| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 2946
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
ONKRAJ GOLEGA ŽIVLJENJA: REGENERACIJA BEGUNSKEGA TABORIŠČA COX'S BAZAAR Z ZASNOVO VEČNAMENSKE SIROTIŠNICE
Medina Ćatović, 2023, magistrsko delo

Opis: Tema magistrske naloge obravnava trenutno krizo, ki jo povzroča preganjanje in migracije ljudstva Rohinga iz Mjanmara ter posledice, ki jih imajo te migracije za kraje, ki jih begunci začasno ali stalno naseljujejo na poti v svobodo. Raziskovalni del je sestavljen iz kronološke študije in predstavitve razvoja poti v sosednje države ter razvoja novih struktur, ki so jih v obliki mest za prišleke ustvarili begunci. Glavni namen magistrskega dela je predstaviti predlog urbane regeneracije izbranih morfoloških enot begunskega taborišča Cox's Bazaar v Bangladešu. Predlogi posebej obravnavajo problem nenadzorovane rasti "začasnih" zatočišč v državi gostiteljici. Vključujejo regeneracijo obstoječih urbanih struktur, preoblikovanje stanovanjskih enot na podlagi urbanističnih in arhitekturnih vzorcev, preučenih v mestih in naseljih, iz katerih so Rohingejci zbežali, ter predlog za arhitekturno zasnovo večnamenske sirotišnice, ki bi služila kot referenčni pristop za blaženje socialnih problemov ranljivih družbenih skupin s skrbnim urbanističnim in arhitekturnim oblikovanjem. Diagrami in scenariji so predstavljeni za celotno taborišče, predlagane arhitekturne rešitve pa se nanašajo na specifične kraje v begunskem taborišču, ki imajo potencial, da presežejo razmere golega življenja in beguncem ponudijo human nov začetek.
Ključne besede: begunec, taborišče, Cox's Bazaar, Rohinga, Mjanmar, regeneracija, sirotišnica
Objavljeno v DKUM: 05.06.2023; Ogledov: 3; Prenosov: 3
.pdf Celotno besedilo (109,48 MB)

2.
Numerična analiza lesene montažne dvonadstropne hiše
Ingo Pozvek, 2023, diplomsko delo

Opis: Slovenija je dežela gozdov, ki pokrivajo skoraj 60 % njene površine, zato ni presenetljivo, da je lesena gradnja v Sloveniji v porastu. V diplomskem delu sem projektiral enodružinsko dvonadstropno leseno montažno hišo z dimenzijami 9,32 m x 12,95 m. Upošteval sem lastno težo, koristno obtežbo, sneg in veter. Prav tako sem izračunal togost sten in celotne konstrukcije. Ostrešje je narejeno iz špirovcev, kapnih leg, slemenskih leg, izolacije, parnih ovir in kritine. Stene so okvirnopanelne, sestavljene iz lesene nosilne konstrukcije, izolacije, mavčno-vlaknenih plošč in zaključnih slojev. Medetažne plošče so sestavljene iz nosilcev, izolacije iz mavčno-vlaknenih plošč in zaključnega sloja. Obtežbe v posameznih etažah se prenesejo na lesene nosilce, ki sestavljajo medetažne plošče. Sile medetažnih plošč se prenesejo najprej na okvirnopanelni sistem in nato na temelje. Izvedel sem kontrolo tlačnih napetosti pravokotno na vlakna in uklon pokončnikov. Na koncu sem izračunal še horizontalne pomike etaž.
Ključne besede: gradbeništvo, lesene hiša, okvirno-panelni sistem, montažna hiša.
Objavljeno v DKUM: 01.06.2023; Ogledov: 31; Prenosov: 6
.pdf Celotno besedilo (2,92 MB)

3.
Vpliv vlažnosti na upogibno nosilnost lesenih nosilcev
Jure Hržič, 2023, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je prikazana laboratorijska analiza lesenih nosilcev, ki nam podaja končne rezultate za medsebojno primerjavo. Vzporedno s tem nam podaja tudi vhodne rezultate za računski del, s katerim skozi celotno delo s primerjavami dokazujemo, ali se določena teza na začetku projektne naloge ovrže ali pa sprejme. Vodilo magistrskega dela je primerjava lastnosti lesenih nosilcev projektiranega stanja in uporabe v praksi pod različnimi vremenskimi pogoji. Pri vsem tem smo se osredotočali predvsem na upogibno trdnost lesa in vpliv vlažnosti na le-to. Rezultati so se na koncu izkazali kot logično potrjena predvidevanja.
Ključne besede: gradbeništvo, leseni nosilec, vpliv vlažnosti, upogibna nosilnost, ravnotežje vlažnosti
Objavljeno v DKUM: 30.05.2023; Ogledov: 48; Prenosov: 6
.pdf Celotno besedilo (5,31 MB)

4.
Prevoz armiranobetonskih elementov
Juraj Bilić, 2023, magistrsko delo

Opis: Skoraj vsa podjetja v gospodarstvu se srečujejo s prevozom in manipulacijo tovora, tako je tudi v gradbeništvu, kjer je v veliki meri zajeta organizacija ter tehnologija izvajanja prevoza materialov, opažev, strojev in lastnih izdelkov iz proizvodnje na gradbišče ali iz enega gradbišča na drugo. Magistrsko delo temelji na prevozu armiranobetonskih elementov podjetja Pomgrad d.d. iz proizvodnje do gradbišča, kjer v celoti sestavljajo prefabricirano armiranobetonsko halo. Opisana je tehnologija za cestnega in kombiniranega železniško-cestnega prevoza. Na podlagi pridobljenih rezultatov smo s pomočjo tehnološkega, časovnega in ekonomskega vidika analizirali in primerjali obe vrsti prevoza. Največji poudarek smo namenili ekonomskemu vidiku, kjer smo ugotovili, da je z uporabo vlačilcev omenjenega podjetja kombinirani prevoz stroškovno nekoliko višji, vendar bi z manjšimi izboljšavami kombinirani prevoz lahko postal stroškovno sprejemljivejši. V zaključku magistrskega dela smo s pomočjo nastavljenih enačb v računalniškem programu Microsoft Excel izdelali model izračuna, ki ob vnosu osnovnih parametrov prikaže rentabilnejšo vrsto prevoza.
Ključne besede: tehnologija prometa, organizacija prometa, cestni prevoz, železniški prevoz, armiranobetonski elementi.
Objavljeno v DKUM: 19.05.2023; Ogledov: 80; Prenosov: 11
.pdf Celotno besedilo (6,25 MB)

5.
Prometno varnostna analiza infrastrukturnih ukrepov za izboljšanje prometne varnosti na prehodih za pešce
Damjan Pungaršek, 2023, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je predstavljena problematika prometne varnosti na prehodih za pešce v Republiki Sloveniji in na obravnavanem odseku na Ljubljanski ulici v Mestni občini Maribor ter opravljena analiza prometnih nesreč na prehodih za pešce z udeleženimi pešci v letih od 2009 do 2019. Opisali smo infrastrukturne ukrepe za izboljšanje prometne varnosti na prehodih za pešce ter naprave za umirjanje prometa. Na obravnavanem odseku na Ljubljanski ulici v Mestni občini Maribor smo prikazali in ugotavljali, kakšna je infrastrukturna situacija na prehodih za pešce z vidika prometne varnosti pešcev. Na osnovi obstoječega stanja in ukrepov na izbranem odseku smo predlagali nove ukrepe na podlagi le teh, ki bi bili izboljšava že obstoječih in uvedba novih. V delu so predstavljene dobre in malo manj dobre rešitve na področju infrastrukturnih ukrepov na prehodih za pešce in predstavljene dobre prakse na drugih prehodih za pešce v Mariboru, ki bi ji veljalo slediti tudi na obravnavanem odseku za večjo prometno varnost pešcev.
Ključne besede: prometne nesreče, promet pešcev, pešci, ukrepi in naprave za umirjanje prometa, prehod za pešce
Objavljeno v DKUM: 19.05.2023; Ogledov: 86; Prenosov: 10
.pdf Celotno besedilo (4,97 MB)

6.
7.
VRTEC+ Razvoj modelov prenove stavb za predšolsko vzgojo in izobraževanje v Sloveniji : končno poročilo operacije
Vesna Lovec, 2022, končno poročilo o rezultatih raziskav

Ključne besede: zgradbe za izobraževalne namene, vrtci
Objavljeno v DKUM: 31.03.2023; Ogledov: 151; Prenosov: 10
.pdf Celotno besedilo (58,29 MB)

8.
Brezkontaktno določanje hitrosti toka vodotokov s pomočjo mobilnih aplikacij : diplomsko delo
Timotej Trstenjak, 2023, diplomsko delo

Opis: V poletnih mesecih je pregreto ozračje eden glavnih vzrokov za nastanek številnih krajevnih neviht, neurij, debele toče in velike količine dežja v zelo kratkih časovnih obdobjih. Številni vodotoki – potoki in reke – takrat prestopijo svoje struge in poplavljajo ob svojih bregovih. Takrat tam velika količina vode povzroča poškodbe na infrastrukturi ali celo odnaša mostove, zaliva bližnje hiše, uničuje ceste, kmetijska polja itd. Da bi preprečili strahove in dolgotrajne sanacije, vodotoke opremljamo z različnimi merilniki in senzorji, ki nam odčitavajo pomembne podatke, kot so hitrost toka, pretok, nivo vodostaja in temperatura, kar pa je včasih premalo. V delu preverjamo, ali je na takšnih mestih lahko prisoten mobilni telefon, preko katerega bi lahko oseba s pomočjo aplikacije hitro odčitala hitrost toka ali pretok. S terenskim delom smo se skušali naučiti delovanja aplikacij za mobilne telefone in razbiranja njihovih podatkov ter preverili, v kakšni meri so dobljeni podatki zanesljivi in uporabni za nadaljnjo obdelavo. Opisujemo aplikacije, rezultate pa primerjamo s standardno merilno opremo. Rezultati so pokazali, da aplikacija Discharge že ponuja zadovoljive rezultate in sofisticiran prenos podatkov na druge naprave. Po izvedenih meritvah smo ugotovili, da je sicer cenovno ugodno rešitev še treba dodelati na nekaterih področjih. Merilno mesto in sama izvedba meritev na tak način sta lahko zamudna, za laika lahko hitro pride do manj natančnih informacij. Vseeno bi tak način merjenja že lahko uporabile zainteresirane skupine in organizacije, manj verjetno v namene ozaveščanja.
Ključne besede: mobilne aplikacije, vodotoki, določanje hitrosti toka vodotokov, poplave, pretok
Objavljeno v DKUM: 21.03.2023; Ogledov: 152; Prenosov: 31
.pdf Celotno besedilo (8,16 MB)

9.
Dimenzioniranje armiranobetonskih elementov s programom IDEA StatiCa na osnovi metode CSFM : diplomsko delo
Marjeta Gregor, 2023, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obravnava uporabo programskega orodja IDEA StatiCa, ki uporablja metodo »The Compatible Stress Field Method«. Metoda CSFM predstavlja alternativo dimenzioniranju armiranobetonskih konstrukcij z modelom razpor in vezi, ki je vključena v standardu SIST EN 1992-1-1. Namenjena je dimenzioniranju armiranobetonskih elementov na območjih diskontinuitet, z implementirano topološko optimizacijo pa je lahko tudi v veliko pomoč pri načrtovanju armature. Glede na to, da z modeli razpor in vezi kriterije mejnega stanja uporabnosti (deformacije, širina razpok itd.) ni mogoče zanesljivo preveriti, metoda CSFM te pomanjkljivosti odpravlja. V diplomskem delu je prikazan postopek dimenzioniranja dveh različnih, armiranobetonskih stenastih nosilcev po modelu razpor in vezi in po metodi CSFM v programu IDEA StatiCa. Na podlagi dobljenih rezultatov obeh stenastih nosilcev so v diplomskem delu zajete različne primerjave rezultatov glede na mejno stanje nosilnosti med modelom razpor in vezi ter metodo CSFM. Rezultati po mejnem stanju uporabnosti so prikazani samo na osnovi metode CSFM. Prikazani so tudi rezultati, koliko armature bi prihranili, če bi na podlagi rezultatov o izkoriščenosti armature pri obeh stenastih nosilcih zmanjšali prečni prerez armature. Predstavljene so tudi ugotovitve glede učinkovitosti uporabe topološke optimizacije pri načrtovanju pozicije armature.
Ključne besede: IDEA StatiCa, metoda CSFM, model razpor in vezi, dimenzioniranje, stenasti nosilec
Objavljeno v DKUM: 16.03.2023; Ogledov: 161; Prenosov: 42
.pdf Celotno besedilo (3,95 MB)

10.
Vrednotenje poškodb na osebnem vozilu po prometni nesreči : diplomsko delo
Melisa Kosi, 2023, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obravnava tematiko vrednotenja poškodb na osebnem vozilu po prometni nezgodi. Ker se zavarovalnice dandanes pogosto srečujejo z lažnimi škodnimi prijavami poškodb, se bomo osredotočili na samo delo cenilca in goljufije v zavarovalnici glede poškodb na vozilu. Najpomembnejše delo cenilca je, da ugotovi, ali so prijavljene poškodbe resnične ali gre za poskus goljufije. Zato smo se odločili, da bomo naredili dva preizkusa na tematiko širjenja rje oziroma korozije. Zadali smo si cilj, da bi s tem lahko pripomogli k ugotovitvi resničnih dogodkov. Ker je v našem preizkusu bil namen, kako hitro se širi korozija, smo dodali v diplomsko nalogo tudi nekaj splošne teorije o koroziji. Preizkus je pokazal, da se rja oziroma korozija komajda vidno začne že po 16 dneh od poškodbe na nekaterih vzorcih (odvisno od poškodbe in od materiala) in se potem dokaj hitro začne širiti, če se ne ukrepa s protikorozijsko zaščito. Predvidevamo, da bo naš preizkus lahko pomagal cenilcu k hitrejši ugotovitvi starosti poškodbe.
Ključne besede: prometna nesreča, osebno vozilo, vrednotenje poškodb, cenilec
Objavljeno v DKUM: 16.03.2023; Ogledov: 198; Prenosov: 18
.pdf Celotno besedilo (6,71 MB)

Iskanje izvedeno v 0.35 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici