| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 98
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Analiza davčnih prihodkov v sloveniji v obdobju med 2016 in 2022
Ivica Švajger, 2024, diplomsko delo

Opis: Davki so izjemno pomemben vir državnih prihodkov, brez katerih si nihče ne more predstavljati sodobne države. Tudi danes davki niso priljubljeni, kot v preteklosti, vendar se je ideja uveljavila in je potrebna za pravilno delovanje demokratičnega gospodarstva. Kljub temu davčne spremembe lahko sprožijo val veselja ali pa ogorčenja, odvisno ali gre za pozitivne ali pa negativne davčne spremembe. V današnjem času, skozi proces globalizacije, je svet tesneje povezan kot kdaj koli prej. Davčni sistemi v posameznih državah postajajo pomembnejši.. Za pisanje diplomske naloge s tem naslovom sem se odločila, ker je obdavčitev zadnje čase zelo popularna tema in je na žalost okoli nje veliko kritik in nezadovoljstva. Namen te raziskave ni podrobno opisati vseh davčno povezanih zakonskih sprememb, temveč pregled 7-letnega dogajanja na področju obdavčitve v Sloveniji med letoma 2016 in 2022. Pojasnila bom tudi, kako na višino davčnih prihodkov v Sloveniji vplivajo sprejeti davčni ukrepi, spremembe zakonodaje, višina BDP in število davčnih inšpekcijskih pregledov.. S pomočjo deskriptivne statistike in enostavne regresije bom analizirala zbrane podatke, ki jih bom grafično prikazala in interpretirala. Diplomsko nalogo bom zaključila z izoblikovanim mnenjem, ki sem ga pridobila skozi raziskavo in analizo podatkov.
Ključne besede: davki, davčni prihodki, davčni sistem
Objavljeno v DKUM: 20.08.2024; Ogledov: 89; Prenosov: 10
.pdf Celotno besedilo (1,60 MB)

2.
New suptech tool of the predictive generation for insurance companies : the case of the European market
Timotej Jagrič, Daniel Zdolšek, Robert Horvat, Iztok Kolar, Niko Erker, Jernej Merhar, Vita Jagrič, 2023, izvirni znanstveni članek

Opis: Financial innovation, green investments, or climate change are changing insurers’ business ecosystems, impacting their business behaviour and financial vulnerability. Supervisors and other stakeholders are interested in identifying the path toward deterioration in the insurance company’s financial health as early as possible. Suptech tools enable them to discover more and to intervene in a timely manner. We propose an artificial intelligence approach using Kohonen’s self-organizing maps. The dataset used for development and testing included yearly financial statements with 4058 observations for European composite insurance companies from 2012 to 2021. In a novel manner, the model investigates the behaviour of insurers, looking for similarities. The model forms a map. For the obtained groupings of companies from different geographical origins, a common characteristic was discovered regarding their future financial deterioration. A threshold defined using the solvency capital requirement (SCR) ratio being below 130% for the next year is applied to the map. On the test sample, the model correctly identified on average 86% of problematic companies and 79% of unproblematic companies. Changing the SCR ratio level enables differentiation into multiple map sections. The model does not rely on traditional methods, or the use of the SCR ratio as a dependent variable but looks for similarities in the actual insurer’s financial behaviour. The proposed approach offers grounds for a Suptech tool of predictive generation to support early detection of the possible future financial distress of an insurance company.
Ključne besede: European insurance market, suptech, supervision, financial deterioration identification, neural networks
Objavljeno v DKUM: 25.03.2024; Ogledov: 199; Prenosov: 13
.pdf Celotno besedilo (2,55 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

3.
Računovodenje najemov s praktičnimi primeri
Saška Štumpfl, 2023, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je obravnavana tema s področja računovodenja najemov, kar je urejeno v standardu SRS 1 ̶ Opredmetena osnovna sredstva in standardu MSRP 16 ̶ Najemi. MSRP 16 je stopil v veljavo šele nedavno, in sicer leta 2019. Pred tem je področje najemov urejal standard MRS 17. Nov standard je vpeljal nekaj pomembnih sprememb v računovodenju najemojemalcev, medtem ko je ureditev računovodenja pri najemodajalcih ostala v glavnem nespremenjena. Zaradi uskladitve s spremembami MSRP so se v tej zvezi spremenili tudi SRS. V nalogi na izbranih praktičnih primerih predstavljamo, kako je računovodenje najemov (po novem) urejeno v MSRP in SRS.
Ključne besede: Računovodstvo najemov, MSRP 16, SRS 1, najemodajalec, najemojemalec
Objavljeno v DKUM: 02.11.2023; Ogledov: 382; Prenosov: 75
.pdf Celotno besedilo (2,26 MB)

4.
Primerjava oblike in vsebine temeljnih računovodskih izkazov po Slovenskih računovodskih standardih in Mednarodnih standardih računovodskega poročanja
Nina Novak, 2023, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi sem podrobneje analizirala obliko in vsebino računovodskih izkazov po Slovenskih računovodskih standardih in po Mednarodnih standardih računovodskega poročanja. Opredelila sem tudi obliko in vsebino računovodskih izkazov, ki jih določata Uredba 2013/34/EU in Zakon o gospodarskih družbah ter kakšna mora biti oblika računovodskih izkazov v letnih in zaključnih poročilih, ki se oddajo Agenciji Republike Slovenije za javnopravne evidence in storitve. Pri praktičnem delu diplomske naloge sem izbrala 50 slovenskih podjetij, ki za sestavljanje svojih računovodskih izkazov uporabljajo Slovenske računovodske standarde, in 25 slovenskih podjetij, ki za sestavljanje računovodskih izkazov uporabljajo Mednarodne standarde računovodskega poročanja. Pri analizi izkazov teh podjetij sem ugotavljala, kakšne so razlike in podobnosti pri posameznih izkazih. Analizirala sem razlike pri poimenovanju izkazov in posameznih postavk, katero različico izkaza poslovnega izida in denarnih tokov uporabljajo podjetja ter vrstni red postavk v izkazih in njihovo označevanje. Primerjavo sem delala tako med podjetji, ki uporabljajo enake standarde, kot tudi med podjetji, ki uporabljajo različne računovodske standarde. Predpostavljala sem, da podjetja, ki uporabljajo Mednarodne računovodske standarde poročanja, kjer oblika računovodskih izkazov ni točno določena, ravnajo v veliki meri po Slovenskih računovodskih standardih. Vzrok za to je potrebna oddaja računovodskih izkazov Agenciji Republike Slovenije za javnopravne evidence in storitve, kjer je določena shema za sestavo teh izkazov. Podjetja, ki uporabljajo MSRP, se približajo obliki in vsebini določeni v SRS, da jim ni potrebno spreminjati celotnih izkazov zaradi predložitve poročil na AJPES. Uresničila se je tudi predpostavka, da so vsi izkazi podjetij v vzorcu pripravljeni v skladu z ustreznimi računovodskimi standardi.
Ključne besede: Slovenski računovodski standardi, Mednarodni standardi računovodskega poročanja, temeljni računovodski izkazi, bilanca stanja, izkaz poslovnega izida, izkaz denarnih tokov .
Objavljeno v DKUM: 19.07.2023; Ogledov: 629; Prenosov: 129
.pdf Celotno besedilo (2,83 MB)

5.
Računovodski vidik državnih pomoči za gospodarstvo v času epidemije covid-19
Matej Fišer, 2021, diplomsko delo

Opis: Epidemija covid-19 je imela močan vpliv na gospodarstvo, posledice le-te pa bodo vidne tudi v prihodnosti. Država je vpliv epidemije in njenih posledic skušala zmanjšati z državnimi pomočmi. Državnih pomoči so bili deležni samozaposleni kot tudi delodajalci. Za pridobitev in ohranitev državne pomoči je vselej potrebno izpolniti določene pogoje, ki so določeni na podlagi ustrezne zakonodaje. V okviru tega diplomskega projekta smo se osredotočili na računovodsko obravnavo le- teh. Predstavili smo pravila, ki se nanašajo na računovodski vidik državnih pomoči in konte, ki so namenjeni knjiženju državne pomoči v povezavi z epidemijo covid-19. Ta pravila smo ustrezno uporabili na praktičnih primerih knjiženj. Ker delo računovodij ni le knjiženje na ustrezne konte, smo predstavili tudi druge vidike dela računovodij v povezavi z ukrepi za zajezitev epidemije. Na primeru smo analizirali obračun plače in izpolnjen REK obrazec za ukrep čakanja na delo in subvencioniranje skrajšanega delovnega časa, izračune za višino povrnjenih nekritih fiksnih stroškov ipd. Na praktičnih primerih smo izračunali upad prihodkov glede na primerjalno obdobje pred epidemijo zaradi (ne)izpolnjevanja prihodkovnega kriterija za prejem in obdržanje prejetih pomoči. Predstavili pa smo tudi druge razloge za vračilo prejetih državnih pomoči in postopke knjiženj le-teh.
Ključne besede: državna pomoč, epidemija covid-19, zakonodaja, ukrepi, knjiženje, vračilo pomoči.
Objavljeno v DKUM: 29.10.2021; Ogledov: 1254; Prenosov: 125
.pdf Celotno besedilo (1,23 MB)

6.
Analiza stroškovne cene izdelka v podjetju x d.o.o.
Matejka Tkalec, 2021, diplomsko delo

Opis: V projektu je predstavljen model izračuna stroškovne cene v podjetju X, d. o. o. Tema se mi je zdela zanimiva, ker sem tudi sama zaposlena v omenjenem podjetju in sem se pri svojem delu srečala s problemom lastne cene in njenim izračunom. V teoretičnem delu so predstavljeni stroškovna cena in njeni elementi. Na kratko so predstavljeni stroški, stroškovna mesta in nosilci. Predstavljene so še metode in postopki ugotavljanja stroškovnih cen. V praktičnem delu je predstavljeno obravnavano podjetje, analiza stanja v podjetju, predstavljen je tudi model izračuna stroškovne cene. Predlagan je tudi izboljšan model za uporabo v podjetju, predstavljene so tudi njegove prednosti in slabosti. Skozi projekt sem ugotovila, da družba ni izkoristila informacijske tehnologije, ki omogoča natančno spremljanje stroškov po stroškovnih nosilcih. V podjetju je v času nastanka naloge prišlo do posodobitve računalniškega programa in izboljšav, ki omogočajo natančnejše spremljanje stroškov. Ker je projekt še v fazi uvajanja in preizkušanja, še niso vidni končni učinki, ki bi omogočili primerjavo z dosedanjim modelom.
Ključne besede: stroškovna cena, kalkulacija, stroški, stroškovni nosilci
Objavljeno v DKUM: 18.10.2021; Ogledov: 1148; Prenosov: 112
.pdf Celotno besedilo (1,07 MB)

7.
Razlike pri ugotavljanju poslovnega izida po SRS in za potrebe davčnega obračuna
Tamara Žabot, 2021, diplomsko delo

Opis: Namen diplomskega projekta je prikazati povezavo in razlike poslovne in davčne bilance teoretično in tudi praktično, na primeru Podjetja X. V teoretičnem delu najprej spoznamo poslovno in davčno bilanco, zakonske podlage ter kako ugotavljamo prihodke in odhodke podjetja. Diplomski projekt daje poseben poudarek davčnim predpisom, ki nam kažejo kakšne spremembe morajo podjetja opraviti pri določenih postavkah, da so podatki primerni za davčno bilanco. V praktičnem delu najprej predstavimo Podjetje X, čigar podatki so uporabljeni za prikaz sprememb postavk. V zaključku naloge smo se na podlagi teoretičnih osnov lotili korekcije prihodkov in odhodkov ter davčne osnove. Za konec smo izdelali davčno bilanco.
Ključne besede: poslovna bilanca, davčna bilanca, prihodki, odhodki.
Objavljeno v DKUM: 06.09.2021; Ogledov: 792; Prenosov: 77
.pdf Celotno besedilo (1,17 MB)

8.
Posebnosti računovodenja v zdravstvenih ustanovah na primeru ukc maribor
Teja Petrič, 2020, diplomsko delo

Opis: Javni zavodi so v Sloveniji najbolj tipična organizacijska oblika, s pomočjo katere se izvajajo družbene dejavnosti, tako tisti del, ki pomeni javno službo, kot tudi tisti del, ki pomeni ponudbo na trgu. Izvajajo dejavnosti na področjih vzgoje in izobraževanja, znanosti, kulture, športa, zdravstva, socialnega varstva, otroškega varstva, invalidskega varstva, socialnega zavarovanja ali drugih dejavnosti in na ta način pomembno vplivajo na kakovost življenja prebivalcev (Kamnar, 1999, str. 10). Osnovne naloge računovodenja so enake v vsaki organizaciji, ne glede na to, ali je ta del zasebnega ali javnega sektorja. V delu diplomskega projekta se osredotočimo na javni zavod, ustanovljen z namenom opravljanja javne službe na področju zdravstvene dejavnosti na sekundarni in terciarni ravni, in predstavimo posebnosti njegovega računovodenja skozi vse štiri funkcije računovodstva.
Ključne besede: zdravstveni zavod, računovodsko predračunavanje, računovodsko nadziranje, računovodsko analiziranje, knjigovodenje, računovodenje
Objavljeno v DKUM: 06.09.2021; Ogledov: 1284; Prenosov: 76
.pdf Celotno besedilo (4,28 MB)

9.
Raziskava dejavnikov davčne morale v Sloveniji
Maja Keglič, 2021, diplomsko delo

Opis: Davek je splošna obvezna dajatev davčnih zavezancev, ki je namenjena kritju skupnih izdatkov države. To je za uspešno delovanje države še kako pomembno, zato je prav, da se vsak posameznik zaveda, da je potrebno davčno zakonodajo spoštovati. Vedno pa se najde kdo, ki pravila krši in poskuša davke utajiti. Za takšne osebe so predpisane ustrezne sankcije. Namen diplomske naloge je ugotoviti pripravljenost posameznikov v Sloveniji za plačilo davkov in izmeriti stopnjo njihove davčne morale. Najprej za lažje razumevanje pojasnimo nekaj osnovnih pojmov, povezanih z davčno moralo. Pojasnimo pojem davčne morale, davčne etike, davčne mentalitete, davčne kulture, davčne prevare, davčnega izogibanja, davčne utaje in davčne discipline. Davčna morala pomeni notranjo pripravljenost davčnega zavezanca, da svoje davčne obveznosti izpolni v skladu s predpisi. V osrednjem delu je predstavimo nekaj dejavnikov, ki vplivajo na davčno moralo. Ugotovimo, da na davčno moralo vplivajo družbeno demografski dejavniki (spol, starost, zakonski stan, religija), družbeno ekonomski dejavniki (zaupanje v državo in nacionalni ponos, dohodek davčnih zavezancev, kompleksnost davčne zakonodaje), osebnostne lastnosti posameznikov (makiavelizem, avtoritarizem, samopodoba, potreba po dosežkih) in vrednote (benevolenca, hedonizem, moč, konformnost). Zadnji del predstavlja analizo raziskave dejavnikov davčne morale. Raziskava kaže, da ima makiavelizem določen vpliv na davčno moralo posameznika. Ljudi, za katere je značilen makiavelizem, skrbi le za lastne cilje in interese ne pa tudi za občutke drugih ljudi. Takšnim ljudem ni mar za posledice pri utaji davkov in so tudi zelo spretni pri kršitvah.
Ključne besede: Davčna morala, davčna utaja, davki, davčni zavezanec, davčna disciplina, makiavelizem
Objavljeno v DKUM: 16.06.2021; Ogledov: 1154; Prenosov: 185
.pdf Celotno besedilo (444,20 KB)

10.
Razlike med ugotavljanjem poslovnega izida za potrebe letnega računovodskega poročanja in za potrebe davčnega obračuna
Andrea Tot, 2020, diplomsko delo

Opis: Diplomska naloga prikazuje razlike med poslovnim izidom in davčnim obračunom. Osnova slednjega so prihodki in odhodki, ugotovljeni v skladu s Slovenskimi računovodskimi standardi in prikazani v izkazu poslovnega izida, ki je nato tudi sestavni del letnega poročila in ga zatem prilagodimo predpisom Zakona o davku od dohodkov pravnih oseb. V diplomski nalogi so podrobno opisani tudi poslovni izid ter vrste prihodkov in odhodkov, predstavljen pa je tudi davči obračun. Cilj podjetij je čim večji dobiček, ki ga nato lahko porabijo za svojo rast in razvoj, zato ta posledično stremijo k optimiranju davčne obveznosti. Delo diplomske naloge je namenjeno vsem, ki bi se radi v prvi vrsti seznanili s poslovnim izidom in njegovimi sestavinami ter davčnim obračunom, in pa vsem, ki bi radi spoznali razlike med njima.
Ključne besede: poslovni izid, davčni obračun, davek od dohodka pravnih oseb
Objavljeno v DKUM: 11.11.2020; Ogledov: 998; Prenosov: 164
.pdf Celotno besedilo (3,04 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

Iskanje izvedeno v 6.95 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici