1. Sprejemanje in uporaba informacijskih tehnologij v slovenskem javnem zdravstvu : nacionalna raziskava z uporabo modela UTAUTMatej Vinko, Špela Brecelj, Ivan Eržen, Dejan Dinevski, 2013, izvirni znanstveni članek Opis: Izhodišča: Namen raziskave je bil oceniti sprejemanje in uporabo informacijske tehnologije (IT) med različnimi profili strokovnega osebja, zaposlenega v slovenskih javnih zdravstvenih ustanovah. Kljub dolgoletnemu procesu informatizacije slovenskega zdravstva taka raziskava, kolikor vemo, na nacionalni ravni še ni bila izvedena.
Metode: Na podlagi metodologije Unified Theory of Acceptance and Use of Technology (UTAUT) smo sestavili anketni vprašalnik s 37 zaprtimi vprašanji. Na vprašanja so odgovarjali strokovni delavci, zaposleni v javnih zdravstvenih ustanovah v Sloveniji. K sodelovanju smo povabili 100 zdravstvenih ustanov. Z odgovori se jih je odzvalo 52. Prejeli smo 1575 veljavno rešenih vprašalnikov. Rezultate smo statistično analizirali na podlagi opisne statistike in logistične regresije. Mejo signifikantnosti smo postavili pri vrednosti p< 0,05.
Rezultati: Ugotovili smo visoko stopnjo upora- be in pripravljenosti za uporabo IT med vsemi profili anketirancev. Kar 77 % jih računalniški sistem pri delu uporablja večkrat na dan. Naj- višja stopnja povezanosti s pogosto uporabo IT imajo večletne izkušnje z uporabo IT pri delu (p < 0,001). Anketiranci so visoko ocenili koristnost uporabe IT (4,50 od 5) in lastno znanje uporabe IT (4,28). Nekoliko manj so zadovoljni z delovanjem računalniških sistemov in dosegljivostjo tehnološke pomoči v primeru težav (oboje 3,57).
Zaključki: Rezultati pričajo o splošni naklonjenosti IT med slovenskimi zdravstvenimi delavci in pogostosti uporabe. Rezultati so toliko bolj relevantni zato, ker je raziskava uspela zajeti vse profile zdravstvenih delavcev v vseh vrstah usta- nov po vsej Sloveniji. Ključne besede: Slovenija, teoretični modeli, odnos do računalnikov, motivacija, vedenje, javno zdravstvo Objavljeno v DKUM: 27.03.2017; Ogledov: 1675; Prenosov: 235 Celotno besedilo (206,59 KB) Gradivo ima več datotek! Več... |
2. UMETNOST V BOLNIŠNICI: ŠTUDIJA DVEH SLOVENSKIH PRIMEROVŠpela Brecelj, 2015, diplomsko delo Opis: Diplomsko delo raziskuje povezave med likovno umetnostjo in zdravstveno dejavnostjo, predvsem v smislu opremljanja bolnišničnih in sorodnih prostorov z likovnimi deli. Po uvodnem zgodovinskem pregledu se v teoretičnem delu razgledamo po različnih aspektih povezav med likovno in zdravilsko dejavnostjo: antropološkemu in psihološkemu pogledu sledi predstavitev teoretskih osnov likovne terapije, pregled sodobnega, na izsledkih raziskav temelječega pristopa do umetnosti v bolnišnicah, in nazadnje opis nekaterih vzorčnih primerov organizacij in projektov, ki v tujini in v Sloveniji skrbijo za likovno opremo zdravstvenih ustanov. V empiričnem delu z metodologijo opazovanja in strukturiranega intervjuja predstavimo dva slovenska primera tovrstnih projektov. Prvi primer z ljubljanske Pediatrične klinike je mednarodno organiziran natečaj z jasnimi pogoji, proračunom in strokovno komisijo v okviru organizacije Art Dans la Cité. Tu predstavimo dve deli, Koralni otok Damijana Kracine (2006) in Sedem običajnih stvari Tomaža Tomažina (2009). Drugi primer z Oddelka za porodništvo Splošne bolnišnice dr. Franca Derganca, Šempeter pri Novi Gorici, pa je ad hoc projekt Ustvarjajmo dan (2015), ki sloni na prostovoljnem delu, ljubiteljski kuratorski praksi in donacijah umetnin. Kot se je med raziskovanjem opremljanja slovenskih zdravstvenih ustanov z likovnimi deli izkazalo, je drugi primer bližje vsakdanji praksi v našem prostoru. Ključne besede: Umetnost kot terapija, umetnost in bolnišnice, medicina in umetnost, terapevtske dejavnosti, na izsledkih raziskav temelječa umetnost, terapevtsko okolje, interdisciplinarnost Objavljeno v DKUM: 19.10.2015; Ogledov: 1766; Prenosov: 179 Celotno besedilo (2,31 MB) |
3. |
4. |