1. Preračun območja delovanja mehanskih hladilnih stolpov za jek2 : diplomsko deloGašper Buršič, 2024, diplomsko delo Opis: Diplomska naloga obravnava izračun hladilnih stolpov na mehanski vlek za drugi blok jedrske elektrarne Krško. V jedrski elektrarni se toplota iz reaktorja preko uparjalnika prenese v sekundarni krog, kjer para poganja turbino za proizvodnjo električne energije. Neizkoriščena toplota se odvaja skozi kondenzator s pomočjo hladilne vode, ki se nato vrne v sistem preko hladilnega stolpa. Naloga se osredotoča na izračun hladilnega stolpa s protitočnim induciranim vlekom, s pomočjo Merklove metode in Chebyshejeve integracije. Program v jeziku Python omogoča simulacijo različnih obratovalnih pogojev ter analizo ključnih parametrov delovanja hladilnega sistema. Rezultati analize so pokazali, kako se z višanjem temperature in relativne vlažnosti zraka zmanjša odvedena toplota in poveča temperatura vode na izstopu iz hladilnega stolpa, kar zmanjšuje učinkovitost hlajenja. Evaporacijska izguba, odvisna od relativne vlažnosti, dodatno omejuje hlajenje pri višjih vlažnostih. Ključne besede: jedrska elektrarna, hladilni stolp, prenos toplote, vlažen zrak, program, Merklova metoda Objavljeno v DKUM: 07.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 24 (1 glas)
Celotno besedilo (8,58 MB) |
2. Analiza onesnaženosti zraka z delci PM10 in drobnimi delci PM2,5 na območju Slovenije v obdobju med 2019 in 2022Lia Čotar, 2024, diplomsko delo Opis: Onesnažen zrak je eden najbolj perečih problemov sodobnega časa, zato je kontrola koncentracije onesnažil ključna za doseganje želene kvalitete življenja. Nadzor kakovosti zraka v Sloveniji opravlja Javna agencija Republike Slovenije za okolje (ARSO) in podatke redno objavlja na svoji spletni strani. Namen diplomske naloge je bil primerjati vrednosti onesnažil PM10 in PM2,5 v zraku v določenem časovnem obdobju. Analiza je bila izvedena na podlagi javno dostopnih podatkov na dveh merilnih mestih v Sloveniji, ki se razlikujeta po gostoti poselitve, reliefu in meteoroloških parametrih. Prvo merilno mesto je bilo prometno in urbano središče, drugo pa se je nahajalo v bližini večjega termoenergetskega objekta. Ugotovljeno je bilo, da se onesnaženost zraka s PM10 in PM2,5 tekom let zmanjšuje in da je onesnaženost s PM10 in PM2,5 večja na merilnem mestu z večjo gostoto poselitve, večjo količino prometa in manj ugodnim reliefom, ki otežuje izločanje onesnažil iz ozračja. Poleg tega je bila koncentracija delcev na obeh merilnih mestih najvišja pozimi, zaradi uporabe kurilnih peči v gospodinjstvih, ki so glavni vir izpustov, in najnižja poleti. Pandemija COVID-19 na zmanjšanje emisij delcev ni imela večjega vpliva.
Nazadnje je bila izvedena še SEM-EDS analiza filtrov. Najpogosteje zastopani elementi na obeh merilnih mestih so bili ogljik, kisik in silicij, pri čemer je bila koncentracija ogljika na prvem merilnem mestu več kot dvakrat večja, najbrž zaradi večje količine izpustov iz prometa. Ostali elementi so bili na obeh merilnih mestih zastopani v približno enakem razmerju in jih gre predpisati različnim naravnim in antropogenim procesom. Ključne besede: zrak, onesnaženost, kakovost, PM delci, SEM Objavljeno v DKUM: 19.09.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 21
Celotno besedilo (2,27 MB) |
3. Vpliv industrijskega onesnaževanja zraka na zdravje ljudiVerena Gračner, 2023, magistrsko delo Opis: Teoretična izhodišča: Industrijski razvoj ima štiri glavne vire onesnaževanja zraka. V povezavi z industrijo govorimo o mobilnih virih, pri katerih zgorevajo fosilna goriva, in o stacionarnih virih, kamor sodijo rafinerije, elektrarne in emisijski produkti tovarn. Vse to povzroča izredne razmere v javnem zdravju, predvsem za ogrožene skupine (otroke in starejše ljudi), saj vpliva na nastanek ali poslabšanje bolezni dihal, kardiovaskularne bolezni, predvsem pa je onesnažen zrak vzrok za 10 % vseh smrti.
Metoda: V zaključnem delu smo uporabili opisno in komparativno metodo dela. Literaturo smo iskali v bazah podatkov, kot so: ScienceDirect, PubMed, SAGE Journals. Pri iskanju literature smo uporabili vključitvene kriterije: celotna besedila, jezik članka (angleščina, hrvaščina, srbščina, slovenščina), leto objave članka, raziskovalni članki, pregledni članki, posamezne kvantitativne ali kvalitativne raziskave. Uporabili smo tudi knjižna poglavja, praktična poročila, informacije s konferenc, poročila stalne prakse. Analiza literature je bila opravljena po metodologiji PRISMA.
Rezultati: Pri analizi strokovne literature smo ugotovili, da industrijsko onesnaževanje in življenje v bližini naftnih rafinerij škodljivo vplivata na zdravje (težave z dihanjem, splav, rak, kožne bolezni) in bistveno povečata umrljivost. V določenih situacijah so bile koncentracije onesnaževal na minimalni ravni, pa to vendar vseeno predstavlja težavo za zdravje zaradi dolgotrajne izpostavljenosti zračnim onesnaževalom.
Razprava: Prašni delci, plin in dim v ozračju presegajo ravni kakovostnega zraka (predvsem pozimi, ko se industrijskim in cestnim virom pridružijo še onesnaževala iz kurišč). Skoraj 9 od 10 ljudi, ki živijo v urbanih območjih po vsem svetu, je prizadetih zaradi onesnaženosti zraka. Danes se je nemogoče izogniti onesnaženosti zraka, saj ga kot posledice industrije ni mogoče popolnoma odpraviti, vendar ga lahko s strogimi ukrepi, s skupnimi močmi ali individualnim pristopom zmanjšamo. Ključne besede: industrijsko onesnaževanje, zrak, zdravje ljudi Objavljeno v DKUM: 08.12.2023; Ogledov: 402; Prenosov: 51
Celotno besedilo (818,93 KB) |
4. Odškodninska odgovornost države za kakovost zunanjega zraka : magistrsko deloNeža Urbančič, 2023, magistrsko delo Opis: Onesnažen zrak predstavlja eno največjih okoljskih tveganj, ki lahko pustijo posledice na zdravju ljudi. Izpostavljenost onesnaženemu zraku povzroči sedem milijonov smrti in več sto milijonov izgub zdravih let življenja na leto. Onesnažen zrak je globalni problem, ki ni vezan zgolj na državo, v kateri je trenutno prisoten, ampak prizadene tudi sosednje in bolj oddaljene države. Mednarodno varstvo kakovosti zraka je ključno za reševanje globalnih izzivov, povezanih z onesnaženim zrakom. Pravica do zdravega življenjskega okolja izrecno ni zapisana v EKČP. Ne glede na to se zmeraj bolj uveljavlja kot ena izmed človekovih pravic.
EU je vodilna v boju proti podnebnim spremembam. Kljub temu pa v zakonodaji EU ne obstaja zakon o čistem zraku, ki bi celostno obravnaval vprašanja, povezana z vplivi imisij na okolje in zdravje ljudi. V slovenskem pravnem redu je pravica do zdravega življenjskega okolja določena v Ustavi. Slednja določa, da ima vsakdo v skladu z zakonom pravico do zdravega življenjskega okolja, za katerega mora skrbeti država. Iz tega izhaja obveznost države, da aktivno skrbi in zagotavlja zdravo življenjsko okolje za posameznike. Od države zahteva, da posamezniku zagotovi pravico do zdravega življenjskega okolja. Kot glavna nosilka dolžnosti je dolžna spoštovati, varovati in spodbujati človekove pravice, vključno z vsemi ukrepi, sprejetimi za reševanje okoljskih izzivov. Pravico do zdravega življenjskega okolja v slovenskem pravnem redu varujejo različni instituti. SPZ omogoča lastninskopravno varstvo preko instituta imisij, OZ pa odškodninskopravno varstvo preko instituta zahteve za odstranitev škodne nevarnosti. Temeljni predpis, ki ureja kakovost zunanjega zraka, je ZVO-2.
Državljani EU imajo pravico do kakovosti zraka, kar pomeni, da ravni onesnaževal ne smejo presegati dovoljenih mejnih vrednosti. Standarde kakovosti zraka v EU določata Direktiva 2004/107/ES in Direktiva 2008/50/ES. Slednji določata standarde kakovosti zunanjega zraka z namenom preprečevanja in zmanjšanja škodljivih učinkov na okolje in zdravje ljudi. Individualno pravico do čistega in zdravega zraka v EU že podpira zakonodaja EU in sodna praksa. Ne glede na to je Sodišče EU v zadevi JP proti Ministre de la Transition écologique, Premier ministre zavzelo drugačno stališče. Odločilo je, da država odškodninsko ne odgovarja posameznikom zaradi kršitev mejnih vrednosti, predpisanih z Direktivo 2008/50/ES. V nasprotju s Sodiščem EU je generalna pravobranilka Kokott v svojih sklepnih predlogih prišla do zaključka, da je namen zadevnih določb Direktive 2008/50/ES v podeljevanju pravic posameznikom in da državljani EU lahko tožijo svojo državo za denarno odškodnino, če raven onesnaženega zraka presega določene omejitve EU in škoduje njihovemu zdravju. Ključne besede: onesnažen zrak, imisije, škoda, odškodninska odgovornost države, denarna odškodnina, pravica do zdravega življenjskega okolja, JP proti Ministre de la Transition écologique, Premier ministre Objavljeno v DKUM: 18.10.2023; Ogledov: 376; Prenosov: 90
Celotno besedilo (1,07 MB) |
5. Proces proizvodnje tekočega zraka z izrabo kriogene energije uplinjanja utekočinjenega zemeljskega plina : magistrsko deloRok Kramberger, 2023, magistrsko delo Opis: Kriogeno shranjevanje energije predstavlja eno izmed perspektivnih procesov shranjevanja odvečne energije. Na svetu je vse bolj aktualen ladijski transport zemeljskega plina, ki je zaradi specifike transporta utekočinjen. V terminalih UZP, do katerih poteka transport UZP, je potreben proces, pri katerem poteka uplinjanje UZP, ki se ga nato uvaja v visokotlačno transmisijsko plinovodno omrežje. Nam najbližji terminal uplinjanje UZP je na Hrvaškem otoku Krk, v kraju Omišalj. Pri procesu fazne spremembe zemeljskega plina iz tekočega v plinasto, je potrebno veliko energije, ki je potrebna za proces uplinjanja UZP in za uplinjanje izkorišča toploto morske vode. Višek proizvedene kriogene energije se izkoristi za proizvodnjo električne energije, s pomočjo turbin in znaša približno 840.000 kJ ton-1 UZP. Za povečanja izkoristka kriogene energije uplinjanja UZP, je ustrezna soproizvodnja tekočega zraka, ki izkorišča kriogeno temperaturo UZP, ki je približno enaka temperaturi utekočinjenega zraka. V magistrskem delu je opravljena računalniška simulacija proizvodnje tekočega zraka, z izrabo kriogene energije uplinjanja UZP, z 3 različnimi modeli, pri različnih obratovalnih pogojih procesa. Računalniška simulacija je izvedena s programskim paketom Aspen Plus.
Soproizvodnja tekočega zraka je smiselna pri modelu s frakcionirno destilacijo. Specifična entalpija znaša 320 kJ kg-1. Prav tako se zmanjša poraba energije procesa, ki znaša 281.634 kW. Uničena eksergija znaša 108,03 kJ na kg UZP. Letno povečanje prihodka procesa je 2,34 M€ in dobiček od procesa je 2,18 M€. Stroški investicije znašajo 2,76 M€, pri obratovalni stroških 638.000 €. Dodatno izboljšanje procesa je možno z uporabo tekočega dušika kot hladiva, ki zmanjša investicijske in obratovalne stroške procesnih naprav. Ključne besede: utekočinjen zemeljski plin, utekočinjen zrak, kriogena energija, frakcionirna destilacija, terminal UZP, izraba kriogene energije. Objavljeno v DKUM: 06.09.2023; Ogledov: 443; Prenosov: 34
Celotno besedilo (4,21 MB) |
6. Analiza onesnaženosti zraka na območju Slovenije : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študijskega programa I. stopnjeTim Tetičkovič, 2022, diplomsko delo Opis: Kakovost zraka pomembno vpliva na kvaliteto našega življenja, kar se dosega z nadziranjem prisotnih onesnažil v ozračju. Ustreznost kvalitete zraka nadzoruje Javna agencija Republike Slovenije za okolje (ARSO), ki vsakodnevno objavlja podatke o vsebnosti onesnažil v ozračju. Cilj diplomske naloge je bil na podlagi javno dostopnih podatkov opraviti analizo onesnaženosti zraka pri nas. Izbrali smo področja, ki se razlikujejo po reliefu, vremenskih razmerah in poseljenosti, saj smo želeli ugotoviti, kakšni so vzroki za prisotnost različnih onesnažil v ozračju. V delu smo analizirali naslednja onesnažila: SO2, NO2/NOx in prašne delce PM10 ter PM2,5 na posameznih merilnih mestih v obdobju od 2010 do 2020.
V diplomski nalogi smo ugotovili, da sta meteorologija in reliefna razgibanost tesno povezani s koncentracijo onesnažil v ozračju. Z analizo vpliva temperature in relativne vlažnosti na kakovost zraka smo ugotovili, da visoka temperatura in nizka relativna vlažnost prispevata k čistejšemu ozračju. Prav tako se onesnaženost spreminja tekom leta in se v zimskem letnem času poveča, v poletnem pa zniža. Temeljni problem onesnaženosti zraka predstavljajo delci PM10, ki postavljajo človeško zdravje v nevarnost. Na prometnih vpadnicah glavni vir onesnaženosti predstavljajo NO2/NOx, v okolici termoelektrarn, industrijskih obratov in malih kurišč pa SO2. Ključne besede: zrak, onesnaženost, kvaliteta, PM10, PM2, 5, Slovenija Objavljeno v DKUM: 19.07.2022; Ogledov: 859; Prenosov: 119
Celotno besedilo (2,60 MB) |
7. Energetski pregled podjetja gorenje keramika d.o.o. : diplomsko deloUrban Laubič, 2021, diplomsko delo Opis: Diplomska naloga obravnava energetski pregled podjetja Gorenje Keramika, d. o. o., in je obnova energetskega pregleda, ki je bil narejen leta 2004. V energetskem pregledu je prikazana poraba energentov, ki jih podjetje uporablja v svoje namene. Podatki energentov, ki so prikazani v energetskem pregledu, so iz let 2018 in 2019. Predstavljena bosta tudi največja porabnika energentov v podjetju, in sicer atomizer, ki porabi 7,1 % električne energije, namenjene porabi za proizvodne namene, in 21,8 % zemeljskega plina za proizvodne namene, ter žgalna peč, pri kateri se za proizvodne namene porabi 12,4 % električne energije in 60,2 % vsega zemeljskega plina, namenjenega za proizvodne namene. V zaključku naloge so v energetskem pregledu navedena še priporočila in potencialne investicije za izboljšanje energetske učinkovitosti podjetja. Potencialne investicije se nanašajo na boljši izkoristek energentov v podjetju ter s tem zmanjšanje stroškov, ki jih ti energenti predstavljajo danes. V energetskem pregledu bo podrobneje prikazana investicija nove kompresorske postaje, s katero bo podjetje privarčevalo tretjino električne energije v primerjavi s staro kompresorsko postajo. Ključne besede: energetski pregled podjetja, energenti, smotrna raba energije, ogrevanje, električna energija, zemeljski plin, komprimirani zrak Objavljeno v DKUM: 12.10.2021; Ogledov: 1119; Prenosov: 109
Celotno besedilo (1,85 MB) |
8. Numerična simulacija toka zraka skozi porozni medij filtrirne naprave za zrak : diplomsko deloNik Krajnc, 2021, diplomsko delo Opis: V diplomskem delu je predstavljena numerična simulacija toka zraka skozi porozni filter filtrirne naprave za zrak. Model naprave je bil zasnovan s programom SolidWorks, numerična simulacija pa je bila izvedena v programu Ansys CFX. Najprej smo izvedli 5 simulacij pri različnih gostotah mrež, da smo dobili referenčno simulacijo pri najprimernejši gostoti mreže, na podlagi katere smo s teoretičnim padcem tlaka potrdili, da je bila izvedena uspešno. Kasneje smo izvedli še 4 simulacije pri spremenjenih parametrih, saj nas je zanimal vpliv velikosti kroglic aktivnega oglja in predpisanega toka zraka na izstopu iz naprave. Ključne besede: Filtrirna naprava za zrak, porozni filter, numerična simulacija Objavljeno v DKUM: 15.09.2021; Ogledov: 870; Prenosov: 128
Celotno besedilo (1,91 MB) |
9. Hidravlična analiza sistema za stisnjen zrak : diplomsko deloJana Stanič, 2021, diplomsko delo Opis: Diplomsko delo zajema obravnavo hidravličnih izgub v novem cevovodu za stisnjen zrak z oznako CA-15A-1, ki bo nameščen v Nuklearni elektrarni Krško. Le-ta bo zamenjal obstoječega, zaradi odstranitve zastarelega kompresorja in postavitve novega v drugem prostoru. Z analitičnim preračunom je bil določen tlačni padec, nato je bila s pomočjo programa PlantFLOW izvedena še simulacija, ki je potrdila pravilnost rezultatov. Ključne besede: tlačne izgube, stisnjen zrak, hidravlične izgube Objavljeno v DKUM: 08.09.2021; Ogledov: 841; Prenosov: 69
Celotno besedilo (1,55 MB) |
10. UMERJANJE VOLUMENSKIH TOKOV ZGOREVALNIH ZRAČNIH TOKOV KOTLA BLOKA 6 V TEŠ : diplomsko deloMitja Tašler, 2016, diplomsko delo Opis: V diplomski nalogi je predstavljena zasnova in realizacija meritev ter umerjanja volumenskih tokov zgorevalnih zrakov kotla Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ 6). Namen diplomskega dela je bila izvedba potrebnih meritev s cilindrično sondo na 35 merilnih mestih, kjer so nameščene venturijeve šobe, ki merijo volumenski tok zgorevalnih zrakov. S tem smo preverili pravilnost nastavitev izračuna volumenskih tokov na podlagi tlačnega padca skozi venturijevo šobo.
Cilj diplomskega dela je korekcija nastavitve v izračunu volumenskih tokov na 35 merilnih mestih in umeritev venturijeve šobe, ki predstavljajo povratno zanko pri regulaciji zgorevanja v kotlu.
Po umerjanju volumenskih tokov zraka in ustrezni korekciji izračunov v sistemu regulacije smo lahko s preizkusnimi zagoni kotla začeli. Meritve in posledične korekcije so osnova za nastavljanje in optimiziranje kurjave in morebitne predelave ter nastavitve premogovnih gorilnikov (mlinov). Ključne besede: meritve, merilna mesta, volumenski tokovi, venturijeva šoba, zrak, umerjanje Objavljeno v DKUM: 05.05.2021; Ogledov: 1387; Prenosov: 51
Celotno besedilo (1,79 MB) |