| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 240
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
RAČUNOVODSTVO V DRUŠTVIH NA PRIMERU PGD MAJŠPERK
Simona Hertiš, 2012, diplomsko delo

Opis: Diplomski seminar predstavlja računovodstvo v društvih na primeru Prostovoljnega gasilskega društva Majšperk. V teoretičnem delu opredeljujem delovanje društev od same ustanovitve in registracije, proučujem delovanje društva, njegovo financiranje ter zaključujem s proučevanjem prenehanja delovanja. V nadaljevanju spoznam razlike med pridobitno in nepridobitno dejavnostjo. Podrobneje spoznam proces računovodstva v društvih. V diplomskem seminarju predstavljam Prostovoljno gasilsko društvo Majšperk. Spoznam njihovo delovanje in financiranje društva. V praktičnem delu analiziram financiranje Prostovoljnega gasilskega društva Majšperk v letih 2009 in 2010. Proučim bilanco stanja, izkaz poslovnega izida ter priloge k poročiloma za leto 2009 in 2010. Prav tako sem z vprašalnikom prišla do ugotovitve, da društva raje zaupajo računovodska dela računovodskim servisom. Na podlagi vprašalnika sem predlagala nekaj predlogov za izboljšavo oziroma za lažje finančno poslovanje društev.
Ključne besede: računovodstvo, društvo, nepridobitna organizacija, financiranje društva, bilanca stanja, poslovni izid
Objavljeno v DKUM: 17.01.2025; Ogledov: 3; Prenosov: 0
.pdf Celotno besedilo (1,47 MB)

2.
Upravičenost razdelitve občine Ormož leta 2007 na tri občine
Uroš Šerod, 2022, magistrsko delo

Opis: Po osamosvojitvi in sprejetju nove ustave leta 1991 smo v Sloveniji leta 1994 dobili sodobno lokalno samoupravo, ustanovljenih je bilo 147 občin. V nadaljnjih letih se je število občin iz leta v leto povečevalo vse do leta 2011, ko sta nastali 209. in 210. občina. Med vsemi temi občinami je veliko takih, ki niso sposobne izvajati niti z zakonom določenih nalog; manjka jim izkušenega kadra in sredstev za izvajanje ciljev, ki bi dvignil življenjski standard ljudi ter omogočal razvoj regije in države kot celote. Leta 2006 sta v Podravju nastali Občina Sveti Tomaž in Občina Središče ob Dravi, ki sta se odcepili od Občine Ormož. V praktičnem delu magistrske naloge smo raziskovali, ali je bila razdelitev občin upravičena. Prišli smo do sklepa, da z razdelitvijo občin nastajajo novi stroški, ki so povezani z delovanjem občin, ter da sama razdrobljenost občin v Sloveniji zavira razvoj regij, kjer bi bilo smiselno uvesti pokrajine, s katerimi bi prišlo do boljšega pregleda porabe denarja, ki prihaja v proračun iz naslova dohodnine in drugih virov.
Ključne besede: Občina, lokalna skupnost, lokalna samouprava, pokrajine, razdelitev občin, medobčinsko sodelovanje.
Objavljeno v DKUM: 25.10.2022; Ogledov: 456; Prenosov: 73
.pdf Celotno besedilo (4,02 MB)

3.
Računovodski informacijski sistemi v oblakih s primerom uvedbe v podjetju XY
Nejc Strnad, 2022, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu s pomočjo razpoložljive literature in na dejanskem primeru uvedbe računovodskega informacijskega sistema v oblakih opisujemo širok nabor značilnosti in posamezne korake uvedbe omenjenega sistema. Številni strokovnjaki namreč menijo, da predstavljajo računovodski informacijski sistemi v oblakih naslednji pomemben mejnik za računovodsko stroko, pri čemer ugotavljamo, da v slovenskem prostoru ni na razpolago dovolj literature, ki bi podjetjem pomagala pri uvedbi takšnega informacijskega sistema. Navedeno predstavlja osrednjo problematiko, ki jo s pomočjo tuje literature in dejanskega primera uvedbe računovodskega informacijskega sistema v oblakih rešujemo. Delo ponuja celovit vpogled na razvoj računovodskih informacijskih sistemov skozi čas, s poudarkom na tem, da se je vloga računovodje skozi razvoj informacijske tehnologije spreminjala. V skladu z navedenim ugotavljamo, da bo morda tudi tehnologija računalništva v oblakih ponovno nekoliko spremenila vlogo računovodje v podjetju, ki se bo s čedalje višjo stopnjo avtomatizacije določenih računovodskih procesov vedno bolj spreminjala v vlogo svetovalca poslovodstvu. Delo prav tako ponuja kritično oceno tehnologije računalništva v oblakih, ker se v njem posvečamo tako prednostim kot slabostim, pri čemer povzemamo različne strokovnjake, ki nimajo enakega mnenja o računalništvu v oblakih. V delu se še posebej posvečamo vidiku varovanja podatkov in obvladovanju tveganj, ker gre za pomembni temi, ki bi ju vsak uporabnik računalniških informacijskih sistemov v oblakih moral proučiti. Zaključek dela ponuja primerjavo štirih računovodskih informacijskih sistemov v oblakih, ki so bili v času pisanja na voljo slovenskim podjetjem, ter študijo primera uvedbe enega izmed v tem delu navedenih računovodskih informacijskih sistemov. Vpogled v postopek uvedbe računovodskega informacijskega sistema v oblakih na dejanskem primeru in podaja kritične ocene opisanega postopka uvedbe lahko slovenskim podjetjem nudita pomoč pri uvedbi takšnega informacijskega sistema v njihovo poslovanje, kar predstavlja enega izmed ciljev tega magistrskega dela.
Ključne besede: računalništvo v oblaku, računovodski informacijski sistemi, varovanje podatkov v oblaku, trg računovodskih informacijskih sistemov
Objavljeno v DKUM: 25.10.2022; Ogledov: 624; Prenosov: 93
.pdf Celotno besedilo (2,60 MB)

4.
Trajnostno poročanje v farmacevtski industriji
Tea Rezec, 2021, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu smo predstavili trajnostno poročanje podjetij iz farmacevtske industrije, ki prihajajo iz Evrope in Amerike. Podjetja trajnostno oz. nefinančno poročajo o okoljskih, socialnih in ekonomskih vidikih. S poročili dajejo informacije deležnikom o trajnostnem delovanju podjetja. Zelo pomembno je, da se podjetja lotevajo okoljskih in družbenih izzivov, saj le tako lahko prispevajo svoj delež. Podjetja morajo prepoznati pozitivne in negativne vplive na okolje, družbo in gospodarstvo. Na podlagi pregleda literature smo v teoretičnem delu predstavili osnove trajnostnega poročanja. V tem pregledu so bile vsebinsko pojasnjene definicije trajnostnega razvoja in družbene odgovornosti. Predstavljeni so bili dokumenti in zakoni na podlagi katerih podjetja poročajo o trajnostnem razvoju. Podrobneje so bili predstavljeni standardi GRI in cilji trajnostnega razvoja, saj jih podjetja pri poročanju o trajnostni uporabljajo najpogosteje. V drugem delu naloge smo podrobneje analizirali vsebine trajnostni poročil izbranih podjetij. V analizo je bilo zajetih osem multinacionalnih podjetij, ki spadajo med najuspešnejša farmacevtska podjetja na svetu. Zanimalo nas je po katerih standardih podjetja poročajo, katera podjetja poročajo obsežneje in na katere vidike dajejo poudarke. Ugotovljeno je bilo, da podjetja poročajo po različni zakonih in predpisih. Razlikuje se vsebinski obseg poročil in poudarek dajejo predvsem okoljskim in socialnim vidikom. S socialnega vidika se podjetja trudijo izboljšati razmer v družbi, pri tem pa se vsako podjetje loteva na svoj način. Nekatera podjetja vlagajo v razvoj mladega kadra, druga dajejo najrazličnejše donacije. Vse več podjetji se zaveda kako pomembno je biti okolju prijazen in upoštevati zakonske predpise. Podjetja zmanjšujejo odpadke, emisije, plastiko in vodo. Zavedajo se pomena izkoriščanja obnovljivih virov v čim večjem obsegu.
Ključne besede: trajnostno poročanje, trajnosti razvoj, družbena odgovornost, okoljski vidik, socialni vidik
Objavljeno v DKUM: 13.07.2021; Ogledov: 1642; Prenosov: 237
.pdf Celotno besedilo (1,61 MB)

5.
Analiza delovnih procesov v finančno-računovodski službi Študentskih domov Univerze v Mariboru
Maja Petek, 2021, magistrsko delo

Opis: Javni zavodi so posebne vrste organizacij in sodijo med proračunske uporabnike državnega in občinskih proračunov, njihova ustanovitev, delovanje, nadzor in prenehanje je opredeljeno z Zakonom o zavodih. V prvem delu magistrskega dela so teoretično proučeni javni zavodi in aktivnosti, povezane z njihovimi delovanji, v drugem delu magistrskega dela pa so proučeni in analizirani izbrani delovni procesi in naloge finančno-računovodske službe Študentskih domov Univerze v Mariboru, podane ugotovitve o racionalni in optimalni organiziranosti delovnih procesov in podani predlogi za morebitne izboljšave na posameznih področjih delovnih procesov. Dobra organiziranost delovnih procesov in razporeditev nalog, ki se opravljajo v finančno-računovodski službi, ter znanje, ki ga imajo zaposleni, je ključnega pomena za učinkovito in uspešno delo v računovodstvu, dodano vrednost pa povečujejo še dobri sodobni informacijski sistemi. V današnjem sodobnem razvitem poslovnem svetu ima najpomembnejšo vlogo informacijska tehnologija, brez katere si poslovanja in vodenja organizacij ni več mogoče zamisliti, prav tako pa je izrednega pomena v računovodski službi. Dober informacijski sistem računovodstvu nudi zadostno podporo, da lahko v vsakem trenutku na preprost in hiter način dostopajo do vseh potrebnih podatkov na enem mestu, jih razvrščajo, premeščajo in tako vsem uporabnikom zagotavljajo kakovostne informacije, ki so potrebne za vodenje in odločanje na vseh ravneh. Ti tehnološko razviti programi omogočajo, da lahko računovodje zmanjšajo obseg dela, ki ga je bilo do zdaj treba opraviti ročno, posledično pa skrajšajo čas, ki je bil potreben za opravljanje posameznih nalog, zmanjšajo porabo pisarniškega materiala ter, kar je najpomembneje, zmanjšujejo tveganja napak, ki se lahko pojavijo pri ročnih vnosih v evidence.
Ključne besede: javni zavod, proračunski uporabnik, računovodstvo javnega zavoda, delovni procesi, organiziranost
Objavljeno v DKUM: 15.04.2021; Ogledov: 1422; Prenosov: 214
.pdf Celotno besedilo (2,69 MB)

6.
Optimizacija obratnega kapitala v podjetju sij metal ravne, d.o.o.
Vanja Lužnic, 2020, magistrsko delo

Opis: Pomen obratnega kapitala in njegova optimizacija je vse pomembnejša tema tako v večjih gospodarskih družbah kot tudi med akademiki. Učinkovito upravljanje z obratnim kapitalom lahko ima pozitivne učinke tako na likvidnost podjetja kot tudi na njegovo dobičkonosnost. V magistrskem delu smo predstavili podjetje SIJ Metal Ravne in njegov obratni kapital. Preučili smo, kako optimizirati obratni kapital na primeru podjetja SIJ Metal Ravne, ter obratni kapital podjetja SIJ Metal Ravne primerjali z njegovimi največjimi konkurenti. Za primerjavo smo uporabili krogotok denarja ter njegove tri komponente – dni vezave terjatev do kupcev, dni vezave zalog ter dni vezave obveznosti do dobaviteljev. Optimiziran obratni kapital podjetja SIJ Metal Ravne smo z dejanskim obratnim kapitalom primerjali s pomočjo kazalnikov obratnega kapitala, in sicer s kratkoročnim koeficientom, pospešenim koeficientom, kapitalsko intenzivnostjo neto obratnega kapitala ter koeficientom obračanja neto obratnega kapitala. S pomočjo Pearsonovega koeficienta korelacije smo ugotavljali, če je obratni kapital v pozitivni korelaciji z donosnostjo sredstev in dobičkonosnostjo kapitala. Pripravili smo tudi predlog ukrepov za izboljšanje obratnega kapitala v podjetju SIJ Metal Ravne.
Ključne besede: obratni kapital, optimizacija obratnega kapitala, krogotok denarja, kazalniki obvladovanja obratnega kapitala, dobičkonosnost podjetja.
Objavljeno v DKUM: 09.02.2021; Ogledov: 1210; Prenosov: 178
.pdf Celotno besedilo (1,13 MB)

7.
Analitični postopki v procesu revizije v Avstriji in v Sloveniji
Bronja Kolić, 2020, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu smo preučili strokovne podlage, ki obravnavajo analitične postopke, uporabo analitičnih postopkov v treh fazah revizije ter uporabljene tehnike analitičnih postopkov v treh fazah. Preučili smo tudi raziskave, ki so bile opravljene v Kanadi, Veliki Britaniji ter v Združenih državah Amerike. Opravili smo raziskavo o uporabi analitičnih postopkov, kjer smo primerjali rezultate odgovorov pooblaščenih revizorjev v Avstriji in v Sloveniji. Rezultate naše raziskave smo primerjali z omenjenimi tremi raziskavami ter ugotavljali, ali so se od leta 1996 bistveno spremenile faze uporabe; tehnike analitičnih postopkov ter odločitve revizorjev, ali bodo uporabili analitične postopke ali preizkuse podrobnosti.
Ključne besede: Revizija, postopki preizkušanja podatkov, analitični postopki.
Objavljeno v DKUM: 09.02.2021; Ogledov: 791; Prenosov: 87
.pdf Celotno besedilo (812,69 KB)

8.
Percepcija študentov o forenzičnem računovdstvu in reviziji
Patricija Nigerl, 2020, magistrsko delo

Opis: S forenzičnim računovodstvom in zunanjo revizijo želimo doseči različne cilje. Zunanja revizija je usmerjena v skladnost z računovodskimi predpisi, medtem ko je forenzično računovodstvo usmerjeno v dokazovanje, ali se je v podjetju zgodila prevara oz. kriminal v dokumentaciji. Kriminalna dejanja so še danes trn v peti marsikateremu državnemu organu. Izpostaviti moramo vprašanje, zakaj se kriminal v podjetju dogaja tako pogosto. Ali zaradi pohlepnosti osebe, ki deluje po načelu »več imaš, več potrebuješ« ali zaradi drugih vzrokov? Morda so vzrok finančne tegobe ali »samo« življenjski slog osebe? Z vidika podjetja zagotovo obstajajo tudi drugi razlogi, vendar moramo kljub temu poznati lastnosti in značilnosti oseb na vodilnih položajih. Vzroki, zakaj se v podjetju dogajajo ali so se dogajala kriminalna dejanja, so različni. Podjetje je lahko zelo zadolženo in priredi podatke, da zavede banke, investitorje in poslovne partnerje, ali pa se enostavno zgodi napaka, ki igra veliko vlogo pri sestavi računovodskih poročil. Poznavanje forenzičnega računovodstva nedvomno vpliva na zaznavanje kriminalnih dejanj. Menimo tudi, da bo večja ozaveščenost ljudi ugodno vplivala na odločitve posameznikov, ali se bodo zares podali na kriminalno pot, naj gre za velika ali majhna kriminalna dejanja. Dejstvo je, da na vse ljudi ne moremo vplivati. Zunanja revizija preverja resničnost in poštenost informacij v računovodskih dokumentih. Če v procesu zunanje revizije odkrijemo napako ali prevaro, je zunanji revizor dolžan o tem poročati poslovodstvu ali vodilnim v podjetju. V naši raziskavi smo želeli izvedeti, kakšno je poznavanje forenzičnega računovodstva in zunanje revizije med študenti prve in druge stopnje študija smeri Računovodstvo, revizija in davščine na Ekonomsko poslovni fakulteti Univerze v Mariboru. Magistrska naloga »Percepcija študentov o forenzičnem računovodstvu in reviziji« bo zanimivo branje za vsakogar, ki želi izvedeti več o forenzičnem računovodstvu in zunanji reviziji.
Ključne besede: prevara, kriminal, revizor, forenzični računovodja, raziskava.
Objavljeno v DKUM: 04.02.2021; Ogledov: 1053; Prenosov: 114
.pdf Celotno besedilo (1,58 MB)

9.
Proučitev uporabe rezervacij v Sloveniji
Samuel Plečko, 2020, diplomsko delo

Opis: Rezervacije so vnaprej vračunani stroški in so namenjene predčasnemu pripoznanju stroškov, ki bodo nastali v prihodnje na podlagi obveze iz preteklega dogodka. Ob tem pa morata biti za pripoznanje rezervacij izpolnjena še pogoja o verjetnosti nastanka odtoka dejavnika, ki prinaša koristi, ter zanesljivi izmeri obveze. Prav tako so rezervacije le delno priznan davčni odhodek, zato je treba izvzeti del stroškov iz davčne osnove. Vse to naredi računovodenje rezervacij težavno, zato različni poslovni subjekti oblikujejo rezervacije različno pogosto. Prav tako pa na oblikovanje rezervacij vplivata tudi dejavnost, v kateri subjekt posluje, ter število zaposlenih. Najprej opredelimo rezervacije ter opišemo njihovo računovodenje. Navedemo in opišemo tudi značilnosti najpogostejše namene oblikovanja rezervacij, ki jih navajajo pravila računovodja ter zakonodaja, pojasnimo pa tudi davčno obravnavo rezervacij. V delu diplomskega projekta smo ugotovili, da je pogostost oblikovanja rezervacij povezana z velikostjo gospodarske družbe, saj velike in srednje družbe oblikujejo rezervacije bistveno pogosteje kot mikro družbe. Prav tako je bilo dokazano, da na oblikovanje rezervacij pomembno vplivajo prihodki, skupna vrednost sredstev in število zaposlenih, pri čemer se močnejše povezave pojavljajo, le ko te analiziramo za posamezne skupine dejavnosti.
Ključne besede: rezervacije, prihodki, sredstva, zaposleni
Objavljeno v DKUM: 24.11.2020; Ogledov: 906; Prenosov: 120
.pdf Celotno besedilo (1,58 MB)

10.
Trajnostno poročanje v aluminijski industriji, preučitev smernic in primer izbranega podjetja Talum
Matej Zupanič, 2020, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo predstavlja pregled metodoloških vidikov ter kazalnikov za trajnostno poročanje v aluminijski industriji. V sklopu tega smo preučili smernice Evropskega aluminija, Standard učinkovitosti, podan s strani Iniciative za upravljanje z aluminijem ter standarde GRI. Zanimalo nas je trajnostno poročanje podjetij v aluminijski industriji in ali lahko okoljske trajnostne kazalnike za področje emisij v zrak med različnimi podjetji tudi primerjamo. V ta namen je bila opravljena analiza, v katero smo vključili podjetja, ki spadajo med vodilne proizvajalce aluminija na svetu in so članice Iniciative za upravljanje z aluminijem. Ugotavljamo, da preobsežne smernice in okvirji niso nujno najboljši, saj je pomembno, da podjetja uporabljajo enotne metodologije, ki omogočajo sistematično merjenje trajnostnega razvoja. Ta sistematični pristop predstavlja pomembno prednost za zmožnost primerjanja in razvrščanja podjetij v specifičnem sektorju glede na trajnostno uspešnost. Z izrazom trajnostno uspešno razumemo podjetja, ki na primer proizvedejo najmanj emisij v zrak glede na lastno proizvodnjo in lahko ocenimo, kakšen je njihov vpliv na okolje v primerjavi z ostalimi podjetji. Pomemben del magistrske naloge predstavlja tudi preučitev trajnostnega poročanja podjetja Talum. Osredotočili smo se na njihovo strategijo trajnostnega razvoja ter opisali, kakšno je njihovo trajnostno poročanje. Analiza trajnostnega poročanja podjetja Talum obsega preučitev razkritij skozi časovno obdobje šestih let v skladu z zahtevami Evropskega aluminija. Glede na to, da se njihova strategija trajnostnega razvoja krepi, nas je zanimala tudi povezava med njihovim trajnostnim poročanjem ter javno podobo in ali se je le-ta spremenila skozi obdobje zadnjih devetih let.
Ključne besede: trajnostno poročanje, aluminijska industrija, smernice poročanja, kazalniki, GRI.
Objavljeno v DKUM: 11.09.2020; Ogledov: 1417; Prenosov: 268
.pdf Celotno besedilo (1,25 MB)

Iskanje izvedeno v 0.29 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici