| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 2 / 2
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Upravljanje operativnih tveganj človeškega faktorja v bančništvu : magistrsko delo
Jure Čadež, 2016, master's thesis

Abstract: Operativna tveganja obstajajo že od samih začetkov človeštva. Ne sicer v takšni obliki, kot jih poznamo danes, a že v pradavnini se je človek zavedal nevarnosti in v boju za preživetje nagonsko reagiral tako, da bi zmanjšal nevarnost. S tem, ko so se širile človeške dejavnosti, pa se je širilo tudi upravljanje z operativnimi tveganji. Vse to nas je pripeljalo do današnjega obdobja, ko je potreba po institucionaliziranem upravljanju operativnih tveganj v družbi, praktično neizbežna. O upravljanju operativnih tveganj obstajajo številne smernice in bodisi zavezujoči, bodisi nezavezujoči dokumenti, ki narekujejo ravnanje v zvezi z operativnimi tveganji. Za bančni sektor velja, da je ledino zaoral dokument Basel II, ki je upravljanje operativnih tveganj postavil ob bok drugim tveganjem, prisotnim v bankah in drugih finančnih institucijah. Operativna tveganja v grobem delimo v štiri vrste: Tveganja informacijsko komunikacijske tehnologije, tveganja procesov, tveganja zunanjih dejavnikov ter tveganja človeških virov. Medtem, ko se tveganja informacijsko komunikacijske tehnologije in tveganja procesov, da uspešno obvladovati z vpeljavo kontrol in ukrepov, lahko za tveganja zunanjih dejavnikov rečemo, da lahko ukrenemo le ukrepe, ki bodo škodo omilili, nemogoče pa je omenjena tveganja izničiti. Poseben izziv za upravljanje pa predstavljajo tveganja človeških virov. Na človeško vedenje lahko namreč vpliva toliko spremenljivk, da ga je praktično nemogoče predvideti. V raziskavi, ki smo jo opravili, smo ugotovili, da se vodje v dovolj veliki meri zavedajo pomembnosti in vsebine operativnih tveganj, katerih vir so zaposleni ter, da se kot najpogostejše tveganje s tega področja pojavlja pomanjkanje kadra.
Keywords: tveganje, operativno tveganje, bančništvo, ocena tveganja, človeški faktor, Basel II, magistrska dela
Published in DKUM: 29.02.2016; Views: 2501; Downloads: 418
.pdf Full text (489,00 KB)

2.
Preiskovanje ter pravni vidiki dopinga v cestnem kolesarstvu : diplomsko delo univerzitetnega študija
Jure Čadež, 2012, undergraduate thesis

Abstract: Doping se v kolesarstvu pojavlja že od samih začetkov kolesarskih tekmovanj. Uvedba prepovedi uporabe določenih substanc ter metod je bila zato nujno potrebna za ohranitev smisla športa ter za zagotavljanje poštenih tekmovanj. Tekmovalci tako kot nekoč, tudi danes iščejo prepovedane ter nemoralne poti do uspeha, kar povzroča stalna zaostrovanje proti dopinške politike, ki jo vodi WADA. Skozi diplomsko delo ugotovimo, da je boj proti dopingu dosegel izjemen uspeh v zmanjševanju deleža tekmovalcev, ki posegajo po uporabi prepovedanih substanc ali metod. Kljub temu pa je opazno, da je boj proti dopingu v takšni obliki kot je, morda že izkoristil svoj potencial, saj se je trend zmanjševanja odstotka pozitivnih testov ustavil, ter se v zadnjih letih giblje med 1,5% do 2%. Številna zaostrovanja ter višina zagroženih kazni na omenjeni odstotek ne vplivajo več. Rezultati krajše ankete, izvedene med profesionalnimi kolesarji so pokazali, da so le-ti precej dobro ozaveščeni o vsebini liste prepovedanih substanc, čeprav bi lahko bilo njihovo znanje tudi boljše, saj mora precej kolesarjev večkrat pogledati ali je določena stvar na omenjeni listi ali ne. Enako bi lahko dejali tudi za poznavanje pravic med proti dopinško kontrolo. Število kolesarjev, ki pozna le bistvene stvari, je namreč nekoliko večje, kot bi sprva pričakovali. V prihodnosti se bo boj proti dopingu zagotovo še zaostroval, dodatne skrbi pa povzročajo nove oblike dopinga, kot je denimo genski doping, proti kateremu trenutno še ni rešitve.
Keywords: doping, prepovedane substance, protidopinški postopek, biološki potni list, šport, kolesarstvo, diplomske naloge
Published in DKUM: 23.10.2012; Views: 2780; Downloads: 231
.pdf Full text (585,45 KB)

Search done in 4.62 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica