| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 18
Na začetekNa prejšnjo stran12Na naslednjo stranNa konec
1.
Vpliv mikrotrdote na trdnostno neenakost jeklenega zvarnega spoja : diplomsko delo
Tamara Stevanović, 2022, diplomsko delo

Opis: Gradnja varjenih jeklenih konstrukcij v energetskih sistemih predstavlja poseben izziv tako na področju varjenja modernih visokotrdnostnih jekel kakor tudi s stališča varnosti in celovitosti konstrukcije. Najšibkejši člen vsake varjene jeklene konstrukcije je zvarni spoj, ki velja za izrazito heterogeno mikrostrukturo z lokalno krhkimi področji, ki imajo najnižjo lomno žilavost. Lokalno krhka področja v zvarnem spoju so zaradi visoke mikrotrdote potencialni iniciatorji krhkega loma in lahko vodijo do nenadnega širjenja razpoke in s tem porušitve varjene konstrukcije. Zaradi navedenega je treba natančno izmeriti mikrotrdoto v najbolj kritičnih smereh zvarnega spoja v skladu z veljavnimi standardi. Natančna določitev porazdelitve faktorja trdnostne neenakosti v mikrostrukturi toplotno vplivanega področja in materiala zvara predstavlja osnovno raziskavo za določitev varnega obratovanja varjene konstrukcije.
Ključne besede: jeklo za energetiko, jekleni zvarni spoj, meja tečenja, mikrotrdota, faktor trdnostne neenakosti.
Objavljeno v DKUM: 12.01.2023; Ogledov: 474; Prenosov: 66
.pdf Celotno besedilo (3,72 MB)

2.
Vpliv vrste in geometrije zvarnega spoja na koncentracijo napetosti : diplomsko delo
Rok Skerbiš, 2020, diplomsko delo

Opis: Zaradi predvidene dolge obratovalne dobe tirnih vozil je trdnost in ustrezno dimenzioniranje nosilnih delov le-teh izjemnega pomena. To velja še posebej za nosilni okvir podvozja tirnega vozila, ki je v splošnem konstrukcija zvarjena iz pločevin različnih debelin in oblik. Namen diplomskega dela je določitev faktorjev koncentracij napetosti na kritičnih mestih zvarnih spojev v odvisnosti od vrste geometrije in kombinacije zvarnih spojev. Za določitev omenjenih faktorjev so bile uporabljene računalniške simulacije po metodi končnih elementov. Na podlagi dobljenih faktorjev se lahko opredeli FAT razred vsakega izmed zvarov, pri čemer velja, da zvaru z najvišjim faktorjem pripada najnižji FAT razred. Končni rezultat dela predstavlja iz standardov dobljena Wöhlerjeva krivulja za posamezen zvar, ki se lahko primerja z Wöhlerjevo krivuljo dinamičnih preizkusov. Na ta način se lahko ugotovi ali so rezultati dobljeni z računalniškimi simulacijami primerljivi z rezultati preizkusov.
Ključne besede: tirno vozilo, zvarni spoj, faktor koncentracije napetosti, trajna dinamična trdnost, računalniško podprto konstruiranje, metoda končnih elementov
Objavljeno v DKUM: 01.09.2020; Ogledov: 669; Prenosov: 97
.pdf Celotno besedilo (3,60 MB)

3.
Vpliv trdnostno heterogenega zvarnega spoja na hitrost rasti razpoke v zvaru iz mikrolegiranega jekla
Klemen Senovršnik, 2018, magistrsko delo

Opis: Osrednja tema magistrskega dela je določitev vpliva trdnostno heterogenega zvarnega spoja na hitrost rasti razpoke v zvaru iz mikrolegiranega jekla NIOMOL 490K. V nalogi so obravnavani parametri in ostali dejavniki, ki vplivajo na hitrost rasti razpoke na zvarnem spoju iz jekla NIMOL 490K skozi različna področja zvara. Hitrost rasti razpoke bo izmerjena v trdnostno močnejših varkih zvarnega spoja in v varkih, ki so trdnostno šibkejši. Posebna pozornost pa bo posvečena hitrosti širjenja razpoke na mejah trdnostno neenakih varkov, ko se razpoka širi iz enega dela materiala vara v drugi del vara, ki trdnostno ni enak. Napake vodijo do trdnostne neenakosti, kar se močno odraža na mehanskih lastnostih zvarnega spoja. V svojem delu bom torej raziskal hitrost širjenja razpoke, ki je podana s Parisovo krivuljo v logaritemskem diagramu da/dN (hitrost širjenja) v odvisnosti od števila nihajev ΔN oziroma razpona faktorja intenzitete napetosti ΔK. S pomočjo Parisove krivulje bom torej lahko najbolje opisal rast utrujenostne razpoke, in sicer s pomočjo faktorja intenzitete napetosti ΔK ter ostalih materialnih parametrov.
Ključne besede: razpoka, zvarni spoj, hitrost rasti, mikrolegirano jeklo, Parisova krivulja, trdnostna neenakost
Objavljeno v DKUM: 14.09.2018; Ogledov: 1049; Prenosov: 103
.pdf Celotno besedilo (5,06 MB)

4.
ELEMENTARNA ANALIZA ZVARNEGA SPOJA Z RENTGENSKO FLUOROSCENTNIM ANALIZATORJEM
Marko Kišek, 2016, magistrsko delo

Opis: Diplomsko delo je sestavljeno iz dveh delov. V prvem, teoretičnem delu so opisane osnove o varjenju, definicija varjenja, zgodovina in razvoj varjenja, postopki varjenja in vrste zvarov. Opisan je tudi heterogeni zvar in njegova problematika. V drugem, praktičnem delu je natančno predstavljena in opisana naprava Niton Gold+ ter postopki merjenja z napravo. Opisan je postopek merjenja ogljika in delta ferita. Prikazan je tudi postopek izdelave mizice za napravo. Na koncu so s pomočjo tabele prikazani pridobljeni podatki merjeni ročno z napravo in s pomočjo mizice, katere smo med seboj primerjali in jih komentirali.
Ključne besede: zvarni spoj, rentgenski analizator, kemijska analiza, merilna mizica
Objavljeno v DKUM: 24.10.2016; Ogledov: 1400; Prenosov: 101
.pdf Celotno besedilo (3,67 MB)

5.
Preiskave zvarnih spojev po metodah UT/TOFD-PA
Katarina Jelen, 2016, magistrsko delo

Opis: Kvaliteta zvarnih spojev je pretežno odvisna od kvalitete varjenja. Z neporušnimi preiskavami zvarnih spojev se zagotavlja, da je ta kvaliteta kontrolirana in ustreza izbranim standardom. Med novejši metodi neporušnih ultrazvočnih preiskav spadata Time Of Flight Diffraction (UT/TOFD) in Phased Array (UT/PA), ki sta že postali širše uporabljani za preiskavo zvarov v petrokemični in ostali industriji. Tudi na področju zvarnih spojev cevovodov hidroelektrarn postajata UT/TOFD in UT/PA vedno bolj zanimivi in uporabljani. Prednosti teh metod so predvsem: Velika natančnost pri ugotavljanju velikosti in lege defektov, zaznavanje defektov tudi v primeru njihovega prekrivanja ali neustrezno orientiranih defektov, večja hitrost preizkušanja ter zapisi (skeni) kontrole, ki jih lahko arhiviramo, ponovno ocenjujemo ipd. Na podlagi eksperimentov, ki so vključevali neporušne metode UT/TOFD, UT/PA, UT/PE, VT in MT ter žično elektroerozijo kot porušno metodo, lahko potrdimo, da se z novimi ultrazvočnimi metodami zagotavlja velika natančnost določanja lege, oblike in velikosti napak. Že pri samem skeniranju kalibrirnega komada smo ugotovili, da pri debelini stene 44 mm lahko vidimo tudi zajedo globinske razsežnosti 1 mm. Na razrezanih preizkusnih lističih smo z VT in MT metodo našli napake, ki smo jih odkrili po metodi UT/TOFD ter delno z UT/PE in UT/PA. Ugotovili smo, da globinska razsežnost, velikost napak in lega napak ustreza predvidenemu.
Ključne besede: ultrazvok, UT/TOFD, UT/PA, UT/PE, MT, VT, elektroerozija, zvarni spoj, indikacija, defekt, zvar s podložko
Objavljeno v DKUM: 06.10.2016; Ogledov: 1816; Prenosov: 137
.pdf Celotno besedilo (7,07 MB)

6.
Premična podporna priprava
Matej Mihelak, 2016, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi je prikazano načrtovanje premične podporne priprave s pomočjo programa za prostorsko modeliranje ter njena trdnostna analiza. Podporna priprava je namenjena odlaganju velikih zvarjencev za kasnejše naknadne obdelave. Zaradi zahtevane nosilnosti priprave bo slednja težka in je nebo mogoče ročno prestavljati na različna mesta v delovnem prostoru. Posledično temu je zato potrebno na pripravo vgraditi ustrezna kolesa, ki bodo omogočala njen premik na ustrezno delovno mesto brez pomoči viličarja ali mostnega žerjava. Na podlagi statične analize bomo izbrali najoptimalnejše standardne jeklene profile in določili ustrezne debeline ostalih pločevin. V diplomskem delu bo prikazan tudi mehanizem dviga podporne priprave, ki bo izveden s pomočjo dodatnega ohišja, v katerem bo nameščeno ustrezno tekalno kolo, ki bo vodeno v smeri višine in opremljeno s standardno tlačno vijačno vzmetjo.
Ključne besede: jeklena podpora, zvarni spoj, varjenje, preračun, tekalno kolo
Objavljeno v DKUM: 04.10.2016; Ogledov: 993; Prenosov: 158
.pdf Celotno besedilo (3,53 MB)

7.
Določitev lomnomehanskih lastnosti zvara na aluminijevi zlitini 7049A
Blaž Zavratnik, 2016, magistrsko delo

Opis: Ker se v sedanjem času vse več uporablja lahkih zlitin smo testirali aluminijevo zlitino 7049A, katero smo zvarili med seboj s postopkom varjenja s trenjem in mešanjem. Med seboj smo varili plošče z različnimi parametri varjenja, kjer smo spreminjali število vrtljajev vretena in hitrost varjenja. V tej magistrski nalogi smo opisovali dva preizkusa. Prvi preizkus je natezni preizkus s pomočjo katerega smo določili trdnostne lastnosti zvara in osnovnega materiala. Drugi preizkus je lomnomehanski preizkus s katerim smo določevali lastnosti katere nam povedo kako se material oz. zvar upira širjenju razpoke. Lomnomehanski preizkus se je izvajal po standardu ASTM E 1820, kjer smo uporabili SENB preizkušance. Na koncu smo določili lastnosti in jih med seboj tudi primerjali.
Ključne besede: Varjenje s trenjem in mešanjem, zvarni spoj, mehanika loma, natezni preizkus, 7049A, SENB.
Objavljeno v DKUM: 28.09.2016; Ogledov: 1276; Prenosov: 115
.pdf Celotno besedilo (4,16 MB)

8.
Primernost zvarnega in vijačnega spoja za transport LG kopalnic
Silvo Horvat, 2016, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu smo obravnavali problematiko nosilnosti kotnega zvarnega in vijačnega spoja očesnega vijaka, privijačenega v kvadratni profil na vogalnih mestih kovinskega ogrodja, ki nam omogoča transport lahkih gotovih (LG) kopalnic. Preizkuse smo izvajali pri treh različnih velikostih očesnih vijakov, in sicer za M20, M24 in M27. Najprej smo kontrolirali nosilnost samega zvarnega spoja in šele nato nosilnost posameznega očesnega vijaka. Rezultate smo prikazali in ovrednotili z ustreznimi diagrami. Iz dobljenih rezultatov smo zaključili, da sta kotni zvar in vijačni spoj več kot primerna za nosilnost posameznih LG kopalnic glede na njihovo težo ter ugotovili, da je pri večji matici, torej pri večji dimenziji vijaka, tudi zvarni spoj popustil kasneje, predvsem zaradi večje simetričnosti matice v pravokotnem profilu.
Ključne besede: MAG varjenje, zvarni spoji, kotni zvarni spoj, vijačne zveze, natezni preizkus, očesni vijak
Objavljeno v DKUM: 23.09.2016; Ogledov: 1382; Prenosov: 157
.pdf Celotno besedilo (4,67 MB)

9.
Vpliv neprimerne toplotne obdelave po varjenju na trdoto TVP jekla odpornega na lezenje
Klemen Senovršnik, 2014, diplomsko delo

Opis: Glavni cilj diplomske naloge je bilo preučiti vpliv nezadostne in previsoke toplotne obdelave TVP na trdoto za jekla za povišane temperature. Najprej so predstavljena sodobna jekla za povišane temperature ter toplotna obdelava vzorcev s simulirano mikrostrukturo. V nadaljevanju smo izdelali vzorce TVP na simulatorju termičnega cikla Smitweld in izvedli toplotno obdelavo na temperaturi, višji in nižji od priporočene (760°C). Sledila je še analiza mikrostrukture in meritev trdote TVP. Prikazali smo odvisnost časa in temperature termične obdelave na trdoto področij grobozrnatega, finozrnatega, medkritičnega ter podkritičnega TVP. Pri nezadostni toplotni obdelavi pride do padca žilavosti pod minimalno dovoljeno vrednost, pri preveliki pa do prenizke trdote materiala.
Ključne besede: jeklo za povišane temperature, zvarni spoj, TVP, trdota, predgrevanje, termična obdelava, simulator varjenja, mikrostruktura, mehanske lastnosti
Objavljeno v DKUM: 27.10.2015; Ogledov: 1781; Prenosov: 114
.pdf Celotno besedilo (3,49 MB)

10.
Modificirano numerično modeliranje lomnega vedenja zvarnega spoja v prehodnem področju iz duktilnega h krhkemu lomu
Dražan Kozak, Nenad Gubeljak, Inoslav Rak, 1998, izvirni znanstveni članek

Opis: Varno obratovanje varjene konstrukcije je odvisno od lomno mehanskih lastnosti zvarnih spojev. Največje spremembe teh lastnosti nastopajo v prehodnem področju iz duktilnega v krhki lom. Namen tega raziskovalnega dela je z metodo končnih elementov definirati primeren numerični postopek za izračun napetostno-deformacijskega stanja v trenutku nestabilnega loma. Uporabljen modificirani postopek numeričnega modeliranja mora omogočiti vedenje materiala zvara na konici razpoke v sksladu s teorijo nastanka in širjenja duktilne oziroma cepilne razpoke ter zagotoviti verifikacijo z eksperimentalnimi rezultati. Uporaba ravninskega deformacijskega stanja na konici razpoke ob ravninsko napetostnem stanju preostalega preizkušanca med sukcesivnim obremenjevanjem omogoča dobro korelacijo med eksperimentalnimi in numeričnimi rezultati. Na osnovi tega je možno definirati pogoje sprožanja nestabilnega loma v poljubno oblikovanem modelu, kakor tudi določiti prag za varno obratovanje dejanske varjene konstrukcije v prehodnem področju iz duktilnega v krhki lom.
Ključne besede: zvarni spoj, metoda končnih elementov, lomna žilavost CTOD, krhki cepilni lom, omejitev
Objavljeno v DKUM: 10.07.2015; Ogledov: 1017; Prenosov: 57
URL Povezava na celotno besedilo

Iskanje izvedeno v 0.14 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici