| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 3 / 3
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Sistem trgovanja z emisijskimi kuponi znotraj območja Evropske unije : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študijskega programa
Gregor Trnjak, 2023, diplomsko delo

Opis: Podnebje in okolje se skozi obstoj planeta Zemlja močno spreminjata. Na podnebne in okoljske spremembe vpliva mnogo različnih dejavnikov, v zadnjih letih pa se v povezavi s to problematiko izraziteje pojavlja besedna zveza emisije toplogrednih plinov, ki so opredeljene kot ene izmed poglavitnih vzrokov globalnega segrevanja ozračja našega planeta. Emisije toplogrednih plinov v večji meri zajemajo skupek nezaželenih in ozračju škodljivih plinov, ki se ob svojem pojavu absorbirajo v dolgovalovno sevanje in prek tega vplivajo na sevalno oz. toplotno bilanco Zemlje, ki se v zadnjih letih konstantno dviguje. Glede na to, da je vpliv gospodarske in podnebne politike na delovanje evropske trgovalne sheme velik, smo v diplomskem delu podrobneje opisali in navedli podrobnosti s področja trgovanja z emisijskimi kuponi. V večji meri smo se opredelili zgolj na območje EU, saj ta igra najvidnejšo vlogo v boju z emisijami toplogrednih plinov na celotnem planetu. Želeli smo ugotoviti, kako močan je učinek političnih ukrepov na zmanjšanje izpustov emisij toplogrednih plinov. Ugotovili smo, da je bilo in bo na področju podnebnih sprememb s strani podnebne politike EU sprejetih mnogo pozitivnih spodbud in direktiv, katerih vpliv bo v prihodnosti zagotovo blagodejno vplival na podnebno stanje našega planeta. Kot eno izmed ključnih spodbud, ki smo jih zaznali, je zagotovo dvig cene emisijskega kupona, ki bo posledično spodbudil večje število gospodarskih družb k naložbam v zelene tehnologije, kar je glavni cilj na področju večjih onesnaževalcev. Prav tako bo razširitev trga emisijskih kuponov na ostale večje onesnaževalce blažilno vplivala na podnebno stanje. Kljub vsem pozitivno naravnanim smernicam in direktivam smo ugotovili, da je na voljo še vedno veliko možnosti in prostora za izboljšavo posameznih zakonsko opredeljenih podnebnih in energetskih načrtov, ki pa se bodo morali odvijati v skorajšnjem časovnem intervalu, v kolikor želimo nadaljnjim rodovom omogočiti dostojno življenje tudi v prihodnje.
Ključne besede: podnebje, onesnaževanje, Evropska unija, evropska trgovalna shema, emisijski kupon, zelena tehnologija
Objavljeno v DKUM: 14.02.2024; Ogledov: 328; Prenosov: 10
.pdf Celotno besedilo (1,01 MB)

2.
Opredelitev, uvajanje in prakse zelenega računalništva v Sloveniji in tujini
Nina Milošič, 2023, magistrsko delo

Opis: Živimo v času, kjer so računalniški sistemi nekaj vsakdanjega. Navadno ob njih pomislimo na prednosti, ki jih ponujajo; navsezadnje ne moremo zanikati, da nam na več področjih življenja poenostavljajo delo. Kot slabo lastnost pa največkrat omenimo vedno večjo odvisnost od njih, ki je, sploh pri mladih, vedno bolj problematična. Ne zdi pa se, da se dovolj govori o drugi plati, onesnaževanju, tistem, ki nam je, kot uporabnikom, navadno manj vidna. Ta problematika je gonilo te magistrske naloge. Število računalnikov se povečuje iz dneva v dan, prav tako pa tudi njihova električna poraba. To vpliva na povečevanje delcev karbona v atmosferi. Zeleno računalništvo in njegove strategije predstavljajo možnost za bolj zdrav in varnejši prostor za nas (Vikram, 2015, str. 767). Zeleno računalništvo je pojem, ki ga je težko enotno opisati. Gre namreč za disciplino, ki iz dneva v dan pridobiva pomen in število njenih privržencev. Čeprav, svetovno gledano, zaenkrat še ni regulacij v zvezi z zelenim računalništvom, pa je za pričakovati, da se bo to v naslednjih nekaj letih spremenilo. Podjetja, ki se tega zavedajo in to tudi v tem trenutku že upoštevajo, so na odlični konkurenčni poti. Zanimivo je pogledati statistiko, ki navaja, da so računalniški sistemi »krivci« za 13 % porabe električne energije v pisarniških stavbah. Povedano z drugimi besedami, to predstavlja 2 % letne porabe električne energije v Združenih državah Amerike ali toliko, kot je sama porabi zvezna država New Jersey (Levis in drugi, b. d.). Zdi se, da je Slovenija na tem področju nekaj korakom za ostalimi. Vsaj tako nakazuje naš vprašalnik, ki je pokazal, da več kot 80 % respondentov sploh še ni slišalo za zeleno računalništvo. Po drugi strani pa jih polovica označuje kot zelo pomemben element organizacije v bližnji prihodnosti.
Ključne besede: zeleno računalništvo, zeleni informacijski sistemi, zelena informacijska tehnologija, družbena odgovornost, trajnost
Objavljeno v DKUM: 10.10.2023; Ogledov: 485; Prenosov: 18
.pdf Celotno besedilo (3,35 MB)

3.
Rešitve pametnih mest v Sloveniji : magistrsko delo
Simon Žibert, 2021, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu smo opravili pregled literature, s katerim smo preučili pametna mesta in koncepte, ki jih opredeljujejo. Namen raziskave je bil ugotoviti delovanje pametnih mest in prednosti, ki jih ta prinašajo, ter primerjati rešitve pametnih mest v Sloveniji. V praktičnem delu je bila pripravljena in opravljena anketa, s katero smo prebivalce mesta Maribor spraševali o poznavanju pametnih rešitev. Rezultate ankete smo uporabili kot idejo za implementacijo prototipne mobilne aplikacije, s katero smo predstavili eno izmed možnih rešitev za težave, povezane s prometom.
Ključne besede: pametno mesto, informacijska tehnologija, trajnostni razvoj, zelena energija, internet stvari
Objavljeno v DKUM: 02.06.2021; Ogledov: 1597; Prenosov: 279
.pdf Celotno besedilo (2,37 MB)

Iskanje izvedeno v 0.07 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici