| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 2876
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Numerična simulacija vbrizgavanja piroliznega olja iz odpadne LDPE plastike v vbrizgalni šobi dizelskega motorja : diplomsko delo univerzitetnega študijskega programa I. stopnje
Andraž Dobaj, 2024, diplomsko delo

Opis: Proučevan je bil vpliv dodatka piroliznega olja, pridobljenega iz polietilena nizke gostote dizelskemu gorivu na pojavnost kavitacije v vbrizgalni šobi dizelskega motorja. V numerični simulaciji s programsko opremo Ansys Fluent so bile upoštevane lastnosti treh različnih goriv: čistega dizelskega goriva, dizelskega goriva z dodatkom 10% in 20% piroliznega olja (volumski deleži). Analiza rezultatov je pokazala, da dodajanje piroliznega olja dizelskemu gorivu vpliva na pojavnost kavitacije. Najnižja pojavnost kavitacije je bila zabeležena pri sto odstotnem dizelskem gorivu, najvišja pa pri gorivu z dodatkom 20% piroliznega olja. Pirolizno olje, pridobljeno iz polietilena nizke gostote ima nižji vrednosti viskoznosti in gostote kot dizelsko gorivo. Možno je sklepati, da nižji vrednosti viskoznosti in gostote vplivata na večjo pojavnost kavitacije pri gorivu z višjim volumskim deležem piroliznega olja iz polietilena nizke gostote v zmesi.
Ključne besede: kavitacija, računalniška dinamika tekočin, pirolizno olje, polietilen nizke gostote, vbrizgalna šoba, dizelski motor
Objavljeno v DKUM: 08.01.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 10
.pdf Celotno besedilo (2,94 MB)

2.
Karakterizacija deformacijskega in mehanskega obnašanja avksetičnega kompozitnega metamateriala : diplomsko delo
Miha Kolar, 2024, diplomsko delo

Opis: Prispevek predlaga inovativen večmaterialen pristop za vpeljavo avksetičnega obnašanja v področje sintaktičnih pen. Z natančnim oblikovanjem velikosti, oblike in orientacije sintaktične pene je bilo doseženo avksetično deformacijsko obnašanje. Najprej so bili iz ekspandiranega perlita in mavca izdelani šestkotni elementi v obliki peščene ure, nato pa je bil avksetični vzorec teh elementov razporejen v škatlo iz nerjavnega jekla. Prazni prostori med vložki so bili zapolnjeni z aluminijevo zlitino (A356) s pomočjo uporabe tehnike proti gravitacijskega litja. Vliti avksetični kompozit je imel gostoto 1,52 g/cm3. Izdelan preizkušanec je bil nato deformiran s kvazi-statično obremenitvijo, da bi lahko okarakterizirali njegovo deformacijsko obnašanje in določili njegove mehanske lastnosti, zlasti Poissonovo število. Deformacija kompozita je bila avksetična s Poissonovim številom -1,04. Za boljše razumevanje mehanizma in zagotavljanje možnosti za nadaljnjo optimizacijo geometrije so bile izvedene računalniške simulacije po metodi končnih elementov.
Ključne besede: avksetične celične strukture, sintaktične pene, eksperimentalno testiranje, mehanske lastnosti, Poissonovo število
Objavljeno v DKUM: 06.12.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 19
.pdf Celotno besedilo (2,63 MB)

3.
Parametrično modeliranje izpiralne enote polnilnega sistema za pijače : diplomsko delo
Matic Zadravec, 2024, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi se obravnava parametrično modeliranje izpiralne enote polnilnega sistema za pijače podjetja Vipoll, d. o. o., ki se ukvarja z izdelavo polnilnih sistemov za živilsko industrijo. Poudarjena je pomembnost izpiranja embalaže in zagotavljanje higiene ter kakovosti. Glavni cilj je parametrizacija izpiralne enote, določitev ključnih parametrov in izdelava parametričnega modela z različnimi konfiguracijami. Celotni model je izdelan v programskem paketu SolidWorks 2023, kar omogoča hitrejše načrtovanje in zmanjšuje potrebo po ponovnem modeliranju podobnih elementov. Prav tako je prikaz modela v virtualnem svetu potrdil, da je model pripravljen za izdelavo.
Ključne besede: izpiralec, polnilna tehnika, konstruiranje, parametrično modeliranje, vizualizacija
Objavljeno v DKUM: 06.12.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 16
.pdf Celotno besedilo (5,14 MB)

4.
Organska polirna pasta (ops)
Jakob Sadar, 2024, diplomsko delo

Opis: V svetu orodjarstva se takorekoč dan za dnem dogajajo različna odkritja ali izboljšave že obstoječih postopkov ali strojev. Temu pa ni tako v svetu poliranja orodnih jekel za katere postopki bolj ali manj ostajajo nespremenjeni. Polirna pasta je glavno orodje vsakega orodjarja, ki se ukvarja s poliranjem tako orodnih jekel, kot tudi orodij samih. Paste v glavnem ostajajo nespremenjene že vrsto let, predvsem zato, ker vsebujejo veliko količino sintetičnih ali naravnih diamantov, ki dajejo visoko abrazivnost in posledično odlične rezultate. So pa takšne paste na trgu izjemno drage. In ravno visoka cena takšne paste, predstavlja izziv številnim orodjarjem, kot tudi podjetjem, ki si prizadevajo zmanjšati stroške proizvodnje in hkrati ohranjati visoko kakovost končnega izdelka. To pomeni, da se večina orodjarjev odloči za iskanje alternativnih abrazivnih materialov, ki bi bili cenovno učinkovitejši, okolju prijazni, a bi hkrati vzdrževali isto raven kvalitete. V diplomskem delu smo se odločili, da predstavimo alternativo dragim polirnim pastam, ki vsebujejo sintetične diamante. Inovirali in preizkusili smo organsko polirno pasto, katere glavna surovina je mleta roževina, ki nastane kot odpadek v mesno predelovalni industriji.
Ključne besede: Ročno poliranje, orodna jekla, organska polirna pasta
Objavljeno v DKUM: 22.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 9

5.
Razvoj in izdelava inovacijskih priprav za projekt emmi na podjetju B.N.M.
Vukašin Milošević, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo zajema opis postopkov iskanja idejnih rešitev, oblikovanja, izbire ustreznih komponent, sestavljanja in testiranja kontrolne priprave za ugotovitev prisotnosti in pravilnega položaja štirih matic na dveh zrcaljenih kosih s projekta EMMI. V prvi fazi dela je bila raziskana metoda, s katero bi se lahko dosegli zastavljene cilje in preprečili vplivi človeške napake med proizvodnim procesom. Ideja za razširitev projekta oziroma enostavnejše naprave (prototipa) za preverjanje matic, ki smo jo izdelali pred kratkim, je stremela k popolni avtomatizaciji procesa. V nadaljevanju je bil poudarek na modeliranju izboljšanih konstrukcijskih komponent, kot so »držalo za obdelovance«, »senzorski tunel« in drugo zahtevnejše ogrodje, ter na izbiri standardnih delov. Med oblikovanjem omenjenih podsklopov so bili opravljeni osnovni inženirski izračuni, na podlagi katerih so bili izbrani in naročeni potrebni sestavni deli. Sestavljanje je bilo najlepši del diplomske naloge, saj je bilo dokazano, da se je ves trud, vložen v detajle pri virtualnem modeliranju in planiranju, izplačal, saj v zadnjem koraku ni prihajalo do večjih težav. Pred zaključkom je bil napisan program za PLK, naprava je bila testirana, opravljene so bile osnovne meritve, estetsko pa je bila še izboljšana.
Ključne besede: PLK, avtomatizacija, induktivno stikalo, pnevmatika, kakovost
Objavljeno v DKUM: 22.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 11
.pdf Celotno besedilo (6,32 MB)

6.
Zasnova varilne robotske celice in preizkus 3D-varjenja z robotom OTC FD-V8L
Tim Ferk, 2024, diplomsko delo

Opis: Glavni namen te diplomske naloge je podrobna analiza in opis robotske varilne celice, ki vključuje robota OTC FD-V8L, krmilnik FD11 in varilni stroj Daihen Welbee P500L za namen izdelave tridimenzionalne strukture z uporabo postopka MIG/MAG-varjenja. V nalogi je predstavljena robotska celica z vsemi dodatnimi mehanizmi, ki zagotavljajo nemoteno delovanje pri varjenju. Prav tako so opisani osnovni postopki za upravljanje in programiranje robota. Za boljšo predstavo je v nalogi naveden primer preprostega varilnega programa, poleg tega pa je predstavljen tudi program v ASCII-kodi , ki omogoča izdelavo tridimenzionalne oblike iz zvarov z uporabo uporabniškega koordinatnega sistema. Pred izvedbo testiranja programa so bili parametri varjenja prilagojeni in nato s programom uspešno zvarjeni v ravno steno, ki je enovarkovno ni možno zvariti.
Ključne besede: Varjenje, OTC FD-V8L, 3D-varjenje, programiranje, aditivna proizvodnja
Objavljeno v DKUM: 22.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 15
.pdf Celotno besedilo (4,47 MB)

7.
Simulacija postopka brizganja plastike s konformnim hlajenjem
Marcel Hojnik, 2024, diplomsko delo

Opis: Cilj naloge je bil nastaviti in izvesti simulacijo postopka brizganja plastike s konformnim hlajenjem za zagotovitev kratkega časa cikla izdelave ter visoke kakovosti procesa in izdelka. Naloga zajema kratko predstavitev področja brizganja plastike in primerjavo klasičnega hlajenja s konformnim. Na izbranem modelu se nato izvajajo simulacije in primerjave med tema postopkoma z namenom ugotovitve optimalnih parametrov, kot so velikost deformacije, temperature, čas in drugi. Na osnovi tega lahko sklepamo o učinkovitosti enega in drugega pristopa ter primerjamo velikost razlik.
Ključne besede: simulacija brizganje plastike, konformno hlajenje, hladilni kanali
Objavljeno v DKUM: 22.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 15
.pdf Celotno besedilo (3,60 MB)

8.
Analiza procesa zajemanja in praznjenja elevatorja s korci z uporabo numeričnega orodja Ansys Rocky
Mihael Arčan, 2024, diplomsko delo

Opis: Pri transportu materiala v vertikalni ali poševni smeri se v praksi pogosto uporabljajo elevatorji, ki omogočajo učinkovito transport različnih vrst razsutega tovora. V okviru diplomskega dela smo obravnavali transport izbranega elevatorja s korci ter izvedli simulacije v numeričnem orodju Ansys Rocky. S pomočjo orodja smo analizirali različne oblike korcev. Zanimalo nas je, kako oblika korca vpliva na zmogljivost elevatorja, pretoke po zajemanju, pretoke v povratni veji ter obrabo korcev. Iz simulacij smo ugotovili, da se je pri našem elevatorju s korci najbolj obrabljal plitek korec. Plitek korec je imel najboljšo zmogljivost in je edini dosegel zahtevano zmogljivost.
Ključne besede: elevator s korci, metoda diskretnih elementov, sipki material, numerično orodje
Objavljeno v DKUM: 22.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 13
.pdf Celotno besedilo (3,89 MB)

9.
Konstruiranje in optimizacija komercialnega sefa starprim 2 in primerjava z aktualno konstrukcijo
Noel Prša, 2024, diplomsko delo

Opis: Konkurenčnost izdelave in prodaje nekega produkta je s pojavom vedno večjega trga izdelkov vedno višja, kar še dodatno povečujejo izdelki iz držav, kjer je delovna sila cenejša, posledično so stroški proizvodnje nižji, prav tako pa je nižja tudi končna cena. Zaradi tega moramo pri razvoju novih produktov biti pozorni na način konstruiranja, kjer lahko s samo sestavo konstrukcije prihranimo čas v proizvodnji, obenem sestavne dele prilagodimo oblikovnim ujemom, tako da ne more priti do napak zaradi nepravilnega pozicioniranja, prav tako se na ta način prihrani tudi čas, ki ga varilec porabi za pozicioniranje. V sklopu diplomske naloge se je na novo skonstruirala serija komercialnih sefov 2. varnostne stopnje, ki jih proizvaja podjetje Primat d.d., v katerem sem opravljal praktično usposabljanje, vendar se bomo zaradi same preobsežnosti naloge osredotočili na sef modela Starprim 2095.
Ključne besede: modeliranje, Creo, CAD, optimizacija
Objavljeno v DKUM: 22.10.2024; Ogledov: 1; Prenosov: 7
.pdf Celotno besedilo (1,36 MB)

10.
Konstrukcija hladilnega sistema na mlinih
Lovro Lozinšek, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obravnava zasnovo hladilnega sistema na mlinih v podjetju Silkem. Namen naloge je razviti nov sistem, ki bo zamenjal obstoječega, ki je zastarel in energetsko neučinkovit. Avtor analizira trenutni sistem, preračuna izgube in predlaga izboljšave. Pri tem se osredotoča na optimizacijo porabe energije.
Ključne besede: hlajenje, prenos toplote, energetska učinkovitost, črpalke
Objavljeno v DKUM: 22.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 9
.pdf Celotno besedilo (2,09 MB)

Iskanje izvedeno v 0.64 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici