| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 7 / 7
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Napovedni dejavniki razvoja nemotoričnih fenotipov parkinsonove bolezni
Timotej Petrijan, 2024, doctoral dissertation

Abstract: Cilj te raziskave je bil preučiti dejavnike tveganja, prodromalne simptome, nemotorične simptome (NMS) in motorične simptome (MS) kot napovedne dejavnike za različne nemotorične fenotipe Parkinsonove bolezni (PB). Skupno 168 bolnikov je opravilo celovite preglede NMS in MS. Bolniki so bili na podlagi novo zasnovanih vključitvenih kriterijev razvrščeni v skupine treh NMS fenotipov (kortikalni, limbični in možgansko-debelni). Identificirali smo 38 (22,6%) bolnikov s kortikalnim fenotipom, 48 (28,6%) z limbičnim in 82 (48,8%) bolnikov z možgansko-debelnim fenotipom. Nadalje je bilo izvedeno podatkovno vodeno združevanje kot alternativni pristop klasifikacije, ki temelji na metodah strojnega učenja. Primerjali smo oba klasifikacijska pristopa za doslednost. Pearsonov hi-kvadrat test neodvisnosti je pokazal, da sta bila oba pristopa povezana z veliko velikostjo učinka (ꭓ2(8) = 175.001, p < 0.001, Cramerjev V = 0.722). Demografski in klinični profili so se pomembno razlikovali med NMS fenotipi in nam lahko predstavljajo diagnostične napovedne dejavnike za razvoj posameznega fenotipa. Novo zasnovani kriteriji imajo potencial kot poenostavljeno orodje za prihodnje klinične raziskave NMS fenotipov PB.
Keywords: Parkinsonova bolezen, nemotorični fenotipi, a priori klasifikacija, analiza grozdov, napovedni dejavniki
Published in DKUM: 22.11.2024; Views: 0; Downloads: 12
.pdf Full text (6,11 MB)

2.
Spremljanje pretoka v možganskih arterijah s TCD
Erih Tetičkovič, Marija Menih, Jožef Magdič, 2009, review article

Abstract: Transcranial Doppler monitoring of intracranial blood flow during carotid endarterectomy, carotid angioplasty with stenting, surgical management of intracranial aneurysms, coronary artery bypass grafting, and thrombolysis of middle cerebral artery (MCA) occlusions is important because it enables recording of the flow in the MCA in real time. An adequate blood flow through the MCA during carotid endarterectomy allows for selective use of an intraluminal shunt (or the decision to operate without it) and timely identification of cerebral hyperperfusion, vasospasm, hypoperfusion, and cerebral microembolism as well as recanalization of the cerebral artery, thus minimizing postoperative neurologic complications such as stroke or cognitive dysfunction.
Keywords: transkranialna Dopplerjeva sonografija, endarterektomija karotidnih arterij, karotidna angioplastika z znotrajžilno opornico, anevrizmatska subarahnoidna krvavitev, premostitev koronarnih arterij, tromboliza
Published in DKUM: 19.04.2024; Views: 166; Downloads: 5
.pdf Full text (657,24 KB)
This document is also a collection of 1 document!

3.
Kakovost življenja oseb s parkinsonovo boleznijo v času covid-19 pandemije
Petra Lazarevski, 2023, master's thesis

Abstract: Pandemija COVID-19 je prizadela predvsem ljudi z nevrološkimi zdravstvenimi težavami, pa ne le zaradi okužbe, ampak tudi zaradi splošne karantene in omejitev, ki so vplivale tudi na kakovost življenja bolnikov s Parkinsonovo boleznijo. S pregledom literature smo želeli raziskati kakovost življenja pacientov s Parkinsonovo boleznijo med COVID-19 pandemijo. Metode: Uporabili smo metodologijo sistematičnega pregleda, analize in sinteze literature. S pomočjo vključitvenih in izključitvenih kriterijev smo v podatkovnih bazah: PubMed, ScienceDirect, Web of Science in SAGE Journals poiskali ustrezno literaturo. Glede na hierarhijo dokazov smo jih razvrstili v nivoje, s čimer smo ocenili moč dokazov. Potek iskanja literature je prikazan z diagramom PRISMA. S pomočjo orodja Joanna Briggs Institutes (JBI) smo kritično ocenjevali članke, ki smo jih vključili v končno analizo. Rezultati: V končno analizo smo vključili 7 raziskav. Večina raziskav navaja kot glavni vzrok za poslabšanje kakovosti življenja v času pandemije COVID-19 nezmožnost obiskov zdravnika in prejemanje nasvetov. Razprava in zaključek: Ugotovili smo, da je bilo treba narediti več raziskav na to tematiko. Z nadaljnjim razvojem telemedicine in približevanjem le-te bolnikom s Parkinsonovo boleznijo bo raziskava v veliko pomoč pri lajšanju zdravja in dobrega počutja posameznikov, njihovih družin in skupnosti.
Keywords: Parkinsonova bolezen, kakovost življenja, COVID-19
Published in DKUM: 22.02.2024; Views: 408; Downloads: 67
.pdf Full text (1,70 MB)

4.
5.
6.
Klinična uporabnost biokemijskih označevalcev in testa agregacije trombocitov pri ishemični možganski kapi
Marija Menih, 2017, doctoral dissertation

Abstract: Visoki nivoji VWF so bili napovedniki tako teže možganske kapi kot tudi slabega kliničnega izhoda, ne pa podvrste IMK. VWF bi lahko služil kot prognostični napovednik kliničnega izhoda pri IMK. Nivoji DD, FG in HC niso bili povezani s podvrsto IMK, ne s težo možganske kapi in ne s kliničnim izhodom, zato DD, FG in HC nimajo pomembne diagnostične vrednosti za določeno vrsto IMK ali prognostične vrednosti za klinični izhod po IMK. Visoki nivoji NT-proBNP so bili povezani s kardioembolično IMK ter s težo možganske kapi, ne pa tudi s slabim kliničnim izhodom, zato bi lahko NT-proBNP služil kot diagnostični napovednik za kardioembolično IMK. Merjenje AT je koreliralo z jemanjem aspirina, kar pa ni imelo kliničnega pomena; kljub nizki AT so bolniki utrpeli IMK. Nivoji AT niso bili napovedniki podvrste IMK, teže kapi ali slabega kliničnega izhoda. Z multivariatno regresijsko analizo s posplošenim linearnim modelom smo ugotovili, da so med BKO in AT edini pomembni napovedniki: 1. kardioembolične IMK: NT-proBNP; 2. za težo kapi, ocenjeno z NIHSS: NT-proBNP in VWF:Ag; 3. za klinični izhod, ocenjen z MRL: VWF:Ag.
Keywords: akutna ishemična možganska kap, TOAST klasifikacija, biokemijski označevalci, agregacija trombocitov, NIHSS, MRL
Published in DKUM: 21.08.2017; Views: 1878; Downloads: 151
.pdf Full text (4,39 MB)

7.
HEMODINAMIČNE SPREMEMBE MED TESTOM AVTONOMNEGA ŽIVČEVJA Z NAGIBNO MIZO
Klavdija Šlebnik, 2016, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu smo raziskovali, kakšne so hemodinamične spremembe med testom avtonomnega živčevja z nagibno mizo. Namen diplomskega dela je opisati in predstaviti izvedbo testa z nagibno mizo ter obdelati pridobljene podatke, ki kažejo hemodinamične spremembe telesa med testom z nagibno mizo. Opisali smo vlogo avtonomnega živčevja, sinkopo in testiranje z nagibno mizo. Rezultate smo pridobivali z izvedbo testiranja avtonomnega živčevja s profesionalno nagibno mizo in zbiranjem rezultatov na profesionalni diagnostični napravi Task Force® Monitor. Testiranja smo izvedli na zdravih prostovoljcih, ki v preteklosti še niso imeli epizode izgube zavesti. Pridobljene rezultate med testom avtonomnega živčevja z nagibno mizo smo predstavili po posameznih sklopih hemodinamičnih sprememb. Ugotovili smo, da se je stanje po spustu preiskovanca iz dvignjenega položaja uravnavalo na začetne vrednosti, saj je razlika v vrednostih med vodoravnim položajem pred počitkom in vodoravnim položajem po spustu primerljiva. Med začetnim in končnim vodoravnim položajem preiskovanca smo ugotovili razliko med povprečno izmerjenimi vrednostmi v frekvenci srca od -0,9 do 4,6 utripa/min in razliko v povprečnih izmerjenih vrednostih srednjega krvnega tlaka od -16,8 do 9,7 mmHg. Med začetnim vodoravnim položajem in pasivnim dvigom preiskovanca pod kotom 60° smo ugotovili razliko med povprečno izmerjenimi vrednostmi v frekvenci srca od 0,3 do 16,4 utripa/min in razliko v povprečnih izmerjenih vrednostih srednjega krvnega tlaka od -3,9 do 34,3 mmHg. Med pasivnim dvigom preiskovanca pod kotom 60° in končnim vodoravnim položajem preiskovanca smo ugotovili razliko med povprečno izmerjenimi vrednostmi v frekvenci srca od -13,6 do 4,3 utripa/min in razliko v povprečnih izmerjenih vrednostih srednjega krvnega tlaka od -53,6 do 13,6 mmHg. Za nadgradnjo diplomskega dela predlagamo, naj se testiranje opravi na večjem številu prostovoljcev, in dodatno širšo razdelitev predstavitve rezultatov na preiskovance, pri katerih je bila izzvana sinkopa, in preiskovance, pri katerih sinkopa ni bila izzvana.
Keywords: nagibna miza, test z nagibno mizo, test nenadne izgube zavesti, testiranje avtonomnega živčnega sistema
Published in DKUM: 21.10.2016; Views: 2634; Downloads: 231
.pdf Full text (1,36 MB)

Search done in 0.22 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica