| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 4 / 4
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
PROUČEVANJE TOPLOTNO FIZIKALNIH LASTNOSTI FUNKCIONALIZIRANIH NETKANIH TEKSTILIJ
Elvisa Hasić, 2011, diplomsko delo

Opis: Namen raziskovalnega dela, ki je bil opravljen v okviru diplomske naloge je bil, da bi proučili ali obdelava netkanih tekstilnih materialov z β – ciklodekstrini vpliva na njihovo zračno prepustnost in toplotne lastnosti. Z obdelavo tekstilnega materiala z β – ciklodekstrinom bi materialu dodali nove funkcionalnosti, predvsem bi tako obdelani materiali tvorili komplekse z lahko hlapnimi molekulami, to pa bi uporabili za pripravo materiala, ki bi sproščal prijetne dišave. Komercialne netkane tekstilne materiale smo obdelali v kopelih z različnimi koncentracijami β – ciklodekstrina; na tekstilni substrat smo β – ciklodekstrin vezali s pomočjo polifunkcionalnega reagenta za zamreženje 1, 2, 3, 4 – butan tetra karboksilno kislino. Proučili smo vpliv β – ciklodekstina na zračno prepustnost in toplotne lastnosti mokrih in suhih netkanih tekstilij; merili smo zračno prepustnost vzorcev in toplotni upor, suhi pretok zraka skozi vzorce ter upor prehoda vodne pare skozi vzorce. Rezultati našega raziskovalnega dela so pokazali, da obdelava materiala z β – ciklodekstrinom ne vpliva na izboljšanje zračne prepustnosti in toplotnih lastnosti, nasprotno lastnosti se v večini primerov poslabšajo.
Ključne besede: Netkane tekstilije, obdelava tekstilnega materiala, vložki za čevlje, zračna prepustnost, toplotne lastnosti, β – ciklodekstrini.
Objavljeno v DKUM: 12.01.2012; Ogledov: 2333; Prenosov: 171
.pdf Celotno besedilo (2,07 MB)

2.
RAZISKAVA NAVZEMANJA VLAGE V OBLAČILIH
Frida Erhatič, 2009, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu smo raziskali navzemanje vlage tekstilnih vlaken različne surovinske sestave v oblačilih. Proučili smo povezave med zračno prepustnostjo, gostoto niti v tkanini, surovinsko sestavo, postopki plemenitenja in navzemanjem vlage vlaken. V raziskavi smo uporabili neobdelane, beljene, 5 krat prane, 10 krat prane in 14 krat prane vzorce. Meritve navzemanja vlage opravljene pri standardnih pogojih na napravi Moisture Analyzer-a HB43 in meritve zračne prepustnosti na aparatu za določanje zračne prepustnosti Karl Schröder, so pokazale, da je vsebnost vlage odvisna od obdelave tekstilije. Neobdelan vzorec ima višjo sposobnost navzemanja vlage in večjo zračno propustnost kot beljeni oziroma prani vzorec.
Ključne besede: tekstilni materiali, vlaga, absolutna zračna vlaga, relativna zračna vlaga, navzemanje vlage, sorbcijske lastnosti, prepustnost zraka.
Objavljeno v DKUM: 16.09.2009; Ogledov: 2890; Prenosov: 263
.pdf Celotno besedilo (620,84 KB)

3.
4.
Iskanje izvedeno v 0.11 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici