| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 4800
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Mehanizem hitre tvorbe bainita pri nizkih temperaturah
Peter Kirbiš, 2022, doktorska disertacija

Opis: V okviru doktorske disertacije je bil razvit nov postopek hitre tvorbe bainita v jeklih ter posledično nova skupina bainitnih jekel, ki imajo izjemno hitro kinetiko tvorbe bainita pri nizkih temperaturah, običajno pod 250°C. Za ta jekla je značilen razvoj izjemno fine bainitne mikrostrukture med kontinuirnim ohlajanjem/kaljenjem iz temperature avstenitizacije, ne da bi pri tem potrebovali izotermne toplotne obdelave. Udarna žilavost in druge mehanske lastnosti ostajajo v skladu z najpogostejšimi zahtevami glede žilavosti in standardnimi specifikacijami, hkrati pa ohranjajo zadostno prekaljivost za zagotovitev homogenih lastnosti znotraj velikih presekov. Ta jekla imajo visoko trdoto do 65HRC in majhno geometrijsko popačenje oz. distorzijo med toplotno obdelavo. Zaradi teh lastnosti so novo razvita jekla še posebej primerna za izdelavo orodij za delo v hladnem, nožev, balistične zaščite ter strojnih delov visoke trdnosti. Ključna značilnost teh jekel je tvorba bainitnih nukleusov pri visoki temperaturi in hitra rast bainitnega ferita pri nizki temperaturi. To je v nasprotju z običajnimi oz. splošno poznanimi jekli in železovimi zlitinami, znotraj katerih se ta dva koraka izvajata sočasno. Metoda, s katero smo to dosegli, se je poimenovala kinetična aktivacija bainita -KAB in skupine zlitin KAB jekla.
Ključne besede: Jeklo, Bainit v jeklih, nanostrukturni bainit, mehanizmi utrjanja, kinetika tvorbe bainita
Objavljeno v DKUM: 08.06.2023; Ogledov: 34; Prenosov: 4
.pdf Celotno besedilo (8,84 MB)

2.
Obdelava plošče za vakuumsko posodo
Jure Kralj, 2023, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo zajema opis obdelave plošče, ki v končni obliki služi kot vrata vakuumske posode. Namen diplomskega dela je optimizacija posameznih operacij, ki imajo največji vpliv na obdelovalni čas. Na začetku smo definirali potrebne stroje in predpostavili ustrezen način vpenjanja obdelovanca. V tehnologiji obdelave smo opisali vsebino delovnih potekov, ki zajemajo več operacij ter orodja, uporabljena pri izvedbi operacij. Preverili smo ustreznost obdelave z merjenjem oblik, tolerančnih mer in izvedli smo kontrolo kvalitete hrapavosti površine, ter rezultate meritev zapisali v merski protokol. Zadnji del diplomskega dela smo namenili simulaciji poti orodja, kjer smo s spremembo ključnih parametrov dosegli optimizacijo časa obdelave.
Ključne besede: obdelava, optimizacija, rezkanje, plošča, simulacija
Objavljeno v DKUM: 08.06.2023; Ogledov: 30; Prenosov: 0

3.
Vpeljava preventivnih meritev vibracij z napravo SKF Quickcollect in sistem za stalni nadzor na kritičnih točkah papirnega stroja
Žan Pavić, 2023, magistrsko delo

Opis: Preventivno vzdrževanje strojev in izvajanje meritev vibracij sta v proizvodnem procesu zelo pomembna dejavnika, saj redno vzdrževanje in pravočasno odkritje napak lahko pomembno vpliva na uspešnost poslovanja podjetja ter znižanje stroškov vzdrževanja. S pravočasnimi ukrepi tako povečujemo razpoložljivost stroja, zmogljivost in kakovost. V magistrskem delu sem v ta namen predstavil osnove merjenja in vrednotenja vibracij v industriji, s katerim lahko ugotavljamo številne nepravilnosti, ki se pojavijo tekom obratovanja (ali pa tudi mirovanja) stroja ali naprave. Na papirnem stroju smo v praksi uvedli tedensko izvajanje meritev vibracij na kritičnih napravah novega papirnega stroja, na podlagi katerih bo lahko podjetje v bodoče spremljalo in tudi analiziralo izmerjene vrednosti ter tako tudi bolje in ustrezno planiralo preventivno aktivnost. Z namenom hitrejšega izvajanja smo izdelali QR kode, v katerih se nahajajo podatki o vgrajenih ležajih, alarmnih vrednostih ter hitrosti obratovanja naprave. Izvedli smo primerjavo stroškov med uvedbo stalnega nadzora vibracij ter izvajanja meritev s strani zunanjega izvajalca ter podjetju predstavili glavne prednosti in slabosti obeh načinov. Z rednim izvajanjem meritev lahko pomembno zmanjšamo nenačrtovane izpade proizvodnje, povečamo varnost in učinkovitost delovanja stroja.
Ključne besede: Preventivno vzdrževanje, izvajanje meritev vibracij, papirni stroj, zastoji
Objavljeno v DKUM: 08.06.2023; Ogledov: 28; Prenosov: 0
.pdf Celotno besedilo (4,83 MB)

4.
Primerjava zaznave in segmentacije neznanih objektov v 6 prostostnih stopnjah
Nejc Herženjak, 2023, magistrsko delo

Opis: Cilj diplomskega dela je analizirati različne pristope odkrivanja in segmentacije neznanih predmetov ter primerjati podobnosti in razlike algoritmov. Raziskava temelji na ‟No Free Lunch Theorem‟ in je osredotočena na iskanje najustreznejših pristopov strojnega vida v robotiki in primerjavo njihove učinkovitosti. Na začetku je narejen pregled stanja raziskav z delitvijo na regresijske in klasifikacijske metode, zatem sledi segmentacija in prepoznava objektov ter se zaključi z opisom klasičnih in metod z nevronskim mreženjem. V nadaljevanju je opredeljena primerjava nabora podatkov in že narejenih meritev. Zadnji dve poglavji sta namenjeni evalvaciji lastnih poskusov in zaključek s priložnostmi nadaljnjih raziskav na tem področju.
Ključne besede: 6-DoF, strojni vid, evalvacija pozicije, segmentacija slike, zaznavanje objektov
Objavljeno v DKUM: 08.06.2023; Ogledov: 29; Prenosov: 1
.pdf Celotno besedilo (7,57 MB)

5.
Razvoj empiričnega modela za določitev elasto-plastične deformacije kablov pri stiskanju navitij
Martin Hostnik, 2023, magistrsko delo

Opis: Namen magistrske naloge je bil razviti empirični model za določanje elasto-plastične deformacije kablov pri stiskanju navitij, do česar pride tekom proizvodnega procesa. V nalogi so opisani pojmi, potrebni za analizo podatkov, kot so korelacija in aproksimacija ter potek merjenja, s katerim pridobimo potrebne podatke za analizo. Podrobno je opisana obdelava podatkov, kjer jih iz vhodne oblike pretvorimo v obliko, ki jo potrebujemo za nadaljnje delo. S pomočjo obdelanih podatkov smo razvili model, ki smo ga primerjali z obstoječim modelom. Učinek implementacije novega modela smo izmerili časovno ter razliki v porabljenemu času zaradi popravil navitja dodali denarni učinek. Cilj je bil razvoj novega empiričnega modela za napovedovanje deformiranja navitij, ki bo imel na učinkovitost proizvodnega procesa pozitiven vpliv. Z njegovim razvojem in posledično z implementacijo smo izboljšali natančnost napovedi končne višine navitij že v času projektiranja, kar bo celoten proizvodni proces izboljšalo in pohitrilo.
Ključne besede: navitje, elasto-plastična deformacija, procesne meritve, empirični model
Objavljeno v DKUM: 06.06.2023; Ogledov: 19; Prenosov: 4
.pdf Celotno besedilo (5,88 MB)

6.
Razvoj optičnega merilnega sistema za merjenje debelin odkovkov na kontrolni liniji
Peter Brglez, 2023, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo je nastalo v sodelovanju s podjetjem Unior d.d. iz Zreč. Izhaja iz problema prehitre obrabe merilnega sistema, ki se uporablja za merjenje debelin ohišij na kontrolni liniji B1. Prekratek čas do uničenja merilnega sistema potegne za sabo stroške, ki pa niso samo stroški menjave merilnikov, temveč tudi stroški reklamacij, transporta in lažnega izmeta. Zato so me prosili, da raziščem alternativne možnosti, ki bi lahko zamenjale obstoječi način merjenja z brezkontaktnim. Tako magistrsko delo zajema raziskavo možnih brezkontaktnih načinov merjena debelin, zoženje njihovega izbora in testiranje merilnikov, ki delujejo na izbranih principih. Po opravljenem testiranju se izkaže, da nobeden od izposojenih merilnikov za dan problem ni primeren. Zato predlagam, da se ob nadaljevanju razvoja preizkusi več vrst merilnikov, ki za merjenje uporabljajo izbrane principe ob upoštevanih omejitvah in robnih pogojih, ugotovljenih skozi izdelavo tega dela.
Ključne besede: Unior, odkovek, debelina, kontrolna linija, merilni sistem, brezkontaktno merjenje
Objavljeno v DKUM: 06.06.2023; Ogledov: 16; Prenosov: 0
.pdf Celotno besedilo (4,40 MB)

7.
Celovita učinkovitost opreme v Omco Metals Slovenia d.o.o.
Denis Arnšek, 2023, magistrsko delo

Opis: Vpeljava kazalnika OEE (celovita učinkovitost opreme) omogoča podjetju zaznavanje ključnih pomanjkljivosti v proizvodnjem procesu in posledično optimizacijo le-tega. V nalogi je najprej predstavljen kazalnik OEE in njegovo teoretično ozadje. Osrednji del naloge predstavlja analiza učinkovitosti opreme (proizvodne linije) v obravnavanem podjetju. Vse 3 postavljene hipoteze so izračuni potrdili, kar kaže na precejšenj potencial za izboljšave. Za konec so podani predlogi za nadaljno vpeljavo kazalnika in možne izboljšave procesa s ciljem optimizacije proizvodnje.
Ključne besede: OEE, celovita učinkovitost opreme, OMCO Metals Slovenia d.o.o., razpoložljivost, zmogljivost, kakovost
Objavljeno v DKUM: 02.06.2023; Ogledov: 14; Prenosov: 0
.pdf Celotno besedilo (2,50 MB)

8.
Konstruiranje in topološka optimizacija nosilne konstrukcije drona
Jernej Čokl, 2023, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo obravnava optimizacijo ogrodja drona za prevoz prve pomoči. Glavni cilj je minimiziranje mase, kar podaljša čas letenja drona. Na podlagi zahtev je določena oblika; izbrane so potrebne komponente in izveden je preračun časa letenja drona. Izbran je bil primeren material, ki omogoča, da je ogrodje izdelano s postopkom 3D tiska. Nato je bil ustvarjen model, ki so mu bili predpisani ustrezni robni pogoji. Ogrodje je bilo optimizirano v programu ProTOp, kjer je dobilo končno obliko in maso. Dobljen model je z dodatnimi popravki in dodatki primeren za izdelavo.
Ključne besede: topološka optimizacija, dron, ogrodje, ProTOp
Objavljeno v DKUM: 01.06.2023; Ogledov: 42; Prenosov: 14
.pdf Celotno besedilo (4,68 MB)

9.
Kavitacijska erozija v Venturijevem kanalu
Tilen Jernejc, 2023, magistrsko delo

Opis: Kavitacijska erozija je ena od številnih neželenih posledic pojava kavitacije v hidravličnih strojih, saj zmanjša učinkovitost in poveča vzdrževalne stroške tovrstnih strojev. Namen magistrske naloge je bil eksperimentalno in numerično spremljati razvoj kavitacijskih struktur ter kavitacijske erozije na izpostavljeni površini v Venturijevem kanalu. Eksperimentalno delo je temeljilo na uporabi ustreznega indikatorja za zaznavanje kavitacijske erozije, pri čemer je bilo ugotovljeno, da črna akrilna barva razredčena z vodo v razmerju 1:2 daje najboljše rezultate v smislu zaznavanja poškodb. Poleg tega je bilo ugotovljeno, da največ poškodb nastane na območju separacije in kolapsa kavitacijskih struktur ter da je agresivnost kavitacije pogojena s kavitacijskim številom, saj se z manjšanjem omenjenega parametra obseg poškodb na površini znatno poveča. Časovno odvisna numerična analiza nestisljivega kavitirajočega toka je bila izvedena s programskim paketom Ansys FLUENT in je temeljila na RANS pristopu reševanja vodilnih enačb ter na uporabi RNG k-\varepsilon turbuletnega modela. Večfazni tok je bil obravnavan kot homogena zmes kapljevite in parne faze. Modeliranje kavitacije je bilo izvedeno s Schnerr-Sauer modelom. Za modeliranje kavitacijske erozije na izpostavljeni površini je bil uporabljen model Melissaris-Schenke-van Terwisga, ki temelji na hipotezi o tlačnih valovih. Primerjava rezultatov nakazuje na določeno odstopanje numerične simulacije od rezultatov eksperimentalnega dela, vendar pa je bilo kljub temu doseženo zadovoljivo ujemanje, kar potrjuje dejstvo, da je uporabljena numerična metoda primerna za nadaljnjo uporabo.
Ključne besede: kavitacijska erozija, Ansys FLUENT, RANS, Schnerr-Sauer, Melissaris-Schenke-van Terwisga
Objavljeno v DKUM: 31.05.2023; Ogledov: 44; Prenosov: 10
.pdf Celotno besedilo (7,30 MB)

10.
Celovita učinkovitost opreme v podjetju Megras, d.o.o.
Mitja Vrbnjak, 2023, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je predstavljena analiza tematike celovite učinkovitosti opreme oz. kazalnik OEE. Delo temelji na realnem primeru procesa dveh varilnih celic v podjetju Megras, d. o. o., ki je eno vodilnih proizvajalcev prirobnic na svetu. Obravnava poteka na primeru varilne celice z varilnim avtomatom in varilne celice z varilnim robotom. Predstavljena je temeljita razlaga kazalnika OEE in ključnih dejavnikov, prednosti uporabe in skupine glavnih izgub. Magistrsko delo zajema razlago pomembnosti robotizacije v industriji, predstavitev procesa delovanja varilnih celic ter prednosti in slabosti le-teh. Opisan je potek in način zbiranja vhodnih podatkov ter njihova opredelitev. Delo vključuje temeljite izračune posamezne varilne celice in razlago ter koristi pridobljenih vrednosti. Ob koncu je opisana in izračunana metoda povrnitve investicijskih sredstev za posamezno varilno celico.
Ključne besede: celovita učinkovitost opreme, OEE, Megras, d. o. o., proizvodnja, varilna celica, razpoložljivost, kakovost, zmogljivost, produktivnost, izgube, povrnitev investicije.
Objavljeno v DKUM: 31.05.2023; Ogledov: 44; Prenosov: 7
.pdf Celotno besedilo (8,40 MB)

Iskanje izvedeno v 0.46 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici