1. Učinkovitost metod za preprečevanje poškodb tkiva zaradi tlaka v enoti intenzivne terapijeAlbert Aleksander Pravdič, 2024, undergraduate thesis Abstract: Uvod: Poškodbe tkiva zaradi tlaka (PTT) predstavljajo pogost neželen dogodek, zlasti na enotah intenzivne terapije. Sedanje smernice za preprečevanje in zdravljenje PTT med drugim vključujejo repozicioniranje bolnikov, uporabo podpornih površin, ki enakomerno porazdelijo težo bolnika, ter uporabo zaščitnih oblog, ki zmanjšajo pritisk na ranljive dele telesa.
Metode: V zaključnem delu smo uporabili opisno metodo pregleda literature. Literaturo smo iskali v petih podatkovnih bazah: PubMed, CINAHL Ultimate (EBSCOhost), MEDLINE (EBSCOhost), Cochrane Library in ScienceDirect. Potek iskanja literature smo prikazali s PRISMA diagramom. Ustrezne rezultate smo nato razporedili glede na hierarhijo dokazov in jih prikazali s pomočjo opisne sintezne in evalvacijske tebele.
Rezultati: V končno analizo smo vključili 14 člankov. Rezultati so pokazali, da sta najzanesljivejši in najučinkovitejši metodi preprečevanja PTT uporaba profilaktičnih oblog in podpornih površin. Pozitivne rezultate so dosegli tudi z uporabo topikalnih pripravkov in uravnavanjem enteralne prehrane.
Razprava in zaključek: Največjo učinkovitost pri preprečevanju PTT odraslih, sprejetih na EIT, imajo profilaktične obloge in uporaba podpornih površin. Za vse vključene metode so potrebne kakovostne nadaljnje raziskave, specifične za to populacijo.
Keywords: poškodba tkiva zaradi tlaka, enota intenzivne terapije, učinkovitost, preprečevanje Published in DKUM: 21.01.2025; Views: 0; Downloads: 128
Full text (1,01 MB) |
2. Pomen uporabe kompresijske terapije pri kroničnem venskem popuščanjuInes Janel, 2024, undergraduate thesis Abstract: Uvod: Kronična venska insuficienca je klinično opredeljena kot skupek znakov in simptomov, ki so vzrok in posledica dlje časa trajajočega povečanega krvnega tlaka v venah spodnjih udov. Ključno je pravočasno ukrepanje z redno uporabo kompresijske terapije. Namen zaključnega dela je bil na podlagi pregledane literature raziskati pomen uporabe kompresijske terapije pri kroničnem venskem popuščanju.
Metode: Pregledali smo strokovno in znanstveno literaturo s področja pomena uporabe kompresijske terapije pri kroničnem venskem popuščanju. Literaturo smo iskali v podatkovnih bazah PubMed, CINAHL Ultimate (EBSCOhost) in Sage Journal. S pomočjo PRISMA diagrama smo prikazali potek iskanja, uporabili smo deskriptivno metodo dela.
Rezultati: V končno analizo smo vključili 10 raziskav. Ugotovili smo, da so pozitivni učinki kompresijske terapije možni le, če se ta izvaja dosledno. Pripomore k zmanjšanju simptomov in izboljšuje kakovost življenja. Izziv pri doseganju optimalnih rezultatov pri dosledni rabi terapije predstavlja predvsem doslednost pri upoštevanju navodil in pravilna uporaba predpisane kompresijske terapije.
Razprava in Zaključek: Kronična venska bolezen predstavlja vse večjo skrb zaradi naraščajočih trendov dolge življenjske dobe, zato je pravočasno ukrepanje ključnega pomena. Kompresijska terapija je učinkovita pri zdravljenju KVI, vendar je informiranost okrnjena, kar nakazuje na potrebo po večjem izobraževanju. Za izboljšanje doslednosti pacientov pri upoštevanju navodil in za boljše razumevanje so nujne dodatne raziskave koristi uporabe kompresijske terapije.
Keywords: kompresijska terapija, kronično vensko popuščanje, zdravljenje Published in DKUM: 17.01.2025; Views: 0; Downloads: 107
Full text (1,52 MB) |
3. Vpliv probiotikov na potek crohnove bolezniMelisa Trobentar, 2024, undergraduate thesis Abstract: Crohnova bolezen je vnetna črevesna bolezen in se kaže kot kronično vnetje v različnih delih prebavil, pojavnost bolezni pa v zadnjih letih narašča. Potek bolezni je progresiven, ne samo s črevesnimi spremembami, temveč tudi z zunajčrevesnimi sistemskimi manifestacijami, ki resno vplivajo na kakovost življenja in prognozo bolnikov Dokončnega zdravila za Crohnovo bolezen še ni, vendar obstajajo načini za lajšanje simptomov. Probiotiki so definirani kot živi mikroorganizmi, ki pozitivno delujejo na zdravje gostitelja, kadar jih apliciramo v ustreznih okoliščinah. Imajo pomembno vlogo pri vzdrževanju imunološkega ravnovesja v prebavnem traktu z neposredno interakcijo z imunskimi celicami. Učinkovitost probiotika je lahko odvisna od vrste, odmerka in bolezni, trajanje terapije pa je odvisno od klinične indikacije. Nekatere raziskave so pokazale, da je dodajanje probiotikov po operaciji koristno pri bolnikih s Crohnovo boleznijo, četudi druge študije kažejo, da zdravljenje z več sevi probiotikov ni bistveno spremenilo vnetja črevesja. Probiotiki vplivajo na črevesno mikrobioto blagodejno, zmanjšujejo vnetje in da je njihovo delovanje sevno-specifično. Pa vendar njihovega vpliva na potek Crohnove bolezni ne moremo natančno opredeliti, zato je potrebno na to temo opraviti več raziskav. Keywords: Crohnova bolezen, probiotiki Published in DKUM: 24.12.2024; Views: 0; Downloads: 88
Full text (652,36 KB) |
4. Strategije za opolnomočenje pacientaMaja Kolar, 2024, undergraduate thesis Abstract: Uvod: Opolnomočenje pacientov je ključni vidik sodobnega zdravstvenega varstva, katerega namen je povečati nadzor pacientov nad lastnim zdravjem in odločitvami o zdravstveni negi. Namen zaključnega dela je bil s pregledom znanstvene literature raziskati strategije medicinske sestre za opolnomočenje pacienta.
Metode dela: Izvedli smo pregled literature na sistematični način, uporabili smo deskriptivno metodo dela. Za iskanje znanstvene literature smo uporabili tuje podatkovne baze: PubMed, Cumulative Index to Nursing and Allied Health Literature (CHINAL) ter Sage Journals. Potek iskanja literature smo predstavili s pomočjo PRISMA diagrama. Sintezo vsebine smo predstavili z vsebinsko analizo.
Rezultati: V končni pregled smo vključili 9 raziskav, s pomočjo katerih smo identificirali strategije in pristope za opolnomočenje pacientov, ki potekajo v obliki skupinskega dela in/ali individualnega pristopa. Individualizirano izobraževanje prednjači glede na učinek pri pacientu, a zahteva od zdravstvenega delavca veliko ustvarjalnosti in inovativnost pri uporabi različnih izobraževalnih tehnik.
Razprava in zaključek: Naše ugotovitve kažejo, da lahko prilagojeno izobraževanje pacientov in integracija tehnologije v oskrbo pacientov znatno opolnomoči paciente. Izvajalci zdravstvenih storitev bi morali razmisliti o sprejetju teh strategij za izboljšanje rezultatov zdravljenja pacientov. Prihodnje raziskave bi morale raziskati dolgoročne učinke strategij opolnomočenja na zdravje pacientov. Keywords: zdravstvena nega, opolnomočenje, strategije, intervencija Published in DKUM: 23.10.2024; Views: 0; Downloads: 20
Full text (1,19 MB) |
5. Vpliv uporabe sedacijskih protokolov na klinične izide pri mehansko ventiliranih pacientihAna Krajnc, 2024, undergraduate thesis Abstract: Uvod: Pacienti v enoti intenzivne terapije pogosto potrebujejo sedacijo za obvladovanje vznemirjenja in bolečine. Vendar lahko neurejena sedacija negativno vpliva na njihovo zdravstveno stanje, zato so bolnišnice uvedle sedacijske protokole za doseganje optimalne sedacije. Namen zaključnega dela je raziskati, kako sedacijski protokoli vplivajo na klinične izide pri mehansko ventiliranih pacientih.
Metode: V zaključnem delu smo uporabili deskriptivno metodo dela. Izvedli smo pregled znanstvene in strokovne literature. Literaturo smo iskali v podatkovnih bazah Wiley Online Library, PubMed in CINAHL Ultimate. Identificirane raziskave smo razvrstili glede na hierarhično strukturo in jih analizirali ter predstavili v evalvacijski tabeli. Izvedli smo sintezo identificiranih raziskav.
Rezultati: V podrobno analizo pa smo vključili osem raziskav. Prišli smo do ugotovitve, da uporaba sedacijskih protokolov pozitivno vpliva na klinične izide mehansko ventiliranih pacientov.
Razprava in zaključek: Uporaba sedacijskih protokolov pri mehansko ventiliranih pacientih zmanjšuje trajanje hospitalizacije v enoti intenzivne terapije, potrebo po mehanski ventilaciji ter posledično stroške zdravljenja in smrtnost. Zaposleni v zdravstveni negi igrajo pomembno vlogo pri izvajanju sedacijskih protokolov. Keywords: sedacijski protokol, mehansko ventilirani pacienti, klinični izidi Published in DKUM: 23.10.2024; Views: 0; Downloads: 62
Full text (967,04 KB) |
6. Vpliv odstranitve žrelnice in cepljenja na pogostost infektivnih zapletov po vstavitvi polževega vsadkaŠpela Rozman, 2024, master's thesis Abstract: Uvod: Izguba sluha je najpogostejša senzorna motnja. Vzroki izgube sluha so pridobljeni ali prirojeni, izguba lahko nastane v prelingualni ali postlingualni fazi. Namen magistrskega dela je predstaviti vpliv adenoidektomije ter cepljenja proti pnevmokoku pri otroku z vstavljenim polževim vsadkom na pojav infektivnih zapletov po vstavljenem polževem vsadku.
Metode: Uporabili smo kvantitativno metodologijo, izvedli smo retrospektivno študijo. Za preverjanje hipotez smo uporabili deskriptivne in inferenčne statistične metode. V vzorec je bilo vključenih 228 otrok do 18. leta po vstavitvi polževega vsadka.
Rezultati: Naši rezultati so pokazali, da imajo necepljeni otroci statistično značilno manj zapletov kakor cepljeni (χ² = 6,05; p < 0,05), adenoidektomija pred vstavitvijo polževega vsadka ne vpliva na pojavnost infektivnih zapletov (χ² = 0,964; p < 0,05), starost manj kot 3 leta ob vstavitvi polževega vsadka pa je povezana s statistično značilno večjo pojavnostjo zapletov (χ² = 9,35; p > 0,05).
Diskusija in zaključek: Ugotavljamo, da adenoidektomija ni ključnega pomena pri preprečevanju infektivnih zapletov, starost ob vstavitvi vpliva na pojav infektivnih zapletov, cepljenje pa je pomemben preventivni ukrep za preprečevanje infektivnih zapletov po vstavitvi polževega vsadka, čeprav v naši raziskavi tega nismo dokazali. Keywords: odstranitev žrelnice, cepljenje, infektivni zapleti, polžev vsadek Published in DKUM: 04.09.2024; Views: 50; Downloads: 33
Full text (1,28 MB) |
7. Škodljivi vplivi kirurškega dima na operacijsko osebjeAnja Ivančič, 2024, undergraduate thesis Abstract: Operacijske medicinske sestre delajo v težavnem okolju (mraz, tema, svetloba) in so izpostavljene mnogim nevarnostim. Ob uporabi laserjev in različnih elektrokirurških naprav nastaja produkt, imenovan kirurški dim. Sestavljen je iz vodne pare (95 %) in iz drugih produktov (5 %), ki so kancerogeni in mutageni. Vdihavanje povzroča tveganje za draženje dihalih poti, prenos okužb in kancerogena obolenja. Keywords: kirurški dim, operacijska dvorana, zdravje zaposlenih Published in DKUM: 03.09.2024; Views: 44; Downloads: 53
Full text (816,22 KB) |
8. Preprečevanje poškodb tkiva zaradi tlaka med operativnim posegomLaura Kostreš, 2024, undergraduate thesis Abstract: Uvod: Poškodba tkiva zaradi tlaka (PTT) je lahko pogost zaplet v perioperativni zdravstveni negi. Ključnega pomena je, da pacienta pred začetkom operativnega posega namestimo v ustrezen položaj in pri tem uporabimo pripomočke za preprečevanje PTT. Namen zaključnega dela je raziskati načine preprečevanja PTT med operativnim posegom.
Metode: Izvedli smo pregled, analizo in sintezo znanstvene literature s področja preprečevanja PTT med operacijskim posegom. Uporabili smo deskriptivno oz. opisno metodo dela. Znanstveno literaturo smo iskali v tujih podatkovnih bazah: CINAHL, PubMed, ScienceDirect in Cochrane Library.
Rezultati: V končno analizo smo vključili 10 raziskav. Ugotovili smo, da lahko s pomočjo pripomočkov uspešno preprečimo ali zmanjšamo število PTT med operativnim posegom. S tem pa pripomoremo tudi k večjemu zadovoljstvu osebja ter manjšim stroškom.
Razprava in zaključek: Ob pregledu strokovne literature menimo, da je preprečevanje PTT v operacijski dvorani usmerjeno predvsem v uporabo različnih pripomočkov. Treba bi bilo narediti še kakšno raziskavo, ki bi temeljila na predstavitvi različnih položajev za preprečevanje PTT v operacijski dvorani. Keywords: poškodba tkiva zaradi tlaka, operativni poseg, položaji pacienta, pripomočki Published in DKUM: 03.09.2024; Views: 35; Downloads: 30
Full text (1,12 MB) |
9. Vpliv pronacije na izboljšanje oksigenacije pri pacientu na mehanski ventilacijiLan Gajser, 2024, undergraduate thesis Abstract: Epidemija covid-19 je tako po svetu kot tudi v Sloveniji doprinesla k precej pogostejši uporabi mehanske ventilacije. Zaradi tega so se osvetlile težave, ki se pojavljajo pri njeni uporabi. Ena izmed strategij, ki naj bi veljala za napredno zdravljenje in vodila k doslednemu izboljšanju oksigenacije, je pronacija pacienta na mehanski ventilaciji. Namen zaključnega dela je bil raziskati vpliv pronacije na izboljšanje oksigenacije pri pacientu na mehanski ventilaciji.
V zaključnem delu smo uporabili opisno metodo dela, natančneje metodo pregleda literature. V podatkovnih bazah Cinahl, Scopus in Pub med smo poiskali literaturo in ta proces prikazali v diagramu PRISMA. Rezultate smo prikazali v vsebinski in evalvacijski tabeli. Izbrane članke smo razporedili glede na hierarhijo dokazov in jih prikazali s pomočjo evalvacijske tabele.V končno analizo je bilo vključenih 13 člankov. Rezultati izbranih raziskav so pokazali, da lahko na izboljšanje oksigenacije vplivajo čas pronacije, bolezen pacienta in hkratna uporaba drugih metod zdravljenja. Proniran položaj ima pozitiven vpliv na oksigenacijo pri mehanski ventilaciji. Proniran položaj lahko pripomore k izboljšanju oksigenacije pri pacientih z ARDS, z in brez covid-19, pri invazivni mehanski ventilaciji kot tudi pri uporabi neinvazivne mehanske ventilacije. Keywords: mehanska ventilacija, pronacija, proniran položaj, oksigenacija Published in DKUM: 29.07.2024; Views: 134; Downloads: 84
Full text (1,92 MB) |
10. Uporaba ultrazvoka pri vstavitvi žilnih katetrov pri pacientu v urgentni ambulantiUrška Završnik, 2024, master's thesis Abstract: Uvod: Za lažjo vstavitev žilnih katetrov je priporočljiva uporaba ultrazvoka. Ultrazvok je namreč hitra in zanesljiva metoda pri oteženem venskem dostopu, s katero lahko prihranimo čas in se tako izognemo kasnejšim nepotrebnim vstavitvam centralnega venskega katetra in njihovim zapletom. Namen zaključnega dela je bil raziskati prednosti uporabe ultrazvoka pri vstavitvi žilnih katetrov pri bolniku v urgentni ambulanti v primerjavi s klasično slepo vstavitvijo žilnih katetrov.
Metode: Uporabili smo metodo pregleda, analize in sinteze znanstvene literature ter metodo kompilacije in komparacije. Za izvedbo pregleda literature smo upoštevali PRISMA-smernice, članke pa smo ocenili s pomočjo Joana Briggs Institutes ocenjevalnega orodja. Za prikaz analize podatkov je bila uporabljena vsebinska analiza.
Rezultati: V raziskavi smo prepoznali 177 člankov, od katerih smo v končno analizo vključili 12 člankov. Ugotovili smo, da je ultrazvočno vodena tehnika uspešnejša ter hitrejša od tradicionalne/slepe tehnike vstavitve žilnega katetra. S pomočjo ultrazvoka se zmanjšata čas vstavitve in število, pojavi pa se manj zapletov, zabeležena je nižja stopnja bolečine ter večje zadovoljstvo bolnikov.
Razprava in zaključek: Žilni katetri so nujno potrebni za obravnavo kritično bolnih bolnikov in za aplikacijo intravenske terapije. Za lažjo in hitrejšo nastavitev intravenskega dostopa si lahko pomagamo z ultrazvokom, ki ima trenutno svoje mesto predvsem pri urgentnih stanjih, neizkoriščena pa je uporaba ultrazvoka v vsakdanji rabi. Keywords: ultrazvok, žilni katetri, bolnik, urgentna ambulanta Published in DKUM: 22.04.2024; Views: 283; Downloads: 74
Full text (1,02 MB) |