1. Vpliv telesne aktivnosti na depresijo pri mladostnikihLina Zelenik, 2023, diplomsko delo Opis: Uvod: Depresija je v današnjem času najpogostejša duševna motnja. Večina primerov se začne v adolescenci ali pri mladih odraslih in je pogosto kronično ter ponavljajoče se stanje. Zaradi pogostosti duševnih motenj med mladostniki in možnih dolgoročnih posledic je vpliv telesne aktivnosti na depresijo pri mladostnikih pomembna tema za raziskovanje. Namen zaključnega dela je raziskati vpliv telesne aktivnosti na depresijo pri mladostnikih.
Metode: V namen priprave zaključnega dela smo sistematično pregledali znanstveno literaturo in uporabili deskriptivno oziroma opisno metodo dela za opis posameznih pojmov. Za iskanje literature smo uporabili naslednje mednarodne podatkovne baze: PubMed, CINAHL in Cochrane Library. Potek iskanja smo prikazali s pomočjo PRISMA diagrama. Za prikaz sinteze dokazov smo uporabili tematsko analizo.
Rezultati: Skupno je bilo identificiranih 99 zadetkov, od katerih smo v končno analizo vključili 7 raziskav, ki so predstavljene v tabeli. Glavna tema, ki smo jo identificirali, je vpliv telesne aktivnosti na zdravljenje depresije pri mladostnikih z naslednjim tremi podkategorijami: vrste telesne aktivnosti, izidi in vrste zdravljenja.
Razprava in zaključek: Raziskave so pokazale, da je fizična aktivnost v sklopu zdravljenja in preprečevanja bolezni depresije pri mladostnikih pomembna. Vadba izboljša simptome depresije pri mladostnikih in ima zmeren antidepresivni učinek. Pri pacientih z depresijo je zdravstvenovzgojno delo bistvenega pomena, pri čemer ima največjo vlogo medicinska sestra, ki promovira telesno aktivnost in zdrav način življenja. Ključne besede: telesna aktivnost, depresija, mladostniki Objavljeno v DKUM: 17.03.2023; Ogledov: 78; Prenosov: 28
Celotno besedilo (760,11 KB) |
2. Znanje in odnos zdravstvenih delavcev v psihiatriji do uporabe fizičnega omejevanja pri pacientih z duševnimi motnjamiMaruša Brglez, 2023, magistrsko delo Opis: Uvod: Fizično omejevanje pacienta se uporabi zaradi omogočanja zdravljenja oz. za obvladovanje pacientovega nevarnega vedenja. Raziskave so potrdile, da se je uporaba fizičnega omejevanja pri pacientih na psihiatričnih oddelkih v zadnjem desetletju znatno povečala. Namen zaključnega dela je bil, raziskati znanje in odnos zaposlenih v psihiatriji do uporabe tega ukrepa pri pacientih z duševnimi motnjami.
Metode: Izvedena je bila presečna opazovalna raziskava s kvantitativno metodologijo raziskovanja. Uporabljen je bil validiran vprašalnik (n = 80). Analiza in prikaz rezultatov sta bila izvedena s pomočjo programske opreme IBM SPSS 28.0 ter deskriptivnih in inferenčnih statističnih metod.
Rezultati: Ugotovili smo, da je v povprečju imelo 73 (90,0 %) anketirancev ustrezno znanje o fizičnem omejevanju. Prav tako je 70 (90,0 %) anketirancev imelo pozitiven odnos do fizičnega omejevanja.
Razprava in sklep: Zdravstveni delavci na psihiatričnem področju pri obravnavi pacientov pogosto uporabljajo fizično omejevanje, zato je pomembno, da imajo ustrezno znanje o uporabi tega ukrepa, saj se le s strokovnim pristopom, ki temelji na znanju, razvije ugoden in pozitiven odnos do fizičnega omejevanja. Ključne besede: Posebni varovalni ukrep, zdravstvena nega, pacienti z duševnimi motnjami, psihiatrija Objavljeno v DKUM: 17.03.2023; Ogledov: 46; Prenosov: 8
Celotno besedilo (846,64 KB) |
3. Občutki pacientov z duševnimi motnjami med postopkom prisilne hospitalizacijeTadeja Polc, 2022, diplomsko delo Opis: Uvod: Pojavnost duševnih motenj iz leta v leto narašča, kar posledično prinaša več postopkov prisilnih hospitalizacij. Predpostavlja se, da pacienti ne morejo prepoznati potrebe po zdravljenju, ko so akutno bolni, vendar so hvaležni za prisilno hospitalizacijo in neprostovoljno zdravljenje, ko ozdravijo. Na splošno pa velja, da pacienti svojo hospitalizacijo v večini dojemajo kot travmatični dogodek. Namen zaključnega dela je raziskati občutke pacientov z duševnimi motnjami med postopkom prisilne hospitalizacije.
Metode: V zaključnem delu smo sistematično pregledali znanstveno literaturo na temo občutkov pacientov z duševnimi motnjami med postopkom prisilne hospitalizacije. Literaturo smo pridobili iz podatkovnih baz PubMed, CINAHL in Web of Science. V naprej smo si določili vključitvene in izključitvene kriterije ter celoten potek zbiranja podatkov predstavili s PRISMA diagramom.
Rezultati: Od skupno 1080 identificiranih zadetkov smo v končno analizo vključili osem raziskav, ki opisujejo, da nekateri pacienti ocenjujejo svojo hospitalizacijo negativno, medtem; ko jo drugi ocenjujejo tudi kot pozitivno izkušnjo, vendar veliko pacientov potrebo po sprejemu uvidi po odpustitvi iz prisilne hospitalizacije
Razprava in zaključek: Pregled literature kaže na to, da pacienti z duševnimi motnjami med postopkom prisilne hospitalizacije navajajo negativne in tudi pozitivne občutke. Poudarja se potreba po večji pozornosti, kako bolniki dojemajo prisilno hospitalizacijo, saj bi se tako izboljšala na dokazih temelječa klinična praksa. Ključne besede: hospitalizacija proti volji, čustva bolnikov, mentalne motnje Objavljeno v DKUM: 19.12.2022; Ogledov: 126; Prenosov: 54
Celotno besedilo (627,01 KB) |
4. Vpliv socialne fobije na kakovost življenja mladostnikaPetra Zrim, 2022, diplomsko delo Opis: Mladostništvo je obdobje, za katero so značilne velike spremembe in je čas, v katerem posameznik oblikuje svojo identiteto. V tem obdobju se največkrat pojavijo različne anksiozne motnje, ki vidno vplivajo na kakovost življenja posameznika. Socialna fobija spada med najpogostejše anksiozne motnje in je dejavnik tveganja za različne motnje in težave v kasnejšem življenju. Ogroženi so predvsem posameznikov odnos z ljudmi, akademski uspeh in zmožnost za službo in delo v prihodnosti. V zaključnem delu je bila pregledana strokovna in znanstvena literatura v angleškem jeziku. Gradivo smo iskali v naslednjih mednarodnih bazah: PubMed, MEDLINE in Science direct. Uporabljeni članki, ki so se nanašali na izbrano temo, so bili prosto dostopni ter objavljeni v celoti in ne starejši od 10 let in sistematično pregledani. Opažamo negativen vpliv socialne fobije na medsebojne odnose. Mladostniki se vse raje zatekajo v virtualni svet, kjer se lahko pretvarjajo, da so nekdo drug. Situacije, kjer pride do stika iz oči v oči, so za njih zelo stresne in se počutijo nelagodno. Učenci imajo tudi slabši šolski uspeh, kar posledično vpliva na kasnejše poklicno življenje. Zaradi socialne fobije, jih ima veliko težave z delovno zmožnostjo, zato je za te posameznike značilna večja odsotnost v službi. Socialna fobija negativno vpliva na kakovost življenja mladostnikov in to na več področjih. Menimo, da bi se moralo več raziskav osredotočiti na to temo, ker je še premalo raziskana, predvsem pa zato, ker vpliva na mladostnikovo sedanjost in bo vplivala tudi na njegovo prihodnost ter pomembne odločitve. Ključne besede: spremenjen način življenja, anksioznost, socialna fobija v mladostništvu Objavljeno v DKUM: 19.12.2022; Ogledov: 149; Prenosov: 46
Celotno besedilo (804,47 KB) |
5. Vpliv poporodne depresije na izključno dojenjeNika Matjašič, 2022, diplomsko delo Opis: Poporodna depresija je stanje, ki ga lahko doživijo otročnice po porodu. Poznanih je veliko sprožilnih dejavnikov, ki vplivajo na nastanek poporodne depresije. Eden izmed mnogih povzročiteljev je izključno dojenje, ki predstavlja ključno prehrano prvih 6 mesecev otrokovega življenja. Namen zaključnega dela je raziskati vpliv poporodne depresije na izključno dojenje.
Metode: Zaključno delo smo pripravili s pomočjo pregleda literature. Strokovna literatura je bila zbrana v treh podatkovnih bazah (PubMed, CINAHL, ScienceDirekt). V zaključnem delu smo uporabili deskriptivno metodo, upoštevani so bili vključitveni in izključitveni kriteriji. Potek iskanja smo prikazali s pomočjo PRISMA diagrama.
Rezultati: Skupno število identificiranih virov, pregledanih v podatkovnih bazah, je bilo 329. V analizo smo lahko vključili 6 virov. Analiza je prikazana v tabeli, za sintezo je bila uporabljena sintezna tabela, v kateri so prikazane skupne karakteristike raziskav.
Razprava in zaključek: Pri večini raziskav je bilo ugotovljeno, da obstaja dvosmerna povezava med izključnim dojenjem in poporodno depresijo. Pomembno je, da zdravstveni delavci prepoznajo znake poporodne depresije in jih skušajo preprečiti. Ključnega pomena je otročnicam predstaviti znake in simptome poporodne depresije in pomen izključnega dojenja. Otročnice se morajo zavedati, da se ob pojavu kakršnihkoli simptomov lahko obrnejo na osebnega zdravnika, ginekologa ali druge zdravstvene delavce.
Ključne besede: poporodna depresija, izključno dojenje, dojenje Objavljeno v DKUM: 24.11.2022; Ogledov: 263; Prenosov: 160
Celotno besedilo (714,89 KB) |
6. Pomen preventivnih družinskih intervencij pri preprečevanju odvisnosti od psihoaktivnih substanc pri mladostnikihTamara Andjela Ivanović, 2022, diplomsko delo Opis: Uvod: Odvisnost od psihoaktivnih substanc (PAS) predstavlja svetovni zdravstveni in socialni izziv, s katerim se danes soočamo. Najbolj tvegana populacija za nastanek bolezni odvisnosti so otroci in mladostniki, zato so družine primarno mesto za učinkovite intervencije. Preventivne družinske intervencije imajo pri preprečevanju uporabe PAS pomembno vlogo, ob tem pa tudi različne družinske in šolske preventivne intervencije oz. v družine usmerjeni programi za preprečevanje uporabe PAS pri mladostnikih.
Metode: Pri pripravi zaključnega dela smo sistematično pregledali znanstveno literaturo, ki smo jo iskali v mednarodnih podatkovnih bazah: MEDLINE, CINAHL, Cohrane Library in v iskalniku Google Scholar. Določili smo vključitvene in izključitvene kriterije ter postopek iskanja zadetkov prikazali s pomočjo PRISMA diagrama.
Rezultati: V končno analizo smo vključili dvanajst raziskav. Ugotovili smo, da so bili univerzalne preventivne intervencije oz. programi večinoma učinkoviti pri zmanjšanju pogostosti uporabe PAS, vendar še vedno ni močnih in trdnih dokazov o učinkovitosti velikega števila preventivnih intervencij.
Razprava in zaključek: Preventivni programi oz. intervencije so lahko učinkoviti, vendar ne popolnoma, njihovi zanesljivejši oceni učinkovitosti se posveča premalo pozornosti. Prihodnje raziskave potrebujejo bolj poglobljeno analizo pri ocenjevanju učinkovitosti preventivnih programov. Ključne besede: preprečevanje odvisnosti, družinski preventivni programi, mladostniki, psihoaktivne substance Objavljeno v DKUM: 24.11.2022; Ogledov: 125; Prenosov: 39
Celotno besedilo (1,60 MB) |
7. Motivi za vpis na dodiplomski študijski program zdravstvene negeRobert Rebernik, 2022, diplomsko delo Opis: Uvod: Zagotavljanje kakovosti zdravstvenih storitev se prične že v času izobraževanja. Študentje so tisti, ki bodo prejeli in pridobili veliko novih informacij in veščin za svoj poklic. Motivacija je eden izmed glavnih konceptov izobraževanja. Uspešnost študentov se namreč kaže kasneje v delovnem okolju. Namen zaključnega dela je raziskati motive študentov za vpis na dodiplomski študij zdravstvene nege.
Metode: V zaključnem delu smo izvedi presečno raziskavo. Vse podatke, ki smo jih potrebovali, smo pridobili z anketnim vprašalnikom, ki smo ga objavili prek spletnega portala - 1KA. Vprašalnik MSNQ (The Motivation to Study Nursing Questionnaire) je imel 16 vprašanj odprtega in zaprtega tipa. Pridobljene podatke smo analizirali ter jih pisno in grafično predstavili.
Rezultati: Na podlagi prejetih anketnih vprašalnikov in analize smo ugotovili, da so študentje enotni pri motivih za vpis na študijski program zdravstvene nege. 70 % vseh anketiranih študentov je označilo, da jih na študiju zanima predvsem vsebina. Drugi najpogosteje označen odgovor je obstoj dobre možnosti kasnejše zaposlitve, s čimer se je strinjalo 62 % anketirancev.
Razprava in sklep: Za večji uspeh pri študiju je pomembna motiviranost za študij, zato je potrebno ustrezno pozornost posvetiti strategijam za povečanje motivacije študentov že v izobraževalnem procesu zdravstvene nege. Mnoge študije kažejo, da se to kasneje kaže v delovnem okolju pri zagotavljanju kakovosti storitev pri pacientu. Ključne besede: dodiplomski študij, študentje, zdravstvena nega, podoba medicinske sestre, motivacija, motivi Objavljeno v DKUM: 23.11.2022; Ogledov: 151; Prenosov: 29
Celotno besedilo (1,31 MB) |
8. Vpliv alkohola na delovanje možganov mladostnikovRok Šmigoc, 2022, diplomsko delo Opis: Uvod: Alkohol velja za eno izmed najbolj priljubljenih psihoaktivnih substanc, ki ima različne negativne učinke na celotno telo. Še posebej dovzetni za njihove učinke so mladostniki, pri katerih so v času odraščanja možgani prav posebej občutljivi na nevrotoksine alkohola, kar pogosto pušča razvojne spremembe, ki se kasneje kažejo pri odraslih.
Metode: Pregledali, analizirali in sintetizirali smo znanstveno literaturo s področja vpliva alkohola na mladostnike. Literaturo smo iskali v podatkovnih bazah PubMed, Medline in Cinahl. Pri tem smo upoštevali iskalno strategijo ter vključitvene in izključitvene kriterije, ki smo si jih zastavili. Pregled literature smo prikazali z diagramom PRISMA.
Rezultati: V končno analizo smo vključili 9 člankov. Rezultati pregledanih člankov so pokazali, da so mladostniki, ki so uživali alkohol, imeli zapozneli in abnormalen razvoj nekaterih možganskih delov, še posebej v primerjavi z mladostniki, ki so se alkoholu izogibali. To se je pokazalo na nekaterih kognitivnih sposobnostih, kot sta spomin in pozornost.
Zaključek: Popivanje je v sodobnem času pri mladostnikih preveč razširjeno. Velika večina jih konzumira alkohol že v zgodnjih letih in v prevelikih količinah. Posledice se kažejo na spremenjenih možganskih strukturah in v vedenju mladostnikov. Nujno bi bilo boljše ozaveščanje že v zgodnjih letih. Ključne besede: razvoj, obnašanje, odvisnost Objavljeno v DKUM: 04.11.2022; Ogledov: 230; Prenosov: 66
Celotno besedilo (763,06 KB) |
9. Izgorelost v zdravstveni negiAljaž Holc, 2022, magistrsko delo Opis: Uvod: Obremenitve na delovnem mestu v zdravstveni negi postajajo vse intenzivnejše, mednje štejemo tudi stres in pomanjkanje kadra, ki pogosto vodita v izgorelost in botrujeta fluktuaciji. Temelj raziskovalnega dela je bil ugotoviti povezavo med izgorelostjo in tendenco k zapustitvi organizacije ter poiskati najboljše načine preprečevanja tega pojava.
Metode: Uporabljena je bila kvantitativna metoda, za zbiranje podatkov pa smo uporabili anketni vprašalnik, ki je bil prilagojen, sestavljen iz MBI vprašalnika in vprašalnika na temo preprečevanja izgorevanja. Razdeljen je bil med 30 zaposlenih v zdravstveni negi enega izmed socialnih centrov v Avstriji, ugotavljali pa smo stopnjo izgorelosti, stopnjo razmišljanja o zapustitvi organizacije in spraševali po najustreznejših načinih preprečevanja. Pridobljene podatke smo obdelali s pomočjo programov Microsoft Excel in IBM SPSS.
Rezultati: Ugotovili smo, da so v povprečju zaposleni na čustveni ravni srednje do visoko izgoreli, doživljajo srednjo do visoko stopnjo depersonalizacije, svoje osebne dosežke pa vrednotijo od srednje do nizko. Ugotovili smo, da statistično pomembna povezava med stopnjo izgorelosti in verjetnostjo fluktuacije obstaja. Hkrati smo ugotovili, da je z vidika zaposlenih najučinkovitejši način preprečevanja fluktuacije t. i. spodbujanje dobrih odnosov in sproščenega vzdušja ter komunikacije kot tudi manjšanje naporov na delovnem mestu, kar vključuje manj telesnih naporov kot tudi več kadra.
Diskusija in zaključek: Sklenemo, da se tudi v praksi kažeta naveličanost in izčrpanost zaposlenih, ki nekje v sebi iščejo boljše karierne možnosti, pri tem pa je realizacija le vprašanje časa. Zdravstvena nega, ki je v svojem bistvu zelo lep poklic, vendar je zaradi raznih pravnih zahtev zabredla v nepotrebno kompleksnost na več ravneh. Pretirane zahteve pa zaposleni doživlja kot balast, ki mu krade energijo in odvrača pozornost od glavnega cilja zdravstvene nege, to je človeka. Ključne besede: stres, izčrpanost, fluktuacija. Objavljeno v DKUM: 04.11.2022; Ogledov: 312; Prenosov: 109
Celotno besedilo (1,06 MB) |
10. Vpliv glasbene terapije na duševno zdravje pacientov s shizofrenijoAleks Kukovec, 2022, diplomsko delo Opis: Uvod: Glasbena terapija pomaga pacientom izboljšati kakovost življenja in zmanjša intenziteto in pojavnost simptomatike bolezni, vendar se na globalni ravni redkeje uporablja kot oblika nefarmakološkega zdravljenja. Namen zaključnega dela je pregledati znanstveno literaturo in ugotoviti vpliv glasbene terapije na duševno zdravje pacientov s shizofrenijo.
Metode: Pri izdelavi zaključnega dela smo sistematično pregledali in analizirali znanstveno literaturo v angleškem in slovenskem jeziku ter s pomočjo vključitvenih in izključitvenih kriterijev poiskali ustrezno literaturo v podatkovnih bazah PubMed, CINAHL, MEDLINE in Cochraine Library.
Rezultati: V analizo smo vključili 6 člankov, ki so med seboj imeli podoben pristop ocenjevanja izidov glasbene terapije s pomočjo lestvic CDSS, BPRS, HADS in CGI. Raziskave so ugotovile, da glasbena terapija vpliva na intenziteto in pojavnost negativnih znakov ter omogoča lažje izražanje pacientov in boljšo socializacijo. Izboljša tudi sposobnost kognitivnega procesiranja, čustveno sproščenost in zmanjšuje ostale psihološke simptome, ki se pojavijo ob shizofreniji (depresija, tesnoba). Ključne besede: Shizofrenija, glasbena terapija, duševno zdravje Objavljeno v DKUM: 19.10.2022; Ogledov: 212; Prenosov: 99
Celotno besedilo (913,52 KB) |