| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 398
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Sistemi delitvene mobilnosti v Sloveniji : magistrsko delo
Luka Ambrož, 2025, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo obravnava sisteme delitvene mobilnosti v Sloveniji, ki so del širše delitvene ekonomije. Osredotoča se na souporabo avtomobilov, koles in e-skirojev ter analizira ponudnike teh storitev, njihove modele poslovanja in uporabniške navade. Cilj raziskave je analizirati stališča anketirancev do souporabe avtomobilov, koles in e-skirojev, ugotoviti ključne dejavnike, ki vplivajo na uporabo souporabe avtomobilov, koles in e-skirojev, prepoznati slabosti ter predlagati rešitve za izboljšanje ter povečanje uporabe souporabe avtomobilov, koles in e-skirojev. Raziskava temelji na kombinaciji kvantitativne in kvalitativne metode. Vključuje anketiranje uporabnikov souporabe avtomobilov, koles in e-skirojev, analizo sekundarnih virov ter primerjalno analizo ponudnikov storitev. Raziskava je pokazala, da so uporabniki souporabe avtomobilov, koles in e-skirojev v Sloveniji predvsem mlajši prebivalci mestnega okolja. Souporaba avtomobilov, koles in e-skirojev ima v Sloveniji velik potencial za trajnostni razvoj prometa, vendar se sooča s slabostmi kot je omejena dostopnost in slaba povezljivost z javnim prometom. Predlagane izboljšave vključujejo širitev omrežja in boljše integracije s trajnostnimi oblikami prevoza, kar bi prispevalo k povečanju uporabe souporabe avtomobilov, koles in e-skirojev ter zmanjšanju prometnih obremenitev.
Ključne besede: delitvena mobilnost, souporaba vozil, polnilna postaja, trajnostni razvoj
Objavljeno v DKUM: 14.05.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 12
.pdf Celotno besedilo (5,98 MB)

2.
Upravljanje tveganj in zagotavljanje neprekinjenega poslovanja pri dobavi inovativnih zdravil : magistrsko delo
Matjaž Korošec, 2025, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo obravnava problematiko upravljanja tveganj in zagotavljanja neprekinjenega poslovanja pri dobavi inovativnih zdravil. Neprekinjena dobava teh zdravil je ključnega pomena, saj neposredno vpliva na življenje in zdravje pacientov. Farmacevtska podjetja se soočajo z različnimi izzivi, kot so globalne pandemije, politični konflikti, makroekonomska nestabilnost in ekstremni vremenski pojavi, kar zahteva robustne sisteme za obvladovanje tveganj. V nalogi je predstavljen proces strateškega upravljanja tveganj v skladu z ISO 31000 in vzpostavitev sistema neprekinjenega poslovanja v skladu z ISO 22301 v enem izmed vodilnih farmacevtskih podjetij. Preučene so ključne razlike in izboljšave, ki so jih prinesli ti sistemi, zlasti v kontekstu pozitivnega vpliva na paciente. Naloga analizira tveganja v oskrbovalni verigi, od dobave osnovnih materialov do končnega uporabnika, ter predstavlja koncept inovativnih zdravil, ki so zaradi svoje narave izpostavljena dodatnim tveganjem. Glavni cilj naloge je pokazati pomen učinkovitega upravljanja tveganj za zagotavljanje neprekinjene dostave zdravil, kar posledično zmanjšuje stroške in etične izzive ter izboljšuje zdravstvene izide pacientov.
Ključne besede: tveganje, inovativno zdravilo, neprekinjeno poslovanje, nabavna veriga
Objavljeno v DKUM: 14.05.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 6
.pdf Celotno besedilo (1,39 MB)

3.
Rešitve za tovorni promet v sistemih pametnih mest v Sloveniji : magistrsko delo
Nejc Krajnc, 2025, magistrsko delo

Opis: Koncept pametnega mesta postaja vedno bolj priljubljen pri reševanju najzahtevnejših urbanih problemov in spodbujanjem ekonomskega razvoja. Ker delujemo na področju tovornega prometa, smo se v raziskavi osredotočili zlasti na ključne rešitve za uspešno implementacijo v slovenskih pametnih mestih v povezavi s tovornim prometom. Pri raziskovanju smo se najprej lotili pregleda literature glede uspešnosti implementacije tovornega prometa v sistem pametnih mest v Sloveniji, nato smo poiskali primere v večjih evropskih mestih in si jih podrobneje pogledali. Te smo primerjali s slovenskimi ter ugotavljali, kako bi jih lahko uspešno implementirali na naših tleh in kaj vse bi potrebovali za implementacijo. Ključne rešitve vključujejo pametno logistiko, uporabo električnih in avtonomnih vozil ter optimizacijo prometnih tokov s pomočjo naprednih tehnologij in algoritmov. V Sloveniji se koncept pametnih mest šele začenja razvijati, vendar že obstajajo številni primeri, ki kažejo na potencial za uspešno implementacijo pametnih rešitev, zlasti v povezavi s tovorno logistiko. Mestne oblasti v Sloveniji, na primer Ljubljana in Maribor, so že začele uvajati nekatere pametne elemente, kot so pametni parkirni sistemi, digitalni prometni nadzor in razvoj infrastrukture za električna vozila. Vendar pa Slovenija zaostaja v primerjavi z večjimi evropskimi mesti, ki že uporabljajo napredne tehnologije za optimizacijo tovornega prometa.
Ključne besede: Pametna mesta, pametna mobilnost, trajnostna mesta, tovorni promet, logistika v pametnih mestih
Objavljeno v DKUM: 13.05.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 19
.pdf Celotno besedilo (1,94 MB)

4.
Uskladiščevanje na podlagi sorodnosti v skladišču gotovih izdelkov : magistrsko delo
Tadej Bibič, 2025, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je predstavljen pomen izbire ustrezne skladiščne strategije za delo komisionarjev v skladišču gotovih izdelkov. Analizirali smo parametra poti, ki jo opravijo komisionarji pri izpolnjevanju svojih naročil, in celotni čas komisioniranja, ki je potreben za izvedbo naročil. Na realnem primeru smo obravnavali različne metode uskladiščenja izdelkov in dobljene rezultate primerjali z rezultati, pridobljenih z metodo uskladiščenja, ki se trenutno v uporablja v izbranem podjetju. Ugotovili smo, da lahko skladiščna strategija neposredno vpliva na celotno pot in posledično celotni čas komisioniranja, hkrati pa je pomemben faktor tudi obseg naročil (število postavk v posameznem naročilu). Med sabo smo primerjali štiri strategije, ki so pri določanju skladiščnih lokacij posameznim izdelkom upoštevale različne parametre: šifro izdelka, frekventnost odpremljanja, sorodnost med pari izdelkov ali kombinacijo sorodnosti ter frekventnosti. Rezultati prikazani v navedenem magistrskem delu lahko služijo kot osnova za nadaljnje raziskave na področju izbire ustrezne skladiščne strategije v skladišču gotovih izdelkov, ob predpostavki, da poznamo zgodovino izdajanja izdelkov.
Ključne besede: skladišče gotovih izdelkov, metode uskladiščenja, sorodnost, komisioniranje, problem uskladiščenja izdelkov
Objavljeno v DKUM: 13.05.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 13
.pdf Celotno besedilo (1,43 MB)

5.
Digitalizacija dokumentov v kadrovskem procesu izbranega podjetja : magistrsko delo
Ana Stamenković, 2025, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je poudarek na digitalizaciji dokumentov v kadrovskih procesih izbranega podjetja. Raziskujejo se težave, povezane s tradicionalnim upravljanjem papirnih dokumentov, ter prednosti digitalizacije v izboljšanju učinkovitosti, varnosti in skladnosti z zakonodajo. Analiza rezultatov ankete razkriva pogoste težave pri iskanju in dostopu do papirnih dokumentov, kar potrjuje potrebo po digitalizaciji. Rezultati kažejo, da digitalizacija ne povečuje le hitrosti in učinkovitosti obdelave dokumentov, temveč tudi izboljšuje varnost in sledljivost, kar je ključnega pomena za zaščito občutljivih podatkov. Večina anketirancev meni, da digitalizacija zmanjšuje stroške in povečuje produktivnost kadrovske službe, kar potrjuje ekonomske in operativne prednosti digitalne transformacije. Poleg tega digitalizacija izboljšuje skladnost z zakonodajo o varstvu podatkov. Kljub temu pa 28 % anketirancev izraža pomisleke glede stroškov digitalizacije v primerjavi s papirno dokumentacijo. Iz teh ugotovitev izhaja, da digitalizacija kadrovskih dokumentov predstavlja pomemben korak naprej za podjetja, ki želijo izboljšati upravljavske prakse, povečati varnost in zmanjšati stroške. Priporočeno je, da podjetja nadalje raziskujejo možnosti digitalizacije ter razvijejo strategije za njeno uspešno implementacijo in integracijo v obstoječe kadrovske procese.
Ključne besede: digitalizacija, kadrovski procesi, dokumentacija, učinkovitost
Objavljeno v DKUM: 13.05.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 3
.pdf Celotno besedilo (1,61 MB)

6.
Digitalizacija dokumentnega poslovanja v izbranem podjetju : magistrsko delo
Kaja Kržan, 2024, magistrsko delo

Opis: Elektronsko poslovanje prinaša več prednosti, saj omogoča dostop do potrebnih informacij kjerkoli, zmanjšuje potrebo po fizičnem arhiviranju in tiskanju ter povečuje učinkovitost zaposlenih. Izbrano podjetje se sooča s težavo pretežno ročnega poslovanja z dokumenti, kar močno otežuje vsakodnevno delo zaposlenih. Ročno vpisovanje podatkov zahteva veliko časa in je pogosto povezano z napakami, kar dodatno zmanjšuje učinkovitost dela. V okviru magistrskega dela smo z zaposlenimi opravili poglobljene intervjuje, kjer so morali razporediti osem parametrov od najpomembnejšega do najmanj pomembnega za oceno uspešnosti naložbe v digitalno poslovanje. Poleg tega smo merili tudi, koliko časa vzame ročno vpisovanje vpisnih listov v časovnem obdobju treh mesecev. Cilj našega magistrskega dela je bil na podlagi rezultatov intervjujev in meritev izdelati konceptualni model, ki vključuje parametre za oceno uspešnosti investicije v digitalno poslovanje.
Ključne besede: digitalizacija, dokumentno poslovanje, storitveno podjetje, konceptualni model
Objavljeno v DKUM: 13.03.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 48
.pdf Celotno besedilo (1,22 MB)

7.
Načini omejevanja vstopa v mestna središča : magistrsko delo
Sara Čepin, 2024, magistrsko delo

Opis: Mesta in mestna središča se zaradi povečanega cestnega prometa, prometnih zastojev in onesnaženosti zraka odločajo za uvajanje različnih načinov omejevanja vstopa vozil v mestna središča, med katerimi se najpogosteje pojavljajo območja pristojbin za zastoje in nizko-emisijske cone. Za izbranih 10 mest smo izvedli analizo in primerjavo vpeljanih shem omejevanja dostopa, predvsem s tehničnega vidika in z vidika tehnološke podpore, vključili pa smo tudi ekonomski vidik. Ugotovili smo, da sheme v mestih uspešno zmanjšujejo promet in prometne zastoje ter izboljšujejo kakovost zraka, vendar pa se rezultati razlikujejo glede na mesto. Pristojbine za zastoje so se izkazale kot učinkovite pri zmanjšanju prometa in prometnih zastojev, medtem ko nizko-emisijske cone niso nujno dosegle enakega učinka. So pa po drugi strani zmanjšale število močno onesnažujočih vozil v mestih. Za izboljšanje rezultatov mestnih shem priporočamo kombinacijo obeh načinov omejevanja, pri čemer se prihodki pristojbin usmerijo v razvoj in izboljšave javnega prevoza ter naložbe v infrastrukturo, uvedejo pa se tudi strožje zahteve glede emisijskih standardov. Osrednji del shem mora biti spodbujanje alternativnih oblik prevoza, velik pomen pa je treba nameniti tudi naprednim tehnološkim sistemom, kot so kamere, sistem za samodejno prepoznavanje registrskih tablic (angl. Automatic Number Plate Recognition; v nadaljanjevanju: ANPR) in globalni satelitski navigacijski sistem (angl. Global Navigation Satellite System; v nadaljevanju: GNSS) za učinkovit nadzor vozil in zmanjšanje administrativnih stroškov.
Ključne besede: sheme omejevanja dostopa, onesnaževanje, omejitve, cestni transport, mestna središča
Objavljeno v DKUM: 27.11.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 30
.pdf Celotno besedilo (1,85 MB)

8.
Zveza med lokacijami polnilnih postaj za električne avtomobile in reliefnimi značilnostmi na turističnih območjih : magistrsko delo
Gordana Brković, 2024, magistrsko delo

Opis: V magistrski nalogi smo preučevali razporeditev polnilnih postaj za električna vozila v povezavi s turističnimi lokacijami in z reliefnimi značilnostmi na primeru treh slovenskih občin. Cilj raziskave je bil ugotoviti, ali obstoječa razporeditev polnilnic podpira potrebe turistov glede na reliefne značilnosti območja. S pomočjo orodja ArcGIS Pro smo analizirali razdalje med turističnimi točkami in polnilnimi postajami in pri tem upoštevali nadmorske višine ter naklone območja. Rezultati so pokazali, da obstoječa razporeditev polnilnic ni povsod ustrezna, kar lahko vpliva na dostopnost in energetsko učinkovitost voženj z električnimi vozili. Na podlagi rezultatov smo ugotovili, da so potrebne prilagoditve razmestitve polnilnih postaj, zlasti v gorskih in gričevnatih območjih, kjer je relief bolj razgiban.
Ključne besede: ArcGIS Pro, polnilne postaje, relief, turistična območja
Objavljeno v DKUM: 27.11.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 19
.pdf Celotno besedilo (6,59 MB)

9.
Optimizacija skladiščenja v podjetju ZETA GmbH : magistrsko delo
Matej Ivanek, 2024, magistrsko delo

Opis: V raziskavi smo si pogledali in raziskali problematiko skladiščenja in skladiščnih procesov v podjetju ZETA Holding na avstrijskem Štajerskem, natančneje v Liebochu, kjer proizvodni proces temelji na projektnih delih, kar pomeni potrebo po veliki prilagodljivosti skladiščenja. Ker se podjetje v zadnjih letih srečuje z rastjo in povečano proizvodnjo, je prišlo do težav in pomanjkanja skladiščnih prostorov ter ustrezne manipulacije. Pomanjkljivosti se odražajo tudi v samih skladiščnih sistemih in načinih skladiščenja. V ta namen smo raziskali različne pristope k reševanju omenjenega problema in trg sodobnih skladiščnih sistemov ter možnosti za njihovo uporabo. Hkrati potrebujemo za sodobne skladiščne sisteme različne vrste manipulativnih sredstev, ki smo jih s pomočjo izkušenj in znanj poiskali pri različnih dobaviteljih ter s tem poiskali najprimernejše izvedbe le-teh. Na koncu smo raziskave združili in poiskali optimizirano rešitev skladiščenja z najprimernejšimi manipulativnimi sredstvi tako, da smo maksimalno izkoristili velikost razpoložljivih skladiščnih prostorov.
Ključne besede: skladiščni proces, skladiščenje, MRP, manipulacijska sredstva
Objavljeno v DKUM: 27.11.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 20
.pdf Celotno besedilo (6,83 MB)

10.
Analiza načina potovanja dijakov v šolo : magistrsko delo
Petra Serdinšek, 2024, magistrsko delo

Opis: Promet predstavlja ključni del gospodarstva, velik del prometa pa zajema prav prihod v šolo in domov. Namen magistrskega dela je bil ugotoviti, kako dijaki Srednje prometne šole Maribor trenutno najpogosteje prihajajo v šolo, kateri dejavniki vplivajo na njihove odločitve, kakšno je njihovo dojemanje umestitve kolesarjev v promet in pod kakšnimi pogoji bi bili pripravljeni v šolo prihajati s kolesom. Analizirali smo tudi dejavnike, ki vplivajo na izbiro avtomobila kot primarno modaliteto za prihod v šolo, in dejavnike, ki vplivajo na možnost menjave avtomobila za drugo modaliteto. V analizo je bilo vključenih 310 dijakov od prvega do četrtega letnika.
Ključne besede: dijaki, mobilnost, trajnost, prihod v šolo
Objavljeno v DKUM: 27.11.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 15
.pdf Celotno besedilo (3,08 MB)

Iskanje izvedeno v 0.17 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici