| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 99
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
2.
Razvoj IIoT vmesnikov za procesno avtomatizacijo : magistrsko delo
Dominik Bajec, 2023, magistrsko delo

Opis: Zaradi naraščajoče potrebe po upravljanju procesov na daljavo in prilagajanju ali spreminjanju obstoječih regulatorjev smo razvili vmesnik IIoT za procesno avtomatizacijo. Vmesnik IIoT je sestavljen iz strojne naprave IIoT, ki jo povežemo s senzorjem in aktuatorjem, in strežnika, s katerim sprejemamo podatke senzorjev in nadzorujemo proces. Vmesnik IIoT je mogoče namestiti v analogne signalne povezave sistema vodenja proizvodnega procesa. Lokalni regulator deluje nemoteno in naprava IIoT ne vpliva na njegovo delovanje. Lokalni regulator in vmesnik IIoT istočasno sprejemata podatke iz senzorja, medtem ko vmesnik IIoT odloča, ali bo z aktuatorjem krmilil lokalni regulator ali oddaljen regulator.
Ključne besede: industrijski internet stvari, protokol MQTT, procesna avtomatizacija, mikrokrmilnik, strežnik
Objavljeno v DKUM: 01.03.2024; Ogledov: 445; Prenosov: 46
.pdf Celotno besedilo (3,78 MB)

3.
Modeliranje sistema toplotnega upravljanja električnega vozila : diplomsko delo
Luka Vovk, 2023, diplomsko delo

Opis: V okviru diplomskega dela smo ustvarili simulacijski model sistema toplotnega upravljanja električnega vozila v dveh obratovalnih režimih. Ugotavljali smo, ali je mogoče uravnavati optimalno temperaturo baterije pri zelo visokem gretju le-te in podrobno analizirali obnašanje celotnega termalnega sistema. Velik poudarek je tudi na kontrolnem sistemu, ki mora biti prilagojen tudi najhujšim pogojem obratovanja vozila. Kočni rezultati potrjujejo, da je model in kontrolni sistem ustrezen ter da lahko obdržimo temperaturo baterije na želeni vrednosti v obeh obravnavanih obratovalnih režimih.
Ključne besede: model, simulacija, toplotno upravljanje, VTMS, električno vozilo
Objavljeno v DKUM: 22.12.2023; Ogledov: 718; Prenosov: 64
.pdf Celotno besedilo (4,31 MB)

4.
NARX Deep Convolutional Fuzzy System for Modelling Nonlinear Dynamic Processes
Marjan Golob, 2023, izvirni znanstveni članek

Opis: This paper presents a new approach for modelling nonlinear dynamic processes (NDP). It is based on a nonlinear autoregressive with exogenous (NARX) inputs model structure and a deep convolutional fuzzy system (DCFS). The DCFS is a hierarchical fuzzy structure, which can overcome the deficiency of general fuzzy systems when facing high dimensional data. For relieving the curse of dimensionality, as well as improving approximation performance of fuzzy models, we propose combining the NARX with the DCFS to provide a good approximation of the complex nonlinear dynamic behavior and a fast-training algorithm with ensured convergence. There are three NARX DCFS structures proposed, and the appropriate training algorithm is adapted. Evaluations were performed on a popular benchmark—Box and Jenkin’s gas furnace data set and the four nonlinear dynamic test systems. The experiments show that the proposed NARX DCFS method can be successfully used to identify nonlinear dynamic systems based on external dynamics structures and nonlinear static approximators.
Ključne besede: process identification, input-output modelling, NARX model, decomposed fuzzy system, hierarchical fuzzy system, deep convolutional fuzzy system
Objavljeno v DKUM: 30.11.2023; Ogledov: 422; Prenosov: 11
.pdf Celotno besedilo (5,86 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

5.
Laboratorijski model termodinamičnega procesa - analiza uporabnosti in stroškovna analiza izvedbe : diplomsko delo
Filip Šeruga, 2023, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu so predstavljeni primeri uporabe enostavnega vezja termodinamičnega procesa za didaktične namene. Sestavljene so štiri vaje, s katerimi se seznanimo s statično karakteristiko procesa, fizikalnim ozadjem termodinamike, z nadgradnjo tranzistorskega dela vezja, zajemanjem podatkov in uporabo pulzno širinske modulacije na izhodu merilne USB-kartice, s filtriranjem signala z Butterworthovim filtrom, na koncu sta prikazana regulacija in izračun PID-parametrov z grafično metodo iskanja točke prevoja. Vsebino ekonomskega dela diplomskega dela predstavljajo opis projektnih dejavnosti za izdelavo našega izdelka, stroškovna analiza izdelave vezja in primerjava naših didaktičnih učnih vsebin z ostalimi podobnimi izdelki, ki že obstajajo na tržišču.
Ključne besede: termodinamični proces, izobraževalne vaje, regulacija, stroškovna analiza
Objavljeno v DKUM: 13.10.2023; Ogledov: 293; Prenosov: 12
.pdf Celotno besedilo (3,13 MB)

6.
OPC UA vmesnik vgrajen v industrijske naprave : diplomsko delo
David Copot, 2023, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi je predstavljen OPC UA vmesnik z namestitvijo oziroma nastavitvami strežnika za uporabo direktno na strojni opremi industrijske avtomatizacije. Izvedena je primerjava med klasično shemo OPC povezovanja, OPC UA in OPC UA, vgrajenim v naprave. Prikazan je primer z vgrajenim OPC UA vmesnikom podjetja Siemens na krmilniku S7-1200 serije. Na didaktičnem modelu regulacije temperature so se preverile možnosti uporabe, nastavitve zaščit dostopa in enkripcija; za omogočitev zanesljive in varne komunikacije v industrijski sferi in navzven v medmrežje. V demonstraciji je izvedena PLK koda v TIA portalu in prenos IO točk iz PLK v SCADA sistem preko OPC UA vmesnika s programskim okoljem IFIX. Dodatno je testiran projekt OPC UA vmesnika na Raspberry Pi platformi, z demonstracijo prenosa vrednosti temperature in vlage v SCADA sistem, s čimer je možno razne IoT in IIoT naprave vključevati v industrijske aplikacije. Testirana sta tudi Matlab OPC UA odjemalec in hitrost prenosa IO točk tako iz PLK kot iz Raspberry PI naprave. Nazadnje smo uspeli z demo aplikacijami na Android platformi preko OPC UA odjemalcev izvesti še mobilno aplikacijo z grafičnim vmesnikom na modelu regulacije temperature.
Ključne besede: avtomatizacija, PLK, OPC UA vmesnik, SKADA, vgrajeni sistemi.
Objavljeno v DKUM: 13.04.2023; Ogledov: 726; Prenosov: 82
.pdf Celotno besedilo (5,49 MB)

7.
Optimizacija parametrov regulatorja z genetskim algoritmom : magistrsko delo
Kristijan Medved, 2022, magistrsko delo

Opis: V procesu izdelave magistrskega dela smo sprogramirali zvezni genetski algoritem, ki smo ga uporabili za optimizacijo parametrov PID regulatorja. Za preizkus delovanja algoritma smo replicirali industrijski proces regulacije izhodnega tlaka dveh zaporedno vezanih tlačnih posod in nelinearnega člena. V ta namen smo izdelali sistem vodenja s programom TIA Portal, za oddaljen dostop do procesa pa smo uporabili program KEPServerEX. Procesne odzive smo zajeli pred in po optimizaciji ter ugotovili, da je s predstavljenim optimizacijskim algoritmom mogoče optimizirati parametre PID regulatorja, ne da bi prekinili delovanje procesa.
Ključne besede: genetski algoritem, optimizacija, digitalni dvojček, PID regulator
Objavljeno v DKUM: 08.07.2022; Ogledov: 1012; Prenosov: 182
.pdf Celotno besedilo (3,33 MB)

8.
Razvoj algoritma za detekcijo penaste kopeli v pralnem aparatu : magistrsko delo
Tilen Tajnik, 2021, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je podrobneje predstavljen problem, ki nastaja zaradi prevelike količine pen v pralnem stroju. Namen magistrske naloge je bil raziskati možne rešitve ob pojavu prevelike količine pen v pralnem aparatu. V uvodnem delu so podrobneje predstavljeni ključni deli pralnega aparata, proces pranja v pralnem stroju in težave, ki jih povzroči prevelika količina pen v aparatu. Predstavljene so rešitve in ukrepi ob zaznavi pen ostalih ponudnikov pralnih aparatov. V drugem delu naloge so predstavljene ključne ugotovitve na podlagi meritev in izhodišča za definicijo algoritma za detekcijo pen. Definirali smo nov algoritem za detekcijo pene in opravili funkcionalni preizkus algoritmov.
Ključne besede: pralni aparat, peneča kopel, detekcija pen, pralni učinek
Objavljeno v DKUM: 05.11.2021; Ogledov: 815; Prenosov: 79
.pdf Celotno besedilo (5,55 MB)

9.
Projektiranje električne inštalacije linije za nanos bitumna : diplomsko delo
Aljaž Dobnik, 2021, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo opisuje izdelavo projekta linije za nanos bitumna. Delo zajema opis zahtev naročnika, izbiro ustreznih komponent ter izdelavo elektro načrta. Predstavljen je program Eplan, v katerem smo izrisali elektro načrt, izbrane komponente ter posamezne dele elektro načrta. Delo podrobno opiše realizacijo projekta na terenu, težave in rešitve, na katere smo naleteli tekom poteka del in končni izgled linije za nanos bitumna.
Ključne besede: avtomatizacija, krmilniki, elektroinstalacije, ožičenje, elektro načrt.
Objavljeno v DKUM: 04.11.2021; Ogledov: 1804; Prenosov: 203
.pdf Celotno besedilo (3,36 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

10.
Nadgradnja algoritma mehkega vodenja na programirljivem logičnem krmilniku s povezavo v okolje Matlab : magistrsko delo
Matej Budna, 2021, magistrsko delo

Opis: Današnji industrijski programirljivi logični krmilniki (PLK) omogočajo vgradnjo vedno bolj sofisticirane programske kode in s tem izvajanje zahtevnih logičnih operacij v industrijskih aplikacijah. Programsko okolje TIA portal (Siemens) vključuje višji programski jezik SCL (Structured Control Language), ki v obliki strukturiranega programiranja omogoča razvoj naprednih algoritmov za izvajanje v PLK jedru. Vodenje nelinearnih sistemov zahteva razvoj algoritmov vodenja, ki omogočajo zanesljivo delovanje po celotnem delovnem področju. Le-ti so razviti na osnovi metod mehkega računanja npr. mehka logika, nevronske mreže, algoritmi za iskanje optimalnih parametrov, itd. V magistrskem delu smo se osredotočili na razvoj in razširitev obstoječe SCL kode za izvedbo mehke logike v PLK, ki izvaja aplikacije mehkega vodenja. Načrtovanje algoritma je izvedeno v okolju Matlab/Simulink z orodjem Fuzzy Control toolbox, kjer se izbrana struktura in pravila izvozijo v ustrezno SCL kodo. Takšna univerzalno prilagodljiva in prenosljiva struktura bloka (vhodi/izhodi/pravila) se kot SCL koda uvozi v PLK programsko okolje ter generira funkcijski blok za uporabo v aplikaciji vodenja. Na ta način je možno funkcijske bloke razviti v različnih verzijah TIA portala in na različnih modelih PLK-jev. Razvite bloke smo preizkusili na laboratorijskih modelih regulacije pretoka zraka in regulaciji nivoja treh povezanih hidravličnih posod.
Ključne besede: Mehka logika, TIA portal, Matlab/Simulink, regulacija
Objavljeno v DKUM: 18.10.2021; Ogledov: 1031; Prenosov: 103
.pdf Celotno besedilo (5,01 MB)

Iskanje izvedeno v 0.27 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici