| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 614
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
2.
VRTEC+ Razvoj modelov prenove stavb za predšolsko vzgojo in izobraževanje v Sloveniji : končno poročilo operacije
Vesna Lovec, 2022, končno poročilo o rezultatih raziskav

Ključne besede: zgradbe za izobraževalne namene, vrtci
Objavljeno v DKUM: 31.03.2023; Ogledov: 151; Prenosov: 10
.pdf Celotno besedilo (58,29 MB)

3.
4.
5.
Simetrijske grupe končnih vzorcev
Matej Mencinger, 2021

Opis: Končni vzorci so najprej definirani intuitivno, kasneje pa še eksaktno (matematično). Simetrije končnih vzorcev so definirane s pomočjo izometrij ravnine. Obravnavani so štirje osnovni razredi izometrij ravnine: zrcaljenje, rotacija, translacija ter drsno zrcaljenje. V klasifikacijskem izreku je dokazano, da vsaka izometrija spada v enega od osnovnih štirih razredov. Pri obravnavi vektorjev in matrik se omejimo na ravnino in trirazsežni vektorski prostor. Dokazano je, da izometrijam ravnine s fiksno točko pripadajo natanko ortogonalne matrike. V poglavju o grupah so obravnavani pojmi: (pod)grupa, red grupe, izomorfizem grup ter generatorji grupe. Glavni rezultat je klasifikacija simetrijskih grup končnih vzorcev v ciklične ali diedrske, kar danes imenujemo Leonardov izrek. Podano je tudi nekaj informacij o zgodovinski dobi, v kateri je deloval Leonardo da Vinci in nekaterih povezavah med njegovim delom in matematiko. Učbenik je namenjen študentom arhitekture in vsebuje številne primere, rešene naloge ter obsežno slikovno gradivo.
Ključne besede: izometrija ravnine, končni vzorec, simetrija, končna grupa, Leonardov izrek
Objavljeno v DKUM: 21.12.2021; Ogledov: 679; Prenosov: 134
.pdf Celotno besedilo (54,54 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

6.
7.
8.
Temeljenje
Primož Jelušič, 2021

Opis: Namen učbenika je predstaviti osnovne postopke načrtovanja geotehničnih konstrukcij. Za razumevanje tega učbenika je zaželeno osnovno znanje mehanike tal. Teoretične vsebine so aplicirane na računskih primerih. Načrtovanje konstrukcij v geotehniki je izvedeno skladno s standardom SIST EN 1997, zato je učbenik tudi koristen pripomoček inženirjem. Vsebina učbenika je razdeljena na 6 poglavij: Nosilnost temeljnih tal, Zemeljski pritiski, Stabilnost podpornih konstrukcij, Vitke podporne konstrukcije, Sidranje in Piloti.
Ključne besede: temeljenje, plitvi temelji, zemeljski pritiski, podporne konstrukcije, globoko temeljenje, geotehnika
Objavljeno v DKUM: 14.07.2021; Ogledov: 1213; Prenosov: 257
.pdf Celotno besedilo (12,06 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

9.
Izbrana poglavja iz mehanike tal
Primož Jelušič, 2021, univerzitetni, visokošolski ali višješolski učbenik z recenzijo

Opis: Namen učbenika je predstaviti osnovne postopke za ovrednotenje fizikalnih in mehanskih lastnosti zemljin, ki so osnova za učinkovito reševanje problemov v geotehniki. V učbeniku so podane zakonitosti, ki opisujejo fizikalne in mehanske lastnosti zemljin. Vsebine mehanike tal so medsebojno povezane, zato jih je težko ločiti na posamezna poglavja. Glede na obstoječo literaturo s področja mehanike tal je vsebina učbenika razdeljena na 16 poglavij: Uvod, Klasifikacija zemljin, Tri-fazni sestav zemljine, Napetosti v zemljini, Napetosti v sloju tal, Darcy-jev zakon, Prepustnost zemljin, Precejanje podzemne vode, Napetosti in deformacije, Eno-dimenzionalni tlak, Konsolidacija, Lezenje, Strižna trdnost, Določitev parametrov strižne trdnosti, Napetosti-teorija elastičnosti in Stabilnostna analiza.
Ključne besede: mehanika tal, lastnosti zemljin, napetosti v sloju tal, konsolidacija, strižna trdnost, stabilnostna analiza
Objavljeno v DKUM: 26.04.2021; Ogledov: 1171; Prenosov: 117
.pdf Celotno besedilo (9,60 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

10.
Iskanje izvedeno v 0.36 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici