| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 190
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Rekonstrukcija mehanizma in optimizacija izkoristka replike
Jure Pajžlar, 2025, magistrsko delo

Opis: V magistrski nalogi je predstavljena raziskava trga podobnih airsoft replik z namenom določitve osnove za predelavo replike. Opisano je delovanje replike ter izbira posameznih komponent za nadgradnjo replike na želene parametre. Povzet je postopek izvedbe nadgradnje, prav tako pa je izvedena ekonomska analiza, ki določa končno ceno predelane replike. V okviru naloge je bil izveden eksperiment, ki je preučeval vpliv mase kroglic in dolžine cevi na izhodno kinetično energijo. Vpliv je bil potrjen z uporabo testiranja variacij parametrov. Na podlagi rezultatov meritev sta bili določeni optimalna masa kroglice in dolžina cevi za repliko, ki je predmet naloge.
Ključne besede: Airsoft replika, kinetična energija, rekonstrukcija, analiza, optimizacija
Objavljeno v DKUM: 24.04.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 1
.pdf Celotno besedilo (5,12 MB)

2.
A computational model for analysing the wear behaviour of polymer gears
Aljaž Ignatijev, Srečko Glodež, Aleš Belšak, Matej Borovinšek, 2025, izvirni znanstveni članek

Opis: In the presented study, a computational model was developed to analyse the wear behaviour of contacting mechanical elements like gears, bearings, etc. The model was built in the framework of the PrePoMax open-source CalculiX FEM (Finite Element Method) solver and enables a detailed analysis of the meshing dynamics of contacting mechanical elements. The model also considers the hyperelastic behaviour of the material in contact and the impact of operating temperature. The developed computational model was evaluated on a spur gear pair, where the pinion made of POM (Polyoxymethylene) was meshed with a support gear made of case-hardened steel 16MnCr5. The computational results were compared with the analytical results according to the VDI 2736 guidelines and experimental results on the real gear pairs. Compared to the standardised procedure according to the VDI 2736 guidelines, the model's main advantage is the geometry updating after a chosen number of loading cycles, enabling a more accurate prediction of wear behaviour under rolling/sliding loading conditions.
Ključne besede: wear, polymer gears, computational modelling, experimental testing
Objavljeno v DKUM: 08.04.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 7
.pdf Celotno besedilo (5,53 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

3.
Noise evaluation of S-polymer gears
Boštjan Trobentar, Matija Hriberšek, Simon Kulovec, Srečko Glodež, Aleš Belšak, 2022, izvirni znanstveni članek

Opis: In this study, an acoustic behaviour of S-polymer gears made of the material combination POM/PA66 was investigated and compared to the standardised involute gears (E-gears). Basic evaluating characteristics included noise during operation, which is of particular significance when noise reduction is expected. The measured signals were analysed in time and frequency domains and the levels of acoustic activity were compared. The experimental results have shown that the sound pressure level of both E- and S-polymer gears are proportional to the torque. However, the comprehensive noise evaluation has shown some advantages of S-polymer gears if compared to the E-polymer gears. In that respect, S-polymer gears were found more appropriate for noise reduction of gear drive systems in the case of normal loading and typical drive speed. Future studies in the operating behaviour of S-polymer gears could also cover noise evaluation using new methods of sound signal analysis at different temperatures of gears.
Ključne besede: polymers, S-gears, sound, noise analysis
Objavljeno v DKUM: 24.03.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 5
.pdf Celotno besedilo (7,02 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

4.
Konstruiranje robotske celice z upoštevanjem varnega obratovanja : diplomsko delo
Nino Hojnik, 2024, diplomsko delo

Opis: V okviru praktičnega usposabljanja sem se pri podjetju IB Prokons d.o.o. srečal z konstruiranjem in projektiranjem različnih strojev in naprav. Sodeloval sem pri projektu zasnove robotske celice, s katero smo avtomatizirali proces izdelave izdelka za kupca. Pri tem smo se soočili z vprašanjem, kako zagotoviti varnost delavcu v robotski celici. Zato smo zasnovali tri sklope: varnostno okno, varnostno ograjo in postajo za preverjanje kakovosti izdelkov. Sklopi, njihovo delovanje in uporabljene varnostne rešitve/elementi so predstavljeni v tem diplomskem delu. Prav tako je predstavljena tema varnosti naprav in strojev, bistvene varnostne in zdravstvene zahteve ter proces ugotavljanja skladnosti strojev z določenimi zahtevami. Na koncu pa je na primeru naprave za tiskanje predstavljeno delovanje nekaterih varnostnih elementov v realnem okolju.
Ključne besede: varnost, varnost strojev, direktiva o strojih, varnostni elementi, konstruiranje, robotska celica
Objavljeno v DKUM: 06.03.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 33
.pdf Celotno besedilo (6,50 MB)

5.
Razvoj visokonapetostnega baterijskega sklopa za električni dirkalnik Formula Student
Nace Roter, 2024, magistrsko delo

Opis: Namen magistrskega dela je opisati celoten postopek razvoja visokonapetostnega baterijskega sklopa. V okviru zaključnega dela smo se seznanili z načrtovanjem parametrov akumulatorja, razvojem in izbiro sestavnih komponent, različnimi načini in postopki izdelave ter testiranjem celotnega sistema. Med procesom razvoja smo za dosego ciljev uporabili različne metode dela. Celoten postopek je zelo interdisciplinaren in zahteva poglobljeno znanje elektrotehnike in strojništva. Zaključno delo bo služilo prihodnjim generacijam ekipe UNI Maribor GPE pri izdelavi električnih dirkalnikov, pa tudi vsem ostalim, ki bi želeli razviti svoj baterijski sklop za napajanje različnih električnih naprav in vozil.
Ključne besede: Formula Student, baterijski sklop, akumulator
Objavljeno v DKUM: 23.12.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 16
.pdf Celotno besedilo (8,02 MB)

6.
Konstruiranje dvigala za avtomobilski motor
Marsel Novak, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo opisuje snovanje in konstruiranje dvigala za avtomobilski motor. Dvigalo je narejeno tako, da je mobilno in uporabno pri različnih tipih avtomobilov. V programskem paketu SolidWorks smo dvigalo v celoti tudi prostorsko modelirali. Izračunali smo potrebno velikost hidravličnega cilindra in po MKE metodi analizirali ustrezno izbiro konstrukcijske rešitve dvižne roke dvigala.
Ključne besede: avtomobilsko dvigalo, statični izračun, konstruiranje
Objavljeno v DKUM: 22.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 39
.pdf Celotno besedilo (2,04 MB)

7.
Koncept vozila za transport palet po neurejenem terenu
Žan Primik, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo zajema načrtovanje in konstruiranje koncepta vozila za transport palet po neurejenem terenu. Pri načrtovanju smo se omejili na zahtevano nosilnost, vrsto transporta in vrsto pogona. V programskem paketu SolidWorks smo modelirali 3D model vozila. Začeli smo s konstruiranjem osnovne konstrukcije, dodali dvižni sistem in zanj izbrali primeren hidravlični sistem. Na vozilo dodamo elektromotorje v pestu kolesa in za pravo izbiro le-teh opravimo izračun celotne potrebne moči. Na koncu preverimo še konstrukcijo z izdelavo simulacije in preverimo napetosti in deformacije, ki se pojavijo v modelu.
Ključne besede: transport palet, vozilo, 3D modeliranje, elektromotor v pestu, simulacija
Objavljeno v DKUM: 17.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 8
.pdf Celotno besedilo (3,14 MB)

8.
Razvoj uporabniškega vmesnika aplikacije za nadzor temperatur in napetosti v bateriji dirkalnika Formule študent : diplomsko delo
Oskar Šonc, 2024, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi je predstavljen razvoj aplikacije za nadzor in spremljanje baterijskega sistema pri vozilu Formula Študent. Aplikacija, razvita v Pythonu z uporabo knjižnic Tkinter in Matplotlib, omogoča realno časovno spremljanje temperaturnih in napetostnih podatkov ter generiranje termičnih map . Implementirane so funkcionalnosti za preverjanje povezave, javljanje napak in prikaz osnovnih informacij o najvišjih in najnižjih vrednostih. Optimizacija na osnovi prikaza vrednosti več grafov na enega je zmanjšala število prikazanih grafov s 96 na 6 , kar je izboljšalo delovanje aplikacije. Sistem prinaša prednosti, kot so izboljšana varnost, zanesljivost in prilagodljivost.
Ključne besede: nadzor baterijskega sistema, optimizacija grafov, vizualizacija podatkov, CAN komunikacija
Objavljeno v DKUM: 14.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 22
.pdf Celotno besedilo (1,90 MB)

9.
Nosilec koles s povečano nosilnostjo za osebna vozila : diplomsko delo
Lovro Pečečnik, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomska naloga opisuje konstruiranje nosilca za kolesa s povečano nosilnostjo. Namenjen je transportu težjih koles z osebnim avtomobilom. Med zasnovo je bilo veliko pozornosti posvečene prenosljivosti samega nosilca. V okviru zaključnega dela je bila opravljena statična analiza s pomočjo metode končnih elementov. Na podlagi rezultatov analize je bila nato zasnova nosilca rekonstruirana. Modeliranje in simulacija sta bila opravljena v programskem paketu SolidWorks
Ključne besede: konstruiranje, nosilec za kolesa, metoda končnih elementov, električno kolo, povečana nosilnost
Objavljeno v DKUM: 09.10.2024; Ogledov: 1; Prenosov: 24
.pdf Celotno besedilo (12,16 MB)

10.
Konstruiranje elementov konzolnega žerjava z zgibno ročico : diplomsko delo
Rok Osenjak, 2024, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi smo se ukvarjali s konstruiranjem treh različnih konzol, ki so potrebne za pritrditev vitla na glavno roko žerjava. Konstruirali smo jih tako, da lahko pri montaži uporabijo eno konzolo za več različnih tipov vitel. Za statično in dinamično analizo smo si pomagali z modulom Simulate, ki se nahaja znotraj programskega paketa PCT Creo Parametric 7.0. Upoštevati smo morali standard podjetja Palfinger ter standard, ki je splošno namenjen za vse ladijske dvižne naprave. Prav tako smo morali upoštevati omejitve glede fizične izdelave konzol in možnosti nadaljnje montaže.
Ključne besede: konzola, konstruiranje, simulacija, standard
Objavljeno v DKUM: 09.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 19
.pdf Celotno besedilo (1,82 MB)

Iskanje izvedeno v 0.24 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici