| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 5 / 5
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Tehnike sproščanja in uporaba le teh pri slovenskih kolesarjih in kolesarkah : diplomsko delo
Maruša Naglič, 2024, diplomsko delo

Opis: Glavni namen diplomskega dela je bil ugotoviti, če tehnike sproščanja vplivajo na pripravo za trening in tekmovanje kolesarja. Želja je bila predstaviti in raziskati tehnike sproščanja ter uporabo le-teh pri kolesarjih od 15. do 23. leta starosti. Anketa se je osredotočala na uporabo in poznavanje tehnik sproščanja. V anketo je bilo vključenih 20 kolesarjev iz različnih slovenskih kolesarskih klubov. Glavna ugotovitev diplomskega dela je bila, da se načini priprave na tekmovanja zelo razlikujejo od posameznika do posameznika. Sklepati je lahko, da so tehnike sproščanja med kolesarji poznan pojem, vendar so v praksi zelo malo rabljene. Kot je bilo predvidevano, kolesarji med posameznimi tehnikami sproščanja največkrat uporabljajo dihalne vaje. V anketi je bilo raziskano tudi, kakšen odnos imajo kolesarji z družino in svojim trenerjem. Kolesarstvo, sploh gorsko, je individualen šport, kar v praksi pomeni, da ima vsak posameznik svojega trenerja, ki mu sestavi plan individualno. Nekateri so s trenerjem bolj povezani kot drugi in se ob njegovi prisotnosti počutijo bolje. Enako je z vplivom staršev, družine. Večina se ob podpori družine počuti bolje in jih ne moti njihova prisotnost na tekmovanjih.
Ključne besede: kolesarstvo, priprava na tekmovanje, tehnike sproščanja, razvoj otrok in mladostnikov
Objavljeno v DKUM: 14.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 14
.pdf Celotno besedilo (916,87 KB)

2.
Razlike med telesnimi značilnostmi in sposobnostmi različnih tipov kolesarjev : diplomsko delo
Matej Merčun, 2023, diplomsko delo

Opis: Namen diplomskega dela je preučiti trenažni proces vseh tekmovalnih kategorij v cestnem kolesarstvu. Vsak športnik je zgodba zase, zato bi radi odkrili, kakšne posebnosti in izziv predstavlja posamezna kategorija za trenerja glede na njihove telesne značilnosti. Opisali bomo telesne in fiziološke razlike v kategorijah, jih primerjali med seboj in na takšen način poskušali ugotoviti, kateri trenažni proces bi lahko bil uspešen za doseganje vrhunskih rezultatov v določeni kategoriji. Kolesarstvo na prvi pogled ni šport, ki bi se ga športnik lahko naučil in obvladali njegove zahteve glede na različne tipe tekmovanj v letu ali dveh. Kolesarstvo zahteva večletni, postopni trenažni proces, da se mlad kolesar lahko izoblikuje v vrhunskega kolesarja in dosega najboljše rezultate. Trener, ki mu pripravlja programe za trenažni proces ima vsled tega izjemno težko nalogo, saj mora način izvajanja trenažnega procesa prilagoditi starostni skupini, v kateri trenutno kolesar je, ter upoštevati vse dejavnike, ki lahko vplivajo na njegov razvoj rezultata. To diplomsko delo je namenjeno kolesarjem, trenerjem, delavcem v kolesarstvu in staršem kolesarjev.
Ključne besede: cestno kolesarstvo, delo z mladimi, trenažni proces, telesne značilnosti, uspešnost kolesarjev.
Objavljeno v DKUM: 05.09.2023; Ogledov: 372; Prenosov: 25
.pdf Celotno besedilo (1,90 MB)

3.
Vpogled v proces treninga starostnih selekcij v cestnem kolesarstvu z vidika trenerja : diplomsko delo
Blaž Debevec, 2022, diplomsko delo

Opis: Namen diplomskega dela je preučiti trenažni proces vseh tekmovalnih kategorij v cestnem kolesarstvu. Vsak športnik je zgodba zase, zato bi rad odkril, kakšne posebnosti in izziv predstavlja posamezna kategorija za trenerja. Opisal bom fiziološke in psihološke razlike v kategorijah, jih primerjal med seboj in na tak način ugotovil, kakšen trening potrebuje določena kategorija. Kolesarstvo ni šport, ki bi ga športnik lahko obvladal v letu ali dveh. Zahteva večletni, postopni trenažni proces, da se mladostnik lahko izoblikuje v vrhunskega športnika. Trener ima zato težko nalogo, saj mora način treningov prilagoditi svoji starostni skupini, poleg tega pa upoštevati še ostale prej naštete dejavnike. Predvsem tukaj velja omeniti vpliv na športnikovo fizično zdravje, ki bo športniku omogočilo ustrezen razvoj.
Ključne besede: Cestno kolesarstvo, delo z mladimi, trening, trenerstvo
Objavljeno v DKUM: 09.09.2022; Ogledov: 537; Prenosov: 71
.pdf Celotno besedilo (1,51 MB)

4.
Primerjava anaerobne kapacitete BMX in cestnih kolesarjev na Wingate testu
Žan Godina, 2020, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu bomo predstavili BMX in cestno kolesarstvo, ter njihove anaerobne značilnosti in primerjave. V nadaljevanju diplomskega dela bomo predstavili in podrobno opisali test imenovan »Wingate«, kjer smo testirali 20 kandidatov in sicer 10 BMX kolesarjev in 10 cestnih kolesarjev. Izide obeh kolesarskih panog smo med seboj primerjali s programov SPSS, kjer smo primerjali moč, hitrost in vzdržljivost posameznika. Izide obeh kolesarskih panog bomo med seboj primerjali. Znotraj posamezne kolesarske panoge nas je zanimala tudi starost tekmovalcev, njihova teža in višina posameznika .
Ključne besede: BMX kolo, cestno kolo, hitrost, moč, vzdržljivost, Wingate test
Objavljeno v DKUM: 09.03.2020; Ogledov: 1301; Prenosov: 178
.pdf Celotno besedilo (1,43 MB)

5.
Pomen laboratorijskih meritev za rezultat vožnje na čas v cestnem kolesarstvu
Andrej Hauptman, 2019, diplomsko delo

Opis: Osnovni namen diplomskega dela je bilo ugotavljanje in primerjanje pridobljenih podatkov iz laboratorijskih meritev in meritev v realnih pogojih – zunaj na terenu (kronometer na 10 km). V začetni fazi raziskovanja je bil pripravljen in izveden specifični protokol meritev za kolesarje specialiste za kronometer v laboratoriju. V drugem delu raziskovanja je bila izvedena simulacija tekmovalnih okoliščin, kjer smo s pomočjo spremljanja različnih parametrov, kot so izmenjava plinov, vsebnost koncentracije laktata v krvi, merjenje srčne frekvence, moči kolesarjev, analizirali in ocenjevali opravljeno delo in napor. Z vsemi izmerjenimi vrednostmi in statistično ovrednotenimi podatki bi lahko raziskava prispevala k boljšemu razumevanju vpliva vadbenega procesa na tekmovalno uspešnost vrhunskih kolesarjev.
Ključne besede: cestno kolesarstvo, vožnja na čas, učinkovitost, uspešnost
Objavljeno v DKUM: 09.03.2020; Ogledov: 1012; Prenosov: 150
.pdf Celotno besedilo (2,67 MB)

Iskanje izvedeno v 0.12 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici