo na grafičnem panelu KTP700. Rezultati prinašajo praktičen prikaz učinkovitega upravljanja sistemov, poudarjajoč finančno učinkovitost s prehodom na sekvenčno programiranje.
Keywords: PLK (programirljiv logični krmilnik), TIA Portal, Sekvenčno programiranje, Siemens S7-1200
Published in DKUM: 26.04.2024; Views: 400; Downloads: 153
.pdf Full text (2,09 MB)

Search done in 0.1 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica