1. Chambers in Slovenia – so similar and yet so different; a comparison of structures and working methods using the example of the Veterinary Chamber and the Detective Chamber in Republic of SloveniaOžbalt Podpečan, Miha Dvojmoč, 2024, izvirni znanstveni članek Opis: Chambers are associations of legal and natural persons engaged in profitable activity. By definition, they are a community governed by public law that is pursuing a similar activity, founded primarily to protect the interests of its members. In Slovenia, chambers are established to represent persons engaged in various business activities - from companies, sole traders, farmers, foresters, craftsmen, private detectives, veterinarians and similar. The chambers differ slightly from one another, and can essentially be divided into three groups, namely chambers of commerce, professional chambers and mixed-type chambers. The tasks of the chambers, their bodies and their duties, the criteria for membership as well as the termination, financing or acquisition of funds for operation and other important information are specified in their by-laws, the respective law or other legal act. In this article the entire system of chambers of the Republic of Slovenia is presented using the example of three randomly selected chambers that differ in terms of their functioning, the exercise of public powers or financing in general, with the Chamber of Veterinarians and the Detective Chamber being explained in more detail. We have selected these two chambers as we wanted to present one natural science and one social science chamber. In the comparison between the detective and veterinary chambers, we can therefore research and analyse many aspects that reflect the diversity and specificity of each professional field. One of the reasons, why we have chosen these two chambers is also the fact, that we as authors are or were active members of our two chosen chambers. The comparison makes it easier to understand how they work, as well as their similarities and differences. We found that not only the chambers we selected, but most chambers operate very similarly, perform similar tasks and have many of the same organs required for their functioning. This is probably due to the fact that all chambers in Slovenia have developed or started to develop according to the model of the first chamber– the Chamber of Commerce and Industry of Slovenia. Ključne besede: chambers, Veterinary chamber, Detective chamber Objavljeno v DKUM: 21.05.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 1
Povezava na datoteko |
2. |
3. Optimizacija logistike in varnostnih protokolov pri oskrbi bančnih poslovalnic in bankomatov z gotovino : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko deloJan Simić, 2025, diplomsko delo Opis: V zadnjih letih se je logistika in varnost v procesih oskrbe bančnih poslovalnic in bankomatov z gotovino izkazala kot ključna točka za zagotavljanje nemotenega delovanja finančnega sistema. Učinkovito upravljanje gotovine na bankomatih in v poslovalnicah je ključno za zadovoljstvo strank ter hkrati za minimiziranje stroškov oskrbe. Diplomsko delo se osredotoča na optimizacijo logističnih procesov in varnostne protokole v tem kompleksnem okolju.
Naša raziskava obravnava širok spekter izzivov, s katerimi se soočajo bančni sistemi pri upravljanju gotovine. Med ključnimi vidiki, ki jih pokrivamo, so napovedovanje potreb po gotovini, razvoj strategij za optimalno dopolnjevanje zalog ter implementacija naprednih tehnoloških rešitev za izboljšanje varnosti in učinkovitosti logističnih operacij. Pomembno vlogo igrajo tudi varnostni protokoli, ki so ključni za zaščito osebja in preprečevanje morebitnih groženj, povezanih s prevozom in prenosom gotovine.
Slovenija, s svojo razvitostjo bančnega sistema ter omrežjem bankomatov in poslovalnic, služi kot primerjalni model za analizo in razvoj optimalnih pristopov k upravljanju gotovine. Z odzivanjem na naraščajoče varnostne izzive ter z uporabo sodobnih logističnih in tehnoloških pristopov bomo prispevali k bolj stabilnemu in varnejšemu finančnemu okolju.
Namen diplomske naloge je ponuditi celovit pregled izzivov in priložnosti na področju logistike in varnosti pri oskrbi bankomatov in bančnih poslovalnic z gotovino, ter predlagati inovativne strategije za izboljšanje obstoječih praks v tem kritičnem sektorju bančništva. Ključne besede: varnost, varnostni protokoli, logistika, bankomati, gotovina, prevozi, diplomske naloge Objavljeno v DKUM: 19.05.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 30
Celotno besedilo (6,04 MB) |
4. Preoblikovanje Mestnega redarstva Mestne občine Ljubljana v Mestno policijo : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko deloEdin Kvrgić, 2025, diplomsko delo Opis: Preoblikovanje Mestnega redarstva Mestne občine Ljubljana (MR MOL) v Mestno policijo se pojavlja kot pomembna tema v kontekstu zagotavljanja splošne ravni varnosti in izboljšanja kakovosti življenja prebivalcev samega mesta. Mestno redarstvo se že danes sooča z mnogimi izzivi na področju varnosti, hkrati pa predstavlja pomemben varnostni subjekt na lokalni ravni. Glavni cilj preoblikovanja v Mestno policijo je povečati pooblastila, razširiti pristojnosti ter izboljšati organizacijsko učinkovitost redarstva, s čimer bi MR MOL postala še bolj aktiven partner pri vzdrževanju ali dvigu ravni splošne varnosti. Za preoblikovanje je že delno zagotovljena pravna podlaga v Zakonu o glavnem mestu, ki opredeljuje poseben status Ljubljane kot glavnega mesta Republike Slovenije in ki v svojih določbah tudi omogoča način financiranja novonastale službe. Drugi in glavni korak predstavlja širitev zakonodaje predvsem z razširitvijo določb Zakona o občinskem redarstvu ali uvedbo popolnoma novega zakona z namenom uvedbe obsežnejših pristojnosti in pooblastil bodoči Mestni policiji. Organizacijsko prestrukturiranje bi zahtevalo uvedbo novih oddelkov z jasno opredeljenimi nalogami, kot so preiskovanje kaznivih dejanj, krvnih deliktovin drugih specializiranih nalog. Analiza primerjalnih podatkov kaže, da MR MOL že danes izvaja več ukrepov po Zakonu o javnem redu in miru v primerjavi z drugimi medobčinskimi redarstvi, kljub omejenim kadrovskim virom. PU Ljubljana, ki ima precej več zaposlenih in se ukvarja z zahtevnejšimi varnostnimi izzivi nakazuje na dejstvo, da MR MOL kljub manjši kadrovski kapaciteti uspešno pokriva pomemben del nalog zadanih v zakonodaji. Podpora preoblikovanju v Mestno policijo je bila izražena preko ankete izvedene med zaposlenimi v MR MOL, katere rezultati kažejo na to, da večina anketiranih podpira spremembo organizacijske strukture. Kljub temu so zaposleni izrazili zadržke glede prevzemanja nekaterih zahtevnejših nalog, kot so preiskovanje krvnih in spolnih deliktov ter premoženjskih kaznivih dejanj. Preoblikovanje kot takšno bi posledično zahtevalo obsežno izobraževanje in usposabljanje, z namenom pridobitve potrebnih znanj in spretnosti za učinkovito izvajanje nalog nove organizacije. Mestna policija bi lahko z izboljšano organizacijsko strukturo, širšimi pooblastili ter večjo avtonomijo igrala ključno vlogo pri zagotavljanju varnosti v Ljubljani. Takšno preoblikovanje bi prineslo še globjo povezanost z lokalno skupnostjo, ki jo Mestno redarstvo že zdaj uživa med prebivalci ter boljšo odzivnost na varnostne izzive in s tem tudi povečanje splošnega občutka varnosti med prebivalci prestolnice. Ključne besede: občinsko redarstvo, mestna policija, Mestna občina Ljubljana, diplomske naloge Objavljeno v DKUM: 12.05.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 38
Celotno besedilo (1,48 MB) |
5. Vloga korporativne varnosti na ministrstvih v Republiki Sloveniji : magistrsko deloKarmen Černigoj, 2024, magistrsko delo Opis: Ministrstva so v Sloveniji ključni sestavni del kritične infrastrukture, saj je njihovo učinkovito delovanje bistvenega pomena in imajo vsaka motnja ali nedelovanje lahko resne posledice za nacionalno varnost. Zato je prizadevanje za zagotavljanje varnosti in odpornosti teh državnih organov izjemnega pomena. Temelj prizadevanj je zagotavljanje korporativne varnosti, ki ponuja temeljit in integriran pristop k ohranjanju celovite varnosti.
Korporativna varnost zajema šest pravnih procesov, ki predstavljajo celovit pristop k varovanju organizacije. Zato je njihovo razumevanje ključno za izvajanje raznih strategij, s čimer se ublažijo morebitne grožnje in ranljivosti. Z izvajanjem teh strategij korporativna varnost zagotavlja, da lahko ministrstva še naprej učinkovito delujejo tudi ob nepredvidenih tveganjih, s čimer ohranja stabilnost in varnost države.
Cilj zaključne raziskave je bila izvedba celovite analize in evalvacije okvira korporativne varnosti, ki sta bili izvedeni na različnih ministrstvih v Sloveniji. Med zaposlenimi na ministrstvih je bila izvedena anketa, v kateri je bilo pridobljenih 219 relevantnih deležnikov. Raziskava razkriva pomembno povezavo med udeležbo v programih varnostnega usposabljanja in izvajanjem pravnih procesov korporativne varnosti, in sicer je višja stopnja vključenosti v varnostno usposabljanje povezana z boljšim izvajanjem pravnih procesov, ki urejajo korporativno varnost. Vendar raziskava ne kaže povezave v zaznani zadostnosti varnostnih ukrepov za zaščito pred sodobnimi grožnjami glede na vrsto delovnega mesta zaposlenega na posameznem ministrstvu. Prav tako ni povezave med hitro in učinkovito odzivnostjo na morebitne varnostne incidente ter mandatom zaposlenih na ministrstvih. To nakazuje, da dejavniki, kot sta vrsta delovnega mesta in trajanje zaposlitve, nimajo vloge pri oblikovanju odzivnosti na varnostna tveganja, kar poudarja potrebo po dajanju prednosti usposabljanju in jasnosti postopkov pred samimi izkušnjami, ko si prizadevamo za izboljšanje varnosti.
Na splošno rezultati kažejo dobro razumevanje praks korporativne varnosti in njihovega izvajanja na ministrstvih. Kljub temu pa je ocena razkrila precejšnje vrzeli, zlasti na področjih zagotavljanja varnosti know-howa in pravic intelektualne lastnine. Poleg tega so zaposleni izpostavili številne kritične varnostne probleme, kar nakazuje, da čeprav so temelji korporativne varnosti vzpostavljeni, še vedno obstajajo področja, ki jih je treba izboljšati, zlasti na področju integritete in vodenja v upravi. Ključne besede: korporativna varnost, ministrstva, javna uprava, magistrska dela Objavljeno v DKUM: 03.02.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 93
Celotno besedilo (868,95 KB) |
6. Analiza uporabe prisilnih sredstev v postopkih Mestnega redarstva Ljubljana : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko deloBarbara Ban, 2024, diplomsko delo Opis: Raziskave so pokazale, da je potrebno, da so represivni organi, vključno s policijo in redarstvom, ustrezno usposobljeni za pravilno in sorazmerno uporabo prisilnih sredstev. Zakonodaja je natančno opredelila, kdaj in kako se ta sredstva smejo uporabljati, da bi se preprečile zlorabe in zagotovile pravice posameznikov.
Uporaba prisilnih sredstev v okviru zakonitih pooblastil je opredeljena kot nujna, a vendar občutljiva tema, ki zahteva natančno regulacijo zaradi možnosti poseganja v temeljne človekove pravice. Poudarjeno je bilo, da mora biti uporaba teh sredstev pravno urejena in skladna z načeli zakonitosti in sorazmernosti. Dovoljeno je bilo, da se prisilna sredstva uporabljajo le v omejenih okoliščinah, kjer druge metode niso učinkovite, pri čemer je bila vsaka uporaba vezana na spoštovanje človekovih pravic.
Raziskave so pokazale, da morajo biti represivni organi, vključno s policijo in redarstvom, ustrezno usposobljeni za pravilno in sorazmerno uporabo prisilnih sredstev. Zakonodaja je natančno opredelila, kdaj in kako se ta sredstva smejo uporabljati, da se preprečijo zlorabe in zagotovijo pravice posameznikov. V diplomskem delu je bila preučena uporaba prisilnih sredstev v mestnem okolju, pri čemer je bilo ugotovljeno, kako so ta sredstva uporabljena s strani redarjev. Poudarjeno je bilo, da mora biti ravnovesje med zagotavljanjem varnosti in zaščito temeljnih svoboščin ohranjeno, pri čemer je bilo delovanje usklajeno z zakonodajo in etičnimi standardi.
V raziskavi je bila analizirana zakonitost in etičnost uporabe prisilnih sredstev, z osredotočenostjo na usposobljenost redarjev in preventivno vlogo teh sredstev. Vključena je bila statistična analiza uporabe teh sredstev, ob preučitvi primerov iz Mestnega redarstva Ljubljana. Ugotovljeno je bilo, da je pravilna in sorazmerna uporaba ključnega pomena za ohranjanje zaupanja javnosti in učinkovitost delovanja redarstva. Ključne besede: mestno redarstvo, prisilna sredstva, zakonitost, človekove pravice, diplomske naloge Objavljeno v DKUM: 19.11.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 73
Celotno besedilo (1,33 MB) |
7. Krizno upravljanje v zdravstvu : magistrsko deloMatija Miklavčič, 2024, magistrsko delo Opis: V magistrskem delu je bilo obravnavano, kako so zdravstvene ustanove v Sloveniji pripravljene na krizne situacije, kot so epidemije, naravne nesreče in druge izredne razmere, ki lahko ogrozijo zdravje in varnost ljudi. Zaključna naloga se osredotoča na strukture, protokole in usklajevanje med različnimi institucijami in organi oblasti pri odzivanju na krize.
Raziskava temelji na seriji intervjujev z odgovornimi osebami v ključnih zdravstvenih in vladnih ustanovah, analizira pa obstoječe postopke in pripravljenost sistema. Ugotovitve kažejo, da so zdravstvene institucije razmeroma dobro pripravljene, vendar pa obstajajo pomanjkljivosti pri usklajevanju odzivov na večje krize in pri ažuriranju načrtov za krizno upravljanje.
V zaključnem delu je bilo predlaganih več izboljšav: redno posodabljanje in preizkušanje kriznih načrtov, izboljšanje komunikacijskih strategij med institucijami in boljše usposabljanje osebja za krizne situacije. Dodatno predlagamo nadaljnje raziskave, ki bi osvetlile, kako digitalne tehnologije in mednarodno sodelovanje lahko izboljšajo odzivnost na krize.
Ta naloga prispeva k razumevanju in izboljšanju kriznega upravljanja v zdravstvu v Sloveniji in nudi osnovo za politične odločitve, ki bi lahko pripomogle k boljši pripravljenosti in odzivnosti zdravstvenega sistema v prihodnosti. Ključne besede: krizno upravljanje, zdravstvo, izredne razmere, magistrska dela Objavljeno v DKUM: 22.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 58
Celotno besedilo (2,15 MB) |
8. Analiza ukrepov varnostnega osebja v Republiki Sloveniji za obdobje 2011-2023 : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko deloDamjan Dragman, 2024, diplomsko delo Opis: Zasebno varovanje je varovanje ljudi in premoženja na varovanem območju, v določenem objektu ali prostoru pred nezakonitimi dejanji, poškodovanjem ali uničenjem z varnostnim osebjem ter sistemi tehničnega varovanja, ki se opravlja v oblikah, določenih z zakonom. V večini držav gre za regulirano gospodarska dejavnost, ki jo lahko opravljajo podjetja in posamezniki, ki izpolnjujejo zakonske pogoje. Zaključno delo ugotavlja, da so varnost, varovanje, zasebno varovanje in vloga varnostnika ključni pojmi, ki so temelj za razumevanje širšega konteksta zasebnega varovanja, in da ima zasebno varovanja pomembno vlogo pri zagotavljanju varnosti državljanov Republike Slovenije. Zaključno delo se osredotoča na področje zasebnega varovanja v Republiki Sloveniji, pri čemer se preučuje zgodovinske, zakonske in praktične vidike te dejavnosti. Podrobno se opisuje tudi ukrepe varnostnega osebja, opredeljene v 45. členu Zakona o zasebnem varovanju. Osrednji del zaključnega dela predstavlja analiza ukrepov varnostnega osebja v Republiki Sloveniji za obdobje 2011–2023. Za uvrstitev teme v širši kontekst raziskovalni del vključuje še analizo primerjave ukrepov, opredeljenih v zakonih o zasebnem varovanju, in intervjuje s strokovnjaki na področju zasebnega varovanja. Pri pisanju zaključnega dela se je ob analizi odgovorov na raziskovalna vprašanja ugotovilo, da je zakonodaja temelj razvoja zasebnega varovanja, saj predstavlja eno od osnov dela varnostnega osebja v luči zakonitosti izvajanja nalog varovanja ljudi in premoženja. Prav tako se je ugotovilo, da so ukrepi ustrezno opredeljeni ter da področje zasebnega varovanja nesporno prehaja iz faze zalednega ali posrednega člena v t. i. neposreden člen nacionalne varnosti. Ključne besede: zasebno varovanje, varnostno osebje, ukrepi, diplomske naloge Objavljeno v DKUM: 27.09.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 61
Celotno besedilo (1,72 MB) |
9. Primerjava korupcijskih tveganj med proračunskimi uporabniki z uporabo OSINT : magistrsko deloBenjamin Hostnik, 2024, magistrsko delo Opis: Korupcija predstavlja zlorabo zaupane moči za pridobitev zasebne koristi in kot taka že od nekdaj predstavlja pereč problem v družbi. Korupcija se pojavlja v javnem in zasebnem sektorju, njene posledice pa se kažejo v obliki izgube zaupanja v institucije in ogrožanja demokracije, pravne države ter človekovih pravic in temeljnih svoboščin. Na področju ekonomije korupcija ovira pošteno konkurenco, zavira gospodarsko rast in razvoj ter povečuje sivo ekonomijo. Njene posledice se kažejo tudi v nižji kakovosti javnih storitev in birokratski neučinkovitosti. V družbi korupcija povzroča razdeljenost, povečuje negotovost, neenakost in revščino ter predstavlja grožnjo varnosti. Eden izmed načinov boja proti korupciji je akademsko raziskovanje. Zaključno delo raziskuje potencialna korupcijska tveganja v obliki nasprotja interesov v postopkih javnega naročanja. V empiričnem delu so primerjana korupcijska tveganja med različnimi proračunskimi uporabniki javnega sektorja. Kot tvegane so bile prepoznane naslednje situacije, in sicer ko je posameznik deloval v javnem in v zasebnem sektorju; ko je zaposleni v javnem sektorju deloval v zasebnem podjetju, ki se je ukvarjalo z istovrstno dejavnostjo; ko so zaposleni pri delodajalcu iz javnega sektorja od njega prejemali finančna sredstva na račun svojega zasebnega podjetja. Zbiranje podatkov se je izvajalo s pomočjo OSINT orodij, ki služijo kot zakonit pripomoček za pridobivanje podatkov iz javno dostopnih virov. Takšen način zbiranja podatkov prinaša številne omejitve in pri interpretaciji zahteva nekatere poenostavitve. Ugotovitve zaključnega dela služijo kot smernice, celoten proces zaznavanja in analiziranja korupcijskih tveganj pa služi kot predstavitev inovativnega pristopa za zaznavanje korupcijskih tveganj. Ključne besede: korupcijska tveganja, proračunski uporabniki, primerjava, magistrska dela Objavljeno v DKUM: 26.09.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 46
Celotno besedilo (1,19 MB) |
10. Proces upravljanja incidentov informacijske varnosti banke X: študija primera : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Informacijska varnostMatej Enci, 2024, diplomsko delo Opis: Grožnje iz sveta informacijske varnosti postajajo vse pogostejši pojav, pri čemer napadalci, z uporabo različnih tipov kibernetskih napadov, poskušajo pridobiti občutljive podatke in finančna sredstva ali povzročiti škodo žrtvam napada. Z namenom učinkovitega zoperstavljanja tovrstnim grožnjam se vzpostavljajo celovite varnostne politike, ki vsebujejo oblikovane smernice in okvirje za zaščito informacijskih sistemov ter z njimi povezane podatke. Zaradi vse hitrejšega razvoja in povečanja kompleksnosti groženj je nujno potrebno posodabljanje varnostnih politik s ciljem proaktivnega prilagajanja novim, naprednejšim grožnjam.
V diplomskem delu je bil, s ciljem proaktivnega prilagajanja na sodobne grožnje, opravljen pregled aktualne literature ter dobrih praks iz področja informacijske varnosti. Skladno z literaturo je bila nato izvedena analiza varnostne politike procesa upravljanja incidentov informacijske varnosti, pri čemer se je osredotočalo na študijo primera, z namenom pridobitve konkretnega vpogleda v realno okolje. Po opravljeni analizi so bile odkrite pomanjkljivosti in pripravljene izboljšave, s pomočjo katerih lahko organizacija pripravi še bolj sistematičen pristop k obravnavi incidentov informacijske varnosti.
Ugotovitve so pokazale, da je v finančnem svetu velik poudarek na zaščiti pred kibernetskimi grožnjami, katera je tudi regulirana iz strani revizijskih organov. Poleg zagotavljanja skladnosti z regulativnimi zahtevami še vedno obstaja prostor za zagotovitev naprednejše zaščite pred grožnjami, ki pa je odvisen od strateških ciljev organizacije ter finančnih virov, namenjenih za zagotavljanje informacijske varnosti. Te ugotovitve so lahko pomembne za strokovnjake iz področja informacijske varnosti, katerim služijo kot dobre prakse za upravljanje informacijske varnosti. Ključne besede: informacijska varnost, varnostna politika, kibernetske grožnje, varnost podatkov, upravljanje tveganj, diplomske naloge Objavljeno v DKUM: 25.09.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 41
Celotno besedilo (1,00 MB) |