| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 66
Na začetekNa prejšnjo stran1234567Na naslednjo stranNa konec
1.
Ugotavljanje obsega poplav na podlagi amaterskih posnetkov
Mitja Mesarič, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obravnava problematiko poplav s poudarkom na razvoju nove metode za ocenjevanje obsega poplav s pomočjo amaterskih posnetkov. V delu so predstavljene hidrološke značilnosti poplav, vključno s parametri, kot so pretok in vodostaj, ter dejavniki, ki vplivajo na njihov nastanek. Osrednji del diplomskega dela je razvoj in validacija nove metode za ocenjevanje obsega poplav, ki temelji na uporabi amaterskih posnetkov za določanje pretokov in vodostajev. Rezultati raziskave kažejo, da je predlagana metoda obetavna in bi lahko prispevala k izboljšanju napovedovanja in obvladovanja poplav.
Ključne besede: poplave, amaterski posnetki, obseg poplav, obvladovanje poplavnega tveganja
Objavljeno v DKUM: 14.11.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 5
.pdf Celotno besedilo (7,59 MB)

2.
Krožno gospodarstvo v gradbeni industriji: primer javno podjetje Nigrad, d. o. o.
Eva Gradišnik, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo se osredotoča na analizo krožnega gospodarstva gradbene industrije v Sloveniji s posebnim poudarkom na primeru javnega podjetja Nigrad, d. o. o. V teoretičnem okviru so najprej definirani osnovni koncepti krožnega gospodarstva in gradbenih odpadkov. Poudarjeni so pomen ponovne uporabe in recikliranja odpadkov ter zakonske zahteve, ki urejajo to področje v Sloveniji. V teoretičnem delu sta najprej predstavljena zgodovina zbiranja in predelave gradbenih odpadkov ter trenutno stanje nastajanja teh odpadkov. V nadaljevanju je povzet zakonodajni okvir odpadkov in krožnega gospodarstva v Sloveniji. Kot študija primera je v praktičnem delu naloge predstavljen princip krožnega gospodarstva na primeru javnega podjetja Nigrad, d. o. o. V praktičnem delu naloge so najprej predstavljene rešitve podjetja za predelavo in ponovno uporabo gradbenih odpadkov. Nato so analizirani materialni vhodi in izhodi, ki so bili realizirani v zadnjih dveh letih delovanja podjetja. V zaključku naloge so podani ključna spoznanja in predlogi za izboljšanje ravnanja z gradbenimi odpadki v podjetju ter spodbujanje krožnega gospodarstva v praksi.
Ključne besede: gradbeništvo, krožno gospodarstvo, gradbeni odpadki, ponovna uporaba odpadkov
Objavljeno v DKUM: 05.09.2024; Ogledov: 60; Prenosov: 2
.pdf Celotno besedilo (4,73 MB)

3.
(Q)GIS in analize prostorskih podatkov
Rok Kamnik, 2023

Opis: Učbenik (Q)GIS in analize prostorskih podatkov zajema del vsebine vaj pri predmetih GIS in prostorske analize, Izbrana poglavja iz geodezije in GIS, Geodezija/GIS – izbrana poglavja, Osnove okoljevarstvenega načrtovanja in Varstvo okolja v prometu. Kot pomoč pri pridobivanju, pripravi, obdelavi, analizah, prikazovanju in shranjevanju geografskih prostorskih podatkov jo lahko uporabljajo tudi študenti drugih fakultet in študijskih smeri, ki se srečujejo z brezplačnim programskim orodjem QGIS in obdelavo prostorskih podatkov. Učbenik je vsebinsko razdeljena na naslednje sklope: Uvod, Geografski informacijski sistemi, Spletni podatki in njihova priprava, QGIS, Delo s QGIS in Zaključek.
Ključne besede: GIS, QGIS, prostorske analize, prostorski podatki, tematske karte, spletni prostorski podatki, prikazi prostorskih podatkov
Objavljeno v DKUM: 14.11.2023; Ogledov: 839; Prenosov: 47
.pdf Celotno besedilo (12,42 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

4.
Processing of signals produced by strain gauges in testing measurements of the bridges
Boštjan Kovačič, Rok Kamnik, Andrej Štrukelj, Nikolai Ivanovich Vatin, 2015, objavljeni znanstveni prispevek na konferenci

Opis: Practical example of signal processing from strain gauge, inductive transducer and total station measurements are used to illustrate the features of the bridge load testing measurements. FFT provides accurate representation of physical behavior for static and dynamic signals obtained when loading the bridge. As a reference measurement the signal from inductive transducer was taken. A static part of the load test was also geodetically measured and theoretically calculated. The results are comparable.
Ključne besede: bridges, measurements, strain gauge, load test, deformation, strain, signal processing
Objavljeno v DKUM: 12.07.2023; Ogledov: 445; Prenosov: 32
.pdf Celotno besedilo (500,43 KB)
Gradivo ima več datotek! Več...

5.
Uporaba sodobnih metod zajema in obdelave podatkov za umeščanje virtualnih objektov v prostor : magistrsko delo
Kristina Tomiek, 2020, magistrsko delo

Opis: Namen magistrskega dela je izdelati 3D digitalni model in ga predstaviti kot obogateno resničnost. V prvem, teoretičnem delu smo prikazali opremo in nekaj sodobnih metod zajema podatkov na terenu kot sta skeniranje ter fotogrametrija. Pojasnili smo izraz resničnost, predstavili nekaj različnih vrst resničnosti in postopek kako dobimo model obogatene resničnosti navideznega objekta. Opisali smo osnovna pravila upravljanja z dronom, katera dovoljenja in izjave potrebujemo za upravljanje z brezpilotnim letalom, koliko dni moramo hraniti te izjave in kako ocenimo tveganje glede na teren letenja. V praktičnem delu smo s programom Archicad izdelali digitalni model terena in objekta in ju s pomočjo programa SketchUp predstavili kot obogateno resničnost v prostoru.
Ključne besede: brezpilotna letala, 3D-modeliranje, obogatena resničnost
Objavljeno v DKUM: 16.07.2020; Ogledov: 1186; Prenosov: 139
.pdf Celotno besedilo (4,61 MB)

6.
7.
8.
Kantavtor kot ljudski umetnik; Na primeru Milana Kamnika
Mojca Kamnik, 2019, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo profilira ustvarjanje koroškega kantavtorja Milana Kamnika v kontekstu kantavtorja in hkrati sodobnega ljudskega pevca. Kantavtor je solistično delujoč glasbenik, poet, interpret, avtor in izvajalec lastnih pesmi, njegova podoba sega daleč v zgodovino in se v svojih značilnostih prepleta z vplivi davnega dvorskega trubadurstva, francoskega šansona, ljudske umetnosti, z zgodnjim obdobjem nemškega samospeva in glasbenih akterjev ameriške preporodne ljudske glasbe. Je hibrid med literatom, glasbenikom, humanistom in performerjem. Razprave okoli vprašanja »Kdo je sodobni ljudski godec?« postajajo vedno pogostejše, saj so strokovnjaki ugotovili, da starejše definicije akterjev in elementov ljudske umetnosti niso več prvinsko aktualne. Sodobni sorodniki ljudskih godcev in pevcev delujejo podobno kot njihovi predniki, vendar nam zaenkrat še ni uspelo ne najti ne točno poimenovati glasbenikov, ki jih družba trenutno potrebuje in idejno obravnava kot ljudskega pevca. Milan Kamnik je koroški kantavtor, ki je poznan po pesmih v koroškem dialektu in upesnitvah del Prežihovega Voranca. Vsaj v tretjini svojega repertoarja ponosno uporablja koroško narečje. Njegova prepoznavnost večinoma ostaja na Koroškem, kjer ima največji vpliv, in sicer je ta široko kulturno-identitetnega pomena.
Ključne besede: Milan Kamnik, kantavtor, ljudski pevec
Objavljeno v DKUM: 25.10.2019; Ogledov: 984; Prenosov: 134
.pdf Celotno besedilo (913,03 KB)

9.
Analiza smernic za izvedbo geotehničnih opazovanj: II. stopnja natančnosti geodetskih opazovanj
Goran Tomiek, 2019, magistrsko delo

Opis: Namen magistrskega dela je bil analizirati smernice za izvedbo geotehničnih opazovanj za drugi nivo natančnosti. Teoretični del je namenjen opisu merskih metod in opreme v geotehniki in geodeziji, težavam, ki spremljajo postopek meritev, ter ostalim parametrom, ki vplivajo na rezultate. Z geotehničnim monitoringom lahko obnašanje terena in objektov spremljamo predvsem pod terenom oz. v globini. Pregledali smo, ali se je v tem času na področju tehnologije in meritev geotehničnih opazovanj kaj bistvenega spremenilo. Geodezija pa zagotavlja meritve predvsem na površini in je kot taka zelo pomemben sestavni del za pridobitev celotne slike o obnašanju geotehničnega objekta predvsem na nestabilnih območjih. Zato je eden izmed ciljev proučiti tudi del Smernic, ki govori o povečanem nivoju natančnosti geodetskih meritev za potrebe geotehničnih preiskav in kako jih zagotavljati. Cilj je preveriti tudi, s katero opremo in na kakšen način dosegati to visoko natančnost meritev. V tem delu so zajete tudi praktične meritve in analiza rezultatov z dvema robotiziranima elektronskima instrumentoma in opremo GNSS.
Ključne besede: geotehnika, GNSS, natančnost, meritve, analiza
Objavljeno v DKUM: 26.02.2019; Ogledov: 1513; Prenosov: 105
.pdf Celotno besedilo (2,06 MB)

10.
Iskanje izvedeno v 0.22 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici