| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 162
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Hidroenergetski sistemi
Ignacijo Biluš, 2024

Opis: Skripta obravnava hidroenergetske sisteme. V uvodu so podane temeljne značilnosti oskrbe z energijo v Sloveniji, nato so predstavljeni obnovljivi viri energije in hidroenergija. Temu sledita poglavji o hidrologiji in hidroelektrarnah. V slednjem je podana osnovna razdelitev hidroelektrarn in predstavljen način njihovega delovanja. Na integralni ravni so obravnavani tudi energijski parametri vodnih turbin. Ločena poglavja so namenjena obravnavi konvencionalnih vodnih turbin in njihovih obratovalnih karakteristik. Zadnje poglavje obravnava pojav kavitacije v vodnih turbinah. Definirane so pojavne oblike glede na vrsto vodne turbine in vpliv tega pojava na integralne obratovalne karakteristike.
Ključne besede: obnovljivi viri energije, hidroelektrarne, vodna turbina, obratovalne karakteristike, kavitacija
Objavljeno v DKUM: 22.11.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 4
.pdf Celotno besedilo (8,22 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

2.
Numerična simulacija aerodinamike dna dirkalnika Lotus 78
Uroš Radovanović, 2024, diplomsko delo

Opis: V okviru diplomskega dela je opisana časovno neodvisna numerična simulacija aerodinamike dirkalnika dna Lotus 78. Na začetku diplomskega dela je opisano, zakaj je aerodinamika tako pomembna v motošportu in kateri so osnovni fizikalni zakoni, ki nam pomagajo bolje razumeti aerodinamiko. Prav tako je opisan postopek izvedbe numerične simulacije tekočin, ki vključuje ustvarjanje in uvoz geometrije, določanje robnih pogojev, izdelavo računske mreže in nastavitev simulacije. Izvedeni sta bili dve simulaciji, pri katerih je bila edina razlika v geometriji dirkalnika, tančneje v tako imenovanih zavesah na robu dna dirkalnika. Ugotovljeno je, da ti elementi igrajo pomembno vlogo pri aerodinamičnih silah in da lahko z učinkovito uporabo pozitivno prispevajo k zmogljivostim dirkalnika.
Ključne besede: numerična simulacija, RDT, aerodinamika, Lotus 78, talni efekt
Objavljeno v DKUM: 17.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 4
.pdf Celotno besedilo (3,46 MB)

3.
Eksperimentalna analiza učinkovitosti aerodinamičnega paketa formula student : diplomsko delo
Bennet Markovič, 2024, diplomsko delo

Opis: V okviru diplomskega dela je opisana eksperimentalna meritev učinkovitosti aerodinamičnega paketa s testiranjem na progi in sicer z merilnimi napravami za merjenje dinamičnih ter statičnih sil na podvozju, prav tako pa je narejena tudi primerjava eksperimentalnih rezultatov z rezultati RDT numeričnih simulacij. Glavni cilj diplomskega dela, ter izvajanja meritev na dirkalniku, je ugotoviti v kolikšni meri lahko zaupamo rezultatom RDT simulacij, ter, da bomo lahko na podlagi rezultatov čim bolje nastavili naš dirkalnik za posamezne discipline na tekmovanju. Opisani so načini izvajanja meritve: eksperimentalna nastavitev, nastavitev dirkalnika in sama primerjava rezultatov meritev pri različnih pogojih. Spreminjali smo konstantne hitrosti, ter naredili meritev med pospeševanjem. Sile smo merili pri različnih konstantnih hitrostih in sicer pri hitrosti 50, 60 in 80 km/h. Izvedli smo tudi meritev separacij z volnenimi trakci in sicer z namenom, v kolikšni obliki se lahko na rezultate RDT simulacij zanesemo. Ugotovljeno je, da se na rezultate simulacije RDT lahko zanesemo, ko le-te predvidijo separacijo zraka na krilcih. Sam DRS sistem nam je zmanjšal potisno silo v realnosti zgolj za 6,5 % pri hitrosti 50 km/h. Medtem, ko je simulacija predvidela, da jo pri enaki hitrosti zmanjša za 41 %. V realnosti prav tako dosežemo manjšo potisno silo, kot jo je predvidela simulacija. Z izvajanjem meritev smo izmerili skupno povprečno potisno silo 352,6 N pri hitrosti 50 km/h. Rezultati dobljeni iz simulacije pa so le to predvideli, da bo znašala 450 N. Pri sami analizi rezultatov meritev smo prav tako prišli do sklepa, da še je ogromno prostora za boljšo izvedbo meritve, saj smo ugotovili, da nekaterih pomembnih faktorjev nismo upoštevali.
Ključne besede: Formula S, aerodinamika, eksperiment, DRS, pospeševanje, konstantna hitrost, separacije
Objavljeno v DKUM: 09.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 7
.pdf Celotno besedilo (2,32 MB)

4.
Preračun območja delovanja mehanskih hladilnih stolpov za jek2 : diplomsko delo
Gašper Buršič, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomska naloga obravnava izračun hladilnih stolpov na mehanski vlek za drugi blok jedrske elektrarne Krško. V jedrski elektrarni se toplota iz reaktorja preko uparjalnika prenese v sekundarni krog, kjer para poganja turbino za proizvodnjo električne energije. Neizkoriščena toplota se odvaja skozi kondenzator s pomočjo hladilne vode, ki se nato vrne v sistem preko hladilnega stolpa. Naloga se osredotoča na izračun hladilnega stolpa s protitočnim induciranim vlekom, s pomočjo Merklove metode in Chebyshejeve integracije. Program v jeziku Python omogoča simulacijo različnih obratovalnih pogojev ter analizo ključnih parametrov delovanja hladilnega sistema. Rezultati analize so pokazali, kako se z višanjem temperature in relativne vlažnosti zraka zmanjša odvedena toplota in poveča temperatura vode na izstopu iz hladilnega stolpa, kar zmanjšuje učinkovitost hlajenja. Evaporacijska izguba, odvisna od relativne vlažnosti, dodatno omejuje hlajenje pri višjih vlažnostih.
Ključne besede: jedrska elektrarna, hladilni stolp, prenos toplote, vlažen zrak, program, Merklova metoda
Objavljeno v DKUM: 07.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: (1 glas)
.pdf Celotno besedilo (8,58 MB)

5.
Izkoriščanje odpadne toplote kompresorske postaje za ogrevanje sanitarne vode : diplomsko delo
Nejc Pritržnik, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obravnava vijačni kompresor v kompresorski postaji Premogovnika Velenje d. o. o. Glavni cilj diplomskega dela je ugotoviti, če je mogoče toplotno energijo, ki se generira pri delovanju vijačnega kompresorja, uporabiti za segrevanje sanitarne vode do vsaj 65 °C. Večji del odpadne toplote se pri delovanju vijačnega kompresorja prenese na hladilno olje, preko katerega lahko v ploščnem toplotnem prenosniku to energijo uporabimo za segrevanje sanitarne vode. Z izvedbo eksperimentalnih meritev na samemu vijačnemu kompresorju smo dobili realni vpogled, da lahko segrejemo vodo nad 65 °C in dosežemo maksimalno toplotno moč 94 kW in tako potrdimo postavljene hipoteze. Po opravljenih eksperimentalnih meritvah smo le te podkrepili s teoretičnim inženirskim izračunom ploščnega prenosnika toplote. Ugotovili smo, da je ujemanje zadovoljivo, kar potrjuje, da teoretični izračun sledi eksperimentalnim meritvam in lahko služi kot model za napovedovanje izkoriščanja toplotne energije pri različnih pogojih obratovanja.
Ključne besede: vijačni kompresor, ploščni toplotni prenosnik, odpadna toplota, sanitarna voda, eksperimentalne meritve, toplotna moč, teoretični izračun, računski model
Objavljeno v DKUM: 07.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 8
.pdf Celotno besedilo (2,75 MB)

6.
Eksperimentalna analiza parnega generatorja v kuhinjskih pečicah : diplomsko delo
Dejan Maljenović, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomska naloga obsega izvajanje eksperimentalne analize parnega generatorja s področja kuhalnih aparatov. Cilj je izdelava parnega generatorja, ki generira paro in obenem ima ustaljene temperature, ki oscilirajo v določenem območju. Parni generator v kuhinjskih pečicah služi za izboljšan prenos toplote na hrano in delno tudi za vlaženje hrane. Z izvajanjem eksperimentov smo prišli do ugotovitev da pri temperaturi 200 °C in 450 ms trajanju vklopa črpalke imamo paro brez vsebovanja vodnih kapljic. Pri nekaj eksperimentih smo imeli nestabilne temperature ali previsoke temperature. Ugotovili smo tudi na kakšen način lahko reguliramo temperature na ovojih parnega generatorja. Senzor temperature je postavljen na tretji ovoj parnega generatorja, ki se je izkazalo kot najbolj primerno mesto za merjenje temperature in reguliranje programa na osnovi le-te.
Ključne besede: Eksperiment, parni generator, kuhinjska pečica, vodna para, temperatura, regulacija
Objavljeno v DKUM: 07.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 0

7.
Vpliv količine hladilnega plina na karakteristiko delovanja toplotne črpalke : diplomsko delo
Vid Pikelj, 2024, diplomsko delo

Opis: Pri praktičnem delu s toplotnimi črpalkami in klimatskimi napravami se pojavlja vprašanje, v kolikšni meri ima količina plina vpliv na delovanje in karakteristike toplotne črpalke. V delu je najprej predstavljen teoretični del toplotnih črpalk, njeno delovanje in uporaba. V eksperimentalnem delu smo pripravili toplotno črpalko in jo hidravlično ter elektronsko povezali z zalogovnikom. Tako smo naredili eksperimentalno analizo, pri kateri smo s toplotno črpalko greli sanitarno vodo v zalogovniku z volumnom 100 L. Pri tem smo spremljali različne parametre s temperaturnimi in tlačnimi senzorji. Z analizo podatkov smo razbrali, da ima toplotna črpalka pri manjši polnitvi: nižje grelno število, nižje tlake in temperature uparjanja. Prav tako pa se zaradi daljšega gretja sanitarne vode dvigne tudi poraba električne energije. S temi rezultati smo ugotovili, da manjša polnitev količine plina poslabša vse zgoraj naštete karakteristike.
Ključne besede: toplotna črpalka, hladilni plin, karakteristike delovanja toplotne črpalke, grelno število, eksperiment
Objavljeno v DKUM: 07.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 10
.pdf Celotno besedilo (3,98 MB)

8.
Določevanje tlačnih padcev v cevovodih z upoštevanjem koeficienta trenja
Mijo Mlinarević, 2024, magistrsko delo

Opis: Določitev tlačnega padca v cevovodu je problematika, pri kateri lahko izberemo več različnih načinov, da pridemo do rezultata. Način, ki ga izberemo lahko vpliva na natančnost rezultata in je zaradi tega pomembno, da poznamo prednosti in slabosti načinov, ki so nam na voljo. Cilj naloge je bil predstaviti tematiko določevanja tlačnega padca, predstaviti nekaj teoretičnih modelov, ki se pri tem uporabljajo, prikazati, kako se lotimo reševanja problematike in ovrednotiti rezultate, ki jih dobimo pri različnih načinih določevanja tlačnega padca. Za obravnavo tematike smo uporabili literaturo, raziskovalne članke in druge vire, ki so nam bili na voljo. Za podrobno razumevanje tematike, smo izdelali računalniško orodje, ki je zmožno natančne določitve koeficienta trenja, ter posledično tlačnega padca. Za primerjavo rezultatov, pa smo izdelali meritve na realnem primeru in smo tako lahko ovrednotili rezultate, ki smo jih pridobili z uporabo različnih načinov določevanja tlačnega padca. Skozi nalogo ugotovimo, da je natančna določitev koeficienta trenja zamuden postopek, ki ne upraviči natančnosti določitve tlačnega padca, v primerjavi z določitvijo koeficienta trenja po enostavnejših metodah, kot sta recimo določitev z uporabo Moody-jevega diagrama ali aproksimativnimi enačbami.
Ključne besede: tlačni padec, cevovod, koeficient trenja, hrapavost, linijske izgube, lokalne izgube, Darcy-Weisbach enačba
Objavljeno v DKUM: 25.09.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 12
.pdf Celotno besedilo (2,01 MB)

9.
Primerjava ogrevanja stanovanjske hiše na lesno biomaso in toplotno črpalko ter njihov vpliv na okolje : master study programme
Lucija Pacek, 2024, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo zajema preračun toplotnih obremenitev po standardu SIST EN 12831:2004, za katerega je določena notranja temperatura po standardu SIST EN ISO 7730 206. Na podlagi dejanske temperature okolice za območje objekta je po tehnični smernici o učinkoviti rabi energije določen časovno odvisen COP toplotne črpalke zrak–voda za tri kurilne sezone (2020/2021, 2021/2022 in 2022/2023). Primerjava izračunanih toplotnih obremenitev, ki upoštevajo projektno zunanjo temperaturo s toplotnimi obremenitvami, ki temeljijo na dejanskih temperaturah, je pokazala, da izračuni, ki temeljijo na projektni zunanji temperaturi, ne prikazujejo dejanske toplotne obremenitve objekta. Podana je primerjava porabe električne energije idealnega in dejanskega COP števila. Z izračunanimi vrednostmi toplotnih obremenitev je določena poraba lesne biomase, ki je primerjana s porabo električne energije pri uporabi toplotne črpalke. Zaradi števila COP je toplotna črpalka energetsko učinkovitejši sistem ogrevanja. Za dobljeno porabo obeh energentov so bile določene emisije. Primerjava emisij je pokazala, da ogrevanje z lesno biomaso v primerjavi z ogrevanjem s toplotno črpalko prispeva k manj CO2 in za uporabnika predstavlja nižji strošek.
Ključne besede: toplotna obremenitev, električna energija, lesna biomasa, toplotna črpalka, emisije
Objavljeno v DKUM: 27.03.2024; Ogledov: 282; Prenosov: 35
.pdf Celotno besedilo (5,70 MB)

10.
Obravnava uporabnosti kazalnika pametne pripravljenosti stavbe : magistrsko delo
Anže Šisernik, 2023, magistrsko delo

Opis: Zaradi velikega vpliva na okolje je stavbni sektor eden najpomembnejših dejavnikov za doseganje Evropskih energetskih in okoljskih cilje. Energetsko učinkovite stavbe bodo pomemben člen pri izboljšanju energetske učinkovitosti in s tem velik korak bližje k ogljični nevtralnosti stavb. Eden od načinov za doseganje energetske učinkovitosti v stavbah je uporaba pametnih tehnologij in njihovo medsebojno sodelovanje. V nalogi smo se osredotočili na kazalnik pametne pripravljenosti stavb ali SRI. Preučili smo njegov razvoj, metodologijo določanja in zakonodajo kazalnika. Glavni cilj naloge je bil samostojno podati oceno SRI na različnih objektih.
Ključne besede: energetska učinkovitost, pametne stavbe, ogljična nevtralnost
Objavljeno v DKUM: 19.10.2023; Ogledov: 317; Prenosov: 23
.pdf Celotno besedilo (3,81 MB)

Iskanje izvedeno v 0.23 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici