| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 71
Na začetekNa prejšnjo stran12345678Na naslednjo stranNa konec
1.
Topološka optimizacija sestava okončine robotskega pajka
Jan Šajt Duh, 2022, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo obravnava proces optimizacije okončine robotskega pajka. Imenovani proces se je pričel z izbiro pogonskih enot, čemur je sledilo pridobivanje obremenitev, ki jih bo okončina doživljala. To je zajemalo konstruiranje modela, ki je bil uvožen v namenski simulator. V njem so bile določene obremenitve na posamezne sklepe okončine. V programskem paketu Solidworks so bile konstruirane začetne oblike delov okončine, ki so bile uvožene v programski paket Creo, kjer so bile na model nanešene še obremenitve in podpore ter materialni podatki, pri čemer je bil model zamrežen. Izvožene datoteke FMF so bile uvožene v programski paket ProTOp, v katerem je bila izvedena topološka optimizacija.
Ključne besede: topološka optimizacija, ProTOp, SkyLabs d. o. o., robotski pajek, okončina, SARA
Objavljeno v DKUM: 28.10.2022; Ogledov: 169; Prenosov: 0
.pdf Celotno besedilo (8,33 MB)

2.
Program za analizo odziva paličnih konstrukcij z uporabo MKE
Vito Tivadar, 2022, diplomsko delo

Opis: Zaključna naloga obravnava izdelavo programa za analizo odziva ravninskih in prostorskih linearno elastičnih paličnih konstrukcij, po metodi končnih elementov. Program je izdelan s pomočjo programskega jezika C#. V zaključni nalogi so predstavljene razlike med analitičnimi in numeričnimi postopki reševanja paličnih konstrukcij.
Ključne besede: Analiza odziva konstrukcij, metoda končnih elementov, MKE, palične konstrukcije, programski jezik C#
Objavljeno v DKUM: 13.09.2022; Ogledov: 152; Prenosov: 26
.pdf Celotno besedilo (1,95 MB)

3.
Modeliranje in razvoj kode za analizo statičnega odziva geometrijsko nelinearnih ravninskih konstrukcij
Marko Motaln, 2022, magistrsko delo

Opis: V zaključnem delu obravnavamo statični odziv ravninskih konstrukcij s pomočjo metode končnih elementov. Za ravninsko napetostno stanje je izpeljan štirivozliščni izoparametrični končni element, ki ga uporabimo za razvoj lastne programske kode, s pomočjo katere lahko analiziramo linearne in nelinearne odzive konstrukcij. Najprej so teoretično predstavljene vse metode in količine, ki jih kasneje uporabimo pri razvoju algoritmov. Prav tako je predstavljeno teoretično ozadje nastanka nelinearnosti v numeričnih simulacijah. Osnovo za razvoj kode predstavlja formulacija linearnega odziva, ki je osnova za opis iteracijskih in inkrementalnih formulacij, s katerimi lahko opišemo različne nelinearnosti. Naloga torej predstavi celoten razvoj programa za analizo po metodi končnih elementov, s katerim je moč izvesti procesiranje in poprocesiranje linearnih in nelinearnih ravninskih analiz.
Ključne besede: MKE, Abaqus, RNS, statični odziv, geometrijska nelinearnost, materialna nelinearnost, Lagrangeeva formulacija
Objavljeno v DKUM: 19.08.2022; Ogledov: 238; Prenosov: 132
.pdf Celotno besedilo (3,13 MB)

4.
Strukturna optimizacija telesa zobnika kuhinjskega robota : diplomsko delo
Karlo Maček, 2021, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obravnava strukturno optimizacijo telesa zobnika kuhinjskega robota. Na podlagi enačb iz priporočila VDI 2736 smo izračunali najmanjšo potrebno širino zobnika za zagotovitev napetosti v korenu zoba manjših od dopustnih. Nato smo s parametrično analizo po metodi končnih elementov ugotovili lokacijo in velikost potrebne obremenitve, ki povzroči enak odziv, kot da bi bila v kontaktu boka zob zobnika. Model zobnika smo pripravili v programskem paketu Siemens NX ter smo ga uvozili v programski paket za optimizacijo topologije, CAESS ProTOp. Po številnih poizkusih smo prišli do primerne strukture telesa zobnika z 38 % manj materiala kot pri polnem zobniku ob hkratni zagotovitvi, da so napetosti v korenu zoba manjše od dopustnih in da v notranjosti telesa zobnika ni koncentracij napetosti.
Ključne besede: optimizacija topologije, analiza po metodi končnih elementov, polimerni zobniki, zmanjševanje mase, napetost v korenu zoba, CAESS ProTOp, Siemens NX, Ansys
Objavljeno v DKUM: 05.10.2021; Ogledov: 768; Prenosov: 0

5.
Dizajniranje ročaja lokostrelskega loka : diplomsko delo
Aleksej Rikić, 2021, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo prikazuje postopek dizajniranja ročaja lokostrelskega loka. Ključna vrednost našega diplomskega dela so predstavljene jasne praktične smernice, kako dizajnirati nov proizvod s predstavitvijo analitičnih vrednosti vhodnih podatkov, z natančnimi preračuni sil, ki delujejo na posamezne dele ročaja lokostrelskega loka, z računalniško podprto topološko optimizacijo, s procesom redizajniranja in predstavitvijo optimalne ter redizajnirane oblike ročaja lokostrelskega loka.
Ključne besede: MKE, topološka optimizacija, lokostrelstvo, lok, ProTOp
Objavljeno v DKUM: 22.09.2021; Ogledov: 661; Prenosov: 130
.pdf Celotno besedilo (3,46 MB)

6.
Razvoj nosilca sprednjih traktorskih uteži : magistrsko delo
Silvo Lovrenčič, 2021, magistrsko delo

Opis: V magistrski nalogi je opisan razvoj nosilca sprednjih traktorski uteži. Uteži moramo uporabljati z namenom dosega optimalne porazdelitve teže med zadnjo in sprednjo osjo traktorja, kar je nujno za dobro delovanje le-tega. Narejen je bil analitičen preračun za določitev minimalne potrebne teže na sprednji strani traktorja, glede na obremenitev na zadnji strani. Iz tega podatka so bile nato izbrane uteži, za katere se je nato zasnoval nosilec. Iz geometrijskega modela se je nato v programu Abaqus pripravil numerični model za optimizacijo. Izvedel sem optimizacijo topologije s programom ProTOp, kjer je bil cilj, da dosežem maksimalno togost ob zahtevanem zmanjšanju volumna nosilca. Optimiziran nosilec sem nato uporabil za kreiranje geometrijskega modela dejanskega nosilca, katerega sem nato še preveril s preračunom v programu Abaqus po metodi končnih elementov (MKE).
Ključne besede: Analitični preračun, konstruiranje, 3D modeliranje, SolidWorks, numerične simulacije, MKE, Abaqus, optimizacija topologije, ProTOp.
Objavljeno v DKUM: 02.04.2021; Ogledov: 652; Prenosov: 101
.pdf Celotno besedilo (6,46 MB)

7.
Napredno konstruiranje bata visokozmogljivega motorja z notranjim zgorevanjem : magistrsko delo
Uroš Marčič, 2020, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je obravnavana topološka optimizacija bata visokozmogljivega motorja z notranjim zgorevanjem. Gre za pogonski agregat, ki je bil uporabljen v pogonskem sklopu dirkalnika Formula Student. Prikazan je celoten potek od izračuna obremenitev, ki delujejo na bat med obratovanjem motorja, CAD modeliranja, trdnostne analize pa vse do končnega modela, ki smo ga dobili pri topološki optimizaciji. V sklopu razvoja pogonskega sklopa dirkalnika Formula Student je bil izdelan 1D simulacijski model s programom AVL Boost, na osnovi katerega dobimo tudi podatke o največjem zgorevalnem tlaku v valju, kar je eden ključnih podatkov pri izračunu obremenitev, ki delujejo na bat. Izhajali smo iz geometrije obstoječega bata. Na osnovi obremenitev, ki smo jih dobili z analitičnim izračunom, smo naredili trdnostno analizo bata v programu Abaqus, ki je potrebna za nadaljnje delo v programu CAESS ProTOp, kjer je bila izvedena topološka optimizacija bata. Narejeni sta bili dve različni optimizaciji ob upoštevanju nekoliko drugače postavljenih robnih pogojev. Rezultati obeh različic so predstavljeni in opisani na koncu magistrskega dela.
Ključne besede: bat, optimizacija topologije, AVL Boost, CAESS ProTOp, motor z notranjim zgorevanjem
Objavljeno v DKUM: 14.10.2020; Ogledov: 809; Prenosov: 107
.pdf Celotno besedilo (7,09 MB)

8.
Zasnova mehanizma za pretvorbo krožnega v premo gibanje : diplomsko delo
Marko Cimerman, 2020, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obravnava razvoj mehanizma za pretvorbo krožnega gibanja v recipročno premo gibanje. Na začetku dela so predstavljeni trenutna rešitev in težave, ki se z njo pojavijo. Zraven tega je predstavljenih nekaj ostalih možnih rešitev in izboljšav za problem. V nadaljevanju je predstavljena izbira in razvoj krivulje, ki bo določala gibanje novega mehanizma. Nato sledi določitev dimenzij glavnih komponent in analiza dinamike mehanizma. Naloga se zaključi z diskusijo rezultatov.
Ključne besede: mehanizmi, projektiranje, razvoj krivulj, dinamika mehanizmov
Objavljeno v DKUM: 24.09.2020; Ogledov: 460; Prenosov: 70
.pdf Celotno besedilo (1,86 MB)

9.
Konstruiranje in optimizacija nosilca avtomobilskega odbijača : magistrsko delo
Marko Korošec, 2020, magistrsko delo

Opis: Magistrska naloga temelji na konstruiranju in optimizaciji nosilca avtomobilskega odbijača. Glavna naloga je zmanjšati maso nosilca pri upoštevanju vseh zastavljenih omejitev in izpolnitvi vseh zastavljenih ciljev. Uvod sestoji iz predstavitve problema ter iz teoretičnih osnov optimizacije. Najprej je predstavljena delitev optimizacije, nato je podrobno opisana topološka optimizacija. V nadaljevanju sledi opis priprave modelov na optimizacijski proces v programu ProTOp. To zajema modeliranje, pripravo modelov v programskem paketu Abaqus ter nastavitev ciljev v programu ProTOp. Zadnji korak je izvedba optimiranja in vrednotenje dobljenih rezultatov.
Ključne besede: optimizacija, konstruiranje, avtomobili, topološka optimizacija
Objavljeno v DKUM: 16.09.2020; Ogledov: 684; Prenosov: 126
.pdf Celotno besedilo (5,80 MB)

10.
Dizajniranje ročice glavne lopute na mali hidroelektrarni : diplomsko delo
Marko Motaln, 2020, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo prikazuje postopek iskanja optimalnega dizajna ročice, ki je nameščena na glavni loputi male hidroelektrarne. Dizajn nove ročice se išče na osnovi obstoječega mehanizma, ki trenutno služi odpiranju in zapiranju glavne lopute. Skozi nalogo se srečamo z raznimi metodami, kot sta metoda končnih elementov ter optimizacija topologije, s katerimi si pomagamo pri iskanju optimalne konstrukcijske rešitve. Metode so najprej predstavljene teoretično in kasneje aplicirane na konkretnem primeru.
Ključne besede: MKE, CAD, ProTOp, optimizacija topologije, dizajniranje, Abaqus, MHE
Objavljeno v DKUM: 08.09.2020; Ogledov: 686; Prenosov: 168
.pdf Celotno besedilo (4,05 MB)

Iskanje izvedeno v 0.17 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici