| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 155
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Plesne dejavnosti v vrtcih montessori : diplomsko delo
Valentina Novak, Zala Vogrinec, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo se osredotoča na pripravo in izvedbo plesnih dejavnosti v skladu z didaktičnimi smernicami pristopa montessori. V teoretičnem delu smo raziskali pedagogiko montessori, ki spodbuja samostojno učenje in prilagojeno okolje za razvoj otrok ter vlogo plesa v predšolskem obdobju, ki krepi motorične, čustvene in socialne sposobnosti otrok. Poudarili smo ključne značilnosti montessori učnega pristopa ter cilje in metode plesnih dejavnosti v vrtcih. V empiričnem delu smo raziskali, kako lahko plesne dejavnosti integriramo v okolje montessori ter kakšni bodo odzivi otrok na te dejavnosti. Uporabili smo deskriptivno metodo pedagoškega raziskovanja in metodo praktičnega dela. Raziskovalni vzorec je zajemal neslučajnostno skupino otrok drugega starostnega obdobja (3–6 let), iz vrtca Hiša otrok montessori Maribor. Podatke smo zbrali preko načrtovanih plesnih dejavnosti, ki smo jih povezali s pedagogiko montessori in jih kvalitativno obdelali. Raziskava je pokazala, da so otroci med plesnimi dejavnostmi izražali visoko zanimanje, motivacijo, ustvarjalnost in samostojnost. Vzgojitelji so imeli ključno vlogo pri ustvarjanju optimalnega učnega okolja. Plesne dejavnosti so pozitivno vplivale na razvoj otrokove ustvarjalnosti, socialnih veščin ter na pozitivno doživljanje glasbe in gibanja. Ugotovili smo, da vključevanje plesnih dejavnosti v vrtce montessori pomembno prispeva k celostnemu razvoju otrok. Plesne dejavnosti se lahko redno vključujejo v dnevno rutino, saj izboljšujejo otrokovo doživljanje in izražanje skozi glasbo in gibanje. Ugotovitve naše raziskave odpirajo možnosti za nadaljnje raziskave in izboljšave pri vključevanju plesa v pedagoški pristop montessori.
Ključne besede: plesna vzgoja, predšolski otroci, metoda montessori
Objavljeno v DKUM: 22.08.2024; Ogledov: 73; Prenosov: 16
.pdf Celotno besedilo (811,28 KB)

2.
Predictors of meat reduction : the case of Slovenia
Andrej Kirbiš, Vanesa Korže, Maruša Lubej, 2024, izvirni znanstveni članek

Opis: Health, environmental, and animal advocacy organisations emphasise reducing or eliminating high meat consumption due to its adverse effects on health, sustainability, climate change, and animal welfare. Increasingly, people are deciding to reduce their meat consumption frequency. Our study aimed to examine predictors of meat reduction among Slovenian consumers, focusing on gender, age, partner and children status, size of residential settlement, socioeconomic status, and political orientation. We conducted a survey using non-probability sampling. We examined demographic, socioeconomic, and political predictors of individuals’ self-assessed intent to reduce meat consumption in the month following the survey. Additionally, we analysed respondents’ meat reduction during the three years prior. A correlation analysis revealed that higher age and education levels were significantly positively correlated with meat reduction patterns. An ordinal logistic regression analysis indicated that age was the only significant predictor of meat reduction intentions and past behaviour. Our findings suggest that middle-aged and elderly individuals are more likely than younger adults to report meat reduction behaviours. Future public health interventions should tailor approaches to different age groups, and, in particular, target younger individuals. Educational campaigns should highlight the health and environmental benefits of reducing meat and animal product consumption, particularly in primary and secondary schools.
Ključne besede: meat consumption, meat reduction, food, health, diet
Objavljeno v DKUM: 20.08.2024; Ogledov: 90; Prenosov: 4
.pdf Celotno besedilo (300,72 KB)
Gradivo ima več datotek! Več...

3.
Uporaba orodja Apache NiFi za integracijo podatkov v velepodatkovni sistem
Miha Klančnik, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo se osredotoča na uporabo orodja Apache NiFi za integracijo podatkov v velepodatkovni sistem, kar izboljšuje operativno učinkovitost in odločanje v podjetjih. V prvem delu je predstavljen teoretični pregled orodja Apache NiFi in njegovih funkcionalnosti, v praktičnem delu pa so implementirani novi podatkovni cevovodi, ki vključujejo prenos in transformacijo podatkov med Microsoft SQL Serverjem in podatkovnim jezerom v novem velepodatkovnem sistemu. Rezultati raziskave kažejo, da NiFi učinkovito podpira različne podatkovne formate ter je primeren in prilagodljiv za različne primere uporabe.
Ključne besede: Apache NiFi, integracija podatkov, velepodatkovni sistem
Objavljeno v DKUM: 08.08.2024; Ogledov: 202; Prenosov: 40
.pdf Celotno besedilo (2,06 MB)

4.
Poročanje o trajnostnem poslovanju v jedrski industriji Evropske unije
Maruša Uršič, 2024, magistrsko delo

Opis: Trajnostno poročanje podjetjem omogoča prepoznavanje tveganj in priložnosti, ki lahko vplivajo na nadaljnje poslovanje. Posledice poročanja o trajnosti so tudi gradnja ugleda in zaupanja v podjetje ter privabljanje vlagateljev. Niso pa to edini razlogi, zakaj naj bi se podjetja odločila za trajnostno poslovanje. Z odgovornim obnašanjem do ljudi in naravnega okolja podjetja in posamezniki tudi sooblikujemo svet, ki bo v takšni ali drugačni obliki ostal za naslednje generacije. V magistrskem delu primerjalno analiziramo dosedanje trajnostno poročanje podjetij Nuklearna elektrarna Krško, d. o. o., (NEK), Électricité de France, d. d., (EDF) in Vattenfall, d. d., ter usklajenost tega poročanja z Direktivo o poročanju podjetij o trajnosti (Corporate Sustainability Reporting Directive – CSRD). Gre za tri podjetja v jedrski industriji, ki se med seboj razlikujejo predvsem po velikosti. Razlike beležimo v številu zaposlenih, prihodkih podjetij, po območju delovanja in strukturi njihovih dejavnosti. Francoski EDF in švedski Vattenfall sta večnacionalni podjetji z več 10.000 zaposlenimi. Proizvodnja električne energije iz jedrskega goriva je le ena izmed njunih dejavnosti. Na drugi strani pa NEK proizvaja električno energijo le na območju Slovenije, njeno število zaposlenih se giblje okoli 650, njena edina dejavnost je proizvodnja električne energije iz jedrskega goriva. Namen magistrskega dela je bil oblikovati sklop priporočil za nadaljnje poročanje NEK o trajnosti. Ta smo izoblikovali na podlagi preučevanja dosedanjih letnih poročil, intervjujev z zaposlenimi v NEK, preučitve nove direktive CSRD in Evropskih standardov poročanja o trajnosti (European Sustainability Reporting Standards – ESRS) ter s primerjalno analizo dosedanjega poročanja dveh tujih večnacionalnih podjetij.
Ključne besede: trajnostno poročanje, trajnostno poslovanje, direktiva CSRD, standardi ESRS, NEK
Objavljeno v DKUM: 20.06.2024; Ogledov: 234; Prenosov: 50
.pdf Celotno besedilo (2,43 MB)

5.
Doživljanje komunikacije oseb obolelih z demenco in njihovih ožjih svojcev z zdravstvenimi delavci
Maruša Hebar, 2024, diplomsko delo

Opis: Uvod: Demenca je degenerativna bolezen, ki prinaša različne posledice za osebe, obolele z demenco, njihove svojce in zdravstvene delavce. Vsem vrstam demence je skupno, da prinašajo izzive, povezane s komunikacijo, zato je pomembno, da se zdravstveni delavci zavedajo pomembnosti teh izzivov in pomagajo osebam z demenco ter njihovim svojcem premagovati ovire, ki jih prinaša demenca. Metode: Pregledali smo znanstveno literaturo s področja doživljanja komunikacije oseb z demenco in njihovih ožjih svojcev z zdravstvenimi delavci. Pri iskanju smo uporabili ključne besede, ki so bile: communication, experience, adult living with dementia and family member, healthcare professional. Članki so bili iskani v naslednjih podatkovnih bazah: PubMed, CINAHL, SAGE in Web of Science. Potek iskanja literature je prikazan s pomočjo PRISMA diagrama. Rezultati: V podatkovnih bazah smo dobili 1200 člankov, v analizo je vključenih 5 člankov. S pregledom literature smo ugotovili, da negativne izkušnje, povezane s komunikacijo oseb, obolelih za demenco, in njihovih svojcev z zdravstvenimi delavci, še vedno prevladujejo pred pozitivnimi izkušnjami. Razprava in zaključek: Veliko pomembnost predstavljajo intervencije za izboljšanje izkušenj. Prav komunikacija in odnos zdravstvenih delavcev do pacientov z demenco in njihovih svojcev predstavljata pomemben dejavnik za uspešnejše zdravljenje in izvajanje celostne zdravstvene nege.
Ključne besede: komunikacija, doživljanje, oseba z demenco, družinski član, zdravstveni delavec
Objavljeno v DKUM: 30.05.2024; Ogledov: 329; Prenosov: 115
.pdf Celotno besedilo (1,02 MB)

6.
Podjetniške namere prostovoljcev na športnih dogodkih - Primer OFEM Maribor 2023
Maruša Markuš, 2024, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo preučuje podjetniške namere prostovoljcev na športnih dogodkih, pri čemer se osredotoča na prostovoljce na OFEM 2023 v Mariboru. Raziskava se nanaša na socialno podjetništvo, ki je usmerjeno v družbeno blaginjo. Pri tem poudarja vlogo neplačanega dela pri ustvarjanju družbene vrednosti. Med 100 anketiranimi prostovoljci, večinoma mlajšimi od 30 let in ženskami, jih 54 ni imelo predhodnih izkušenj s prostovoljstvom, pri čemer je 60% prostovoljcev motivirala pridobitev potrdila Evropskega olimpijskega komiteja za podporo v nadaljnji karieri. Večina ne izraža podjetniških namer, saj 44 vprašanih še ni odločenih glede svoje morebitne podjetniške poti, medtem ko je le 36 odločenih, da bodo postali podjetniki. Po analizi smo prišli do nekaterih drugih dodatnih ugotovitev, ki jih hipoteze niso obravnavale, na primer, da ima 28% vprašanih že svojo podjetniško idejo, 24% pa jih je že vključenih v neke podjetniške aktivnosti. Večina anketiranih prostovoljcev je mnenja, da je mreženje pomembno za podjetniški uspeh, kakor tudi redno zastavljanje lastnih ciljev in vizij za prihodnost. Tekom raziskovanja smo bili osredotočeni zgolj na slovenske prostovoljce, tako da prostovoljcev iz drugih držav nismo obravnavali. V prihodnje bi bilo zanimivo raziskati, ali so prisotne kakšne razlike med slovenskimi in tujimi prostovoljci. Skozi našo raziskavo smo tudi zasledili, da nekatera področja povezav med prostovoljstvom in podjetništvom v literaturi še niso bila podrobneje raziskana in bi jih bilo v prihodnosti smiselno izpeljati in izpopolniti dosedanje znanje in ugotovitve.
Ključne besede: prostovoljstvo, socialno podjetništvo, podjetniške značilnosti, podjetniške namere, športni dogodki, športni management
Objavljeno v DKUM: 14.05.2024; Ogledov: 227; Prenosov: 26
.pdf Celotno besedilo (1,69 MB)

7.
Ephemerality in personal memory travel : encountering the changing environment
Andreja Trdina, Maruša Pušnik, 2023, izvirni znanstveni članek

Opis: This article approaches personal memory travels with the aim of investigating people’s encounters with the changing environment in relation to time. It centers on the intra-actions with perceptual ephemera as immaterial non-solid entities to argue that our relational reality is a cyclical, dis-continuous process of past and present encounters. The study is grounded in the post-humanist performativ-ity approach and based on personal life histories of memory trips gathered in Slovenia with the help of in-depth interviews and photo-elicitation. Findings suggest that travelers’ engagements with ephemera at site illustrate complex entanglements between human and other (immaterial) entities as co-constituted in time and from within time, provoking the production of situated and temporally sensitive knowledge about the more-than-human world. The article endorses the significance of memory work and human engagements with absences and resonances, both allusions to other (past) contexts, as fundamental for cultivating post-anthropocentric attitudes and advancing the habit of timefulness.
Ključne besede: personal memory travel, encounters, environment, absence, anthropocene, ephemera, memory, time, trave
Objavljeno v DKUM: 16.02.2024; Ogledov: 242; Prenosov: 9
.pdf Celotno besedilo (1,42 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

8.
Stimulating the development of rhythmic abilities in preschool children in Montessori kindergartens with music‑movement activities : a quasi-experimental study
Maruša Laure, Katarina Habe, 2023, izvirni znanstveni članek

Opis: This article examines the effects of Montessori music-movement activities on the development of the rhythmic abilities of 59 children from Montessori preschools, aged between 3 and 6 years. Children were deployed into two experimental groups (EG 1 (n = 20) & EG 2 (n = 22)) and a control group (CG) (n = 17). Our intervention consisted of introducing 15 to 20 min of unstructured movement time, either accompanied by a piano (EG 1) or recording (EG 2), three times a week for four months, whereas the control group carried on the usual Montessori program. We used a quasi-experimental nonequivalent groups design with pretest-posttest. Three tests for measuring rhythmic abilities were used: auditory discrimination of the rhythmic patterns, imitation of spoken rhythmic phrases, and determining the synchronization of movement with the rhythm of the music. The interventions had a positive effect on the development of the rhythmic abilities of children included in the study. The most significant effect was noticed in EG 1, while no effect of non-activity was detected in the control group.
Ključne besede: rhythmic abilities, music and movement, Montessori, preschool
Objavljeno v DKUM: 15.02.2024; Ogledov: 284; Prenosov: 24
.pdf Celotno besedilo (676,96 KB)
Gradivo ima več datotek! Več...

9.
10.
Klinične in dermoskopske spremembe melanocitnih nevusov pri bolnikih, zdravljenih z afamelanotidom
Maja Toplak, Nina Žižek, 2023, končno poročilo o rezultatih raziskav

Ključne besede: eritropoetična protoporfirija, afamelanotid, melanocitni nevusi, dermoskopija
Objavljeno v DKUM: 04.01.2024; Ogledov: 392; Prenosov: 20
.pdf Celotno besedilo (2,99 MB)

Iskanje izvedeno v 8.71 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici