| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 2 / 2
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Učinkovite strategije za zmanjšanje vršnih obremenitev v sistemu daljinskega ogrevanja : magistrsko delo
Etjan Kiralj, 2025, magistrsko delo

Opis: Sistemi daljinskega ogrevanja zagotavljajo centralizirano proizvodnjo in učinkovito distribucijo toplote v urbanih območjih. Kljub temu, da prispevajo k energijski učinkovitosti in zmanjšanju lokalnih emisij, se soočajo z izzivi variabilnosti cen energentov, okoljske problematike in zanesljivosti delovanja skozi celotno ogrevalno sezono. V sistemih daljinskega ogrevanja osnovne potrebe pokrivajo naprave z pasovnim obratovanjem, medtem ko za vršne obremenitve služijo prilagodljivi dodatni viri, ki večinoma povzročijo predimenzioniranost sistema. Ena izmed metod za zmanjšanje vršnih obremenitev je prestavljanje bremena. Ker bi ta možnost bila teoretično lahko izvedljiva na obstoječem sistemu je iz tega naslova je v sklopu magistrskega dela je bila na sistemu daljinskega ogrevanja Mestne občine Maribor, pripravljena simulacija prestavljanja bremena z uporabo modificiranih profilov odjema toplote, kar omogoča bolj enakomerno porazdelitev energije skozi dan.
Ključne besede: sistem daljinskega ogrevanja, optimizacija, energijska učinkovitost, režim ogrevanja
Objavljeno v DKUM: 29.01.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 21
.pdf Celotno besedilo (3,74 MB)

2.
Pregled in ocena tehnologij zajema co2 iz dimnih plinov toplarne daljinskega ogrevanja : diplomsko delo
Etjan Kiralj, 2022, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi je predstavljena problematika globalnega segrevanja, podnebnih sprememb in doprinos CO2 k temu. Kot ukrep za zmanjšanje izpustov emisij CO2 so podrobneje predstavljene tehnologije za zajemanje CO2 iz dimnih plinov naprav v energetskem sektorju. Kot referenčna toplarna je bil obravnavan proizvodni obrat podjetja Energetike Maribor. Ker je v povezavi s to tehnologijo veliko negotovosti, predvsem iz vidika stroškov, se je pripravil računski model, s katerim je mogoče oceniti padec izkoristka proizvodnje koristne energije, stroške zajemanja CO2 in potrebo po dodatni energiji.
Ključne besede: ogljikov dioksid, emisije, toplogredni plini, zajemanje CO2, absorpcija, termična predelava odpadkov, zemeljski plin, ločevanje plinov
Objavljeno v DKUM: 12.09.2022; Ogledov: 651; Prenosov: 68
.pdf Celotno besedilo (2,96 MB)

Iskanje izvedeno v 0.04 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici