1. |
2. |
3. |
4. |
5. Boj proti gospodarskemu kriminalu - resnica ali farsa : kriminalistična sekcijaIgor Lamberger, 2002, objavljeni strokovni prispevek na konferenci Ključne besede: policija, Uprava kriminalistične policije, Sektor za gospodarsko kriminaliteto, fluktuacija, gospodarska kriminaliteta, boj zoper gospodarski kriminal, strategija, operacionalizacija, Slovenija Objavljeno v DKUM: 11.03.2024; Ogledov: 228; Prenosov: 11 Celotno besedilo (398,91 KB) |
6. Primerjava organiziranega kriminala v Italiji in na Japonskem : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko deloLarisa Korošec, 2018, diplomsko delo Opis: V Italiji je nastalo več različnih oblik organiziranih kriminalnih združb. Vse so zelo razvejane in razširjene po vsem svetu, največja med njimi pa je camorra. Na Japonskem, ki sicer velja za eno izmed najvarnejših držav, pa deluje jakuza, največja in najmočnejša kriminalna združba na svetu.
Kriminalne združbe, kot jih poznamo danes, sprva niso bile tako dobro organizirane. Njihove začetke predstavljajo tolpe upornikov in tatovi, ki so običajno delovali posamezno in nepovezano. Kasneje, z razvojem družbe in držav, pa so se razvijale tudi kriminalne združbe, ki so postale vedno bolj povezane, organizirane in strukturirane.
Osnovo vsake kriminalne združbe predstavlja družina, ki jo vodi šef in lahko ima strogo hierarhično ali pa bolj prožno strukturo. Družine lahko temeljijo na krvnem sorodstvu, ni pa nujno. Ponekod velja institut posvojitve. V vsaki družini velja za najpomembnejšo vrlino zvestoba, izdajo strogo kaznujejo z izgonom ali pa celo s smrtjo.
Pripadniki kriminalnih združb morajo ponotranjiti in upoštevati določene običaje in pravila. V Italiji za star mafijski običaj, ki izraža največje spoštovanje, velja poljubljanje rok. Na Japonskem pa se poslužujejo bolj ekstremnih običajev. Tam, si za izkazovanje zvestobe vodji, sekajo zgornje členke mezincev. Najstrožje pravilo, ki ga morajo upoštevati člani vseh kriminalnih združb pa je zakon molčečnosti (omerta).
Tudi pri sprejemanju novih pripadnikov v združbo, se poslužujejo določenih običajev in obredov. Na Japonskem je to izmenjava čaš sakeja in tetoviranje celega telesa, v Italiji pa pungitura. Ti obredi imajo običajno tudi religiozno vsebino.
Kriminalne združbe se ne ukvarjajo samo z ilegalno dejavnostjo, temveč tudi z legalno. S slednjo namreč lahko perejo nezakonito pridobljen denar in zabrišejo sledi svojega ilegalnega delovanja. Izmed ilegalnih dejavnosti je najbolj dobičkonosna trgovina z drogo, sledita ji izsiljevanje ter vodenje in nadzor iger na srečo. Najbolj okrutna dejavnost s katero se ukvarjajo kriminalne združbe pa je trgovina z ljudmi.
Vpletenost kriminalnih združb v politiko, sodstvo in policijo danes ni več skrivnost. Predstavlja pa veliko oviro pri boju zoper organizirani kriminal. Ponekod so se tako infiltrirale v sam vrh države, da jih označujejo kot dodatno vejo oblasti. Ključne besede: diplomske naloge, organizirani kriminal, organizirana kriminalna združba, mafija, camorra, jakuza Objavljeno v DKUM: 10.10.2018; Ogledov: 1114; Prenosov: 313 Celotno besedilo (1,12 MB) |
7. Pomen podatkov o elektronskih komunikacijah za kriminalistično preiskavo : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko deloSuzana Ipavec, 2018, diplomsko delo Opis: Pri odkrivanju in preiskovanju kriminalitete se policija vedno pogosteje srečuje s storilci, ki pri izvrševanju kaznivih dejanj uporabljajo različne elektronske naprave in medije. Elektronske komunikacije, predvsem svetovni splet in elektronska pošta, se zelo hitro širijo, pri svojih dejanjih pa jih uspešno uporabljajo tudi storilci kaznivih dejanj. Za učinkovito preiskavo je prav zato potrebno vse več znanja na tem področju kot tudi ustrezna tehnična opremljenost organov pregona. Na zakonodajnem področju se stanje v povezavi s proučevano tematiko nenehno spreminja, kajti proces globalizacije in s tem povezan razmah kriminala vedno znova odpirajo vedno nove pojavne oblike in razsežnosti kriminala. Na podlagi tega se spreminjajo tudi pristopi in pristojnosti policistov ter kriminalistov, ki te pojave preiskujejo. Predvsem pa je pomembno, da razvoju tehnologije in načinu izvrševanja kaznivih dejanj sledi tudi zakonodaja in tako omogoči učinkovito preiskavo in pregon kaznivih dejanj. Pomembnost problematike se močno odraža v številnih prvinah, vsebovanih v normativno-pravnih aktih na področju dela pravosodja in policije, tako na evropski kot tudi nacionalni ravni. Slovenska zakonodaja se na področju zasebnih komunikacij bistveno ne razlikuje od zakonodaje v drugih evropskih državah, hkrati pa je sodna praksa glede odreditve prikritih preiskovalnih ukrepov in pridobitve izpisa telekomunikacijskega prometa zelo odvisna od stališča posameznega preiskovalnega sodnika. Običajno ti sledijo predlogu državnega tožilca, v posameznih primerih pa se preiskovalni sodnik odloči predlog zavrniti. Preiskava elektronskih naprav zagotovo pomeni velik poseg v ustavno zagotovljeno pravico posameznika do zasebnosti in prav zato zahteva jasno določenost v zakonu in močno pravno varstvo. Vedno nove razsežnosti in oblike kriminalitete terjajo uvajanje novih rešitev in tehtanje med učinkovitostjo pregona in varovanjem prekomernih posegov v pravice posameznika. Ključne besede: kriminalistično preiskovanje, elektronske komunikacije, prikriti preiskovalni ukrepi, pravica do zasebnosti, diplomske naloge Objavljeno v DKUM: 04.07.2018; Ogledov: 1598; Prenosov: 115 Celotno besedilo (976,51 KB) |
8. Preiskovanje tatvin v prodajalnah na območju Policijske uprave Maribor : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko deloJože Purgaj, 2018, diplomsko delo Opis: Tatvine v prodajalnah so na prvi pogled manj škodljiva in manj nevarna kazniva dejanja. Kljub temu tovrstna kazniva dejanja niso zanemarljiva, saj v strukturi kriminalitete predstavljajo velik delež in so vredna pozornosti, zato smo jih izbrali za temo diplomskega dela.
Za tatvine v prodajalnah je značilno, da se največkrat obravnavajo kot predlagalni delikti, kar pomeni, da je pregon vezan na voljo oškodovanca. V kolikor predlog za pregon ni podan ali ga oškodovanec umakne, se predkazenski postopek ne začne oziroma se ustavi.
V našem diplomskem delu smo se osredotočili na preiskovanje tatvin v prodajalnah na območju Policijske uprave Maribor. Namen diplomskega dela je predstaviti kazniva dejanja tatvin v prodajalnah na območju Policijske uprave Maribor, v obdobju od leta 2012 do 2016.
V teoretičnem delu bomo predstavili pravno opredelitev kaznivega dejanja tatvine in posebnosti ter načine preiskovanja teh kaznivih dejanj. Osredotočili se bomo zlasti na potek preiskave kaznivega dejanja tatvine v prodajalni, pooblastila policije, prav tako pa bomo opisali bomo tudi vlogo in ukrepe varnostnikov kot subjektov zasebnega varovanja.
V empiričnem delu smo z analizo statističnih podatkov kaznivih dejanj tatvin v prodajalnah na območju Policijske uprave Maribor preverili na začetku postavljeni hipotezi ter s tem ugotovili, da število obravnavanih kaznivih dejanj tatvin v prodajalnah z leti upada tako na območju Policijske uprave Maribor, kot v celotni Republiki Sloveniji, prav tako pa je ugotovljeno, da število tatvin v prodajalnah na območju Policijske uprave Maribor statistično ne odstopa od povprečja storjenih tatvin v prodajalnah na območjih drugi policijskih uprav v Republiki Sloveniji. Ključne besede: kazniva dejanja, tatvine, prodajalne, preiskovanje, statistični pregled, diplomske naloge Objavljeno v DKUM: 28.06.2018; Ogledov: 1333; Prenosov: 130 Celotno besedilo (885,86 KB) |
9. Odvisniki in kriminaliteta v Posavju : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko deloIrena Lazanski, 2018, diplomsko delo Opis: Prepovedane droge in alkohol uničujejo nedolžna življenja in družine. Odvisnost in zasvojenost sta hudi stanji ali bolezni, ki kot rak izpodjedata družbo. Odvisniki si ne morejo pomagati in s seboj v propad vlečejo še svojce. Slej ko prej je potreba po drogah ali alkoholu tako velika, da pozabijo tudi na svojce in se prične vsakodnevna bitka za omamo. Ko zmanjka sredstev za nakup psihoaktivnih substanc, posežejo tudi po skrajnih ukrepih, kot so kazniva dejanja. Več raziskovalcev je že raziskovalo povezavo med odvisnostjo oziroma uporabo prepovedanih drog ali alkohola in kriminaliteto. Čeprav se strinjajo, da povezave obstajajo, pa se ne strinjajo povsem, kako se te kažejo. Diplomsko deli raziskuje, ali odvisnost vpliva na kriminaliteto ali obratno. Omeniti pa je treba zelo pomembno dejstvo, da ni treba biti odvisnik za storitev kaznivega dejanja ali prekrška pod vplivom psihoaktivnih substanc ali alkohola. Obstajajo tudi rekreativni ali občasni uporabniki, ki si z uporabo psihoaktivnih substanc popestrijo vikend, občasno zabavo ali dan. Tudi ti uporabniki lahko storijo kazniva dejanja ali prekrške, saj je potrebno le malo malomarnosti ali nepazljivosti, da pride do nesreče. Policisti vsako leto izvedejo več alkotestov in testov prisotnosti na psihoaktivne substance pri voznikih. Čeprav se v Sloveniji letno odvija več akcij, kot je Voznik 0,0, in seznanjanj voznikov z možnimi posledicami vožnje pod vplivom nedovoljenih sredstev, ljudje še vedno posegajo po obeh sredstvih za omamo. V tem primeru gre samo za prekrške cestnoprometnih predpisov. Dejstvo pa je, da odvisniki potrebujejo denar za nabavo droge, ki ga lahko dobijo le, če kršijo zakon. Vlomi, klasične goljufije, ropi in tatvine so najpogostejša kazniva dejanja pri odvisnikih. Diplomsko delo preveri, ali navedeno drži. Ključne besede: droge, alkohol, prepovedane substance, odvisniki, kriminaliteta, pravna ureditev, diplomske naloge Objavljeno v DKUM: 25.05.2018; Ogledov: 1135; Prenosov: 126 Celotno besedilo (1,35 MB) |
10. Ilegalne migracije na področju Policijske uprave Novo mesto v obdobju 2014/2015 : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko deloNataša Zdolšek, 2018, diplomsko delo Opis: V diplomski nalogi so predstavljene ilegalne migracije v letih 2014 in 2015 na področju Policijske uprave Novo mesto. Področje ilegalnih migracij postaja vedno bolj pereč globalen problem. Vse bolj napete vojne razmere na Bližnjem vzhodu, predvsem na področju Sirije in Iraka, so vplivale na to, da je bilo v letu 2015 na tisoče ljudi prisiljenih zapustiti svoje domove. Postali so begunci, bežali so proti Evropi, na poti pa so se jim v manjšem številu pridružili migranti, ki so izkoristili odprte meje Evropske unije. Pot je migrante in begunce vodila tudi skozi Slovenijo. Begunci in migranti so želeli čim prej doseči ciljno državo, četudi po nezakoniti poti. Velika želja obojih je široko odprla posel tihotapcem. Begunci in migranti so za ilegalen prevoz plačali oderuške vsote denarja tihotapcem, mnogi so na poti v nevzdržnih razmerah izgubili svoja življenja. Izredne razmere, ki so vladale v Evropi in v Sloveniji v letu 2015, so nas prepričale, da smo se odločili podrobneje preučiti področje ilegalnih migracij in vsebine, ki so povezane z njimi. Omenjena področja smo preučevali tako na globalni kot lokalni ravni s pomočjo domače in tuje literature ter prispevkov in člankov, ki smo jih našli na svetovnem spletu. Pri primerjavi podatkov o nedovoljenih migracijah v obdobju 2014-2015 smo uporabili Letna poročila policije in Policijske uprave Novo mesto. Ugotovili smo, da je migracijska kriza v letu 2015 bila razlog za povečano število nedovoljenih migracij na naših tleh. Na podlagi vseh analiziranih podatkov bi problem ilegalnih migracij lahko omejili z okrepitvijo policijskih in vojaških enot, boljšim nadzorom na državnih mejah ter s tesnejšim sodelovanjem med državami članicami Evropske unije. V prvi vrsti pa bi moralo biti poskrbljeno za varnost vseh državljanov. Ključne besede: migracije, ilegalne migracije, trgovina z ljudmi, policija, policijsko delo, diplomske naloge Objavljeno v DKUM: 18.05.2018; Ogledov: 1482; Prenosov: 197 Celotno besedilo (801,05 KB) |