| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 3161
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Analiza vseživljenjskih stroškov za leseno montažno stavbo
Rok Skok, 2025, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu smo na primeru enodružinske lesene montažne hiše, predstavili vseživljenjske stroške objekta za dobo 30 let. Najprej smo opisali metodo analize vseživljenjskih stroškov in njene glavne sestavne dele. V drugem delu smo opisali obravnavan objekt, predstavili njegovo arhitekturno in konstrukcijsko zasnovo. V zadnjem delu smo za izbran primer analizirali investicijske, obratovalne in vzdrževalne stroške ter izračunali preostanek vrednosti stavbe po preteku ekonomske dobe. Sledi predstavitev rezultatov analize in razprava. Osnovni namen izdelave diplomske naloge je, da potencialnemu kupcu lesene montažne hiše predstavimo vseživljenjske stroške, to je investicijske stroške in tudi stroške za obratovanje in vzdrževanje objekta.
Ključne besede: gradbeništvo, vseživljenjski stroški, montažna gradnja, lesena stavba
Objavljeno v DKUM: 19.06.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 2
.pdf Celotno besedilo (2,67 MB)

2.
Celovita obnova in protipotresna sanacija Kulturnega doma Črnomelj
Sandra Mavsar, 2025, magistrsko delo

Opis: V magistrski nalogi je podrobno predstavljen projekt Celovita obnova in protipotresna sanacija Kulturnega doma Črnomelj projektanta gradbenih konstrukcij. Namen projekta sta bila celovita energijska, statična in potresna obnova ter zagotavljanje več prostora za kulturne dejavnosti, ob hkratnem ohranjanju njegove kulturne vrednosti. Načrtovanje je potekalo po pogojih Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, ob upoštevanju veljavnih standardov in določil ter razpoložljivega proračuna. Objekt je sestavljen iz zidanih opečnatih sten in armiranobetonskih elementov, z armiranobetonskimi in lesenimi medetažnimi konstrukcijami. Analiza obstoječega stanja je temeljila na rezultatih materialnih in statičnih preiskav, ki so podale izhodišča za pripravo ustreznih ojačitev. V osrednjem delu naloge so podrobno predstavljeni potresna analiza ter izbor in utemeljitev predlaganih sanacijskih ukrepov. Poseben poudarek je bil namenjen konstrukcijskim ojačitvam, ki izboljšujejo stabilnost in varnost stavbe. Naloga temelji na projektni dokumentaciji gradbeno projektantskega podjetja in vključuje praktične izkušnje iz vseh faz projektiranja ter izvedbe. Projekt je primer dobre prakse pri obnovi stavb kulturne dediščine na potresno ogroženih območjih.
Ključne besede: gradbeništvo, obnova, sanacija, protipotresna sanacija, stavba kulturne dediščine
Objavljeno v DKUM: 09.06.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 8
.pdf Celotno besedilo (9,29 MB)

3.
Športno rekreacijski center Ruše
Ana Urleb, 2025, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo obravnava nadgradnjo športno rekreacijskega območja ob reki Dravi v občini Ruše. Na podlagi analiz lokacije, potreb in primerov dobre prakse je izdelan projekt za regeneracijo obstoječe športne infrastrukture v Športnem parku Ruše, z nadgradnjo nogometnega kompleksa, ureditvijo rekreacijske poti in izgradnjo potapljaškega centra z globokim potapljaškim bazenom. Potapljaški bazen povezuje nivoje lokacije in ji daje dodano vrednost, tako funkcionalno kot tudi estetsko. Cilj je povečanje možnosti za rekreacijo in profesionalno športno aktivnost v kraju z bogato športno zgodovino in dvigniti nivo potapljaškega športa na regijskem nivoju.
Ključne besede: arhitektura, šport, rekreacija, športni objekt, potapljaški bazen, Drava, Ruše
Objavljeno v DKUM: 03.06.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 41
.pdf Celotno besedilo (40,99 MB)

4.
Zasnova fleksibilnega učnega okolja - primer nove osnovne šole v Veliki Nedelji
Ana Hanželič, 2025, magistrsko delo

Opis: Fleksibilna zasnova učnega okolja predstavlja prilagodljiv prostor, ki presega omejitve tradicionalnih učilnic in omogoča individualiziran pristop k učenju. Spodbuja ustvarjalnost, avtonomnost in aktivno sodelovanje učencev ter omogoča prilagajanje prostora potrebam posameznikov in skupnosti, kar je ključnega pomena za sodobno izobraževanje. Magistrsko delo tovrstne pristope implementira na primeru nove osnovne šole v Veliki Nedelji, ki bi nadomestila obstoječo šolo v historični stavbi na griču, saj ta zaradi prostorsko-funkcionalnih omejitev ter oddaljenosti od športne infrastrukture na ravnini za sodobne potrebe vzgojno-izobraževalne dejavnosti ni ustrezna. Nova šola je predvidena ob obstoječi športni dvorani na ravnini, ki dopušča neposredno navezavo na športne površine ter vzpostavitev šole kot krajevnega središča. Delo vključuje analizo potreb šole in lokalnega okolja ter raziskovanje arhitekturnih rešitev, ki združujejo sodobne pedagoške zahteve z lokalnimi značilnostmi. Idejna zasnova nove stavbe ponuja trajnosten in prilagodljiv prostor za izobraževanje ter družbeno življenje kraja.
Ključne besede: arhitektura, fleksibilna zasnova, osnovna šola, Velika Nedelja, krajevno središče
Objavljeno v DKUM: 02.06.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 115
.pdf Celotno besedilo (84,63 MB)

5.
Kulturna infrastruktura: regeneracija historičnega tkiva Ptuja
Katja Rihtarič, 2025, magistrsko delo

Opis: Številna slovenska mesta se v zadnjih desetletjih soočajo z izzivom postopnega praznjenja mestnih jeder, kar se kaže v degradiranih urbanih predelih, opustelih stavbah in zmanjšani rabi javnih površin. Mesto Ptuj, kot najstarejše mesto v Sloveniji, ni izjema, njegovo historično tkivo se danes spopada s prostorsko, programsko in z družbeno problematiko. Analiza mestne strukture in demografskih gibanj kaže na izrazito staranje prebivalstva, prostorsko neizkoriščene potenciale v obliki praznih ali degradiranih objektov ter pomanjkanje sodobnih kulturnih prostorov. Obstoječe kulturne dejavnosti so prostorsko razpršene in programsko nezadostno povezane. Mestno jedro ima velik, a neizkoriščen regeneracijski potencial. Načrtovanje razvoja kulturne infrastrukture je v magistrskem delu uporabljeno kot orodje za regeneracijo mesta. Z zasnovo novogradnje, prenovo obstoječe stavbe, umestitvijo programov v prazna pritličja ter ureditvijo odprtih zunanjih površin v degradiranih območjih historičnega mestnega tkiva, mesto pridobi novo programsko plast, ki nadgrajuje obstoječe kulturne osi in aktivira historične urbane strukture. Novi programi se smiselno navezujejo na obstoječe kulturne institucije in skupaj z njimi vzpostavljajo prepleteno urbano tkivo, ki omogoča regeneracijo mestnega jedra. Rezultat je dinamična kulturna mreža, ki deluje kot nosilec identitete in razvoja zgodovinskega središča Ptuja
Ključne besede: Ptuj, regeneracija mesta, kulturna infrastruktura, hostel, galerija
Objavljeno v DKUM: 30.05.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 54
.pdf Celotno besedilo (56,00 MB)

6.
Umetne nevronske mreže z bazo znanja kolektivne inteligence stroke in uporabo v mostogradnji
Tomaž Goričan, 2025, doktorska disertacija

Opis: Doktorska disertacija se osredotoča na uporabo metod umetne inteligence in podatkov kolektivne inteligence strokovnjakov za napovedovanje parametrov mostov, grajenih po tehnologiji postopnega narivanja. Podatki kolektivne inteligence omogočajo zajem izkušenj strokovnjakov, metode umetne inteligence pa njihovo uporabo in prenos tega znanja. Pri tem podatki kolektivne inteligence izhajajo iz različnih virov - od zakonskih predpisov do parametrov mostov, grajenih po tehnologiji postopnega narivanja. Majhne zbirke podatkov, ki so običajno stalnica pri specifičnih inženirskih problemih, smo ustrezno obdelali z uporabo primernih statističnih metod in jih razširili za uporabo pri metodah umetne inteligence. S tem smo izboljšali pokritost problemskega prostora. Za razširitev zbirke podatkov je bila uporabljena metoda stratificiranega vzorčenja, pri tem pa so bile upoštevane aleatorne in epistemične nezanesljivosti. Analizirane so bile različne metode umetnih nevronskih mrež v namen doseganja optimalnih rezultatov obravnavanega problema. Razvit je bil empirični matematični model, ki omogoča napoved parametrov mostov, grajenih po tehnologiji postopnega narivanja, ter napoved prečnega prereza mostne konstrukcije ob upoštevanju zakonskih predpisov. Pri napovedi parametrov mostov smo izračunali tudi informacije o relativni zanesljivosti rezultatov in lokalnih napakah. Pri evaluaciji izdelanih modelov smo upoštevali tako napako napovedi kot tudi pripadajoče podatke o relativni zanesljivosti rezultatov. Izdelani so bili dvo- in večdimenzionalni grafi za razlago rezultatov in analizo medsebojnih vplivov različnih parametrov. Uporabili smo strogo matematični pristop ter pristop, ki temelji na interpretaciji rezultatov s pomočjo velikih jezikovnih modelov. Za namen aplikacije rezultatov v gospodarstvu je bila izdelana aplikacija Asistent za načrtovanje mostov z uporabo umetnih nevronskih mrež, ki predstavlja pomoč inženirjem pri projektiranju in gradnji mostov, grajenih po tehnologiji postopnega narivanja. Aplikacija omogoča dinamično spreminjanje vhodnih in izhodnih parametrov. Doktorska disertacija dokazuje uporabo podatkov kolektivne stroke v metodah umetne inteligence pri gradnji mostov, grajenih po tehnologiji postopnega narivanja in podaja splošni okvir uporabe metod umetne inteligence v gradbeništvu.
Ključne besede: umetna inteligenca, kolektivna inteligenca, zanesljivost napovedi, pravila stroke, armiranobetonski most, tehnologija postopnega narivanja
Objavljeno v DKUM: 29.05.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 17
.pdf Celotno besedilo (11,01 MB)

7.
8.
Analiza interoperabilnosti med BIM IN MKE na primeru večstanovanjskega objekta
Amin Rakhmatov, 2025, magistrsko delo

Opis: Magistrska naloga je osredotočena na analizo interoperabilnosti med BIM orodji in orodji za MKE analize na primeru večstanovanjskega objekta. Prikazan je postopek izdelave BIM modelov v programih Allplan in Revit ter ocenjene prednosti in slabosti posameznega orodja. V okviru naloge so bile obravnavane tri izmenjave podatkov med programi: Allplan – SCIA Engineer s pomočjo orodja SCIA AutoConverter, Revit – SOFiSTiK ter Revit – SCIA Engineer s pomočjo vtičnikov za Revit. Vsaka izmed izmenjav je bila analizirana, hkrati pa so bile podane ocene njihove uspešnosti. V zaključnem delu naloge so bile izvedene statične analize v programih SCIA Engineer in SOFiSTiK, pri čemer sta bili orodji tudi medsebojno primerjani. Predstavljena je bila primerjalna tabela z rezultati statičnih analiz za vsak primer izmenjave, pa tudi za modela, ustvarjena neposredno v programih za MKE analizo brez prenosa podatkov. Procentualna odstopanja v rezultatih so bila minimalna. Rezultati so pokazali, da je interoperabilnost med orodji na splošno uspešna, vendar so za zagotovitev popolne usklajenosti podatkov potrebne dodatne prilagoditve.
Ključne besede: BIM, MKE, Interoperabilnost, modeliranje, visokogradnja
Objavljeno v DKUM: 12.05.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 45
.pdf Celotno besedilo (5,71 MB)

9.
Navodila za vnašanje podatkov v programskem orodju Opentrack
Mitja Klemenčič, 2021, drugo učno gradivo

Opis: Dokument služi za interno uporabo študentom, ki študirajo na študijskih smereh oddelka za Prometno inženirstvo na FGPA
Ključne besede: železniški promet, simulacije železniškega prometa, programska orodja, Opentrack, računalniški program, navodila
Objavljeno v DKUM: 09.05.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 4
.pdf Celotno besedilo (1,69 MB)

10.
Organizacija gradbišča in terminsko planiranje gradnje Logističnega centra Hoče
Rok Zdovc, 2025, diplomsko delo

Opis: V diplomski delu je obravnavana organizacija gradbišča in terminsko planiranje za izgradnjo Logističnega centra Hoče. V prvem delu naloge so predstavljeni osnovni podatki o projektu. Podani so podatki o lokaciji izvedbe objekta, zasnovi objekta, konstrukciji in vseh inštalacijah v objektu. V nadaljevanju so obravnavane različne dokumentacije, kot so gradbeno dovoljenje, gradbena pogodba, projektna dokumentacija in elaborati. Preučeni so tudi pogoji za izgradnjo objekta. Drugi, bistveni del diplomske naloge se osredotoča na organizacijo gradbišča s tehničnim poročilom, kjer so opisani dostop do gradbišča, komunalni priključki, začasni objekti, deponije, potrebna delovna sredstva in delovna sila ter varnost in zdravje pri delu. Obravnavano je tudi terminsko planiranje, ki je grafično predstavljeno s pomočjo gantogramske tehnike. Na koncu diplomske naloge je podana shema organizacije gradbišča in modificiran gantogram.
Ključne besede: organizacija gradbišča, terminsko planiranje, logistični center Hoče
Objavljeno v DKUM: 05.05.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 39
.pdf Celotno besedilo (3,92 MB)

Iskanje izvedeno v 0.33 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici