| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 121
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Digitalna preobrazba balinarskega kluba: Zasnova in razvoj moderne spletne strani in testiranje uporabniške izkušnje
Leja Vehovec, 2023, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi smo obravnavali pomen spletnih strani in sistemov za upravljanje vsebin, predvsem sistem WordPress, ki smo ga izbrali na podlagi analize in ga v praktičnem delu uporabili za razvoj spletne strani za balinarski športni klub Krim Ljubljana. Izkušnje obiskovalcev smo testirali z anketo o uporabniški izkušnji strani, osredotočili smo se na razumevanje vsebine, enostavnost iskanja informacij in občutek varnosti. Rezultati kažejo, da so uporabniki zadovoljni s hitrostjo nalaganja strani, prilagojenostjo napravam, preglednostjo vsebine in grafičnimi elementi. Kljub pomislekom glede varnosti na strani, načrtujemo razširitev strani, saj je klub postal Nacionalni panožni center.
Ključne besede: CMS, spletna stran, WordPress, uporabniška izkušnja, oblikovanje spletne strani
Objavljeno v DKUM: 21.09.2023; Ogledov: 6; Prenosov: 3
.pdf Celotno besedilo (1,53 MB)

2.
Intelligent user interfaces and their evaluation: a systematic mapping study
Saša Brdnik, Tjaša Heričko, Boštjan Šumak, 2022, izvirni znanstveni članek

Opis: Intelligent user interfaces (IUI) are driven by the goal of improvement in human–computer interaction (HCI), mainly improving user interfaces’ user experience (UX) or usability with the help of artificial intelligence. The main goal of this study is to find, assess, and synthesize existing state-of-the-art work in the field of IUI with an additional focus on the evaluation of IUI. This study analyzed 211 studies published in the field between 2012 and 2022. Studies are most frequently tied to HCI and SE domains. Definitions of IUI were observed, showing that adaptation, representation, and intelligence are key characteristics associated with IUIs, whereas adaptation, reasoning, and representation are the most commonly used verbs in their description. Evaluation of IUI is mainly conducted with experiments and questionnaires, though usability and UX are not considered together in evaluations. Most evaluations (81% of studies) reported partial or complete improvement in usability or UX. A shortage of evaluation tools, methods, and metrics, tailored for IUI, is noticed. Most often, empirical data collection methods and data sources in IUI evaluation studies are experiment, prototype development, and questionnaire.
Ključne besede: intelligent user interfaces, IUI, usability, user experience, evaluation
Objavljeno v DKUM: 01.08.2023; Ogledov: 92; Prenosov: 14
.pdf Celotno besedilo (4,53 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

3.
Analiza uporabniške izkušnje spletne vizualizacije podatkov s Chart.js : diplomsko delo
Sara Kopriva, 2023, diplomsko delo

Opis: Namen dela je bil proučiti, ali spremenjen način predstavitve podatkov vpliva na čustva. Delo je bilo strukturirano v skladu s procesom k človeku usmerjenega oblikovanja. Predstavljeni so bili teoretični koncepti. Izvedeni so bili trije intervjuji z namenom pridobivanja uporabnikovih zahtev. S knjižnico Chart.js je bila ustvarjena interaktivna nadzorna plošča na temo ohranjanja gozdov. Z uporabo orodja PrEmo so bili znotraj anketnega vprašalnika izmerjeni čustveni odzivi na enake podatke v tabelah in v nadzorni plošči. Podatki so bili med anketiranci dojeti različno. Sprememba načina predstavitve podatkov je imela manjši vpliv na čustva, asociirana s podatki.
Ključne besede: uporabniška izkušnja, vizualizacija podatkov, Chart.js, vrednotenje, čustva
Objavljeno v DKUM: 13.06.2023; Ogledov: 368; Prenosov: 62
.pdf Celotno besedilo (2,53 MB)

4.
Načrtovanje in vrednotenje uporabniške izkušnje digitalno dostopnih rešitev za starejše uporabnike : magistrsko delo
Nina Lozinšek, 2023, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu smo raziskovali načrtovanje in vrednotenje uporabniške izkušnje digitalno dostopnih rešitev za starejše uporabnike. Izvedli smo sistematičen pregled literature, da smo predstavili uporabniško izkušnjo, načrtovanje le-te in ugotovili principe digitalne dostopnosti in težave, s katerimi se soočajo starejši uporabniki. Pripravili smo prototip rešitve na osnovi načrtovane uporabniške izkušnje in ga preverili z uporabniki, ki so bili ciljna publika. S pomočjo vprašalnika UEQ in intervjuja smo testirali vpliv principov digitalne dostopnosti na uporabniško izkušnjo in ugotovili, da uveljavljanje teh principov pozitivno vpliva na uporabniško izkušnjo starejših uporabnikov.
Ključne besede: uporabniška izkušnja, digitalna dostopnost, starejši uporabniki, načrtovanje, vrednotenje
Objavljeno v DKUM: 23.05.2023; Ogledov: 209; Prenosov: 34
.pdf Celotno besedilo (4,02 MB)

5.
Razvoj inovativnih uporabniških vmesnikov na osnovi inteligentnih oblačnih storitev azure : diplomsko delo
Nina Stojanova, 2023, diplomsko delo

Opis: V tem delu smo se osredotočili na razvoj sodobnega in inovativnega uporabniškega vmesnika z uporabo storitev Azure. Cilj je bil raziskati, kako lahko uporabimo oblačne storitve in tehnologije, kot sta kognitivna in umetna inteligenca, za izboljšanje uporabniške izkušnje ter proučiti, ali te rešitve lahko nadomestijo tradicionalne pristope k razvoju uporabniških vmesnikov. V delu smo uporabili deskriptivno metodo za opis storitev Azure in kognitivne ter umetne inteligence. Z uporabo primerjalne analize smo primerjali rešitve, zgrajene na Microsoftovih storitvah. Za razvoj mobilne aplikacije smo uporabili metodo agilnega razvoja programske opreme, pri čemer smo upoštevali tudi smernice za oblikovanje uporabniških vmesnikov. Za evalvacijo uporabniške izkušnje smo izvedli uporabniški test. Na osnovi našega dela smo ugotovili, da so storitve Azure zelo uporabne za razvoj sodobnih uporabniških vmesnikov, saj omogočajo dostop do naprednih funkcij.
Ključne besede: sodoben vmesnik, inovativen vmesnik, storitev Azure, kognitivne storitve, umetna inteligenca, uporabniške izkušnje
Objavljeno v DKUM: 23.05.2023; Ogledov: 185; Prenosov: 24
.pdf Celotno besedilo (2,87 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

6.
Analiza in primerjava programskih ogrodij za razvoj sodobnih spletnih rešitev na osnovi platform Node.js in Java : diplomsko delo
Dragana Naceva, 2023, diplomsko delo

Opis: Z raziskavo so bile preučene zmogljivosti platform Node.js in Java za razvoj sodobnih spletnih rešitev ter primerjana ogrodja, ki temeljijo na teh platformah. Raziskava primerja priljubljenost, uporabo in priporočila razvijalcev spletnih ogrodij platforme Node.js in Java. Za dodatno primerjavo je bila izvedena anketa ter za analizo podatkov uporabljeni deskriptivna statistika in inferenčna statistika (test hi-kvadrat in Mann-Whitneyjev test). Anketa izpostavlja najpogosteje uporabljena ogrodja za spletni razvoj na obeh platformah: Express.js za Node.js in Spring Boot za Java. Na osnovi tega je bila z uporabo obeh ogrodij razvita preprosta spletna aplikacija ter predstavljene specifične lastnosti in razlike, predvsem v zvezi z delom s podatkovnimi bazami in implementacijo arhitekturnega modela Model-View-Controller (MVC).
Ključne besede: Java, Node.js, platform, ogrodja, razvoj, spletnih aplikacij.
Objavljeno v DKUM: 23.05.2023; Ogledov: 215; Prenosov: 30
.pdf Celotno besedilo (1,98 MB)

7.
Programiranje za splet na strani odjemalca : učno gradivo
Marko Hölbl, Lili Nemec Zlatolas, 2023, drugo učno gradivo

Ključne besede: programiranje, odjemalci, upravljanje z dogodki, e-gradiva
Objavljeno v DKUM: 28.02.2023; Ogledov: 277; Prenosov: 30
.pdf Celotno besedilo (1,17 MB)

8.
Analiza in primerjava zmogljivosti knjižnic Node.js za razvoj več-nivojskih spletnih rešitev : magistrsko delo
Žiga Donko, 2022, magistrsko delo

Opis: Na področju tehnologij Node.js imamo na voljo več ogrodij in knjižnic, ki omogočajo razvoj več-nivojskih spletnih rešitev. Časovna zmogljivost posameznih ogrodij in knjižnic omogoča razvoj učinkovitejših rešitev, kar omogoči krajši čas procesiranja zahtev in posledično ekonomske prednosti. V magistrski nalogi smo opravili raziskavo vidika zmogljivosti knjižnic in ogrodij Node.js za gradnjo več-nivojskih spletnih rešitev. Definirali smo metrike zmogljivosti na posameznih nivojih in implementirali programsko opremo za oceno posameznih metrik na posameznih nivojih ter izvedli eksperimentalne meritve. Na podatkovnem nivoju smo primerjali knjižnici Sequelize in Mongoose, med tema dvema se je knjižnica Mongoose izkazala za statistično značilno zmogljivejšo po metriki povprečnega časa poizvedb. Na nivoju spletnih storitev smo primerjali knjižnice Express.js, Fastify, Restify, Koa.js in Hapi z orodji Artillery, Autocannon ter lastno implementacijo meritev. Med le-temi se je izkazala knjižnica Fastify kot statistično značilno zmogljivejša po metrikah prepustnosti in odzivnega časa. Na nivoju odjemalca smo primerjali ogrodje Angular in knjižnico React po metrikah Web Vitals, izmerili smo statistično značilno ugodnejše metrike pri knjižnici React. Raziskava v predstavljeni magistrski nalogi razvijalcem omogoči načrtovanje arhitekture s kombinacijo tehnologij, ki so računsko zmogljivejša od preostanka.
Ključne besede: več-nivojske spletne rešitve, Node.js, programske knjižnice, primerjava zmogljivosti
Objavljeno v DKUM: 16.11.2022; Ogledov: 376; Prenosov: 83
.pdf Celotno besedilo (1,94 MB)

9.
Analiza mikrostoritveno usmerjenih zalednih rešitev na osnovi gRPC in REST v izvajalnem okolju .NET 6 : magistrsko delo
Klemen Grebovšek, 2022, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu smo izvedli analizo in primerjavo uporabe aplikacijskega vmesnika REST API ter ogrodja gRPC kot osnovo za izvedbo komunikacije v mikrostoritveno usmerjeni arhitekturi. Dilemo izbora osnove za izvedbo komunikacije smo želeli zmanjšati na podlagi zastavljenih raziskovalnih vprašanj osredotočenih na tehnične in ne tehnične kriterije uporabe. Osredotočili smo se na performančne zmogljivosti, porabo računalniških virov, primarno podporo pri izvedbi komunikacije in splošno podporo ter možnost integracije s proxy strežniki. Osnovo za raziskovanje in izvedbo meritev nam je predstavljala lastna implementacija zaledne mikrostoritveno usmerjene programske rešitve, katero smo implementirali v sklopu izvedbe eksperimenta. Raziskovanje smo zaključili s predstavitvijo rezultatov meritev in odgovori na zastavljena raziskovalna vprašanja. Rezultati meritev nakazujejo prednosti uporabe ogrodja gRPC na področjih performančnih zmogljivosti in porabe računalniških virov ter primarne podpore pri izvedbi komunikacije v mikrostoritveno usmerjeni arhitekturi.
Ključne besede: mikrostoritvena arhitektura, REST API, ogrodje gRPC, izvajalno okolje .NET 6
Objavljeno v DKUM: 26.10.2022; Ogledov: 263; Prenosov: 59
.pdf Celotno besedilo (3,32 MB)

10.
Razvoj in vrednotenje digitalno dostopnega spletnega mesta za deljenje multimedijskih vsebin : diplomsko delo
Nik Štebih, 2022, diplomsko delo

Opis: V nalogi smo poudarili pomembnost digitalne dostopnosti zaradi naraščanja števila ljudi z oviranostmi, hkrati pa narašča tudi število uporabnikov spleta. Cilji naloge so bili predstaviti digitalno dostopnost spletnih mest, opisati načine za zagotavljanje digitalne dostopnosti med razvojem spletnega mesta ter načine testiranja spletnega mesta. Posebno pozornost smo namenili multimedijski vsebini. Tako smo v okviru te naloge s pomočjo tehnologij HTML, CSS, JavaScript, PHP in MySQL razvili digitalno dostopno spletno mesto za deljenje multimedijskih vsebin in ga ovrednotili tako z avtomatiziranimi orodji kot ročno. Ugotovili smo, da lahko na osnovi orodij za testiranje digitalno dostopnih spletnih mest izboljšamo digitalno dostopnost spletnega mesta ter da z ročnim testiranjem lahko opazimo napake, ki jih orodja ne zaznajo.
Ključne besede: digitalna dostopnost, spletno mesto, multimedija, spletni razvoj, vrednotenje
Objavljeno v DKUM: 25.10.2022; Ogledov: 225; Prenosov: 24
.pdf Celotno besedilo (2,11 MB)

Iskanje izvedeno v 0.15 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici