| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 395
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Analiza vpliva temperature na električne lastnosti sončnih modulov : diplomsko delo
Leon Kosem, 2025, diplomsko delo

Opis: Zaključno delo obravnava analizo električnih lastnosti štirih različnih sončnih modulov pri različnih temperaturah in obsevalnih pogojih. Meritve sončnih modulov so izvedene v skladu s standardom IEC 60891. Na osnovi meritev so med drugim določeni tudi temperaturni koeficienti toka kratkega stika, napetosti odprtih sponk in vršne moči, kar omogoča oceno vpliva temperature na učinkovitost sončnih modulov. Pridobljeni rezultati prispevajo k boljšemu razumevanju temperaturnih vplivov in optimalne izbire sončnih modulov glede na klimatske razmere, kar je ključno za izboljšanje njihove dolgoročne učinkovitosti in zanesljivosti. Uporabljene so eksperimentalne in analitične metode, pri čemer so bili rezultati meritev obdelani s statističnimi orodji za zagotovitev njihove natančnosti. Rezultati študije lahko služijo kot osnova za pravilno izbiro fotonapetostnih sistemov in izboljšanje njihovih zmogljivosti v različnih vremenskih pogojih.
Ključne besede: sončni modul, temperaturni vpliv, električne lastnosti, standardni testni pogoji
Objavljeno v DKUM: 19.06.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 2
.pdf Celotno besedilo (3,85 MB)

2.
Izgradnja priključnega SN kablovoda med TP Bele Vode Štakne, tč. 249 in TP Smrekovec (nadomestna) : diplomsko delo
Zoran Oblak, 2025, diplomsko delo

Opis: V današnjem času je javnost prepričana, da je električna energija nekaj samoumevnega, vendar pa je realnost povsem drugačna. Pri opravljanju svojega dela pri podjetju Elektro Celje d.d. smo ob nepredvidenih izpadih in izklopih ob vzdrževanju deležni kritik odjemalcev električne energije. Zato tudi odločitev, da se deli srednjenapetostnega daljnovoda, ki pretežno poteka po gozdni površini, pokablira. Naloga obravnava rekonstrukcijo srednjenapetostnega omrežja med TP Bele Vode Štakne, tč. 249 in TP Smrekovec (nadomestna). Projekt zajema vključevanje nove nadomestne transformatorske postaje s pripadajočim nizkonapetostnim omrežjem in rekonstrukcijo dotrajanega prostozračnega srednjenapetostnega omrežja. Rekonstrukcija je bila izvedena s kabliranjem. V projektu je zajeta izvedba del, uporaba potrebnega materiala in predviden finančni okvir rekonstrukcije srednjenapetostnega omrežja ter vključitev nove nadomestne transformatorske postaje. Cilj diplomske naloge je predstavitev rekonstrukcije dela srednjenapetostnega omrežja DV Lokovica med TP Bele vode Štakne, tč. 249 in TP Smrekovec(nadomestna), ki se napaja iz RTP Velenje.
Ključne besede: srednje napetostno omrežje, rekonstrukcija, podzemno omrežje, elementi srednje napetostnega omrežja.
Objavljeno v DKUM: 09.05.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 28
.pdf Celotno besedilo (3,76 MB)

3.
Elektromagnetna kompatibilnost v Nuklearni elektrarni Krško : diplomsko delo
Larisa Polovič, 2025, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obravnava problematiko elektromagnetne kompatibilnosti (EMC) in standarde za njeno zagotavljanje v jedrskih elektrarnah. Na začetku so opisani ključni pojmi za razumevanje EMC in razlikovanje med principi obvladovanja motenj (dovzetnost oziroma imunost in oddajanje motenj). V nadaljevanju so navedeni in opisani standardi, ki se nanašajo na sevanje motenj in imunost naprav na motnje. Sledi predstavitev programa EMC v Nuklearni elektrarni Krško in testa imunosti, ki je bil izveden v sklopu programa.
Ključne besede: Elektromagnetna kompatibilnost, jedrska elektrarna, elektromagnetna imunost, standardi, emisije
Objavljeno v DKUM: 23.04.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 17
.pdf Celotno besedilo (2,04 MB)

4.
Analiza in primerjava proizvodnje električne energije po starosti različnih sončnih elektrarn : diplomsko delo
Žiga Novak, 2025, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obravnava delovanje dveh sončnih elektrarn, postavljenih v letih 2014 in 2021, ter analizira njuno proizvodnjo električne energije. Na podlagi podatkov, pridobljenih z merilnih naprav v 15-minutnih časovnih intervalih, je bila izvedena podrobna analiza letne, mesečne in dnevne proizvodnje električne energije obeh sončnih elektrarn. Poseben poudarek je bil namenjen primerjavi njunih zmogljivosti v enakih meteoroloških razmerah, pri čemer so bile ocenjene razlike v učinkovitosti in obratovanju. V analizo so bili vključeni meteorološki podatki, pridobljeni iz Agencije Republike Slovenije za okolje, ki so omogočili poglobljen vpogled v vpliv gostote moči sončnega sevanja in temperature okolice na delovanje sončnih elektrarn. Na podlagi teh podatkov je bila ocenjena sezonska variabilnost energijskega izplena, pri čemer so bili identificirani ključni dejavniki, ki vplivajo na proizvodnjo električne energije.
Ključne besede: sončna elektrarna, proizvodnja električne energije, energijski izplen, izkoristek.
Objavljeno v DKUM: 07.03.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 38
.pdf Celotno besedilo (6,12 MB)

5.
Vetrne elektrarne na Goliču : diplomsko delo
Jan Nečemer, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo predstavlja projekt vetrne elektrarne na območju Goliča. V začetnih poglavjih je opisano samo delovanje vetrnih elektrarn ter razlike med vetrnimi elektrarnami moči 3,45 MW ter 6,2 MW. V nadaljevanju sledi podroben opis predlaganih variant postavitve ter posamezne analize na tem območju.
Ključne besede: Vetrna elektrarna, vetrne turbine moči 3, 45 MV, 6, 2 MV, daljnovod, obnovljivi viri energije.
Objavljeno v DKUM: 13.02.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 31
.pdf Celotno besedilo (3,57 MB)

6.
Pametna inštalacija v stanovanjski hiši : diplomsko delo
Urban Zupančič, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomska naloga obravnava izvedbo pametnih inštalacij v stanovanjski hiši kot nadgradnjo klasičnih elektroinštalacij, saj so te ključni del infrastrukture vsake zgradbe, ki uporablja električno energijo za različne namene. V diplomski nalogi je prikazan praktični primer vezave in delovanja pametne inštalacije s sistemom KNX/EIB ter z uporabo elementov proizvajalca MDT. Rezultati diplomske naloge ponujajo vpogled v praktično uporabnost pametnih inštalacij ter njihov potencial za izboljšanje udobja, varnosti in energetske učinkovitosti v stanovanjskih okoljih.
Ključne besede: klasične elektroinštalacije, pametne inštalacije, KNX sistem, stanovanjska hiša
Objavljeno v DKUM: 13.02.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 24
.pdf Celotno besedilo (2,14 MB)

7.
Integracija fotonapetostnih sistemov in toplotnih črpalk v nizkonapetostno omrežje : diplomsko delo
Iztok Goltnik, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo se osredotoča na analizo vključevanja sončnih elektrarn in toplotnih črpalk v nizkonapetostno omrežje. V prvem delu so predstavljeni opisi elektroenergetskega omrežja, sončnih elektrarn, toplotnih črpalk in transformatorskih postaj. Nadaljevanje dela obsega analizo simulacij obratovalnih stanj nizkonapetostnega omrežja pri različnih scenarijih, kjer je različno število sončnih elektrarn in toplotnih črpalk vključeno ali izključeno. Analizirana so obratovalna stanja za tri dni v letu 2022. Simulacije so izvedene na modelu nizkonapetostnega omrežja Brezja, zasnovanega v programskem orodju Matlab Simulink. Kriterij za obremenitev omrežja je odstopanje amplitudne napetosti izven optimalnega območja delovanja.
Ključne besede: Merilno mesto, nizkonapetostno omrežje, sončna elektrarna, toplotna črpalka, transformatorska postaja.
Objavljeno v DKUM: 13.02.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 20
.pdf Celotno besedilo (4,11 MB)

8.
Meritev tokovnega polja pri obtekanju modelov avtomobilov z uporabo metode piv : diplomsko delo
Jovan Bijeljić, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obravnava vizualizacijo in analizo aerodinamičnih pojavov okoli modela avtomobila pri različnih hitrostih vetra s pomočjo metode PIV (Particle Image Velocimetry). Meritve so bile izvedene pri štirih hitrostih vetra: 0,5 m/s, 0,9 m/s, 1,2 m/s in 1,5 m/s. Sistem PIV, ki vključuje lasersko tehnologijo in visoko hitrostne kamere, je omogočil natančno vizualizacijo zračnih tokov in turbulentnosti okoli modela. Rezultati kažejo, da višje hitrosti vetra povzročajo večje turbulence in motnje v tokovih, kar negativno vpliva na stabilnost in zračni upor vozila. Zaključki poudarjajo pomen aerodinamične optimizacije za izboljšanje zmogljivosti in varnosti vozil.
Ključne besede: aerodinamika, PIV, obtekanje, model avtomobila
Objavljeno v DKUM: 13.02.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 10
.pdf Celotno besedilo (2,29 MB)

9.
Načrtovanje strelovodne zaščite za sončne elektrarne : diplomsko delo
Andrej Blagojević, 2024, diplomsko delo

Opis: V zadnjih desetletjih so atmosferski vplivi postali bolj izraziti, kar povečuje pogostnost udarov strele. To predstavlja izziv za sončne eletkrarne, ki so ključne za trajnostni razvoj in zmanjševanje vplivov na okolje. Cilj diplomskega dela je bil analizirati in določiti ustrezno zaščito pred strelo za sončno elektrarno z močjo 475 kW v Srbiji. Delo nudi pregled potrebnih zaščitnih ukrepov, oceno tveganja ter učinkovitosti zaščitnih sistemov. Poudarek je na tehničnih zahtevah, izračunu zaščitnega razreda in določitvi ekvivalentne sprejemne površine objekta, ker je ključno za varnost objekta in infrastrukture.
Ključne besede: strelovodna zaščita, strelovod, standardi, sončna elektrarna, sončni paneli
Objavljeno v DKUM: 13.02.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 13
.pdf Celotno besedilo (1,69 MB)

10.
Vpliv spremembe metodologije obračunavanja omrežnine na različne segmente končnih odjemalcev električne energije : diplomsko delo
Jernej Počivalnik, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obravnava vpliv spremembe metodologije obračunavanja omrežnine na tri različne odjemalce električne energije. Z uporabo meritev porabe električne energije v 15-minutnih časovnih intervalih smo opravili analizo trenutnega stanja. V nadaljevanju smo izračunali predvideno proizvodnjo električne energije iz sončne elektrarne za vsakega odjemalca, pri čemer smo uporabili podatke o gostoti moči sončnega. Poleg tega smo analizirali vpliv baterijskega hranilnika na količino električne energije, prevzete iz omrežja. Končni rezultati diplomskega dela predstavljajo mesečne stroške električne energije za posameznega odjemalca v treh scenarijih: obstoječe stanje, vključitev sončne elektrarne in vključitev baterijskega hranilnika, pri čemer so stroški izračunani po obstoječem in novem sistemu obračunavanja omrežnine. Poleg tega smo izračunali tudi vračilno dobo investicije v sončno elektrarno in baterijski hranilnik.
Ključne besede: omrežnina, poraba električne energije, proizvodnja električne energije, sončna elektrarna, baterijski hranilnik, vračilna doba investicije
Objavljeno v DKUM: 13.02.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 26
.pdf Celotno besedilo (8,26 MB)

Iskanje izvedeno v 0.16 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici