| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 9 / 9
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Veščine uspešnih računovodij ter komuniciranje kot pomembna kompetenca
Maruša Štancer, 2023, diplomsko delo

Opis: Ko pomislimo na poklic računovodje, si pogosto najprej predstavljamo nadzorovanje denarnih transakcij, shranjevanje in analiziranje finančnih informacij ter obdelavo ogromnih količin podatkov. Vse to so ključne naloge računovodij, a vendar pogosto spregledamo veščino, brez katere se tega poklica ne da opravljati. To je komuniciranje, ki je nujno za posredovanje informacij, kar pa je glavni namen računovodstva. Zaradi nenehnega zviševanja standardov, razvoja tehnologij in pričakovanj se morajo računovodje konstantno izobraževati in nadgrajevati svoje splošne in specifične kompetence, vključno z veščino komuniciranja. V empiričnem delu diplomskega dela smo s pomočjo anketnega vprašalnika raziskali, ali računovodje upoštevajo Kodeks poklicne etike računovodij, katere so veščine uspešnih računovodij ter ali le-ti obiskujejo dodatna izobraževanja in tečaje za izboljšanje svojih kompetenc. V anketi je sodelovalo 42 udeležencev, ki smo jih naključno izbrali s pomočjo spleta. Vsi udeleženci so izključno iz računovodske stroke. Ugotovili smo, da računovodje pri svojem delu aktivno upoštevajo Kodeks poklicne etike računovodij, vendar pa ne vedo, kaj vse točno vsebuje. Raziskava je pokazala, da se večina računovodij udeležuje dodatnih izobraževanj in tečajev za izboljšanje svojih delovnih kompetenc.
Ključne besede: računovodstvo, komuniciranje, kompetence, uspešne računovodje
Objavljeno v DKUM: 02.11.2023; Ogledov: 378; Prenosov: 54
.pdf Celotno besedilo (958,09 KB)

2.
Metafore in računovodski izkazi
Samanta Štancer, 2023, magistrsko delo

Opis: Temeljni računovodski izkazi predstavljajo informacije, ki jih organizacija pripravi kot končni rezultat. Te informacije nam predstavljajo izkaz stanja, izkaz poslovnega izida, izkaz denarnih tokov ter izkaz gibanja kapitala. Pripravljeni so na osnovi predpisov imenovanih Zakon o gospodarskih družbah, Slovenski računovodski standardi ter Mednarodni standardi računovodskega poročanja. Informacije, ki jih pripravimo s pomočjo računovodskih izkazov so ključnega pomena pri izbiri poslovanja z organizacijo. Razumevanje računovodskih izkazov je glavnega pomena, saj lahko le tako razumemo poslovanje organizacije. Razumevanje tako zahteva veliko znanja ter izkušenj. Izkazi pa niso namenjeni le poznavalcem računovodskih izkazov ampak tudi drugim zunanjim uporabnikom. Ti lahko do podatkov dostopajo preko tako imenovanega portala AJPES, kjer organizacije vsako poslovno leto objavijo letno poročilo. Iz vidika razumevanja izkazov so se oblikovale tako imenovane metafore ali prispodobe, s pomočjo katerih lahko na bolj enostaven način razložimo določen pomen nekega pojava. Gre za razlago besed tistim uporabnikom, ki niso tako vešči ali izobraženi na posameznem področju. Metafore so začeli raziskovati avtorji, ki imajo velikokrat tudi svoj pogled na določena stališča. Njihov namen je iskanje metafor, ki se pojavijo pri sestankih ali razpravah, v samih računovodskih izkazih in podobno. V empiričnem delu magistrskega dela smo raziskali uporabo metafor v računovodskih izkazih, s pomočjo anketnega vprašalnika. V vzorcu je bilo 69 udeležencev, ki smo jih naključno izbrali s pomočjo spleta. V raziskavi so sodelovali predvsem pripravljavci računovodskih izkazov. Na podlagi raziskave smo ugotovili, da se večina anketiranih v svoji karieri ni srečala s simbolom, metaforo ali prispodobo. Prav tako smo ugotovili, da o posamezni metafori ali simbolu pravilno sklepajo glede na povezanost z računovodskim izkazi.
Ključne besede: računovodski izkazi, bilanca stanja, poslovna uspešnost, denarna uspešnost, metafore
Objavljeno v DKUM: 28.06.2023; Ogledov: 474; Prenosov: 102
.pdf Celotno besedilo (2,92 MB)

3.
MODELIRANJE ŽIVALSKE FIGURE NA RAZREDNI STOPNJI OSNOVNE ŠOLE
Mateja Štancer, 2009, diplomsko delo

Opis: Eno izmed področij likovne vzgoje je kiparstvo, kjer naj bi učenci razvijali motorično spretnost in občutljivost, razvijali telesno-kiparski odnos in občutenje likovnega prostora. Namen diplomskega dela je bil odkriti, v kolikšni meri se razlikujejo likovna dela učencev pri kiparjenju z glino v prvem, tretjem in petem razredu. Pri preučevanju likovnih izdelkov smo se osredotočili na kriterije: stojnost, gibanje, površino in estetičnost izvedbe. Raziskovalni vzorec je bil neslučajnostni, namenski in je predstavljal učence prvega, tretjega in petega razreda dveh osnovnih šol. Diplomsko delo je razdeljeno na dva dela. V prvem delu so predstavljena teoretična izhodišča vezana na kiparstvo. Posebej opisano je otrokovo likovno izražanje, pomen motivacije, likovno področje, likovna tehnika, likovni motiv in vrednotenje pri predmetu. V drugem delu pa je predstavljen raziskovalni del, kjer smo predstavili kiparske izdelke učencev in jih po v naprej določenih kriterij med seboj primerjali. Raziskavi smo ugotovili, da so se pojavile manjše razlike med spoloma znotraj iste starostne skupine učencev, glede na zastavljene kriterije. Pojavile so se tudi razlike med starostnimi skupinami, kar sovpada z dosedaj proučeno literaturo in raziskavami.
Ključne besede: Likovna vzgoja, kiparstvo, modeliranje, glina, živalska figura
Objavljeno v DKUM: 04.02.2021; Ogledov: 1001; Prenosov: 0

4.
Rezidentski status fizičnih oseb v Republiki Sloveniji
Samanta Štancer, 2019, diplomsko delo

Opis: V času, v katerem ima čedalje večji vpliv svetovna globalizacija, ki vpliva na pretok kapitala, razmere v gospodarstvu ter pretok dela in poslovnih zadev izven države, zavezancem za davek nastajajo različne težave. V takšnih razmerah se uporabljajo različne mednarodne pogodbe, ki jih med seboj sklenejo različne države in so zelo pomembne ter vse bolj aktualne. Davčne ovire, ki nastanejo pri mednarodnem trgovanju, se tako odpravljajo z mednarodnimi pogodbami o izogibanju dvojega obdavčevanja, s tem pa se zmanjšujejo tudi možnost nastanka davčnih utaj. Rezidenti Republike Slovenije smo obdavčeni po svetovnem dohodku, kar pomeni, da obdavčitev temelji na obdavčevanju dohodkov, ne glede na to, kje je bil dohodek prejet, ali v Republiki Sloveniji ali zunaj nje. Na dvojno obdavčevanje pomembno vplivajo določbe, ki so zapisane v davčni zakonodaji, in mednarodne pogodbe o izogibanju dvojnega obdavčevanja.
Ključne besede: status rezidenta, nerezident, konvencija, mednarodno obdavčenje, dvojna obdavčitev
Objavljeno v DKUM: 25.10.2019; Ogledov: 991; Prenosov: 101
.pdf Celotno besedilo (8,26 MB)

5.
Zasnova in optimizacija hidravličnega pogona mehanizma Kaplanovega gonilnika
Rok Štancer, 2018, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo obravnava zasnovo in optimizacijo hidravličnega pogona mehanizma Kaplanovega gonilnika. Na začetku magistrskega dela so na kratko predstavljene različne vodne turbine in njihove značilnosti. Podrobno je predstavljeno delovanje Kaplanovega gonilnika in delovanje vseh sil, ki bistveno vplivajo na izračun velikosti hidravličnega pogona. Opisano je delovanje genetskega algoritma, s katerim je potekala optimizacija mehanizma in hidravličnega pogona. Preračun in optimizacija obstoječega gonilnika je bila izvedena v programu Matlab. Optimizacija z vidika iskanja oblike mehanizma znotraj podanih omejitev, pri katerem za odpiranje in zapiranje gonilnih lopat porabimo najmanj dela, je bila uspešna. S tem pa je bila preverjena tudi kakovost rešitve obstoječega gonilnika.
Ključne besede: Kaplanov gonilnik, ročični mehanizem, hidravlični pogon, optimizacija, genetski algoritem
Objavljeno v DKUM: 05.03.2018; Ogledov: 1511; Prenosov: 50
.pdf Celotno besedilo (7,11 MB)

6.
Konstruiranje hidravličnega cepilca 17T z mobilno črpalko
Rok Štancer, 2014, diplomsko delo

Opis: Cilj diplomskega dela je idejno zasnovati in skonstruirati sestavne dele hidravličnega cepilca z mobilno črpalko. Na začetku diplomskega dela so na kratko predstavljeni različni cepilniki drv in njihovo delovanje. Večji poudarek je na hidravličnih cepilnikih. Predstavljene so glavne komponente cepilnika in napisana so navodila za uporabo in vzdrževanje. Opisane so tudi nekatere teoretične osnove o hidravličnih črpalkah in hidravličnemu cilindru za katerega je bil izdelan tudi preračun. Modeliranje cepilnika je potekalo s programskim paketom SolidWorks 2014. Na koncu je narejen analitični in numerični preračun konstrukcije cepilnika z računalniškim programom Abaqus.
Ključne besede: konstruiranje, hidravlični cepilnik drv, črpalka, numerična analiza
Objavljeno v DKUM: 20.10.2014; Ogledov: 2575; Prenosov: 810
.pdf Celotno besedilo (4,94 MB)

7.
PROGRAMI ZA REŠEVANJE PROBLEMA BREZPOSELNOSTI V SLOVENSKIH REGIJAH IN OBČINAH
Urška Štancer, 2011, diplomsko delo

Opis: Brezposelnost je osrednji makroekonomski problem, s katerim se soočajo vse evropske države. Tudi Slovenija ni izjema, saj od leta 2008 ponovno beležimo rast brezposelnosti. Brezposelnost delimo na: odkrito (kamor spada frikcijska, ciklična in strukturna brezposelnost) in prikrito ali latentno brezposelnost in prostovoljno in tehnološko brezposelnost. Ukrepi za zmanjšanje brezposelnosti so odvisni od vrste brezposelnosti. Brezposelnost v Sloveniji smo analizirali po regijah in občinah in prišli do ugotovitev, da je problem slovenskega trga dela nizka izobrazbena in kvalifikacijska struktura delovne sile, nizka stopnja delovne aktivnosti mladih in starejših, izobrazbena, poklicna in regionalna neskladja in nefleksibilnost trga dela. Vsi ti dejavniki vplivajo na število brezposelnih oziroma na stopnjo brezposelnosti. V Sloveniji so se zaradi problema brezposelnosti oblikovali programi kot so aktivna politika zaposlovanja, pasivna politika zaposlovanja in regionalni programi zaposlovanja. Pri regionalnih programih ima vsaka statistična regija svoj program, svoje ukrepe in cilje za izboljšanje zaposlovanje oziroma za zmanjšanje brezposelnosti.
Ključne besede: brezposelnost, trg dela, merjenje brezposelnosti, aktivna politika zaposlovanja, pasivna politika, regionalna politika
Objavljeno v DKUM: 20.01.2012; Ogledov: 3625; Prenosov: 410
.pdf Celotno besedilo (2,76 MB)

8.
INDIVIDUALNO PREMAGOVANJE STRESA
Barbara Štancer, 2010, delo diplomskega seminarja/zaključno seminarsko delo/naloga

Opis: V delu diplomskega seminarja smo si zastavili, da dokažemo kako močan vpliv ima stres na ljudi v današnjem času. Ljudje se na vsakem koraku soočajo z vplivi stresa, ki nanje vpliva pozitivno lahko pa tudi negativno-odvisno za kakšno vrsto stresa gre, ter kakšnemu tipu osebnosti pripadamo. Ker so vplivi stresa na telo in duha lahko zelo nevarni se je potrebno le-tega zavedati preden resno ogrozi naše zdravje. Tako je za ljudi, ki so pogosto izpostavljeni stresnim situacijam priporočljivo, da svoje zdravstveno stanje redno spremljajo in v primeru pojava simptomov hitro ukrepajo. Le s hitrim ukrepanjem se lahko izognemo trajnim posledicam, ki jih lahko ima stres na naše zdravje. Poznamo različne metode, ki nam pomagajo bojevati se s stresom. Nekatere nam pomagajo lajšati telesne simptome, ki jih ima vpliv stresa na naše telo, medtem ko nas druge naredijo psihično bolj močne ter čustveno bolj odporne na stresne dejavnike. Tako naprimer masaža predvsem na naše telo vpliva blagodejno ter ga sprošča, medtem ko je glavni učinek joge da se poleg njenega učinka na telo tudi psihično spočijemo in naberemo novi moči za nadaljnje delo.
Ključne besede: stres, stresorji, posledice stresa, metode za premagovanje stresa
Objavljeno v DKUM: 01.12.2010; Ogledov: 2477; Prenosov: 254
.pdf Celotno besedilo (323,23 KB)

9.
TEHNOLOGIJA TALJENEGA STEKLA IN LIKOVNE IZRAZNE MOŽNOSTI
Andreja Štancer, 2010, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu obravnavamo tehnologijo taljenega stekla in izrazne možnosti taljenega stekla. Namen naloge je raziskati, kako je z oblikovanjem taljenega stekla pri nas ter kakšne so možnosti za trženje in prodajo izdelkov iz taljenega stekla. Obravnavani so steklo kot material, tehnološki procesi, zgodovina stekla, unikatno oblikovanje kot možnosti za trženje in prodajo izdelkov, likovno oblikovanje ter taljeno steklo, ki je podrobno predstavljeno z zgodovino in vsemi načini ter postopki obdelave stekla. Po deskriptivni in eksperimentalni raziskovalni metodi je predstavljeno lastno likovno ustvarjanje, katerega cilj je preizkusiti, kako taljenje stekla poteka v praksi, preizkusiti določene postopke oblikovanja stekla, steklo uporabiti kot del lastnega likovnega ustvarjanja ter raziskati njegove tehnološke značilnosti, ki so likovno zanimive. Predstavljeno je lastno likovno ustvarjanje uporabnih izdelkov, fuzije, Bullseye ter upogibanja v model, ki vključujejo uporabo raznih barv, tekstur in oblik. Steklo je uporabljeno kot sredstvo lastne likovne ustvarjalnosti, ki se izraža s svojo obliko in barvo, ki jo pridobi zaradi tehnološke likovne značilnosti, ta je, da se delci stekla pri visoki temperaturi in ohlajanju spojijo in prevzamejo določeno obliko. Najprivlačnejša in specifična lastnost stekla je prosojnost, ki jo lahko s pridom izkoristimo pri umestitvi likovnega izdelka v prostor, tudi glede na smer svetlobe.
Ključne besede: steklo, zgodovina stekla, taljeno steklo, fuzija, unikatno oblikovanje
Objavljeno v DKUM: 11.10.2010; Ogledov: 3641; Prenosov: 511
.pdf Celotno besedilo (5,75 MB)

Iskanje izvedeno v 0.58 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici