| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 17
Na začetekNa prejšnjo stran12Na naslednjo stranNa konec
1.
Jedrnat zapis redkih matrik
Klemen Golob, 2024, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu opisujemo postopke in implementacijo metod stiskanja redkih matrik. Implementirali smo metode CSR (angl. Compressed Sparse Row), CSF (angl. Coordinate Storage Format), CSV (angl. Compressed Sparse Vector), MSF (angl. Modified Storage Format) in CC (angl. Coordinate Compression). Kot primere redkih matrik smo uporabili decimirane sivinske rastrske slike. Po predstavitvi elementov redke matrike z omenjenimi metodami smo dobljeno zaporedje stisnili z aritmetičnim kodiranjem in z algoritmoma Gzip ter bzip2. Eksperimenti so pokazali, da je metoda CSV najučinkovitejša izmed opisanih metod.
Ključne besede: stiskanje podatkov, stiskanje koordinat, metode stiskanja matrik CSR, CSF, CSV, MSF, CC.
Objavljeno v DKUM: 19.09.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 14
.pdf Celotno besedilo (2,05 MB)

2.
Primerjava tehnologij za vrivanje odvisnosti pri zalednih aplikacijah MVC : diplomsko delo
Tamara Jevtić, 2023, diplomsko delo

Opis: Dostopnost svetovnega spleta je po vsem svetu doživela izjemno rast, saj ima do njega dostop že 64,6% svetovnega prebivalstva. Splošno širjenje spletne povezanosti spodbuja razvoj spletnih tehnologij. Danes so spletne strani nepogrešljiv element sodobne družbe, saj le-te predstavljajo ključno orodje za izmenjavo informacij, komunikacijo in izobraževanje. Povpraševanje po inovativnih in funkcijsko bogatih izkušnjah nikoli ni bilo višje. Zaželeno je, da se tehnologije spletnih strani tako za zaledje kot za ospredje nenehno razvijajo, da bi zadovoljile potrebe razvijalcev in uporabnikov. Potrebe uporabnikov se v veliki meri zadovoljujejo s pozitivno uporabniško izkušnjo, na kar vplivajo hitrost, moderna vizualizacija, enostavnost in širok razpon uporabe. Po drugi strani je spletnim razvijalcem pomembna varnost podatkov, vzdrževanje in možnost čim enostavnejšega nadgrajevanja že obstoječe kode. Takšne zahteve se rešujejo s kombinacijo različnih tehnologij, ki podajajo učinkovito rešitev. V diplomski nalogi se bomo primarno spoznali s tehnologijo vrivanja odvisnosti, ki omogoča upravljanje in organizacijo odvisnosti med komponentami. Z ločevanjem teh odvisnosti izboljšujemo modularnost in vzdrževanje kode, kar olajša izolacijo in preizkušanje posameznih komponent. Ta pristop spodbuja tudi prilagodljivejšo in razširljivo arhitekturo, kar omogoča lažje posodobitve, izboljšave in brezhibno zamenjavo komponent. Cilj diplomske naloge je praktična predstavitev implementacije in uporabe vrivanja odvisnosti s pomočjo knjižnic Autofac in Microsoft.Extensions.DependencyInjection. Delovanje aplikacije bomo demonstrirali na primeru spletne aplikacije "Seznam opravil", zasnovane s tehnologijo .NET Core MVC.
Ključne besede: Vrivanje odvisnosti, MVC, ASP.NET Core, Spletna aplikacija
Objavljeno v DKUM: 05.10.2023; Ogledov: 273; Prenosov: 51
.pdf Celotno besedilo (1014,67 KB)

3.
Samodejna razpoznava značilnosti oči s strojnim učenjem na podlagi manjše učne množice : magistrsko delo
Gregor Horvat, 2023, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu sta opisani zasnovi dveh pristopov strojnega učenja za razpoznavo značilnosti v človeškem očesu na podlagi majhne učne množice. Implementirani sta dve tehniki; semantična segmentacija in lokalizacija. Obe rešitvi delujeta na osnovi konvolucijskih nevronskih mrež in iz digitalnih fotografij očes razpoznata položaj zenice, zunanjo obrobo šarenice ter barvo le-te. Problem omejene učne množice smo naslovili z uporabo več tehnik obogatitve učne množice na podlagi obstoječih učnih podatkov. Najboljše rezultate je dosegla segmentacijska nevronska mreža, tehnike obogatitve učne množice pa so se izkazale za nepogrešljive pri učenju na majhni učni množici.
Ključne besede: konvolucijske nevronske mreže, semantična segmentacija, lokalizacija, obogatitev učne množice
Objavljeno v DKUM: 13.03.2023; Ogledov: 729; Prenosov: 120
.pdf Celotno besedilo (6,03 MB)

4.
Primerjava orodij za samodejno testiranje spletnih uporabniških vmesnikov : diplomsko delo
Vito Kurnik, 2023, diplomsko delo

Opis: Samodejno testiranje uporabniških vmesnikov omogoča krajši čas testiranja, podpira agilne oblika razvoja in odkriva napake, prezrte pri ročnem testiranju. Na trgu je na voljo veliko različnih orodij za samodejno testiranje, tako plačljivih kot odprtokodnih. Med tistimi, ki so namenjeni testiranju spletnih uporabniških vmesnikov prednjači Selenium, ki velja na tem področju za enega najbolj prepoznavnih – temu primerno je uporabnikom na voljo veliko število virov, preko katerih se na podroben način naučijo dela z omenjenim orodjem in njegovih specifik. V diplomskem delu izvedemo primerjavo Selenium z dvema manj znanima orodjema, Cypress in Browsersync, z namenom boljšega razumevanja prednosti in slabosti orodij ter primerjave njihovih specifik.
Ključne besede: samodejno testiranje, spletne tehnologije, uporabniški vmesnik, zagotavljanje kakovosti
Objavljeno v DKUM: 13.03.2023; Ogledov: 767; Prenosov: 95  (1 glas)
.pdf Celotno besedilo (2,29 MB)

5.
Primerjava oblakov točk z vgnezdenimi izbočenimi lupinami : diplomsko delo
Matic Pesjak, 2022, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi najprej opišemo nekatere algoritme, s katerimi primerjamo oblake točk. Zatem podamo lastno zasnovo algoritma za primerjavo, ki temelji na 3D izbočenih lupinah. Predstavimo algoritem hitre izbočene lupine, s pomočjo katerega oblaku točk konstruiramo vgnezdene izbočene lupine. Lastnosti vgnezdenih 3D izbočenih lupin uporabimo v cenilki za razlikovanje med različnimi oblaki točk. Na koncu z eksperimenti demonstriramo prednosti in slabosti metode.
Ključne besede: algoritem, računalniška geometrija, hitra 3D izbočena lupina, cenilka
Objavljeno v DKUM: 24.10.2022; Ogledov: 711; Prenosov: 64
.pdf Celotno besedilo (1,87 MB)

6.
Večpasovni kompresor z odmevnim efektom in popačenjem : diplomsko delo
Denis Osmanović, 2022, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi predstavimo proces izdelave vtičnika, ki ga lahko uporabimo za izvajanje različnih operacij nad vhodnimi zvočnimi signali, kot so večpasovno stiskanje, dodajanje odmevnega učinka in popačenje. V teoretičnem delu najprej predstavimo programsko opremo za glasbeno produkcijo, razširitev funkcionalnosti z vtičniki in teoretično ozadje digitalne obdelave signalov. V praktičnem delu predstavimo postopek implementacije vtičnika VST (angl. Virtual Studio Technology) v ogrodju JUCE. Pravilno delovanje vtičnika smo nato preizkusili z analizo spektrogramov izhodnih zvočnih signalov in s simulacijo algoritma popačenja.
Ključne besede: večpasovno stiskanje, odmevni učinek, popačenje, vtičnik VST, ogrodje JUCE
Objavljeno v DKUM: 24.10.2022; Ogledov: 571; Prenosov: 52
.pdf Celotno besedilo (3,08 MB)

7.
Uporabniški vmesnik za vizualizacijo in uravnoteženje enačb kemijskih spojin : diplomsko delo
Bojana Moneva, 2022, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je predstavljen uporabniški grafični vmesnik, ki omogoča uravnoteženje kemijskih reakcij in prikaz različnih računalniških modelov molekul kemijskih spojin. V prvem delu je zapisana podrobna razlaga, kako lahko s kombinacijo linearne algebre in programiranjem rešimo problem enačenja kemijskih enačb. V nadaljevanju je opisana izdelava računalniških modelov in grafičnega uporabniškega vmesnika. Kot rezultat je predstavljen implementiran končni izdelek.
Ključne besede: grafični uporabniški vmesnik, kemijska enačba, kemijska spojina, model, linearna algebra
Objavljeno v DKUM: 21.10.2022; Ogledov: 478; Prenosov: 46
.pdf Celotno besedilo (2,01 MB)

8.
Ugotavljanje podobnosti rastrskih slik z vgnezdenimi 3D izbočenimi lupinami : diplomsko delo
Žiga Pečar, 2022, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu smo izdelali metodo, ki s pomočjo 3D vgnezdenih izbočenih lupin ugotavlja podobnost med slikami. Najprej smo podali opis štirih že znanih metod za ugotavljanje podobnosti slik. Implementirana metoda prejme sivinsko rastrsko sliko, ki jo redči s Sobelovo zaznavo robov in nato sestavi 3D vgnezdene izbočene lupine te slike. Na podlagi teh izračuna cenilko, katere vrednost uporabimo za ugotavljanje podobnosti slik. Metodo smo testirali nad štirimi slikami in ovrednotili ustreznost rezultatov.
Ključne besede: algoritem, računalniška geometrija, hitra izbočena lupina, zaznava robov, sivinske slike
Objavljeno v DKUM: 20.10.2022; Ogledov: 566; Prenosov: 49
.pdf Celotno besedilo (1,71 MB)

9.
Algoritem SA-IS za tvorbo priponskega polja : diplomsko delo
Daniel Kvar, 2022, diplomsko delo

Opis: Priponsko polje je podatkovna struktura, ki nam zelo učinkovito pomaga, kadar želimo izvajati določene operacije nad nizi, kot recimo: iskanje vzorca v nizu, iskanje najdaljšega ponavljajočega se niza in podobne. Obstaja več algoritmov za tvorbo priponskega polja. Algoritem SA-IS obljublja njegovo konstrukcijo v linearnem času, majhno prostorsko zahtevnost in hitrost v praksi. V diplomskem delu bomo najprej analizirali delovanje algoritma, sledila bo implementacija, testiranje in merjenje časa CPU ter porabo pomnilnika implementiranega algoritma.
Ključne besede: računalništvo, algoritem, podatkovna struktura, priponska polja, inducirano razvrščanje, časovna zahtevnost
Objavljeno v DKUM: 25.08.2022; Ogledov: 1151; Prenosov: 175
.pdf Celotno besedilo (1,37 MB)

10.
Primerjava ogrodij za domorodne in hibridne mobilne aplikacije Kotlin za Android in Apache Cordova : diplomsko delo
Marija Milikjevikj, 2022, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu smo primerjali ogrodji Kotlin za Android in Apache Cordova, tako, da smo naredili primerjavo v hitrosti delovanja, uporabi pomnilnika in odzivnosti grafičnega vmesnika med domorodno ter hibridno mobilno aplikacijo na več enostavnih praktičnih primerih. Z implementacijo in primerjavo mobilnih aplikacij z enakim delovanjem v obeh ogrodjih smo dokazali, da aplikacije implementirane v Kotlinu za Android delujejo hitreje, so bolj odzivne in porabijo manj pomnilnika od hibridnih aplikacij, implementiranih v ogrodju Apache Cordova.
Ključne besede: Cordova, Android, Kotlin, domorodna mobilna aplikacija, hibridna mobilna aplikacija
Objavljeno v DKUM: 28.06.2022; Ogledov: 1038; Prenosov: 108
.pdf Celotno besedilo (1,84 MB)

Iskanje izvedeno v 0.24 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici