1. |
2. Vpliv infuzije efedrina in feniefrina na stabilnost obtočil po subarahnoidni anesteziji pri starejših bolnikihMiodrag Žunić, 2020, doktorska disertacija Opis: Pri starejših ortopedskih bolnikih v subarahnoidni anesteziji (SA) smo raziskovali vpliv infuzije efedrina ali fenilefrina na hemodinamiko.
Metode
Prospektivna, randomizirana, dvojno slepa, s placebom nadzorovana raziskava.
Po subarahnoidni injekciji levobupivakaina 15 mg smo primerjali infuzijo efedrina 20 mg (skupina E), fenilefrina 250 μg (skupina P) ali fiziološke raztopine (skupina C). Spremljali smo krvni tlak, srčni indeks (CI) in srčni utrip (SU) od 15 min pred subarahnoidnim blokom (SAB) do 30 min po njem.
Rezultati
V raziskavo smo vključili 70 bolnikov. Povprečni arterijski tlak (SAT) se je bistveno zmanjšal na koncu meritev v primerjavi z izhodiščnim v skupini C, v skupinah P in E pa se je ohranil, in to brez znatnih razlik med skupinama. CI se je zmanjšal po SA v skupini C, se ohranil v skupini P in se znatno povečal v skupini E z znatnimi razlikami med skupinama C in E (p = 0,049) ter skupinama P in E (p = 0,01) na koncu meritev. HR se je po SA v skupinah C in P bistveno zmanjšal, v skupini E pa se je ohranil. Na koncu meritev se je znatno razlikoval med skupinama P in E (p = 0,033).
Zaključki
Hemodinamske spremembe po SA pri starejših ortopedskih bolnikih je mogoče preprečiti s takojšnjo infuzijo fenilefrina ali efedrina. Z efedrinom se ob krvnem tlaku vzdržuje tudi SU in povečuje CI po SAB.
Registracija klinične raziskave: ISRCTN44377602 Ključne besede: subarahnoidna anestezija, hemodinamska stabilnost, fenilefrin, efedrin, starejši Objavljeno v DKUM: 27.11.2020; Ogledov: 1322; Prenosov: 105 Celotno besedilo (1,35 MB) |
3. Intratekalna analgezija ob splošni anesteziji za laparoskopske ginekološke operacije: vpliv na mikrohemodinamiko, stresni odgovor in bolečinoMarko Zdravković, 2020, doktorska disertacija Opis: Izhodišče
Mikrohemodinamsko dogajanje in regionalna dostava kisika sta v anesteziologiji pomembna zaradi povezave med moteno mikrocirkulatorno funkcijo in slabšim perioperativnim izhodom. Kljub manj boleči laparoskopski kirurški tehniki v primerjavi s klasično “odprto” kirurgijo pa bolnice po laparoskopskih ginekoloških operacijah občutijo hudo bolečino v 40% do 65% primerov. Dodatek intratekalne anelgezije k splošni anesteziji bi teoretično lahko izboljšal mikrocirkulacijo in perioperativno zdravljenje bolečine ter zmanjšal stresni odgovor.
Metode
Bolnice (n=102), ki so imele načrtovano laparoskopsko ginekološko operacijo, smo naključno razvrstili v tri skupine. Prejele so kombinacijo splošne anestezije z nizkim odmerkom intratekalne analgezije (NOIA: 7,5 mg levobupivakaina in 2,5 μg sufentanila) ali zelo nizkim odmerkom intratekalne analgezije (ZNOIA: 3,75 mg levobupivakaina in 2,5 μg sufentanila) ali zgolj splošno anestezijo (kontrolna skupina). Uporabili smo 3 minutni zažemni test in s spektroskopijo blizu infrardečega spektra izmerili tkivno oksigenacijo in opredelili mikrocirkulatorno funkcijo v m. brachioradialis in m. triceps surae v treh časovnih točkah: pred uvodom v splošno anestezijo, 5 minut po trahealni intubaciji in 15 minut po začetku pnevmoperitoneja. Primarni mikrohemodinamski izidi so bili: (1) primerjava spektroskopsko dobljenih mikrohemodinamskih parametrov med skupinami; (2) primerjava mikrovaskularnih trendov v mišicah nog s tistimi v mičicah rok znotraj skupin; in (3) korelacija krvnega tlaka s hitrostjo povratka tkivne oksigenacije po zažemnem testu. Trije primarni cilji s področja lajšanja bolečine so bili: (1) poraba sufentanila med operativnim posegom; (2) poraba piritramida za zdravljenje pooperativne bolečine; in (3) ocena bolečine z 11 točkovno številčno lestvico (od 0 do 10). Za oceno zgodnjega stresnega odgovora smo določili nivo kortizola in glukoze v serumu pred in med operacijo.
Rezultati
Med tremi skupinami ni bilo razlik v mikrohemodinamskih parametrih na podlahti. Na merilnem mestu na nogi so imele bolnice v skupinah z dodatkom intratekalne analgezije že pred uvodom v anestezijo počasnejšo hitrost tkivne reoksigenacije po zažemnem testu (NOIA 34 ±16 %/min, p=0,002; ZNOIA 36 ±13 %/min, p=0,006) v primerjavi s kontrolno skupino (52 ±27 %/min). Med splošno anestezijo smo opazili poslabšanje mikrocirkulatorne funkcije v vseh skupinah in razlik med njimi več ni bilo zaznati, med laparoskopijo pa smo zaznali pomembno zmanjšanje hitrosti tkivne reoksigenacije po zažemnem testu v skupini z NOIA (14 ±11 %/min) v primerjavi z ZNOIA (22 ±11 %/min; p=0,023) in kontrolno skupino (24 ±17 %/min; p=0,040).
Poraba sufentanila (mediana [interkvartilni razpon]) je bila 2,9 (0-4) μg/h v skupini z NOIA, 4,7 (3,2-9,2) μg/h v skupini z ZNOIA in 16 (11-23) μg/h v kontrolni skupini (p<0,001), poraba piritramida znotraj 24 ur po operaciji pa 2 (0-2,5) mg, 5 (0-7,5) mg in 7,3 (2,1-9,5) mg (p=0,001), v enakem vrstnem redu skupin. Pooperativna ocena bolečine je bila ves čas <3 zgolj v skupini z NOIA. Zadovoljstvo bolnic z anesteziološko oskrbo in sodelovanjem v raziskavi je bilo ocenjeno kot odlično. Med skupinami ni bilo razlik v nivoju kortizola in glukoze v serumu.
Zaključki
Ne glede na uporabljeno anesteziološko tehniko so bolnice ohranile ali imele izboljšano oksigenacijo in mikrocirkulatorno funkcijo v področju m. brachioradialis med laparoskopijo. V področju m. triceps surae pa sta bili oksigenacija in mikrocirkulatorna funkcija slabši. Dodatno zmanjšanje hitrosti reoksigenacije na nogi v skupini z NOIA je treba tolmačiti z razumevanjem simpatolitičnih učinkov spinalne analgezije, ki povečajo gostoto odprtih kapilar, kar skrajša difuzijske razdalje. Nižja hitrost toka krvi ob krajših difuzijskih razdaljah je mikrohemodinamsko ugodnejša.
Uporaba nizkega odmerka intratekalne analgezije zmanjša porabo opioidnih zdravil za laparoskopske ginekološke operacije in zmanjša intenziteto pooperativne bolečine. Ključne besede: kombinirana splošna in spinalna anestezija, spinalna analgezija, intratekalna analgezija, laparoskopska kirurgija, ginekologija, hemodinamika, mikrocirkulacija, tkivna oksigenacija, zadovoljstvo pacientov, stresni odgovor, zdravljenje bolečine, poraba opioidov, pospešeno okrevanje po operaciji, kortizol Objavljeno v DKUM: 17.07.2020; Ogledov: 1322; Prenosov: 157 Celotno besedilo (2,71 MB) |
4. Vpliv diklofenaka na krvavitev, funkcijo trombocitov in porabo opiatov po premostitvi venčnih arterijIrena Osojnik, 2019, doktorska disertacija Opis: Po srčni operaciji učinkovita analgezija prepreči bolnikovo neugodje ter zmanjša obolevnost in dolžino hospitalizacije ter tako zmanjša stroške zdravljenja. Vodenje anestezije po srčni operaciji je multimodalni pristop in eden od pristopov je dodajanje nesteroidnega antirevmatika opiatnemu analgetiku. Nesteroidni antirevmatiki zmanjšajo porabo opiatov po operaciji in njihove stranske učinke. Uporaba nesteroidnih antirevmatikov lahko vpliva na krvavitev, moti ledvično funkcijo in povzroči možne ishemične dogodke.
Z našo raziskavo smo nameravali ugotoviti, ali diklofenak zmanjša porabo opioidov in njihovih stranskih učinkov. Prav tako smo ugotavljali vpliv diklofenaka na krvavitev in funkcijo trombocitov po premostitvi venčnih arterij z uporabo zunajtelesnega krvnega obtoka.
Izvedli smo kontrolirano randomizirano raziskavo, v katero je bilo zajetih 72 bolnikov. Razdelili smo jih v dve skupini. Skupina, ki je dobila diklofenak, je dobila 75 mg tega zdravila v obliki Neodolpasse v 250 ml infuziji v dveh odmerkih, prvega tri ure po operaciji in naslednjega po 12 urah. Skupina, ki ni dobila diklofenaka (kontrolna skupina), je dobila 250 ml fiziološke raztopine. Obe skupini sta dobili za analgezijo opioidni analgetik Dipidolor (piritramid) 5 mg na 8 ur in vmes po potrebi do zadovoljive analgezije. Pri bolnikih smo spremljali porabo opioidov, teste strjevanja krvi, funkcijo trombocitov in krvavitev ter porabo krvnih pripravkov po operaciji. Dodatno smo spremljali tudi morebitni porast vrednosti sečnine, kreatinina in troponina. Za analizo smo uporabili ustrezne statistične teste in p < 0,05 smo vzeli kot mejo statistične značilnosti.
Z našo raziskavo pri bolnikih, ki so dobili diklofenak, nismo ugotovili manjše porabe opioidnih analgetikov po srčni operaciji in manj stranskih učinkov opioidov. Pri bolnikih, ki so dobili diklofenak, nismo ugotavljali krajšega časa do odstranitve dihalne cevke, hitrejšega odpusta iz enote intenzivne terapije in bolnišnice. Pri ugotavljanju testov funkcije trombocitov nismo ugotavljali motene agregacije trombocitov v skupini, ki je dobila diklofenak. Prav tako skupina z diklofenakom ni imela povečane krvavitve in povečane porabe krvnih pripravkov v zgodnjem pooperativnem obdobju. Ključne besede: srčna kirurgija, premostitev venčnih arterij, zunajtelesni krvni obtok, nesteroidna protivnetna zdravila, diklofenak, agregacija trombocitov, krvavitev po srčni operaciji, pooperativna analgezija Objavljeno v DKUM: 14.01.2020; Ogledov: 1864; Prenosov: 228 Celotno besedilo (1,64 MB) |
5. Nadzor nad integriteto in funkcijo koaksialnih krožnih anestezijskih dihalnih sistemovMiljenko Križmarić, 2019, doktorsko delo/naloga Opis: Izhodišča: Anestezijski dihalni sistem je vmesnik, ki dovaja in odvaja pline med anestezijsko delovno postajo in bolnikom. Cilj študije je bil določiti možne zapore v dihalnem sistemu in kako jih najti z dinamičnim funkcionalnim testiranjem. Predstavili smo analizo retrogradnih pretokov skozi absorber CO2 pri različnih anestezijskih delovnih postajah. V simulacijskem okolju smo izvedli različne scenarije, kjer smo izklopili dihalni balon iz dihalnega sistema.
Metode: Eksperimentalno študijo smo izvedli z anestezijsko delovno postajo Dräger Primus s funkcijo razdruževanja svežih plinov, na katero smo priključili simulator bolnika METI HPS. S funkcionalnimi testi, kjer smo pri volumsko nadzorovani ventilaciji primerjali koaksialni dihalni sistem z zaporo in brez zapore. Pri primerih sušenja absorberja smo podrobno izvedli funkcionalno analizo pri odprtem in zaprtem nastavku Y. V simulacijskih scenarijih z izklopljenim dihalnim balonom smo merili časovni potek kisika, dušikovega oksidula in sevoflurana pri različnih pretokih svežega plina (FGF=0,5, 1 ali 2 L/min) in različnimi nosilnimi plini (kisik/zrak in kisik/dušikov oksidul).
Rezultati: Zapora notranje cevi koaksialnega dihalnega sistema povzroči dvig največjega tlaka (iz 35 mbar na 70 mbar). Retrogradni pretoki, ki lahko sušijo absorbent najdemo pri delovnih postajah Dräger Cato, Dräger Julian, Dräger Fabius GS in Dräger Primus, pri tem je nastavek Y zaprt. V scenarijih z odklopom dihalnega balona se delež kisika v vdihanem zraku (FIO2) zmanjša iz 57 % na 37 % (FGF=1 L/min; nosilni plin=kisik/zrak). Prav tako se v vseh scenarijih zmanjšajo vrednosti dušikovega oksidula in sevoflurana.
Zaključki: Poudarjamo, da je v sistemih z razdruževanjem svežih plinov, dihalni balon aktivna komponenta dihalnega sistema med umetno ventilacijo in ima funkcijo zbiralnika plinov. Predlagamo uporabo inspiratorne pavze med dinamičnim testiranjem dihalnega sistema, ko je razlika med sistemom z zaporo in sistemom brez zapore najvišja. Pri sistemih z razdruževanjem svežih plinov se v fazi inspirija pretok svežih plinov preko ventila razdruževanja usmeri v dihalni balon in scenariji iz te serije imajo za posledico hipoksijo in manjšo globino anestezije. Ključne besede: anestezijski aparat, anestezijski dihalni sistemi, krožni anestezijski dihalni sistemi, razdruževanje svežih plinov, varnost bolnika Objavljeno v DKUM: 26.02.2019; Ogledov: 1313; Prenosov: 155 Celotno besedilo (3,19 MB) |
6. Merjenje minutnega volumna srcaAndreja Moller Petrun, Mirt Kamenik, 2014, pregledni znanstveni članek Opis: V zadnjih letih so se razvile t. i. minimalno invazivne metode merjenja minutnega volumna srca in drugih spremenljivk obtočil. Minimalno invazivne metode naj bi olajšale vodenje predvsem bolnikov z nestabilnostjo obtočil in večjim tveganjem za oboperativne zaplete. Uporaba pljučnega arterijskega katetra je zaradi možnih resnih zapletov in potrebe po invazivnem pristopu precej upadla in je na mestu pri bolnikih z visokim tveganjem za srčno-žilne zaplete ter s posebnimi indikacijami. V članku opisujemo metode merjenja MVS, ki temeljijo na merjenju volumna (Fickova metoda, metode razredčenja indikatorja), analizi pulznega vala (angl. pulsewave analysis), hitrosti pretoka krvi, ki steče skozia orto (Dopplerjev učinek) ter bioimpedanci. Ključne besede: minutni volumen srca, Fickovo načelo, merjenje, diagnostika Objavljeno v DKUM: 30.12.2015; Ogledov: 1693; Prenosov: 52 Povezava na celotno besedilo |
7. Primerjava učinkov remifentanila in fentanila na obtočila med anestezijo za premostitev zožitev venčnih arterijDušan Mekiš, Mirt Kamenik, 2003, izvirni znanstveni članek Opis: Izhodišča. Odgovor obtočil na bolečinski dražljaj lahko povzroči nastanek ishemije srčne mišice, še posebej pri bolnikih z ishemično boleznijo srca. V raziskavi smo primerjali vpliv fentanila oziroma remifentanila na obtočila med uvodom v anestezijo, rezom kože in sternotomijo, pri bolnikih z ishemično boleznijo srca, operiranih zaradi premostitvenih zožitev venčnih arterij. Metode. V raziskavo smo vključili 30 bolnikov. Vključili smo bolnike, mlajše od 75 let, po NYHA ocenjene z II-III, z iztisnim deležem levega prekata, večjim od 40%. Za uvod v anestezijo so bolniki dobili infuzijo propofola 6 mg/kg/h in pankuronija 0,1 mg/kg i. v. Bolnike smo naključno razdelili v dve skupini. Remifentanilska skupina je za analgezijo dobila infuzijo remifentanila 0,5 micro g/kg/min, fentanilska skupina pa fentanil v odmerku 5 mikro g/kg i. v. Pet minut po začetku uvoda v anestezijo smo bolnikom vstavili dihalno cevko in jih pričeli umetno predihavati s 50% zmesjo kisika in zraka. Po vstavitvi dihalne cevke smo bolnikom v remifentanilski skupini zmanjšali odmerek remifentanila na 0,3 mikro g/kg/min. Pet minut pred rezom kože smo bolnikom v remifentanilski skupini povečali odmerek remifentanila na 0,5 micro g/kg/min, bolniki v fentanilski skupini so dobili fentanil v odmerku 5 mikro g/kg i. v. Bolnikom smo 10 minut pred uvodom v anestezijo, med uvodom in še 30 minut po rezu kože invazivno neprekinjeno merili srednji arterijski tlak in srčno frekvenco ter spremljali potrebo po fenilefrinu oziroma nitroglicerinu. Rezultati. Med skupinama ni bilo statistično pomembne razlike v demografskih podatkih. Pogostost povečanja srednjega arterijskega tlaka in uporaba nitroglicerina za uravnavanje srednjega arterijskega tlaka sta bili statistično značilno večji v fentanilski skupini. Pogostost znižanja srednjega arterijskega tlaka in uporaba fenilefrina za uravnavanje srednjega arterijskega tlaka se med obema skupinama ni statistično značilno razlikovala. Tahiaritmičnih in bradiaritmičnih zapletov nismo zabeležili v nobeni skupini. Po uvodu v anestezijo sta se srednji arterijski tlak in srčna frekvenca statistično značilno zmanjšala v primerjavi z izhodiščno vrednostjo v obeh preiskovanih skupinah. V fentanilski skupini sta se v primerjavi z remifentanilsko skupino po laringoskopiji in vstavitvi dihalne cevke ter po rezu kože statistično značilno povečala srednji arterijski tlak in srčna frekvenca. Zaključki. V raziskavi smo ugotovili, da intravenska anestezija s propofolom-remifentanilom med operacijo za premostitev venčnih arterij zagotavlja večjo stabilnost obtočil med uvodom v anestezijo, rezom kože ter sternotomijo od anestezije s propofolom-fentanilom. Objavljeno v DKUM: 21.12.2015; Ogledov: 1272; Prenosov: 50 Povezava na celotno besedilo |
8. Anestezija pri bolniku z miastenijo gravisDušan Mekiš, Mirt Kamenik, 2003, pregledni znanstveni članek Opis: Miastenija gravis je avtoimunska bolezen motorične ploščice. Zmanjšanje števila funkcionalnih acetilholinskih receptorjev sovpada s težo klinične slike, ki se kaže z naraščajočo mišično utrujenostjo in slabljenjem mišične moči. Miastenijo gravis zdravimo tako, da izboljšamo živčno-mišični prenos z antiholinesteraznimi učinkovinami, zaviramo imunski sistem s kortikosteroidi in imunosupresivi ter zmanjšamo število protiteles v krvi s plazmaferezo. Miastenija gravis je pogosto povezana z morfološkimi spremembami priželjca. Odstranitev priželjca zmanjša potreben odmerek antiholinesterazne učinkovine in potrebo po imunosupresivnih zdravilih. V prispevku smo opisali posebnosti anestezije pri bolnikih z miastenijo gravis in prikazali primer vodenja anestezije za odstranitev priželjca skozi prsnico pri bolnici z miastenijo gravis. Pri bolnici smo anestezijo izvedli s kombinacijo visoke prsne epiduralne anestezije z 0,5% bupivacainom in fentanilom ter popolne intravenske anestezije s propofolom in remifentanilom. Naše izkušnje kažejo, da je kombinacija visoke prsne epiduralne anestezije in popolne intravenske splošne anestezije primerna anestezijska tehnika za odstranitev priželjca skozi prsnico. Omogoča stabilno delovanje obtočil med operacijo, varno odstranitev dihalne cevke po koncu operacije in učinkovito lajšanje bolečin po operaciji. Objavljeno v DKUM: 21.12.2015; Ogledov: 1888; Prenosov: 57 Povezava na celotno besedilo |
9. PRIROJENA NEOBČUTLJIVOST NA BOLEČINO Z ANHIDROZOSandra Tijanič, 2015, diplomsko delo Opis: V diplomskem delu je predstavljena zdravstvena nega pri pacientu s prirojeno neobčutljivostjo na bolečino z anhidrozo (CIPA). Namen diplomskega dela je bil predstaviti prirojeno neobčutljivost na bolečino z anhidrozo in opisati vlogo medicinske sestre pri obravnavi pacienta s takšno diagnozo. Preko analize člankov smo izpostavili najpogostejše negovalne diagnoze ter opisali vpliv bolezni na življenje pacientov in njihove družine. Pri pisanju diplomske naloge smo uporabili deskriptivno metodo dela. S pomočjo strokovne literature smo v strukturni obliki prikazali najnovejša odkritja. Predstavili smo diagnostične postopke za ugotavljanje bolezni, simptome bolezni ter njeno zdravljenje. Razložili smo mehanizme nastanka bolečine in načine merjenja le-te. Opisali smo postopke anestezije in navedli najpogostejše perioperativne in pooperativne zaplete, ki se pojavljajo pri teh pacientih. Predstavili smo tudi pomembno vlogo medicinske sestre ter navedli najpogostejše negovalne diagnoze, ki se pojavljajo pri pacientih s CIPA. Ugotovili smo, da je CIPA redka avtosomna recesivna bolezen, pri kateri še poteka veliko študij in da je zdravstvena nega pacienta s CIPA zelo zahtevna. Pacienti so prisiljeni živeti zaščiteno življenje. Vsaka oseba, obolela s CIPA, potrebuje individualni načrt zdravstvene nege, ki ga oblikuje diplomirana medicinska sestra, ki mora imeti dovolj informacij in znanja na tem področju, da sprejme premišljene odločitve glede postopkov in posegov v sklopu zdravstvene nege ter je sposobna skrbeti za potrebe pacienta v vseh življenjskih aktivnostih. Medicinska sestra je tudi pomemben člen pri poučevanju staršev o tej bolezni ter nadaljnjih aktivnostih, pomembnem opazovanju in nadzoru, ki ga izvajajo starši pri otroku s CIPA. Ključne besede: Prirojena neobčutljivost na bolečino (CIPA), NTRK 1, HSAN IV, bolečina, anestezija, zdravstvena nega. Objavljeno v DKUM: 25.09.2015; Ogledov: 2433; Prenosov: 166 Celotno besedilo (949,22 KB) |
10. Vstavitev dihalne cevke z uporabo airtraq laringoskopa pri bolnicah z zmerno oteženo vzpostavitvijo dihalne potiBožislava Gerjevič, Vesna Novak-Jankovič, Mirt Kamenik, 2011, izvirni znanstveni članek Opis: Purpose: The Airtraq is a single-use optical laryngoscope designed to facilitate tracheal intubation of normal and difficult airway patients. The purpose of this study was to evaluate the performance of the Airtraq in patients who possessed characteristics associated with an increased risk for difficult intubation. These characteristics were defined based on the following assessments: (1) Mallampati score, (2) thyromental distance, (3) sternomental distance, (4) Cormack and Lehane score. Methods: The present study included 29 patients with an ASA grade 1-2 who were scheduled to undergo gynaecological operations. In each patient, a direct laryngoscopy utilizing the Macintosh laryngoscope was performed prior to intubation with the Airtraq laryngoscope, and several characteristics were evaluated including visibility of the glottis, haemodynamic response, oxygenation, and intubation time. Results: The findings of this study revealed that the Airtraqsignificantly improved the view of the glottis, as compared with the Macintosh laryngoscope (p=0.02). Likewise, the mean arterial pressure significantly increased (p<0.05) during intubation, whereas the heart rate andSpO2 remained unchanged. The mean intubation time with the Airtraq was 15 seconds, and ranged from 5 to 45 seconds. Conclusion: The results from this study demonstrate that intubation using the Airtraq laryngoscope appears to beboth rapid and safe in patients who show an increased risk for difficult intubation. Ključne besede: vstavitev dihalne cevke, Airtraq, otežena vzpostavitev dihalne poti, splošna anestezija Objavljeno v DKUM: 10.07.2015; Ogledov: 1401; Prenosov: 51 Povezava na celotno besedilo Gradivo ima več datotek! Več... Gradivo je zbirka in zajema 1 gradivo! |