| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 183
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Optimizing laser cutting of stainless steel using latin hypercube sampling and neural networks
Kristijan Šket, David Potočnik, Lucijano Berus, Jernej Hernavs, Mirko Ficko, 2025, izvirni znanstveni članek

Opis: Optimizing cutting parameters in fiber laser cutting of austenitic stainless steel is challenging due to the complex interplay of multiple variables and quality metrics. To solve this problem, Latin hypercube sampling was used to ensure a comprehensive and efficient exploration of the parameter space with a smaller number of trials (185), coupled with feedforward neural networks for predictive modeling. The networks were trained with a leave-oneout cross-validation strategy to mitigate overfitting. Different configurations of hidden layers, neurons, and training functions were used. The approach was focused on minimizing dross and roughness on both the top and bottom areas of the cut surfaces. During the testing phase, an average MSE of 0.063 and an average MAPE of 4.68% were achieved by the models. Additionally, an experimental test was performed on the best parameter settings predicted by the models. Initial modelling was conducted for each quality metric individually, resulting in an average percentage difference of 1.37% between predicted and actual results. Grid search was also per formed to determine an optimal input parameter set for all outputs, with predictions achieving an average ac curacy of 98.34%. Experimental validation confirmed the accuracy and robustness of the model predictions, demonstrating the effectiveness of the methodology in optimizing multiple parameters of complex laser cutting processes.
Ključne besede: laser cutting optimization, cut surface quality, dross formation, Latin hypercube sampling, feedforward neural network
Objavljeno v DKUM: 10.01.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 6
.pdf Celotno besedilo (3,38 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

2.
10. Nacionalna konferenca o varnosti v lokalnih skupnostih : Mirna, varna in inkluzivna družba ter varnost v lokalnih skupnostih
2024, zbornik recenziranih znanstvenih prispevkov na domači konferenci

Opis: Zbornik prispevkov predstavlja recenzirane prispevke, ki so bili predstavljeni na 10. Nacionalni konferenci o varnosti v lokalnih skupnostih v Kočevju v novembru 2024. Glavna tema konference je varnost v lokalnih skupnostih, poudarek letošnje konference pa je na mirni, varni in inkluzivni družbi. Prispevki so rezultat raziskovanja v okviru programske skupine Fakultete za varnostne vede Univerze v Mariboru »Varnost v lokalnih skupnostih – primerjava ruralnih in urbanih okolij« in sodelovanja s praktiki iz policije in lokalnih skupnosti. Prispevki se osredotočajo na različne vidike zagotavljanja varnosti in zaznave groženj v lokalnih skupnostih, reševanje težav v multikulturnih skupnostih, značilnosti kriminalitete in preventivne ukrepe, preprečevanje mladoletniškega prestopništva, stališča do kaznovanja, kibernetsko varnost in trajnostni razvoj. Prispevki pa hkrati predstavljajo tudi primere dobrih praks.
Ključne besede: varnost, inkluzivnost, lokalne skupnosti, Slovenija, konferenca
Objavljeno v DKUM: 22.11.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 14
.pdf Celotno besedilo (7,48 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

3.
Prepovedani pasovi v fotonskih kristalih
Anica Ficko, 2024, magistrsko delo

Opis: V magistrski nalogi obravnavamo fotonske kristale in se osredotočimo na izračun prepovedanih pasov. Fotonski kristali so materiali, v katerih se dielektrična konstanta s krajem periodično spreminja. V takšnih materialih lahko obstajajo prepovedani pasovi oziroma območje frekvenc, pri katerih se elektromagnetno valovanje ne more razširjati skozi material, ampak se odbije. Prepovedani pas, ki obstaja pri vseh možnih smereh razširjanja elektromagnetnega valovanja skozi material, se imenuje popolni prepovedani pas. Za izračun prepovedanih pasov v dvodimenzionalnih in tridimenzionalnih fotonskih kristalih uporabimo metodo prenosne matrike v realnem prostoru. Izpeljemo disperzijsko zvezo, ki opisuje odvisnost frekvence od valovnega števila. Zvezo uporabimo v numeričnih izračunih, ki jih izvedemo z računalniškim programom Wolfram Mathematica. Pri določeni smeri razširjanja elektromagnetnega valovanja skozi material prikažemo rezultate numeričnih izračunov na grafu frekvence v odvisnosti od valovnega števila, iz katerega so razvidni prepovedani pasovi. Ugotovimo, da metoda na osebnem računalniku v programu Wolfram Mathematica omogoča izračun prepovedanih pasov samo za dvodimenzionalne fotonske kristale. Za izračun prepovedanih pasov v tridimenzionalnih fotonskih kristalih uporabimo programska paketa MEEP in MPB. Programski paket MEEP omogoča shranjevanje geometrijskih lastnosti struktur, numerično reševanje Maxwellovih enačb in različne simulacije elektromagnetnih pojavov. Programski paket MPB je integriran v paket MEEP in je posebej zasnovan za izračun prepovedanih pasov v fotonskih kristalih za različne geometrijske lastnosti. Osredotočimo se na modri tekočekristalni fazi BPI in BPII. V osnovni celici modrih faz BPI in BPII se molekule uredijo v dvojno zvite cilindre. Predpostavimo, da dielektrična konstanta znotraj cilindrov ni odvisna od smeri, zato namesto dielektričnega tenzorja upoštevamo dielektrično konstanto. Ugotovimo, da v modrih fazah BPI in BPII nastanejo prepovedani pasovi, ki pa niso popolni. Za modro fazo BPI upoštevamo, da je velikost osnovne celice enaka 240 nm in izračunamo, da v vidnem območju elektromagnetnega spektra obstajajo prepovedani pasovi. Za modro fazo BPII pa upoštevamo, da je velikost osnovne celice enaka 150 nm in izračunamo, da v vidnem območju elektromagnetnega spektra prav tako obstajajo prepovedani pasovi.
Ključne besede: fotonski kristali, fotonski prepovedani pasovi, dielektrična konstanta, disperzijska zveza, metoda prenosne matrike v realnem prostoru, modre faze, MEEP in MPB
Objavljeno v DKUM: 18.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 6
.pdf Celotno besedilo (4,55 MB)

4.
Razvoj vpenjalne naprave za robotizirano lepljenje avtomobilskih emblemov : diplomsko delo
David Bah, 2024, diplomsko delo

Opis: Podjetje Roboteh, d. o. o., se ukvarja z avtomatizacijo in robotizacijo različnih industrijskih procesov. Diplomsko delo obravnava razvoj in izdelavo robotske celice za lepljene avtomobilskih emblemov oziroma znakov. Sodelovali smo pri razvoju vpenjale naprave za stiskanje avtomobilskih emblemov, poimenovane tudi ''paletka''. Po zahtevah naročnika smo razvili koncept vpenjalne naprave, ki omogoča popolnoma avtomatizirano vpetje dveh emblemov hkrati. Vpenjalno napravo smo razvili v programskem orodju SolidWorks na podlagi naročnikovih CAD modelov emblema. Sledila je izdelava in montaža vpenjalne naprave. S CNC strojem smo izdelali vse komponente za sestavo vpenjalne naprave. V sklopu montaže smo vpenjalno napravo sestavili, testirali in izpopolnili. Vpenjalna naprava izpolnjuje vse naročnikove zahteve in je pripravljena za uporabo.
Ključne besede: vpenjalna naprava, vpenjanje emblemov, konstruiranje, strojna izdelava
Objavljeno v DKUM: 30.09.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 13
.pdf Celotno besedilo (1,97 MB)

5.
Prilagoditev orodnega vpenjalnega sistema stroja za krivljenje cevi : diplomsko delo
Tomi Babšek, 2024, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je predstavljena prilagoditev orodnega vpenjalnega sistema CNC-stroja za krivljenje cevi, ki sem ga izdelal v času trimesečnega praktičnega usposabljanja v podjetju IMPOTT, d. o. o. CNC-stroj za krivljenje cevi s trnom sem predeloval zato, da se na stroju lahko uporabljajo orodja za krivljenje cevi, ki jih je podjetje uporabljalo že na predhodnem stroju. Problem je v drugačni višini valjčkov, orodij in vpenjalnikov na novem stroju. Ta problem smo rešili s konstrukcijo in izdelavo prilagoditve. Razvoj in izdelava sta se izvedli s pomočjo strojnega parka podjetja: CNC-stružnice Hyundai HiT 30S in CNC-rezkalnega centra VOC-850. Prilagoditev vsebuje konstrukcijo in izdelavo več posameznih delov: podložne plošče, nosilca valjčkov, nosilca vpenjalnika, vodil. Testiranje je pokazalo, da je bila prilagoditev uspešna.
Ključne besede: krivljenje cevi, vpenjanje orodja za krivljenje cevi, struženje, rezkanje
Objavljeno v DKUM: 30.09.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 12
.pdf Celotno besedilo (7,84 MB)

6.
Varnost v lokalnih skupnostih – multidisciplinarne perspektive
2024, znanstvena monografija

Opis: Pričujoča knjiga o multidisciplinarnih perspektivah varnosti v lokalnih okoljih predstavlja delo raziskovalcev programske skupine Varnost v lokalnih skupnostih – primerjava ruralnih in urbanih okolij (2019–2024). Knjiga obsega pet delov, in sicer o delu programske skupine ter večdisciplinarnosti in večperspektivnosti varnosti v lokalnih okoljih, urbanih in ruralnih perspektivah varnosti, policijski in redarstveni dejavnosti ter deležnikih na področju zagotavljanja varnosti v lokalnih okoljih, multikulturnosti in odzivanju na varnostna tveganja ter kibernetski varnosti v lokalnih skupnostih. Prispevki obravnavajo naslednje teme: raziskovanje varnosti, nacionalno in človekovo varnost, javno mnenje o varnosti, družbene vezi in solidarnost, ruralno kriminologijo, občutke varnosti, mladoletniško prestopništvo, samozaznavo legitimnosti policistov, uspešnost policije, organizacijo občinskih redarstev in sodelovanje redarstev z drugimi subjekti varnosti, romsko tematiko, vigilantske skupine, kibernetsko varnost in prekrške zoper javni red in mir na internetu.
Ključne besede: lokalne skupnosti, kriminologija, varnostne vede, Slovenija, raziskava
Objavljeno v DKUM: 20.06.2024; Ogledov: 201; Prenosov: 34
.pdf Celotno besedilo (15,51 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

7.
25. dnevi varstvoslovja, Portorož, 12. in 13. junij 2024 : zbornik povzetkov
2024, druge monografije in druga zaključena dela

Opis: Prispevki 25. konference Dnevi varstvoslovja prinašajo strokovni in znanstveni premislek o načinih in virih za zagotavljanje varnosti sodobne družbe. V zborniku so zbrani napovedniki šestih okroglih miz in sedeminpetdesetih povzetkov, v katerih se avtorji lotevajo tematik informacijske varnosti, državnega, zasebnega in lokalnega vidika zagotavljanja notranje varnosti, proučevanja in preprečevanja različnih oblik nasilja, preiskovanja kaznivih dejanj, kriminologije, penologije in drugih aktualnih varnostnih izzivov sodobne družbe.
Ključne besede: Dnevi varstvoslovja, varstvoslovje, varnost, policijska dejavnost, kriminologija, kriminalistika, informacijska varnost, penologija
Objavljeno v DKUM: 11.06.2024; Ogledov: 197; Prenosov: 44
.pdf Celotno besedilo (2,64 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

8.
Policijsko delo v skupnosti in partnersko zagotavljanje varnosti v lokalnih skupnostih
Gorazd Meško, Katja Eman, Maja Modic, Maja Modic, Rok Hacin, 2024

Opis: Monografija predstavlja policijsko delo v skupnosti v kontekstu zagotavljanja varnosti v lokalnih skupnostih v Sloveniji. Uvodoma so predstavljene teoretske perspektive policijskega dela v skupnosti. Sledi sistematični pregled evropskih raziskav o policijskem delu v skupnosti v zadnjih dveh desetletjih. Avtorji obravnavajo povezanost med legitimnostjo in policijskim delom v skupnosti v perspektivi javnega mnenja o policiji ter samozaznave legitimnosti policistov in njihovih pogledov na policijsko organizacijo. Posebno pozornost avtorji namenjajo opravljanju policijskega dela v skupnosti v urbanih in ruralnih okoljih, ker se narava kriminalitete in izvajanje policijske dejavnosti pomembno razlikuje med urbanimi in ruralnimi okolji. Sledi predstavitev usmerjenih skupinskih intervjujev s policisti in individualnih polstrukturiranih intervjujev s predstavniki lokalnih skupnosti. V naslednjem poglavju avtorji predstavijo analizo SWOT o policijskem delu v skupnosti. Avtorji pisanje zaključijo z refleksijo razvoja policijskega dela v Sloveniji v zadnjih treh desetletjih.
Ključne besede: policijsko delo v skupnosti, partnerstvo, varnost, lokalne skupnosti, Slovenija
Objavljeno v DKUM: 15.04.2024; Ogledov: 272; Prenosov: 57
.pdf Celotno besedilo (25,28 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

9.
Integralna korporativna varnost : praktikum
Miha Dvojmoč, 2024, univerzitetni, visokošolski ali višješolski učbenik z recenzijo

Opis: Varnost je na splošno ena izmed najpomembnejših prvin človeštva, zato se je tudi v organizacijah razvila dejavnost, imenovana korporativna varnost, ki zagotavlja varnost na različnih področjih. Ne glede na njeno pomembnost, se ji še vedno ne posveča dovolj pozornosti, zato praktikum predstavlja različne poglede na sam pojem, njene začetke oz. zgodovino in vse, kar dejansko sestavlja celovit proces zagotavljanja varnosti v organizacijah. Skozi praktikum se bralec seznani z vsem, kar je pomembno pri zagotavljanju varnosti oseb, premoženja, infrastrukture in vsega drugega, kar tvori korporativno varnost. S predstavitvijo vseh pojmov, definicij, postopkov in procesov postane razumevanje temeljnega pojma precej lažje, kar pripomore k enostavnejšemu odgovarjanju na vprašanja, ki so zastavljena po vsakem poglavju. Preko vprašanj bralec utrdi svoje znanje, hkrati pa upamo, da v njem vzbudi še večje zanimanje za področje korporativne varnosti.
Ključne besede: integralna korporativna varnost, organizacije, varnostni menedžer, varnost, tveganja
Objavljeno v DKUM: 09.04.2024; Ogledov: 250; Prenosov: 66
.pdf Celotno besedilo (10,86 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

10.
Preoblikovalni postopki na stružnicah : diplomsko delo
Ibrahim Okić, 2023, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu so obravnavani postopki preoblikovanja na stružnicah, med njimi postopki rebričenja, valjanja navojev in, potisnega preoblikovanja. Predstavili smo postopke izdelave in njihove značilnosti, prednosti ter slabosti. S postopki rebričenja pridobimo specifične lastnosti in funkcijske lastnosti. S postopkom valjanja navojev izdelamo zelo kakovostne navoje, ki imajo dolgo življenjsko dobo. Gladilno valjanje je postopek obdelave s plastično deformacijo, ki omogoča izboljšanje natančnosti. Predstavili smo tudi postopek potisnega preoblikovanja ki ga uporabljamo za izdelavo votlih teles. Spoznali smo, da je ta postopek primeren za izdelavo manjših serij. Predstavili smo tudi orodja za posamezne postopke obdelave in njihove značilnosti.
Ključne besede: Rebričenje, potisno preoblikovanje, valjanje navojev, gladilno valjanje
Objavljeno v DKUM: 04.03.2024; Ogledov: 268; Prenosov: 30
.pdf Celotno besedilo (2,10 MB)

Iskanje izvedeno v 0.21 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici