| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 2 / 2
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Ekonomska učinkovitost kadrovske reorganizacije javnega podjetja Marprom
Jaka Majhenič, 2021, magistrsko delo

Opis: Spremembe v okolju podjetja, bodisi so to na trgu podjetja, trgu dela, finančnem trgu, dobavnem trgu, družbeno-politične ali socialne spremembe ter preostale, silijo podjetja v aktivnosti, s katerimi se na njih prilagajajo. Podjetja namreč na spremembe v okolju odgovarjajo s spremembami v svojem poslovnem modelu, organizacijski ali procesni strukturi. Samo z uspešno vpeljanimi spremembami lahko podjetja odgovorijo na zunanje izzive in se odrežejo uspešneje kot konkurenca. Zaposleni so kot eden izmed najpomembnejših elementov podjetja na spremembe zelo občutljivi. Spreminjanje delovne rutine, podajanje v neznano, uvajanje novih tehnologij in tudi spreminjanje strukture zaposlenih ustvarja med njimi nezaupanje in strah, zaradi tega pa so lahko z njihove strani tudi spremembe neuspešno sprejete in posledično vpeljane aktivnosti ne prinesejo želenih rezultatov. Poleg uspešnega upravljanja in vpeljevanja sprememb je tako zelo pomembno tudi dobro upravljanje človeških virov v podjetju. Na strateškem, pa tudi operativnem nivoju podjetja pa morajo aktivnosti upravljanja človeških virov in aktivnosti upravljanja sprememb delovati povezano in usklajeno. Z magistrskim delom smo želeli predstaviti pomembnost pravilnega upravljanja človeških virov v povezavi z vpeljevanjem sprememb v poslovanje podjetja. Pri tem smo se še posebaj osredotočili na kadrovsko reorganizacijo podjetja, ki jo številni povezujejo samo z odpuščanjem. Posledično kadrovska reorganizacija tudi med zaposlenimi vzbuja strah in nezaupanje v samo spremembo, podobno pa se pojavlja tudi v odnosu do vodstva podjetja. Vrhovni management se mora zavedati občutljivosti te spremembe in pomena dobre, jasne komunikacije in pravilnega upravljanja zaposlenih tako v obdobju pred reorganizacijo, med samim procesom izvedbe reorganizacije in tudi po končani kadrovski reorganizaciji. Ker pa mora vsaka sprememba v podjetju izboljšati trenutno stanje in podjetju prinesti konkurenčno prednost, bodisi z znižanjem stroškom, boljšim izkoristkom dela, optimiziranjem procesov itd., smo v nalogi obravnavali tudi ekonomski del kadrovske reorganizacije. Na primeru javnega podjetja Marprom d. o. o. smo prikazali proces izvedbe kadrovske reorganizacije in na koncu ob primerjavi začetnega in končnega stanja ter ob upoštevanju stroškov implementacije reorganizacije ovrednostili ekonomsko učinkovitost reorganizacije.
Ključne besede: kadrovska reorganizacija, management človeških virov, javno podjetje, upravljanje kadrov, organizacijske spremembe
Objavljeno v DKUM: 23.12.2021; Ogledov: 965; Prenosov: 135
.pdf Celotno besedilo (1,15 MB)

2.
Študija izvedljivosti projekta izgradnje igrišča za golf v Mariboru
Jaka Majhenič, 2019, diplomsko delo

Opis: Igra golf je stara že več kot pol tisočletja. Do konca 2. svetovne vojne je veljala za igro premožnejših, nato pa je postajala dostopnejša širši javnosti. Tako je golf v Severni Ameriki in zahodnih državah Evrope že zelo razvita industrija. V nekdanjih socialističnih državah, med katere spada tudi Slovenija, pa se je začel uveljavljati komaj v devetdesetih letih prejšnjega stoletja. Vendar te države po kulturi, rezultatih, številu igralcev in infrastrukturi še vedno zelo zaostajajo za razvitejšimi državami. V diplomski nalogi smo se zato odločili napisati študijo izvedljivosti izgradnje igrišča za golf v Mariboru, drugem največjem mestu v Sloveniji. V nalogi smo predstavili koncept igrišča, raziskali trg in preverili, ali je izgradnja igrišča ekonomsko upravičena. Ugotovili smo, da se kljub povečevanju števila igralcev v Evropi, število igralcev v Sloveniji zmanjšuje. Eden izmed razlogov je tudi pomanjkanje infrastrukture in posledično tudi pomanjkanje aktivnosti, ki bi privabljale na igrišča nove igralce in bile namenjene mladini. Tako bi igrišče v Mariboru, ki namreč v svoji neposredni bližini nima konkurenčnega igrišča, predstavljalo pravi korak k rešitvi tega problema. Prav tako bi bila izgradnja pod preučenimi pogoji s pravilnimi pristopi dela z igralci in pravo turistično ponudbo ekonomsko upravičena.
Ključne besede: golf, golf igrišče, Maribor, študija izvedljivosti, gradnja, projekt, projektni management
Objavljeno v DKUM: 30.07.2019; Ogledov: 1523; Prenosov: 202
.pdf Celotno besedilo (801,23 KB)

Iskanje izvedeno v 0.06 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici