| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 1255
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Nekovinski materiali
Ivan Anžel, Franc Zupanič, Mihael Brunčko, 2025

Opis: V skripti Nekovinska gradiva bodo študenti spoznali ključne vidike pomena nekovinskih materialov v sodobnem inženirstvu. Ti materiali so danes v številnih panogah postali nepogrešljivi pri načrtovanju in izdelavi izdelkov, v nekaterih primerih pa že povsem nadomeščajo kovine in zlitine. Kombinacija njihovih edinstvenih lastnosti omogoča razvoj tehnološko naprednih rešitev, ki so hkrati energetsko učinkovite in prijazne do okolja. S študijskim gradivom Nekovinski materiali bodo študenti pridobili poglobljeno razumevanje o zgradbi, lastnostih in tehnologijah izdelave polimernih, keramičnih in kompozitnih materialov.
Ključne besede: nekovinski materiali, polimeri, keramika, kompoziti, zgradba, lastnosti
Objavljeno v DKUM: 10.06.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 2
.pdf Celotno besedilo (17,25 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

2.
Analysis of different guide elements’ designs in hydraulic cylinders
Jan Pustavrh, Ana Trajkovski, Vito Tič, Marko Polajnar, Uroš Bohinc, Franc Majdič, 2025, izvirni znanstveni članek

Opis: In this study, the frictional behaviours of three different guide elements—guide rings, labyrinth seals, and hydrostatic bearings—in hydraulic cylinders is investigated experimentally. A modular, double-acting hydraulic cylinder was designed to compare these three different design elements under different pressures (0 bar, 120 bar, and 240 bar), velocities, and radial loads. The results show that the guide rings exhibit the highest friction, especially at high pressures. Labyrinth seals exhibit significantly lower friction and extend the service life of the components. Hydrostatic bearings allow low friction but require precise control of the fluid, which limits their use. The results provide practical guidelines for selecting guide elements and optimising the friction performance, durability, and efficiency of hydraulic systems. We found that the best solution from the points of view of design, friction, and economics is to use labyrinth seals as guiding elements for the fast reciprocal moving rods of hydraulic cylinders.
Ključne besede: hydraulic cylinder, guide ring, labyrinth seal, hydrostatic bearing, friction force
Objavljeno v DKUM: 22.05.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 2
.pdf Celotno besedilo (21,58 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

3.
Vpliv mikrolegiranja s kemijskimi elementi Sc, Y in V na mikrostrukturo in lastnosti zlitine Al-Mg-Si : doktorska disertacija
Sandi Žist, 2025, doktorska disertacija

Opis: V disertaciji je obravnavan vpliv mikrolegiranja s Sc, Y in V na razvoj kompleksne mikrostrukture in izboljšanja lastnosti. Referenčno zlitino predstavlja AA 6086, ki je modificirana zlitina AA 6082 z višjimi vsebnostmi Si, Cu in Zr. Preiskovani vzorci so bili liti v bakreno koliko ter toplotno obdelani v različnih temperaturnih režimih. Karakterizacija je potekala z uporabo matematičnih modelov ter eksperimentalno s svetlobno mikroskopijo, vrstično in presevno elektronsko mikroskopijo, energijsko disperzijsko spektroskopijo, rentgensko difrakcijo, diferenčno vrstično kalorimetrijo ter meritvami mehanskih lastnosti v obliki dilatometrije, trdote in tlačnih preizkusov. Izvedena je bila napredna karakterizacija mikrostrukturnih vsebin v litem in homogeniziranem stanju, ter v umetno staranih stanjih v temperaturnem območju od 170 °C do 450 °C. Razvoj mikrostrukture in lastnosti je primerljiv za zlitine s Sc in kombinacijo Sc in Y, medtem ko dodatek V bistveno ne vpliva na spremembe v referenčni zlitini. V vseh vzorcih so potrjeni številni eksotermni procesi, ki nakazujejo na aktiven razvoj disperzoidov in izločkov. Elementa Sc in Y vplivata na kinetiko izločanja predvsem pri povišanih temperaturah, kjer se reakcija nastajanja disperzoidov v primerjavi z referenčno zlitino premakne za red velikosti 50 °C. V vzorcih so detektirani majhni poligonalni in večji igličasti disperzoidi, za vzorca s Sc in Y pa je opravljena poglobljena karakterizacija prisotnih disperzoidov. Izboljšane mehanske lastnosti referenčne zlitine so bile dosežene s toplotno obdelavo vzorcev v litem stanju, kjer so izmerjene vrednosti v povprečju 77,5 HV ter so 30 % višje kakor v toplotno obdelanih homogeniziranih vzorcih. Visokotrdnostne lastnosti so bile dosežene s klasičnim staranjem pri 180 °C, kjer je povprečna izmera trdota po 8 urah znašala 122 HV.
Ključne besede: aluminijeve zlitine Al-Mg-Si, mikrolegiranje, mikrostruktura, mehanske lastnosti
Objavljeno v DKUM: 12.05.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 0

4.
Izbira habitata evropskega bobra Castor fiber (Rodentia: Castoridae) na Goričkem (severovzhodna Slovenija)
Laura Kološa, Franc Janžekovič, Tina Klenovšek, 2024, izvirni znanstveni članek

Opis: Evropski bober je v Sloveniji in večjem delu Evrope v začetku 20. stoletja veljal za izumrlo vrsto. Ob koncu 20. stoletja se je po številnih reintrodukcijah in uveljavitvi ohranitvenih ukrepov ponovno razširil. V Sloveniji se je vnovič naselil leta 1998, na Goričkem leta 2016. V zimi 2021/22 smo na Goričkem popisali šest vodnih teles, na katerih je bilo med letoma 2016 in 2020 potrjeno pojavljanje te vrste. Namen popisa je bil ugotoviti značilnosti bobrovega habitata na Goričkem glede na ključne okoljske dejavnike, ki mu omogočajo preživetje. Zaradi zgodnje faze naselitve smo domnevali, da je bober za svoj teritorij izbral optimalne habitate. Na izbranih odsekih vodnih teles smo popisali 82 ploskev. Aktivnost bobra je bila potrjena na 71 % ploskev s stoječo in 26 % ploskev s tekočo vodo. Najpogostejši tip kopenskega habitata so bile njive. Gozd je pokrival le 18 % ploskev. Bober je bil najpogosteje zabeležen prav na ploskvah z gozdom (73 %). Brežine vodnih teles so bile v glavnem zelo strme (> 60°). Sledovi bobra so bili najpogosteje najdeni na brežinah z višino do vključno 1 m, naklonom 30°–60° in povprečno 500 m oddaljenostjo od naselij. Vodotoki, ki jih je na Goričkem naselil bober, so razmeroma ozki in plitki, a jih bober kljub temu naseljuje. Najpomembnejši okoljski dejavnik za bobre je razpoložljivost ustrezne lesne vegetacije, s katero se hrani predvsem jeseni in pozimi. Poznavanje značilnosti in izbire habitata je pomembno za varstveno upravljanje in monitoring bobra na Goričkem in v Sloveniji.
Ključne besede: Castor fiber, evropski bober, ekološke spremenljivke
Objavljeno v DKUM: 06.05.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 3
.pdf Celotno besedilo (4,64 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

5.
Uspešnost organizacije kot posledica uspešne komunikacije in dobrih odnosov med vodjo in zaposlenimi na delovnem mestu
Maja Karlin, 2025, magistrsko delo

Opis: Uspešnost organizacije predstavlja ključno merilo njenega delovanja in pomembno vodilo za dosego ciljev ter ohranjanje konkurenčnosti v dinamičnem poslovnem okolju. Uspešnost organizacije predstavlja kompleksen koncept. Vemo, da je uspeh vseh organizacij, tako javnih kot zasebnih, odvisen od številnih dejavnikov. Ključno vlogo med njimi pa imata komunikacija in odnosi na delovnem mestu. Komunikacija je t.i. osnovni gradnik delovanja vsake organizacije. Sinergija med vodstvom in zaposlenimi predstavlja pomemben element uspešnosti organizacije, saj temelji na vzajemnem zaupanju, sodelovanju in skupnem delovanju v smeri doseganja zastavljenih ciljev. Dobri odnosi na delovnem mestu temeljijo na medsebojnem zaupanju, spoštovanju, empatiji in podpori med sodelavci. V prvem delu magistrske naloge uporabimo deskriptivno metodo dela, s katero analiziramo že obstoječe raziskave in strokovno literaturo s tega področja. V empiričnem delu pa uporabimo anketiranje kot raziskovalni inštrument, s katerimi ugotavljamo, kako so za uspešnost organizacije pomembni dobra komunikacija ter dobri odnosi na delovnem mestu med vodjo in zaposlenimi. S pomočjo grafov in tabel predstavimo rezultate, ki smo jih analizirali z uporabo računalniškega programa Microsoft Excel in SPSS. Rezultati kažejo, da so ljudje v organizaciji, kjer je bila raziskava izvedena, na splošno zadovoljni s komunikacijo in menijo, da je ta dovolj dobra. Strinjali so se s trditvami, da le-ta spodbuja in motivira navdušenje za doseganje ciljev podjetja, kar seveda pozitivno vpliva na uspeh podjetja. Prav tako pa rezultati kažejo, da so dobri odnosi prav tako eden izmed ključnih dejavnikov za uspešnost podjetja.
Ključne besede: organizacija, uspešnost, komunikacija, odnos
Objavljeno v DKUM: 24.04.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 30
.pdf Celotno besedilo (1,06 MB)

6.
Organizacija in organiziranje
2025

Opis: Sodobna družba je družba organizacij. Organizacije so prostor, kjer se ljudje nahajamo v različnih oblikah, različnih dejavnostih in zasledujemo različne interese in cilje. Ravno tako se vprašanje organizacije skozi institucionalno, instrumentalno opredelitev in skozi oblikovanje organizacije razvija že od samih začetkov vzpostavitve znanstvenega raziskovanja s področja organizacijskih ved. Vprašanja, ki so vezana na organizacijo in organiziranje, izhajajo najprej iz percepcije človeka in razumevanja zakonitosti organizacij, ki jih je potrebno upoštevati tako v formalnem kot v neformalnem pogledu. V znanstveni monografiji z naslovom Organizacija in organiziranje smo povezali vsebinsko zaokrožena poglavja, ki so nastala v avtorstvu in soavtorstvu visokošolskih učiteljev in sodelavcev ter doktorskih študentov. Tematski sklopi so vezani na področja organizacije, saj upoštevajo kadrovski, procesni in informacijski vidik. Obravnavajo torej področje treh glavnih stebrov organizacije, ki skozi zgodovino pomenijo tudi odskočno desko za bodoči razvoj in raziskovanje organizacijskih ved.
Ključne besede: organizacija, kompetence, družbena odgovornost, komunikacija, kakovost
Objavljeno v DKUM: 18.04.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 37
.pdf Celotno besedilo (6,26 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

7.
Hardware-in-the-loop simulations: a historical overview of engineering challenges
Franc Mihalič, Mitja Truntič, Alenka Hren, 2022, pregledni znanstveni članek

Opis: The design of modern industrial products is further improved through the hardware-inthe-loop (HIL) simulation. Realistic simulation is enabled by the closed loop between the hardware under test (HUT) and real-time simulation. Such a system involves a field programmable gate array (FPGA) and digital signal processor (DSP). An HIL model can bypass serious damage to the real object, reduce debugging cost, and, finally, reduce the comprehensive effort during the testing. This paper provides a historical overview of HIL simulations through different engineering challenges, i.e., within automotive, power electronics systems, and different industrial drives. Various platforms, such as National Instruments, dSPACE, Typhoon HIL, or MATLAB Simulink Real-Time toolboxes and Speedgoat hardware systems, offer a powerful tool for efficient and successful investigations in different fields. Therefore, HIL simulation practice must begin already during the university’s education process to prepare the students for professional engagements in the industry, which was also verified experimentally at the end of the paper.
Ključne besede: hardware-in-the-loop (HIL), controller-in-the-loop (CIL), power hardware-in-the-loop (PHIL), electric drives, automotive, DC-DC converters, inverter systems, grid applications, railway systems
Objavljeno v DKUM: 07.04.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 3
.pdf Celotno besedilo (11,27 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

8.
Nadzor policije nad preobremenjenostjo tovornih vozil na slovenskih cestah : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Informacijska varnost
Dejan Kerčmar, 2025, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obravnava nadzor nad preobremenjenostjo tovornih vozil na slovenskih cestah, s poudarkom na zakonodaji, nadzornih tehnologijah in vlogi pristojnih organov. Ugotovitve kažejo, da trenutni sistem zaradi tehnoloških in pravnih pomanjkljivosti ni dovolj učinkovit, kar vodi v pospešeno obrabo cest in povečano tveganje nesreč. Predlagane rešitve vključujejo uvedbo naprednih tehnologij za tehtanje vozil med gibanjem, okrepitev nadzornih organov ter ozaveščanje prevoznikov. Digitalizacija nadzornega sistema bi lahko izboljšala učinkovitost sankcij in zmanjšala negativne vplive preobremenjenosti na infrastrukturo in okolje.
Ključne besede: policija, preobremenjenost tovornih vozil, tehtanje, prekrški, diplomske naloge
Objavljeno v DKUM: 04.04.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 43
.pdf Celotno besedilo (1,14 MB)

9.
Specifična kazniva dejanja na avtocesti : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko delo
Igor Potisk, 2025, diplomsko delo

Opis: Ena izmed temeljnih nalog Policije je, da varuje življenje, zagotavlja osebno varnost in premoženje ljudi. Pri tem mora Policija spoštovati in delovati v skladu z zakoni, podzakonskimi akti, mednarodnimi sporazumi in pravnim redom Evropske unije. Pri opravljanju policijskih nalog smejo policisti uporabiti policijska pooblastila na podlagi in v obsegu, ki ga določa zakon, ter na način, določen z zakonom ali podzakonskimi predpisi, izdanimi na podlagi in v skladu z zakonom (načelo zakonitosti). Policija varuje premoženje in varnost ljudi s preprečevanjem, odkrivanjem in preiskovanjem kaznivih dejanj, prekrškov, odkrivanjem in prijemanjem storilcev takih dejanj ter njihovem predajanjem pristojnim organom. (»Zakon o nalogah in pooblastilih policije (»ZNPPol«, 2013). V skladu z navedenim mora biti Policija zelo dobro opremljena za delo, raziskovanje in preprečevanje specifičnih kaznivih dejanj na avtocesti. Pri preiskovanju kaznivih dejanj in sami prisotnosti Policije na avtocesti, ugotovimo, da gre za zelo specifično delo, kjer so hitrosti velike, oprema, usposobljenost policistov in kriminalistov ter obvladovanje vožnje v najekstremnejših razmerah pa nujno potrebni. Sam način raziskovanja, časovni okvir, nujnost in hiter pretok informacij, ki so potrebni za uspešno preiskavo specifičnih kaznivih dejanj na avtocesti, pa naravnost kličejo po ponovni uvedbi avtocestne policije. Med obravnavanimi kaznivimi dejanji na avtocestah sicer prevladujejo tatvine. Evropske razvite države, kot na primer Nemčija, Francija in Avstrija, imajo avtocestno policijo že vrsto let. Enote so zelo uspešne pri svojem delu in opravljajo svoje naloge na najvišji ravni. Slovenija je po zgledu navedenih držav ustanovila svojo policijsko enoto za delo na avtocesti, ki se je imenovala Specializirana enota avtocestne policije (SEAP) in delovala v okviru Generalne policijske uprave, kar je bil velik doprinos k zmanjšanju kriminala na avtocestnem križu. V diplomskem delu je predstavljeno, kaj vse opravlja policist ali policist-kriminalist ob odkritju ali prijavi kaznivih dejanj na avtocesti, kot so velike tatvine, tatvine, rop, roparske tatvine in goljufije ter konkretni primeri le teh. V teoretičnem delu je predstavljeno delo policista in kriminalista ter policijska pooblastila pri raziskavi. V praktičnem delu so predstavljeni dejansko delo, obremenjenost in oprema policista, policijska pooblastila kot tudi primeri iz prakse.
Ključne besede: tatvine, avtoceste, policija, oprema, varnost, diplomske naloge
Objavljeno v DKUM: 02.04.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 52
.pdf Celotno besedilo (3,27 MB)

10.
Microstructure and indentation properties of single-roll and twin-roll casting of a quasicrystal-forming Al-Mn-Cu-Be alloy
Franc Zupanič, Matjaž Macerl, Toshio Haga, Tonica Bončina, 2022, izvirni znanstveni članek

Opis: In this investigation, strips of an experimental Al-Mn-Cu-Be alloy were manufactured by high-speed single-roll and twin-roll casting to stimulate the formation of a quasicrystalline phase during solidification. The strips were characterised by light microscopy, scanning and transmission electron microscopy, microchemical analysis, and X-ray diffraction. Indentation testing was used to determine the mechanical responses of the strips in different areas. A smooth surface was achieved on both sides of the twin-roll-cast strip, while the free surface of the single-roll-cast strip was rough. The microstructures in both strips consisted of an Al-rich solid solution matrix embedding several intermetallic phases Θ-Al2Cu, Be4Al (Mn, Cu), Al15Mn3Be2 and icosahedral quasicrystalline phase (IQC). The microstructure of the single-roll-cast strip was more uniform than that of the twin-roll-cast strip. Coarse Al15Mn3Be2 particles appeared in both alloys, especially at the centre of the twinroll strip. These coarse particles adversely affected the strength and ductility. Nevertheless, both casting methods provided high-cooling rates, enabling the formation of metastable phases, such as quasicrystals. However, improvements in alloy composition and casting procedure are required to obtain enhanced microstructures and properties.
Ključne besede: single-roll casting, twin roll casting, microstructure, quasicrystal, hardness, aluminium, characterisation
Objavljeno v DKUM: 24.03.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 4
.pdf Celotno besedilo (10,68 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

Iskanje izvedeno v 0.16 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici