| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 205
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Uporaba visokotemperaturne toplotne črpalke za daljinsko ogrevanje hiš : magistrsko delo
Ana Hrlec, 2023, magistrsko delo

Opis: Namen magistrskega dela je prikazati primer daljinskega ogrevanja petih počitniških hiš, ki se ogrevajo s pomočjo geotermalne visokotemperaturne toplotne črpalke. Najprej je predstavljen obravnavani objekt in njegove toplotne izgube, ki so določene s pomočjo programa Knauf Insulation Energija 2014. Na podlagi teh je predpostavljeno, da imajo vse hiše v sistemu daljinskega ogrevanja enake toplotne potrebe. Skladno s tem je izbrana visokotemperaturna toplotna črpalka. Magistrsko delo se zaključi s preračunom investicijskih stroškov in pridobitve nepovratnih sredstev EKO sklada.
Ključne besede: visokotemperaturna toplotna črpalka, daljinsko ogrevanje, toplotne izgube, obnovljivi viri energije
Objavljeno v DKUM: 27.07.2023; Ogledov: 220; Prenosov: 34
.pdf Celotno besedilo (17,21 MB)

2.
Sistem za daljinsko in avtomatsko vodenje sončnih kolektorjev : diplomsko delo
Primož Brajar, 2023, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi so predstavljeni razvoj in sestavni deli sistema za ogrevanje sanitarne vode s sončnimi kolektorji. Predstavljen je uveljavljen sistem za solarno ogrevanje sanitarne vode v stanovanjski hiši. Sončni kolektorji so razširjena metoda ogrevanja sanitarne vode. Zaradi vedno višje cene energentov in nekaterih prednosti, ki jih imajo kolektorji, pa postajajo vedno bolj zanimivi. V delu bo obravnavan način delovanja sistema in pomembni sestavni elementi za avtomatsko delovanje. Prikazani bodo montaža, vzdrževanje sistema v njegovi obratovalni dobi in delovanje. Prav tako bo upoštevan ekonomski vidik uporabe sončnih kolektorjev namesto električnega bojlerja. Za višji izkoristek sončnih kolektorjev je bil razvit sistem reguliranja pozicije sončnih kolektorjev, pri katerem s svetlobnimi senzorji dosežemo tak položaj, da sončno energijo izkoristimo maksimalno. Hkrati je regulator toplote v zalogovniku prilagojen gretju vode do maksimalne temperature 57 °C za hišne potrebe. Sistem ogrevanja s sončnimi kolektorji je obtočni, zato je tukaj poraba električne energije zanemarljiva. Za popolnoma samostojno delovanje sistema sta bila dodana programirljiv logični krmilnik in sistem varoval za primer kakršne koli napake. Krmilnik meri zgornjo in spodnjo temperaturo v rezervoarju vode. Možno je tudi ogrevanje vode s pečjo na drva. V tem primeru krmilnik vklopi črpalko, ko se voda v peči segreje nad določeno temperaturo.
Ključne besede: izkoristek sonca, energetska učinkovitost, sončna energija, sončni kolektorji
Objavljeno v DKUM: 25.07.2023; Ogledov: 154; Prenosov: 45
.pdf Celotno besedilo (2,63 MB)

3.
Zasnova napihljivega šotora z rekuperacijo toplote : magistrsko delo
Nejc Zore, 2023, magistrsko delo

Opis: Magistrska naloga obravnava zasnovo napihljivega šotora z rekuperacijo toplote. Namen zaključenega dela je določiti najboljšega toplotnega prenosnika za mobilno uporabo. V tej nalogi bomo primerjali tri različne tipe toplotnih prenosnikov pri treh različnih temperaturah in treh različnih pretokih. Za preverjanje dobljenih rezultatov iz simulacije, s pomočjo računalniškega programa SolidWorks bomo najboljši rezultat preverili s ε - NTU metodo.
Ključne besede: rekuperacija toplote, protitočni toplotni prenosnik, sotočni toplotni prenosnik, križni toplotni prenosnik, napihljiv šotor
Objavljeno v DKUM: 01.06.2023; Ogledov: 306; Prenosov: 30
.pdf Celotno besedilo (7,78 MB)

4.
Energetski in ekonomski preračun za ogrevanje enostanovanjske hiše na lesno biomaso
Boštjan Medvešek, 2016, diplomsko delo/naloga

Opis: Diplomsko delo obravnava smotrnost uporabe lesne biomase za ogrevanje enostanovanjske hiše ali drugih objektov. Ker se izpusti CO2 in drugih škodljivih plinov v ozračje povečujejo in škodljivo vplivajo na okolje, v katerem živimo, bi bilo smiselno, da bi objekte v večini ogrevali na lesno biomaso in tako zmanjšali izpuste CO2 v ozračje. V teoretičnem delu diplomskega dela smo opisali, kaj je lesna biomasa in kako se jo da uporabiti, v praktičnem delu pa smo izračunali toplotne izgube za enostanovanjsko hišo in na osnovi izračuna določili moč uplinjevalne peči na polena. Določili smo tudi potrebno velikost hranilnika tople in sanitarne vode ter izdelali načrt za dimnik. Predstavili smo možnost ogrevanja na radiatorje in naredili izračun ekonomske upravičenosti projekta.
Ključne besede: Lesna biomasa, uplinjevalna peč, polena, ogrevanje
Objavljeno v DKUM: 19.04.2023; Ogledov: 378; Prenosov: 22
.pdf Celotno besedilo (2,66 MB)

5.
Vzdrževanje železniških relejnih signalno-varnostnih sistemov
Stojan Haler, 2015, magistrsko delo/naloga

Opis: V magistrskem delu je predstavljeno vzdrževanje signalnovarnostnih naprav in opis strukture sistema. Predstavljen je vidik doseganja nivojev varnosti pri načrtovanju, uporabi in vzdrževanju. V prvem delu je predstavljen splošen vidik in problematika vzdrževanja SV naprav v železniškem prometu. V drugem delu so predstavljeni signalnovarnosni sistemi, ki so razdeljeni glede na namembnost in področje uporabe. Predstavljeni so tudi osnovni gradniki sistema ter način delovanja in uporabnost. Sledi predstavitev področja uporabe, predstavitev varnostnih izhodišč za vrednotenje in doseganje posameznih varnostnih nivojev ter predstavitev predpisov, ki urejajo to področje. V zaključku je predstavljena problematika vzdrževanja relejnih skupin in predlog izboljšanja vzdrževalnih procesov ob upoštevanju možnosti podaljšanja življenjske dobe.
Ključne besede: rele, relejne skupine, signalnovarnostne naprave, vzdrževanje
Objavljeno v DKUM: 19.04.2023; Ogledov: 153; Prenosov: 18
.pdf Celotno besedilo (1,99 MB)

6.
Energetska analiza količine vodika potrebnega za osebna vozila v Republiki Sloveniji : magistrsko delo
Anja Majerič, 2022, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu smo opravili analizo trenutnega stanja proizvodnje električne energije v Republiki Sloveniji in analizo potenciala zelenih virov energije. Za potrebe preračuna količine vodika, ki bi ga potrebovali za vsa osebna vozila smo pregledali obstoječo ponudbo proizvajalcev vozil na vodikove gorivne celice za leto 2021 in jih na kratko opisali. Izračunali smo količino emisij CO2, ki jih proizvedejo osebna vozila na bencin in dizel ter količino energije, ki jo porabijo med delovanjem.
Ključne besede: vodik, obnovljivi viri energije, proizvodnja vodika, vodikove gorivne celice, promet
Objavljeno v DKUM: 12.01.2023; Ogledov: 484; Prenosov: 57
.pdf Celotno besedilo (3,16 MB)

7.
Analiza uporabe vodika na Hrvaškem : magistrsko delo
Franco Krog, 2022, magistrsko delo

Opis: Zaradi naraščanja števila prebivalstva v svetu so potrebe po različnih vrstah ogrevanja in prevoza čedalje večje, kar pa povečuje tudi ekološke težave. Z namenom manjše onesnaženosti okolja se išče nove alternative, ki bi omogočale prehajanje iz ene točke na drugo ter ogrevanje. Evropa ima velike težave pri samooskrbi z različnimi gorivi. Ena možnih alternativ za prihodnost je vodik. V magistrskem delu smo tako predstavili trenutno statistiko prometa in ogrevanja na Hrvaškem ter poskušali izračunati, koliko vodika bi potrebovali za ogrevanje in prevoz ter koliko energije za proizvodnjo vodika bi bilo potrebne. Izračunali smo, ali je koncept uvedbe vodika sploh izvedljiv.
Ključne besede: vodik, vodikove tehnologije, transport, ogrevanje, prihodnost
Objavljeno v DKUM: 18.11.2022; Ogledov: 575; Prenosov: 26
.pdf Celotno besedilo (2,52 MB)

8.
Zamenjava prenosnika toplote sistema za hlajenje komponent v turbinski zgradbi uklearne elektrarne kr?ko
Jakob Ban, 2022, diplomsko delo

Opis: Diplomska naloga zajema kratko predstavitev pomena jedrskih elektrarn danes, obratovanja in delovanja Nuklearne elektrarne Krško, predstavitev sistema za hlajenje komponent v turbinski zgradbi ter aktualno problematiko obstoječega prenosnika toplote v prej omenjenem sistemu. Zaradi dotrajanosti prenosnika toplote se v Nuklearni elektrarni Krško jeseni leta 2022 obeta zamenjava le-tega. V nalogi so opisani razlogi za zamenjavo ter preračun novega in obstoječega prenosnika toplote po metodi LMTD. Menjava prenosnika toplote prinaša večjo obratovalno zanesljivost in bo tako omogočila nemoteno proizvodnjo električne energije za naslednjih 20 obratovalnih let Nuklearne elektrarne Krško.
Ključne besede: prenosnik toplote, jedrska elektrarna, prenos toplote, jedrska elektrarna Krško
Objavljeno v DKUM: 02.11.2022; Ogledov: 286; Prenosov: 36
.pdf Celotno besedilo (4,32 MB)

9.
5th International Conference EnRe - Energy & Responsibility : book of extended abstracts
2022, zbornik

Opis: The tendency to improve energy devices, the impact of environmental factors and the development of new technologies for the exploitation of sustainable resources contribute to the fact that we have witnessed intensive energy development in the last decade. The two most important Slovenian energy pools, located in Velenje and Krško, are at the turning point of renovation, and are facing major challenges in the design and planning of modern energy devices. The current generation faces a great ethical responsibility to leave their descendants a world with as little human impact on the environment as possible. Therefore, communication between experts and researchers, discussion and exchange of different views for the future is of the utmost importance, which is exactly the purpose of the EnRe Conference.
Ključne besede: renewable energy and energy storage systems, classic energy systems, policies and strategies for RES, alternative energy systems, energy conversions, energy transfer, electrical machine, thermal machines, mathematical methods in energy engineering, environmental protection, micro and nano energetics, hydrogen technologies, low carbon technologies and strategies, nuclear energy, smart buildings, smart cities and smart grids
Objavljeno v DKUM: 09.06.2022; Ogledov: 829; Prenosov: 72
.pdf Celotno besedilo (14,78 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

10.
Ogrevanje, hlajenje in prezračevanje stavb : magistrsko delo
Toni Senica, 2022, magistrsko delo

Opis: V uvodu magistrskega dela bomo predstavil hibridni sistem ogrevanja, kjer se za ogrevanje uporabljata dva različna vira energije, opisali komponente, ki so sestavni del napredne regulacije ogrevanja, vgradnjo lokalnega prezračevanja z rekuperacijo in opisali potrebo po vgradnji klimatske naprave. Nato bomo po Pravilniku o učinkoviti rabi energije v stavbah (Pures 2010) in tehnični smernici TSG-1-004:2010 s pomočjo programa KI Energija 2017 izdelali energetsko izkaznico za referenčno enodružinsko hišo. Dobljeno energetsko izkaznico bomo nato primerjali z več izdelanimi energetskimi izkaznicami za enodružinsko hišo, iz katerih bo razvidno, kako določena posodobitev oziroma vgradnja novega sistema v enodružinsko hišo vpliva na končni izkaz energijske izkaznice. Namen magistrskega dela je predstaviti analizo prihrankov, ki bi jih dobili, če bi v omenjeni enodružinski hiši vzpostavili hibridni sistem ogrevanja, posodobili regulacijo ogrevanja ali vgradili lokalni prezračevalni sistem z vračanjem toplote.
Ključne besede: ogrevanje, hlajenje, prezračevanje
Objavljeno v DKUM: 24.05.2022; Ogledov: 735; Prenosov: 76
.pdf Celotno besedilo (6,02 MB)

Iskanje izvedeno v 0.17 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici