1. Tehnična upravičenost novih železniških povezav oprtnega sistema A iz postaje Maribor Tezno : diplomsko deloDomen Val Fašmon, 2023, diplomsko delo Opis: V teoretičnih izhodiščih diplomske naloge je opisan oprtni sistem transporta A ter njegove prednosti in slabosti. Opisani so spremljevalni ukrepi ter tehnologiji RoLa in Flexiwagen.
V obstoječih povezavah so opisane povezave oprtnega sistema v srednji Evropi, primeri dobrih praks ter natančen opis obstoječe povezave Maribor Tezno - Wels.
V analizi tehnične upravičenosti so opisani kriteriji za tehnično upravičenost, aktivni terminali ter analiza tehnične infrastrukture.
V izboljšavah novih železniških povezav so opisane nove železniške povezave od Maribor Tezno do: Brennersee; Budimpešta; Trento; Reka; Salzburg; Beljak; Wörgl in Gorica. Vsaka nova povezava temelji na zahtevanih kriterijih za tehnično upravičenost. Za primerne povezave so opisani rezultati emisijskega kalkulatorja, za neprimerne pa izboljšave proge. Opisani so predlogi ukrepov za izboljšanje delovanja oprtnega sistema A na železniški postaji Maribor Tezno za tehnično upravičene nove povezave.
V sklepu je opisano moje osebno mnenje o oprtnem sistemu A iz postaje Maribor Tezno. Ključne besede: Oprtni sistem A, Maribor Tezno, terminal, nove železniške povezave, tehnična upravičenost, nakladalni profil, osna obremenitev Objavljeno v DKUM: 16.11.2023; Ogledov: 474; Prenosov: 63
Celotno besedilo (6,17 MB) |
2. Nadgradnja železniškega odseka Zidani Most-Dobova-državna meja v skladu z zahtevami jedrnega omrežja Republike Slovenije : diplomsko deloMartin Luskar, 2023, diplomsko delo Opis: Slovenija je na odličnem geostrateškem položaju, ki s pomočjo železniške infrastrukture povezuje zahodno ter centralno Evropo z Balkanskim polotokom tako v potniškem kakor tudi v tovornem prometu. Trenutno se v železniško infrastrukturo vlaga ogromno denarja pri čemer pa moramo biti pazljivi, da se z posodabljanjem infrastrukture doseže najvišje standarde ter upošteva najvišje zahteve uredb Evropske unije. V diplomskem delu je podana podrobna analiza pomembnega železniškega odseka med Zidanim Mostom ter Dobovo, ki odpira povezave Evrope z Balkanom. V analizi obstoječega stanja je podan podroben pregled dosedanje železniške infrastrukture ter predlogi za nadgradnjo po najnovejših Tehničnih specifikacij interoperabilnosti (TSI) in Smernicah EU za razvoj vseevropskega prometnega omrežja uredbah (TEN-T). Pregledana je bila tudi projektna dokumentacija na odseku glede na projektne hitrosti, ter podana mnenja za najprimernejšo implementacijo rešitev pri doseganju željenih višjih hitrosti, ki bi jih pridobili pri nadgradnji v skladu z zahtevami jedrnega omrežja. Ključne besede: železniška infrastruktura, projektna dokumentacija, TEN-T, TSI, zahteve jedrnega železniškega omrežja, hitrost vlakov Objavljeno v DKUM: 02.11.2023; Ogledov: 729; Prenosov: 137
Celotno besedilo (3,52 MB) |
3. Ponovna vzpostavitev priključne proge na relaciji Celje-Velenje-Dravograd : diplomsko deloVid Mohor, 2022, diplomsko delo Opis: Med leti 1899 in 1969 je železnica povezovala Celje, Velenje in Dravograd. Odsek proge med Velenjem in Dravogradom je bil nerentabilen, kasneje zaprt in odstranjen. Proga med Celjem in Velenjem še vedno obratuje, zadnje čase pa se promet na njej povečuje. V delu sem predstavil promet na obstoječi progi in njene trenutne tehnične karakteristike.
V Evropski uniji so zaradi večanja potreb po transportu in prevelikega prevoza blaga po cestah ustanovili evropske železniške tovorne koridorje, ki povezujejo evropske države ter njihove celinske terminale s pristanišči. V svojem delu sem predstavil koridorje, ki potekajo skozi Slovenijo ali imajo v Sloveniji tudi izhodišče. V nalogi je opisana tudi količina tovora, ki se je v zadnjih letih prevozila po naših glavnih progah, oziroma število vlakov.
Zaradi zdajšnjega povečevanja železniškega tovornega prometa bi se lahko še obstoječa proga obnovila, odsek od Velenja do Dravograda pa ponovno vzpostavil. Gradnja in posodobitev železnice bi prispevala k boljši trajnostni mobilnosti v državi. Z uvedbo lokalnih priključnih prog bi se izboljšale tako potniške (lokalne) kot tovorne povezave. V primeru izrednosti na glavnih progah, po katerih tečejo koridorji, bi ta železniška povezava lahko služila tudi kot obvozna ali alternativna proga.
V diplomski nalogi bom predstavil svojo zamisel za vzpostavitev priključne proge na že omenjeni relaciji, razloge za obuditev, opisal tehnične komponente nove proge ter podal predlog vlečnih sredstev. Ključne besede: planiranje železniške infrastrukture, železniška infrastruktura, železniški promet, priključna proga, potovalni časi Objavljeno v DKUM: 22.12.2022; Ogledov: 894; Prenosov: 127
Celotno besedilo (3,04 MB) |
4. Sistemi za detekcijo nepravilnosti na tirnih vozilih in njihov vpliv na varnost v železnišem prometu : magistrsko deloDejan Kociper, 2022, magistrsko delo Opis: V magistrskem delu so predstavljeni sodobni detekcijski sistemi, ki se uporabljajo za avtomatsko zaznavo napak na tirnih vozilih za varen potek železniškega prometa. V Sloveniji se trenutno uporabljajo le trije različni detekcijski sistemi, medtem ko se v ostalih državah Evrope in sveta na železniški infrastrukturi že množično uporabljajo različni senzorski in detekcijski sistemi. Za vpeljavo avtomatizacije, uvedbo sodobnih tehnologij in predvsem povečanje varnosti železniškega prometa smo na podlagi izkušenj iz tujine in najpogosteje zaznanih napak na tirnih vozilih izbrali 7 različnih detekcijskih sistemov za vgradnjo na javno železniško omrežje v Sloveniji. Ugotovili smo, da bi bila uvedba sistemov za detekcijo nepravilnosti na slovenskem železniškem omrežju smiselna, saj bi kljub visoki finančni vrednosti investicije z vgradnjo sistemov povečali varnost in zanesljivost železniškega prometa ter naredili korak naprej v razvoju železniškega prometa v Sloveniji. Ključne besede: železniški promet, detekcijski sistemi, varnost, železniška infrastruktura Objavljeno v DKUM: 24.11.2022; Ogledov: 763; Prenosov: 0
Celotno besedilo (5,77 MB) |
5. Izredni dogodki na odseku železniške proge Maribor-Dravograd : diplomsko deloDejan Milutin, 2022, diplomsko delo Opis: Varnost v prometu je tako za vsakega posameznika kot celotno družbo ena izmed najpomembnejših potreb pri delovanju družbe. Izredni dogodki so ključni pokazatelji varnosti pri vseh vrstah prometa, torej tudi pri železniškem. Proučeni so bili izredni dogodki na odseku proge od Maribora do Dravograda v nekem časovnem obdobju.
Analizirani so bili vsi nezaželeni dogodki, ki so se zgodili na omenjenem odseku in bi lahko vplivali na varnost železniškega prometa ne glede na to, ali so po svojem obsegu uvrščeni v kategorijo izrednih dogodkov.
Analiza je pokazala, da so ukrepi in varnostne metode, ki se že izvajajo na omenjeni progi, v večini primerov zadostni.
Za izboljšanje že obstoječih objektov in ukrepov so v zaključnem delu naloge predlagani dodatni ukrepi na infrastrukturi, kot so izdelava podpornih ali upornih zidov, izdelava oziroma postavitev gabionov, obnova prepustov, postavitev jeklenih mrež, temeljito čiščenje pobočij, izdelava palisadnih sten itd.
Dodatne varnostne metode in ukrepi so podrobno predstavljeni v posameznih poglavjih diplomskega dela. Ključne besede: gradbeništvo, promet, železnice, izredni dogodki, proga Objavljeno v DKUM: 24.06.2022; Ogledov: 843; Prenosov: 72
Celotno besedilo (2,23 MB) |
6. Sprejem paketnih pošiljk in transportna sredstva notranjega transporta na pošti 2102 Maribor : diplomsko deloAlem Salkić, 2021, diplomsko delo Opis: Diplomsko delo obravnava sprejem paketov na pošti 2102 Maribor, predvsem pa transportna sredstva notranjega transpotra na tej pošti.
Obravnavana tematika je aktualna, saj, med drugim, obravnava izredne razmere, ki smo jim bili priča jeseni leta 2020 in ki se, glede na trenutno stanje v svetu, lahko ponovijo tudi letošnjo jesen. Z nekaterimi rešitvami, predlaganimi v diplomskem delu, bi se lahko na takšen potek dogodkov bolje pripravili.
V diplomskem delu so analizirani procesi in preračunana tehnična storilnost transportnih sredstev notranjega transporta. Predlagani so tudi ukrepi za izboljšanje storilnosti transportnih sredstev notranjega transporta. Ugotovitve, s katerimi so podani predlogi rešitev obstoječega stanja, so strnjene v zaključku diplomskega dela. Ključne besede: sprejem paketov, avtomatski paketni usmerjevalnik, transportna sredstva notranjega transporta, Pošta Slovenije, d. o. o. Objavljeno v DKUM: 14.09.2021; Ogledov: 1034; Prenosov: 137
Celotno besedilo (4,01 MB) |
7. Organizacija velike revizije dizel motornega vlakaRožle Javornik, 2019, diplomsko delo Opis: V diplomskem delu smo naprej predstavili slovensko podjetje Slovenske železnice, in sicer kakšen vozni park imajo, razdelili smo vlečna vozila in vlečena vozila. Pravilnik o vzdrževanju železniških vozil smo opisali po posameznih sklopih ter bolj podrobno pogledali roke in cikluse, ko morajo vozila prihajati na redno vzdrževanje oz. veliko revizijo. Pregledali smo celotno dokumentacijo podjetja VIT na Studencih v Mariboru, ki je potrebna za opravljanje velike revizije v sami delavnici. Navedli smo vse korake; od samega vstopa vozila v veliko revizijo pa do preizkusnih voženj oziroma do trenutka, ko je vozilo predano v ponovno uporabo in omrežje. Opisali smo delovne korake, ki so pri veliki reviziji najpomembnejši in najbolj zapleteni. Opisali smo uporabo metod v vzdrževalnih obratih železniških vozil in opredelili vitko proizvodnjo ter jo razdelili na njene glavne gradnike. Osredotočili smo se na metodo kanban, njene prednosti in slabosti. Ugotovili smo, kako si lahko pomagamo s karticami kanban in da jih poznamo več vrst. Z uporabo kartic kanban smo poskušali metodo kanban vnesti v podjetje SŽ VIT na Studencih v Mariboru. Pri tem smo se osredotočili na zaloge rezervnih delov v podjetju, ki so namenjeni veliki reviziji dizel motornega vozila. Proučili smo plan vstopov motornih vozil na veliko revizijo in povezali rezervne dele z njihovo zalogo. Z uvedbo signalne kartice kanban v skladišče rezervnih delov smo ugotovili, da bi s tem dosegli bolj optimalno naročanje rezervnih delov, zaradi česar jih ne bi nikoli zmanjkalo. Ugotovili smo, da bi s tem skrajšali končni rok velike revizije, kajti delo ne bi nikoli stalo zaradi praznih zalog v skladišču. Ključne besede: rezervne zaloge, velika revizija, dizel motorno vozilo Objavljeno v DKUM: 18.04.2019; Ogledov: 1134; Prenosov: 106
Celotno besedilo (6,01 MB) |
8. Elektrifikacija dostavnih vozil Pošte SlovenijeDominik Gubič, 2019, diplomsko delo Opis: Dandanes je vedno več govora o ekologiji in zmanjševanju emisij v avtomobilski industriji. V diplomskem delu je raziskovano, če bi bila zamenjava klasičnih avtomobilov z električnimi smiselna. V prvem delu je predstavljen Krajinski park Goričko, ki je del Nature 2000, prav tako je opisana zakonodaja, ki skrbi, da bo okolje bolj zeleno in varno. V drugem delu je predstavljen vozni park PS na območju Goričkega, potem analiza električnih dostavnih vozil ter pregled tehnologij polnilnih naprav. Sledi analiza stroškov življenjskega cikla za izbrane tehnologije, na koncu pa so ugotovitve strnjene v sklep. Ključne besede: električna vozila, poštni promet, ekologija, električne polnilnice Objavljeno v DKUM: 28.01.2019; Ogledov: 1653; Prenosov: 127
Celotno besedilo (3,53 MB) |
9. Vzpostavitev zbirno-dostavnega centra v mestnem središčuTadej Plemeniti, 2018, diplomsko delo Opis: Diplomsko delo obravnava problematiko preobremenjenosti mestnih središč s prometnimi tokovi, hkrati pa ponuja rešitev, ki bi v skladu s cilji trajnostne prometne strategije, dvignila kvaliteto življenja v mestu Gradec (v Avstriji).
Teoretični del diplomske naloge zajema obrazložitev kaj je in kako deluje zbirno – dostavni center (v nadaljevanju ZDC), ter analizo že obstoječih ZDC iz srednje velikih evropskih mest.
Prvi sklop empiričnega dela predstavlja obstoječe stanje na področju dostave v coni za pešce v Gradcu, v nadaljevanju pa raziskavo o vzpostavitvi ZDC v Gradcu. Rezultati opravljene raziskave so nato primerjani s stanjem pred investicijo (število dostavnih vozil, ki so potrebna za oskrbo ciljne skupine, število vstopov dostavnih vozil v cono za pešce, ter število prevoženih kilometrov, ki jih dostavna vozila opravijo znotraj cone za pešce). Ključne besede: Mestni tovorni promet, logistika v mestnem središču, konsolidacija tovora, zbirno – dostavni center Objavljeno v DKUM: 20.12.2018; Ogledov: 1496; Prenosov: 78
Celotno besedilo (3,00 MB) |
10. Revizija vitalne zavorne opreme dizel lokomotiveTomaž Gračnar, 2018, diplomsko delo Opis: V diplomskem delu so naprej predstavljeni zavorna oprema železniških vozil, revizija zavor ter vitalni zavorni sklopi. Vsa železniška vozila morajo biti opremljena s samodejnimi zračnimi zavorami. Delovanje se krmili iz osrednjega mesta z zaviralnikom. Nadaljuje se s splošno razlago o vzdrževanju zavor, brezhibnosti zavor, nadzoru, popravilu, vgradnji, zamenjavi in skladiščenju, zaščiti, pregledu zavornih diskov, čelnih pip ter zavornih pnevmatskih spojnih cevi in preskusom parkirnih zavor ter tesnosti zračnih naprav. Opisana je vitka proizvodnja. Izmed petih različnih metod je bila izbrana metoda 5S, ki jo je mogoče izboljšati. Metoda 5S je bila razdeljena na pet delov, vsak posebej pa je bil razčlenjen. Prikazano je, kolikokrat se uporabljajo najpomembnejše potrebščine. Pri tem je bilo opaženo, da je pri boljši organizaciji mogoč prihranek časa. Opisani so metoda »točno ob pravem času«, Kanban, metoda SMED in sedem vrst izgube. Predstavljeni so revizija RZ-3 in roki vzdrževanja lokomotive serije 642/643, prikazan obseg vzdrževalnih del ter prilagojene pnevmatske zavorne opreme. Dodane so tudi priloge, ki prikazujejo vse pomembnejše meritve, ki se opravijo v reviziji RZ-3. Ključne besede: revizija, vitalna zavorna oprema, dizel lokomotiva, RZ-3 Objavljeno v DKUM: 08.11.2018; Ogledov: 1120; Prenosov: 112
Celotno besedilo (11,07 MB) |