| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 35
Na začetekNa prejšnjo stran1234Na naslednjo stranNa konec
1.
Stres na delovnem mestu in njegove posledice na ravni organizacije
Kristina Momčilov, 2024, diplomsko delo

Opis: Stres na delovnem mestu predstavlja resen problem tako z vidika posameznika kot organizacije. Pri pregledu literature smo s pomočjo sekundarnih virov definirali vrste stresa, poiskali najpogostejše simptome in podrobneje opisali vzroke stresa na delovnem mestu, kot so nepošten odnos in pritisk vodstva, nezadostno število virov in časa, prevelika in zahtevna delovna obremenitev, neustrezno plačilo in konflikt med vlogami. Proučili smo poglavitne posledice stresa na delovnem mestu na ravni posameznika in organizacije ter načine spopadanja s stresom. V raziskovalnem delu smo s pomočjo teoretičnih izhodišč preverjali prisotnost stresa na delovnem mestu, njegove ključne dejavnike ter simptome, metode in tehnike obvladovanja stresa posameznika in organizacije. V namen raziskave smo izvedli anketo med zaposlenimi iz različnih organizacij, analiza rezultatov pa je pokazala, v kolikšni meri udeleženci doživljajo stres na delovnem mestu. Razlike med doživljanjem stresa in spolom ter povezanosti med doseženo stopnjo izobrazbe in doživljanjem stresa nismo potrdili zaradi neenakomerne zastopanosti anketirancev. Na podlagi rezultatov smo tudi ugotovili najpogostejše simptome, ki se pojavljajo med udeleženci, prav tako načine, ki pripomorejo k zmanjševanju stresa na ravni posameznika in organizacije. K temu smo podali še različna priporočila in ukrepe, ki so podrobneje opisani v nadaljevanju.
Ključne besede: stres na delovnem mestu, vrste stresa, vzroki in simptomi stresa na delovnem mestu, posledice stresa na delovnem mestu, premagovanje stresa na delovnem mestu
Objavljeno v DKUM: 15.11.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 20
.pdf Celotno besedilo (2,11 MB)

2.
Optimizacija nabavne verige v podjetju
Špela Kos, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo se osredotoča na optimizacijo nabavne verige v proizvodnem podjetju Etrel d.o.o. Namen je raziskati in predstaviti postopke optimizacije nabavne verige v podjetju. Delo se osredotoča na področje upravljanja nabavne verige, pri čemer analizira obstoječe procese in identificira potenciale za izboljšave. Uporablja se kombinacija kvalitativnih in kvantitativnih metod, vključno z analizo podatkov ter primerjalno analizo s primeri najboljše prakse v industriji. Glavni rezultati raziskave vključujejo identifikacijo ključnih izzivov v obstoječi nabavni verigi, predstavitev priporočil za optimizacijo procesov ter oblikovanje smernic za učinkovito implementacijo predlaganih rešitev. Na podlagi analiz se zaključuje, da je implementacija konceptov optimizacije prinesla opazne izboljšave v učinkovitosti nabavne verige, zmanjšanje stroškov in povečanje konkurenčnosti podjetja na trgu. Sklepi in ugotovitve iz tega dela lahko služijo kot podlaga za nadaljnje strategije upravljanja nabavne verige v podjetju Etrel ter kot vir navdiha za podobna prizadevanja v industriji.
Ključne besede: Nabavna veriga, optimizacija, upravljanje zalog, nabavna strategija.
Objavljeno v DKUM: 11.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 5
.pdf Celotno besedilo (837,62 KB)

3.
System design of a vehicle based on the matrix approach using functional analysis of the maintenance
Dušan Mežnar, 2021, izvirni znanstveni članek

Opis: The use of extended standard functional analysis of maintenance in the design phase of vehicle structure analysis is presented for the first time, where a matrix of the degree of importance of modules or parts, a matrix size between costs and benefits (costs–benefits), and a logistic support matrix (support index and repair time) are used. The use of these methods allows a designer to be able to determine, in the very early phase of the construction process, the important factors (structure, component price, reliability, repair costs, response time, logistic supportability) that have a major impact on vehicle maintenance. Extended functional analysis also allows us to define critical structures in the project specification of vehicles. A crucial issue in functional analysis is the very extensive implementation of research, drawing conclusions and findings with the basic goal of determining a set of indicators for the verification of assumptions and hypotheses.
Ključne besede: maintenance, functional analysis, maintenance, vehicle design, structure design
Objavljeno v DKUM: 30.09.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 6
.pdf Celotno besedilo (4,35 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

4.
Upravljanje s časom med pripadniki generacije Z
Justyna Karolina Juralewicz, 2024, diplomsko delo

Opis: Generacija Z so osebe, ki počasi vstopajo v »odraslo življenje«, kar pomeni, da se v njihovem življenju pojavlja veliko obremenitev zaradi povečanega števila obveznosti. Naš namen je bil raziskati, kako pripadniki generacije Z upravljajo s časom in ali so pri tem uspešni, ali so uspešni pri določanju prioritet ter kako jih določajo in ali pogosto odlašajo svoje obveznosti. Zanimalo nas je tudi, ali ima lahko slabo upravljanje s časom negativne posledice. Raziskavo smo izvedli tako, da smo zbrali podatke, pridobljene z anketo v obliki spletnega vprašalnika, ki smo ga poslali preko socialnih omrežij in elektronske pošte. Te podatke smo kasneje analizirali in svoje ugotovitve tudi zapisali. Ugotovili smo, da večina anketirancev ve, kaj je upravljanje s časom, pri upravljanju s časom in pri določanju prioritet so dokaj uspešni, vendar pogosto odlašajo svoje obveznosti. Slabo upravljanje s časom pa jim prinaša stres, padec motivacije in produktivnosti, slabo voljo in izgorelost. Za boljše upravljanje s časom je pomembna odstranitev vseh motenj in zmanjšanje odlašanja. To je pomembno predvsem zato, ker ima slabo upravljanje s časom lahko veliko negativnih posledic.
Ključne besede: generacija, pripadniki, čas, upravljanje
Objavljeno v DKUM: 24.09.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 13
.pdf Celotno besedilo (2,59 MB)

5.
Zelena logistika v oskrbovalni verigi na primeru podjetja Taris
Inja Perić, 2024, magistrsko delo

Opis: Logistika je panoga v gospodarstvu, ki neposredno vpliva na življenja ljudi, stanje narave in vseh živih bitji. Zaradi velikih obratov in pogostosti obratov oskrbovalne verige prihaja do puščanja posledic na okolje, ki se izražajo kot neposredno onesnaževanje in izčrpavanje njenih energentov, katerih izvor je lahko tudi neobnovljiv. Zelena logistika in zelena oskrbovalna veriga predstavljata edino rešitev za odpravljanje ogromnih količin emisij, ki se trenutno nahajajo v našem okolju. Iskanje nadomestnih virov za neobnovljive je v današnjih časih prava skušnjava za podjetja, saj vlaganje v zeleno logistiko terja investicije in ostale spremembe, ki jih podjetja več kot očitno še niso pripravljena sprejeti v celoti. Vpliv in spodbujanje podjetij med seboj k implementacijam zelene logistike sta ključnega pomena za občutne posledice. Logistična podjetja med seboj lahko sodelujejo s prisotnostjo bonitet v primeru, da prihaja do neposrednega vpeljevanja zelene prakse v svojo dejavnost ali storitev. Trajnostna mobilnost predstavlja prihodnost logistične panoge, saj trenutna slika okolja manj kot to ne bo zdržala. V teoretičnem delu smo se osredotočali na predstavitev osnovnih pojmov logistike, zelene logistike in emisij, hkrati smo teoretično predstavili tudi pomen in vlogo oskrbovalne verige. Praktični del zajema predvsem iskanje rešitev in izpostavljanje obstoječih substitutov za neobnovljive energente ter neposredno obravnavanje delovanja, pozicije in vloge podjetja Tarsi d. o. o. v oskrbovalni verigi.
Ključne besede: zelena logistika, oskrbovalna veriga, emisije, substituti neobnovljivih virov, vpliv podjetja
Objavljeno v DKUM: 30.08.2024; Ogledov: 104; Prenosov: 53
.pdf Celotno besedilo (1,10 MB)

6.
Vključenost tehnologij umetne inteligence v procese planiranja proizvodnje
Jelisaveta Kerović, 2024, diplomsko delo

Opis: Umetna inteligenca je postala del sodobnega poslovanja (Zeba, G. et al., 2021). Kot del pobude industrije 4.0 je vgrajena v proizvodne sisteme, da podpira procese planiranja, upravljanja in izvajanja ter prevzema pobudo in odgovornost za sprejemanje odločitev v realnem času (Terziyan, V. et al., 2018). Namen raziskave je bil odkriti prisotnost uporabe umetne inteligence v procesih planiranja proizvodnje v slovenskih in srbskih podjetjih. Opravljen je bil pregled literature, da bi pridobili ustrezna znanja in opredelitve s področja umetne inteligence in proizvodnje. Z vprašalnikom smo anketirali 21 slovenskih podjetij in 25 srbskih podjetij, da bi dobili boljši vpogled v stanje v letu 2024. Rezultati raziskave kažejo, da umetno inteligenco uporablja 24 % podjetij v Sloveniji in 20 % v Srbiji. Iz razlogov preostalih podjetij za neuporabo umetne inteligence pri planiranju proizvodnje lahko sklepamo, da podjetja umetne inteligence niso uvedla zaradi pomanjkanja strokovnjakov in ne vidijo jasne koristi za uvedbo.
Ključne besede: umetna inteligenca, planiranje, proizvodnja, proces
Objavljeno v DKUM: 05.07.2024; Ogledov: 217; Prenosov: 75
.pdf Celotno besedilo (2,47 MB)

7.
Vpliv sodobnih tehnologij na logistiko oskrbovalnih verig
Simon Gabrovšek, 2024, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu smo proučili, kako bo razvoj modernih tehnologij vplival na logistiko oskrbovalnih verig v težnji po zmanjšanju njene odvisnosti od fosilnih goriv. Učinkovitejše tehnologije pogona in sistemi krmiljenja vozil se hitro razvijajo in spreminjajo do sedaj poznano mobilnost. Širša prizadevanja za razogljičenje transporta, ki so trenutno v največji meri naslovljena in vidna v Evropi ter Združenih državah Amerike, so ključno vezana na zmožnosti ponudbe alternativnih tehnologij prevoza. Pri tem imajo pomembno vlogo poleg politike še viri energentov in surovin, ki so potrebni za delovanje novih pogonskih sklopov. Elektrifikacija je tesno povezana predvsem z rudninami redkih zemelj – te so ključne za izdelavo baterijskih električnih vozil, ki bodo v segmentu alternativnih pogonov najverjetneje dobila delež in krojila prihodnost cestnega transporta; slednje kljub napovedim zaenkrat ne pomeni umika dizelskih in bencinskih motorjev. V magistrskem delu smo opravili primerjavo celokupnih izpustov za dve obetavni tehnologiji, definirali zmožnosti proizvodnje obnovljivih virov energije in ponazorili ogljični odtis dejavnikov, ki so trenutno največji povzročitelji emisij. Analizirali smo trende v logistiki, ki so vezani na tehnološke inovacije, proizvodne zmožnosti, vladne politike in ekonomsko upravičenost ‒ podkrepili smo jih z anketnim vprašalnikom o rabi modernih tehnologij med slovenskimi prevozniki. Prednosti prehoda na električni pogon se izkazujejo predvsem v bistveno boljši energetski učinkovitosti alternativnih tehnologij in krepitvi energetske neodvisnosti za posamezne države oz. širše regije, medtem ko izzive predstavlja predvsem tehnološka zmožnost čiste proizvodnje, virov surovin in prilagoditev energetskega ter cestnega omrežja. Prehod na nove vire se bo odvil in uspel, če bodo nove tehnologije ponujale boljše rešitve mobilnosti od sedanjih ‒ za manj denarja z manj izpusti, čemur še ni tako. Modernizacija transporta bo čistejše oblike sprva uvedla v cestnem transportu, ki najbolj onesnažuje zaradi svoje narave praktičnosti. Poleg tehnologij pa bo transport z uporabo umetne inteligence postajal vse bolj avtonomen, kar bo prevoznike razbremenilo v primanjkljaju voznikov in omogočilo večjo pretočnost ter varnost v prometu.
Ključne besede: zeleni prehod, logistika, oskrbovalne verige, nove tehnologije prevoza, električna vozila
Objavljeno v DKUM: 05.07.2024; Ogledov: 126; Prenosov: 38
.pdf Celotno besedilo (3,63 MB)

8.
Raziskava tržne zanimivosti poslovne ideje in razvoj novega produkta
Nikolina Grahovac, 2024, diplomsko delo

Opis: To diplomsko delo se osredotoča na koncept lansiranja novega produkta na trg in njegovo privlačnost na trgu. V tem primeru gre za novo obliko trženja in poslovnega modela »prodaje« higienskih vložkov za ženske. Glavni izziv predstavlja pomanjkanje informacij in negotovost glede nove ideje med ciljnimi skupinami, vključno s potencialnimi uporabnicami in podjetji. Cilji raziskave vključujejo razumevanje potreb in skrbi ciljnih skupin, oceno potencialnih vplivov na trg ter analizo konkurence in tržnega potenciala. Kar se tiče metod raziskovanja, smo izvedli dve anketi in analizo podatkov z uporabo statističnih metod, kot je Hi-kvadrat test. Anketi sta bili izvedeni med potencialnimi uporabnicami in potencialnimi strankami za sodelovanje. Cilj te ankete je bil razumeti pričakovanja podjetij glede sodelovanja na družbenih omrežjih, želeno velikost ciljnega občinstva in njihovo zainteresiranost za sodelovanje pod pogoji, ki ustrezajo njihovim merilom in pričakovanjem. Rezultati anket so pokazali visoko zanimanje žensk za uporabo brezplačnih higienskih vložkov. Prav tako je večina podjetij iz ankete izrazila interes za sodelovanje s podjetjem Free 4 Woman pod pogoji, ki ustrezajo njihovim pričakovanjem glede ciljnega občinstva. Statistične analize hipotez so pokazale, da so odgovori ankete statistično pomembni in da zaključke lahko prenesemo na celotno populacijo.
Ključne besede: razvoj novega produkta, brezplačni vložki, zanimivost na trgu
Objavljeno v DKUM: 13.06.2024; Ogledov: 144; Prenosov: 15
.pdf Celotno besedilo (4,37 MB)

9.
Primerjava tehnik za povečanje uspešnosti projektov na platformah za množično financiranje: študija primera pri športni opremi
Bohanel Šardi, 2024, diplomsko delo

Opis: Množično financiranje je način financiranja projektov, ki zahteva veliko znanja in veščin z več področij, podrobneje smo preučili model nagrajevanja. Je najbolj priljubljen način množičnega financiranja. Analizirali in primerjali smo različne platforme za množično financiranje. V diplomskem delu smo primerjali razlike med množičnim financiranjem in drugimi načini financiranja, kot sta lastništvo in tvegani kapital. Podrobneje predstavimo konkretne primere in najbolj uspešni slovenski projekt na platformi Kickstarter, ki je združil množično financiranje s tradicionalnimi načini financiranja in je predstavljen kot dober primer iz prakse, kako je mogoče z množičnim financiranjem denarno podpreti inovativne izdelke. Besedilo primerja tudi različne modele oskrbovalnih verig na projektih Kickstarter in študije primerov, ki omogočajo oblikovati hibridne kombinacije na podlagi uporabnosti in okoljskih zahtev. Najbolj podrobno je predstavljena platforma Kickstarter, vključno z njenim razvojem in statističnimi vpogledi skozi čas. Diplomsko delo se konča z razpravo o praksi, predstavljeni v teoretičnih konceptih. Naša glavna ugotovitev raziskave je ta, da si morajo ustvarjalci za uspeh na Kickstarterju zagotoviti veliko število potencialnih strank in skleniti dogovore z logističnimi partnerji za obvladovanje nepričakovanih povpraševanj. Na koncu smo projekt izvedli tudi sami in nato primerjali teoretična izhodišča s prakso ter naredili finančno analizo projekta.
Ključne besede: množično financiranje, Kickstarter, oskrbovalne verige
Objavljeno v DKUM: 11.06.2024; Ogledov: 165; Prenosov: 18
.pdf Celotno besedilo (3,87 MB)

10.
Upravljanje s tveganji v logističnem delu oskrbovalne verige
Tea Jerman, 2024, magistrsko delo

Opis: Oskrbovalna veriga je pot, ki jo izdelek ali surovina prepotuje od proizvajalca do končnega kupca. Znotraj oskrbovalne verige prihaja do velikih tveganj. Ker so vsi deli oskrbovalne verige medsebojno povezani, se lahko delovanje celotne oskrbovalne verige poruši, če pride do tveganja le na enem delu oskrbovalne verige. Ta tveganja mora podjetje pravočasno prepoznati, da jih lahko prehiti in uspešno obvladuje. Najbolj pomembna naloga transportnih podjetij v oskrbovalni verigi je, da poskušajo skrajšati pot dostave od proizvajalca do končnega kupca. Zato transportna podjetja predstavljajo pomemben člen v oskrbovalni verigi. Izpostavljena so številnim tveganjem. Največja tveganja predstavljajo zamude dogovorjenih rokov. Če se surovine in izdelki ne dostavijo pravočasno, to privede do zamika celotne oskrbovalne verige in nezadovoljstva med udeleženci same oskrbovalne verige. Transportna podjetja igrajo ključno vlogo za nemoteno delovanje oskrbovalne verige.
Ključne besede: oskrbovalna veriga, tveganja, DSV Transport d. o. o.
Objavljeno v DKUM: 28.05.2024; Ogledov: 173; Prenosov: 29
.pdf Celotno besedilo (1,85 MB)

Iskanje izvedeno v 0.19 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici